Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων vs Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑ.Δ.Α.

Aestheticmoon

Νεοφερμένος

Η Aestheticmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Να αφήσω το τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών στα Γιάννενα και να πάω βιοϊατρικων επιστημών στο παδα ;;;;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Εξαρτάται από τις προτιμήσεις σου. Ναι έχουν και τα δύο μαθήματα βιολογικών επιστημών αλλά διαφέρουν αρκετά. Το πρώτο απ' ό,τι ξέρω αφορά περισσότερο την περιβαλλοντική βιολογία και τις εφαρμογές της βιολογίας σε οικοσυστήματα αλλά μπορείς να ασχοληθείς και με τομείς βιολογίας των κανονικών βιολογικών τμημάτων.
Από το τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών στην Αθήνα φαντάζομαι εννοείς την κατεύθυνση των Ιατρικών Εργαστηρίων που ασχολείται με την μικροβιολογία, ιατρική βιολογία, κλινική χημεία κλπ.
Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η ιατρική βιολογία διάλεξε το 2ο, αν σε ενδιαφέρει γενικά η βιολογία (ζωολογία, βοτανική, οικοσυστήματα, γενετική, ιχθυολογία κλπ) τότε καλύτερα να επιλέξεις κάποιο τμήμα Βιολογίας.
 

Aestheticmoon

Νεοφερμένος

Η Aestheticmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν αφορά μόνο τις εφαρμογές της βιολογίας στα οικοσυστήματα, έχει μαθήματα οπωε η βιοτεχνολογία, επιδημιολογία, φαρμακολογία, βιοχημεία, Εφαρμοσμένη γενετική, ιατρική γενετική, γενετική του καρκίνου , Νευρολογία κλπ τα οποία είναι επιλογής οπότε αν σου αρέσουν αυτά τα διαλέγεις ενώ αν σου αρέσουν τα πιο περιβαλλοντικά διαλέγεις θαλάσσια βιολογία κλπ. Φυσικά ΥΠΆΡΧΕΙ ζωολογία, βοτανικη και οικολογία όπως σε όλα τα τμήματα της βιολογίας
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δεν αφορά μόνο τις εφαρμογές της βιολογίας στα οικοσυστήματα, έχει μαθήματα οπωε η βιοτεχνολογία, επιδημιολογία, φαρμακολογία, βιοχημεία, Εφαρμοσμένη γενετική, ιατρική γενετική, γενετική του καρκίνου , Νευρολογία κλπ τα οποία είναι επιλογής οπότε αν σου αρέσουν αυτά τα διαλέγεις ενώ αν σου αρέσουν τα πιο περιβαλλοντικά διαλέγεις θαλάσσια βιολογία κλπ. Φυσικά ΥΠΆΡΧΕΙ ζωολογία, βοτανικη και οικολογία όπως σε όλα τα τμήματα της βιολογίας
Σου είπα ότι περιέχει ό,τι άλλο θα βρεις στον οδηγό σπουδών άλλων τμημάτων βιολογίας και ότι διαφέρει από το τμήμα των ιατρικών εργαστηρίων. Οπότε επέλεξε ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει περισσότερο :)
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Θα σου ελεγα να σκεφτείς και το Τμημα Μηχανικών Βιοϊατρικής στο ΠΑΔΑ
 

Guest 120461

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Επειδή είμαι φοιτητής στο συγκεκριμένο τμήμα που αναφέρεις, από ποια άποψη του το προτείνεις;
Απο την άποψη πως ως μηχανικος βιοϊατρικής, οι δουλεια σου θα είναι σε low stress επίπεδα. Δεν θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά με τετοιο πτυχίο. Το job growth είναι 4%, δηλαδη οπως οι περισσότερες δουλειες. Τωρα αυτα ισχυουν κυριως για τον εξωτερικό, δεν μπορω να είμαι σίγουρη για την Ελλάδα. Παρ' ολα αυτά επειδη δεν βγαίνεις απο Πολυτεχνείο αλλα απο Πανεπιστήμιο δεν νομίζω να έχεις τα ιδια επαγγελματικά δικαιωματα με καποιον που ειναι μηχανικός με μαστερ στην μηχανικη βιοϊατρικής.
 

Guest 120461

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο την άποψη πως ως μηχανικος βιοϊατρικής, οι δουλεια σου θα είναι σε low stress επίπεδα. Δεν θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά με τετοιο πτυχίο. Το job growth είναι 4%, δηλαδη οπως οι περισσότερες δουλειες. Τωρα αυτα ισχυουν κυριως για τον εξωτερικό, δεν μπορω να είμαι σίγουρη για την Ελλάδα. Παρ' ολα αυτά επειδη δεν βγαίνεις απο Πολυτεχνείο αλλα απο Πανεπιστήμιο δεν νομίζω να έχεις τα ιδια επαγγελματικά δικαιωματα με καποιον που ειναι μηχανικός με μαστερ στην μηχανικη βιοϊατρικής.
Επειδή θεωρείς ότι είσαι γνώστης κάποιων καταστάσεων, θα μου επιτρέψεις να πω την άποψή μου. Μπορείς να μελετήσεις τα παρακάτω άρθρα και να δεις ότι το τμήμα αυτό, όπως και άλλα 4 έχουν αξιολογηθεί από την εθνική αρχή ανώτατης εκπαίδευσης και παρέχουν ήδη 5ετή κύκλο σπουδών με integrated master στην αντίστοιχη ειδικότητα. Έπειτα, και ανεξάρτητο μεταπτυχιακό μπορεί να κάνει κάποιος στη Βιοϊατρική Μηχανική:

1) https://www.esos.gr/arthra/70837/se-fek-ta-master-toy-pan-dyt-attikis

2) https://www.esos.gr/arthra/70884/ta...n-14-aei-poy-se-kanoyn-kateytheian-masteroyho

Ποια είναι η ιδιότητά σου, αν επιτρέπεται;
Low stress επίπεδα δε θα το έλεγα σε αυτόν τον τομέα, αν δραστηριοποιείσαι στην κλινική μηχανική, και ειδικά μέσα σε χειρουργεία. Έπειτα, ποια δουλειά δεν έχει την πίεση; Όντως, υπάρχει μέλλον σε αυτή την ειδικότητα και το χαρτί σου δίνει πιο σίγουρη απασχόληση, και ειδικά σε βιοϊατρικές εταιρείες κ.α.

Το αν έχει επαγγελματικά δικαιώματα, άσε να το κρίνουν οι αρμόδιοι, όπως επίσης, και το αν θα μετατραπεί σε πολυτεχνική σχολή στο μέλλον και "επισήμως" (πανεπιστήμιο θεωρείται και το Πολυτεχνείο, έτσι κι αλλιώς). Μπορείς να διαβάσεις εδώ https://www.uniwa.gr/spoydes/scholes-kai-tmimata/feng/chairetismos-kosmitora/

Αν ψάξετε καλά, θα δείτε ότι ένα μεγάλο ποσοστό των καθηγητών της σχολής μηχανικών είναι από ΕΜΠ και λοιπές πολυτεχνικές σχολές. Άρα, αν έχει τα φόντα να γίνει πολυτεχνική σχολή, το ξέρουν μόνο αυτοί.

Και τέλος, το τμήμα αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα παραπάνω του θεματοθέτη. Οι μηχανικοί βιοϊατρικής είναι μηχανικοί. Δεν ανήκουν στις σχολές επιστημών υγείας και ζωής. Ωστόσο, λαμβάνουν γνώση από αυτά τα πεδία για να συμβάλλουν στις διαδικασίες διάγνωσης και θεραπείας, είτε με βελτιστοποίηση είτε με σχεδιασμό συστημάτων κ.α, και πίστεψέ με, σε ένα μεγάλο εύρος. Είναι διεπιστημονικό πεδίο και μπορείς να βρεις διαφόρους επιστήμονες να συνεργάζονται. Από μία απλή συντήρηση μηχανήματος, μέχρι τον σχεδιασμό φαρμάκων in silico.

Πάντα φιλικά
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Επειδή θεωρείς ότι είσαι γνώστης κάποιων καταστάσεων, θα μου επιτρέψεις να πω την άποψή μου. Μπορείς να μελετήσεις τα παρακάτω άρθρα και να δεις ότι το τμήμα αυτό, όπως και άλλα 4 έχουν αξιολογηθεί από την εθνική αρχή ανώτατης εκπαίδευσης και παρέχουν ήδη 5ετή κύκλο σπουδών με integrated master στην αντίστοιχη ειδικότητα. Έπειτα, και ανεξάρτητο μεταπτυχιακό μπορεί να κάνει κάποιος στη Βιοϊατρική Μηχανική:

1) https://www.esos.gr/arthra/70837/se-fek-ta-master-toy-pan-dyt-attikis

2) https://www.esos.gr/arthra/70884/ta...n-14-aei-poy-se-kanoyn-kateytheian-masteroyho

Ποια είναι η ιδιότητά σου, αν επιτρέπεται;
Low stress επίπεδα δε θα το έλεγα σε αυτόν τον τομέα, αν δραστηριοποιείσαι στην κλινική μηχανική, και ειδικά μέσα σε χειρουργεία. Έπειτα, ποια δουλειά δεν έχει την πίεση; Όντως, υπάρχει μέλλον σε αυτή την ειδικότητα και το χαρτί σου δίνει πιο σίγουρη απασχόληση, και ειδικά σε βιοϊατρικές εταιρείες κ.α.

Το αν έχει επαγγελματικά δικαιώματα, άσε να το κρίνουν οι αρμόδιοι, όπως επίσης, και το αν θα μετατραπεί σε πολυτεχνική σχολή στο μέλλον και "επισήμως" (πανεπιστήμιο θεωρείται και το Πολυτεχνείο, έτσι κι αλλιώς). Μπορείς να διαβάσεις εδώ https://www.uniwa.gr/spoydes/scholes-kai-tmimata/feng/chairetismos-kosmitora/

Αν ψάξετε καλά, θα δείτε ότι ένα μεγάλο ποσοστό των καθηγητών της σχολής μηχανικών είναι από ΕΜΠ και λοιπές πολυτεχνικές σχολές. Άρα, αν έχει τα φόντα να γίνει πολυτεχνική σχολή, το ξέρουν μόνο αυτοί.

Και τέλος, το τμήμα αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα παραπάνω του θεματοθέτη. Οι μηχανικοί βιοϊατρικής είναι μηχανικοί. Δεν ανήκουν στις σχολές επιστημών υγείας και ζωής. Ωστόσο, λαμβάνουν γνώση από αυτά τα πεδία για να συμβάλλουν στις διαδικασίες διάγνωσης και θεραπείας, είτε με βελτιστοποίηση είτε με σχεδιασμό συστημάτων κ.α, και πίστεψέ με, σε ένα μεγάλο εύρος. Είναι διεπιστημονικό πεδίο και μπορείς να βρεις διαφόρους επιστήμονες να συνεργάζονται.

Πάντα φιλικά
Ωραία τα άρθρα σου Πεγκυ μου, όπως προανέφερα, όσα ειπα αφορούν κυρίως το εξωτερικό (ειδικότερα την Αμερική γιατί για εκεί εψαχνα). Όταν λεω low stress level δεν εννοώ ότι θα είσαι τυπου Brad Pitt που ακομα και τα λαθη του στα γυρίσματα ειναι τ ε λ ε ι α, εννοώ οτι οκ δεν θα εχεις και την δουλειά ενος χειρουργού για να έχεις την ζωη του αλλου στα χερια σου.

Αυτα 🙂

Πρότεινα την σχολή επειδή μου φαίνεται σχετική με τα γουστα του θεματοθετη. Αλλα ξέρω και απο καθηγητές μαλιστα ότι οι απόφοιτοι ΑΕΙ δεν εχουν την ιδια αντιμετώπιση με αποφοίτους Πολυτεχνείου. Εγω πχ αν κανω μαστερ στην Περιβαλλοντική Μηχανική με ενα προπτυχιακό στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες, και παλι, δεν θα εχω τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα με εναν αποφοιτο του Τμηματος Μηχανικών Περιβάλλοντος στο Πολυτεχνείο Κρήτης.
 

Guest 120461

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία τα άρθρα σου Πεγκυ μου, όπως προανέφερα, όσα ειπα αφορούν κυρίως το εξωτερικό (ειδικότερα την Αμερική γιατί για εκεί εψαχνα). Όταν λεω low stress level δεν εννοώ ότι θα είσαι τυπου Brad Pitt που ακομα και τα λαθη του στα γυρίσματα ειναι τ ε λ ε ι α, εννοώ οτι οκ δεν θα εχεις και την δουλειά ενος χειρουργού για να έχεις την ζωη του αλλου στα χερια σου.

Αυτα 🙂

Πρότεινα την σχολή επειδή μου φαίνεται σχετική με τα γουστα του θεματοθετη. Αλλα ξέρω και απο καθηγητές μαλιστα ότι οι απόφοιτοι ΑΕΙ δεν εχουν την ιδια αντιμετώπιση με αποφοίτους Πολυτεχνείου. Εγω πχ αν κανω μαστερ στην Περιβαλλοντική Μηχανική με ενα προπτυχιακό στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες, και παλι, δεν θα εχω τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα με εναν αποφοιτο του Τμηματος Μηχανικών Περιβάλλοντος στο Πολυτεχνείο Κρήτης.
Άκου να δεις Ματίνα Μανταρινάκη, ένας μηχανικός βιοϊατρικής δεν είναι, δεν ήταν, ούτε θα είναι wannabe ιατρός. Ξέρουμε πολύ καλά τον ρόλο μας και είμαστε must. Να αναφέρω ότι ο ΠΟΥ προωθεί αυτή την ειδικότητα, λόγω του ότι τα ιατρικά λάθη αποτελούν και την τρίτη αιτία θανάτου στις ΗΠΑ. Ίσως κάτι νοσηλευτές να θεωρούνται wannabe doctors (χωρίς παρεξήγηση).

Να αναφέρω επίσης τη χρήση της υπολογιστικής νοημοσύνης σε βιοϊατρικές εφαρμογές. Π.χ. σύστημα υποστήριξης απόφασης για διάγνωση καρκίνου. Μηχανική μάθηση για τη διαδικασία εύρεσης φαρμακευτικής ουσίας κ.ο.κ. Ιστομηχανική, βιοϋλικά και πόσα άλλα ακόμη πεδία.. Οπότε, ξέρουμε ότι δεν είμαστε Ιατροί. Είμαστε μία ειδικότητα, που καλύπτει ένα μεγάλο κενό, και ίσως μπορεί να συνδέσει πολλούς επιστήμονες μαζί για την υλοποίηση ενός διεπιστημονικού project.

Το πώς θα αντιμετωπιστεί ένας από περιβαλλοντικές επιστήμες, αν κάνει μεταπτυχιακό στη περιβαλλοντική μηχανική είναι άλλο ζήτημα. Ένας μηχανικός βιοϊατρικής, αν κάνει επιπλέον μεταπτυχιακό στη Βιοϊατρική Μηχανική είτε όχι, ως μηχανικός θα αντιμετωπιστεί, έτσι κι αλλιώς.

Τα ενδιαφέροντα του θεματοθέτη ποια είναι; 😂
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Άκου να δεις Ματίνα Μανταρινάκη, ένας μηχανικός βιοϊατρικής δεν είναι, δεν ήταν, ούτε θα είναι wannabe ιατρός. Ξέρουμε πολύ καλά τον ρόλο μας και είμαστε must. Να αναφέρω ότι ο ΠΟΥ προωθεί αυτή την ειδικότητα, λόγω του ότι τα ιατρικά λάθη αποτελούν και την τρίτη αιτία θανάτου στις ΗΠΑ. Ίσως κάτι νοσηλευτές να θεωρούνται wannabe doctors (χωρίς παρεξήγηση).

Να αναφέρω επίσης τη χρήση της υπολογιστικής νοημοσύνης σε βιοϊατρικές εφαρμογές. Π.χ. σύστημα υποστήριξης απόφασης για διάγνωση καρκίνου. Μηχανική μάθηση για τη διαδικασία εύρεσης φαρμακευτικής ουσίας κ.ο.κ. Ιστομηχανική, βιοϋλικά και πόσα άλλα ακόμη πεδία.. Οπότε, ξέρουμε ότι δεν είμαστε Ιατροί. Είμαστε μία ειδικότητα, που καλύπτει ένα μεγάλο κενό, και ίσως μπορεί να συνδέσει πολλούς επιστήμονες μαζί για την υλοποίηση ενός διεπιστημονικού project.

Το πώς θα αντιμετωπιστεί ένας από περιβαλλοντικές επιστήμες, αν κάνει μεταπτυχιακό στη περιβαλλοντική μηχανική είναι άλλο ζήτημα. Ένας μηχανικός βιοϊατρικής, αν κάνει επιπλέον μεταπτυχιακό στη Βιοϊατρική Μηχανική είτε όχι, ως μηχανικός θα αντιμετωπιστεί, έτσι κι αλλιώς.

Τα ενδιαφέροντα του θεματοθέτη ποια είναι; 😂
Ρε μπρο, μήπως είπα οτι η σχολή σου δεν είναι σημαντική; Ειπα οτι ειστε γιατροί ή μήπως ειπα οτι ειστε wannabe γιατροι; Δεν είπα τιποτα απ' ολα αυτά, so please calm your balls. Μην παρεξηγείς αυτα που λεω, ο τομεας της Βιοϊατρικής είναι πολυ σημαντικός. Αυτο που λεω τοση ωρα είναι πως αν υπηρχε παρομοιο Τμήμα σε καποιο Πολυτεχνείο, ισως να μην είχατε τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα. Οπως γίνεται και με τόσες αλλες σχολες.
Λοιπόν, επειδή ξεφυγαμε...

@Aestheticmoon τσεκαρε τον οδηγο σπουδων του Τμήματος που σου είπα, μπορει να σε ενδιαφέρει!!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ρε μπρο, μήπως είπα οτι η σχολή σου δεν είναι σημαντική; Ειπα οτι ειστε γιατροί ή μήπως ειπα οτι ειστε wannabe γιατροι; Δεν είπα τιποτα απ' ολα αυτά, so please calm your balls. Μην παρεξηγείς αυτα που λεω, ο τομεας της Βιοϊατρικής είναι πολυ σημαντικός. Αυτο που λεω τοση ωρα είναι πως αν υπηρχε παρομοιο Τμήμα σε καποιο Πολυτεχνείο, ισως να μην είχατε τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα. Οπως γίνεται και με τόσες αλλες σχολες.
Λοιπόν, επειδή ξεφυγαμε...

@Aestheticmoon τσεκαρε τον οδηγο σπουδων του Τμήματος που σου είπα, μπορει να σε ενδιαφέρει!!
Νομίζω παρεξήγησες λίγο τον τίτλο του τμήματος ΒΕΤ στα Ιωάννινα, είναι βιολογικό τμήμα και δεν έχει να κάνει με μηχανική. Δίχως να ξέρω προσωπικά το άτομο που δημιούργησε το θέμα μου φαίνεται ότι οι προτιμήσεις του βρίσκονται μέσα στις επιστήμες ζωής και όχι σε μηχανικά τμήματα όπως αυτό της Βιοϊατρικής Μηχανικής.
 

Guest 120461

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε μπρο, μήπως είπα οτι η σχολή σου δεν είναι σημαντική; Ειπα οτι ειστε γιατροί ή μήπως ειπα οτι ειστε wannabe γιατροι; Δεν είπα τιποτα απ' ολα αυτά, so please calm your balls. Μην παρεξηγείς αυτα που λεω, ο τομεας της Βιοϊατρικής είναι πολυ σημαντικός. Αυτο που λεω τοση ωρα είναι πως αν υπηρχε παρομοιο Τμήμα σε καποιο Πολυτεχνείο, ισως να μην είχατε τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα. Οπως γίνεται και με τόσες αλλες σχολες.
Λοιπόν, επειδή ξεφυγαμε...

@Aestheticmoon τσεκαρε τον οδηγο σπουδων του Τμήματος που σου είπα, μπορει να σε ενδιαφέρει!!
Λοιπόν, για να μην ξεφεύγουμε bro, ωραία. Το τμήμα αυτό δεν υπάρχει αλλού, και θα αποτελέσει το πρώτο τμήμα "ανερχόμενου" Πολυτεχνείου, έτσι κι αλλιώς. Το ότι είναι αναγνωρισμένο σε ΦΕΚ με integrated master τα λέει όλα. Δεν έχει σχέση όμως με τις σχολές που αναφέρει ο θεματοθέτης. Γι'αυτό ρώτησα από ποια άποψη το προτείνεις, γιατί δεν έχει σχέση με αυτά. Και μετά ξεφύγαμε 😂
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Καμιά δουλειά μηχανικού δεν είναι low stress χωρις να σημαίνει ότι δεν υπαρχουν άλλες δουλειές που είναι αγχωτικές.

Τα τελευταία χρονιά η αυτοματοποίηση παίζει πάρα πολύ και οι ενδείξεις μέχρι στιγμής λένε ότι στο μέλλον θα είναι καθοριστικη. Συγκεκριμένα η πανδημία του Covid-19 έδειξε τι ελλείψεις υπάρχουν σε υλικοτεχνικό και επίπεδο αλλά και σε επίπεδο ανθρώπινου δυναμικού.

Όλα τα προηγούμενα είναι προβλήματα στα οποία κατά κύριο λόγο αναμένεται να προσφέρει λύση το επάγγελμα του βιοιατρικου μηχανικού σε συνεργασία ενδεχομένως και με άλλους μηχανικούς.Οπως κάθε επάγγελμα μηχανικού έτσι και αυτό στηρίζεται στην εφαρμογή των μαθηματικών και της φυσικής στον τομέα των βιολογικών συστημάτων. Αυτό σημαίνει ότι αναλύσει,καταλαβαίνει,σχεδιάζει,τροποποιει, προσαρμόζει και αξιολογεί συστήματα και εξοπλισμό που προσφέρονται για ιατρική χρήση(διάγνωση και θεραπεία). Εάν ο θεματοθετης δεν ενδιαφέρεται για αυτά τα θέματα θα μισησει την σχολή όσο τίποτε άλλο γιατί περιλαμβάνει ευρεία γκάμα θεμάτων από βιολογία και χημεία ως προχωρημένη φυσική και μαθηματικά. Η σχολή δεν θα είναι εύκολη ούτως η άλλως αλλά εάν αρέσει αυτό θα βοηθήσει πολύ. Τα concepts πλέον σε αυτά τα πεδία είναι πολύ προχωρημένα και αρκετά deep από άποψη θεωριας.Πολύ βαθύτερα από ότι θα βρεις στο 95% άλλων εφαρμοσμενων επιστημων μάλιστα.

Και όπως κάθε προϊόν πρέπει να πληροί ορισμένες προδιαγραφές έτσι και εδώ θα πρέπει να μάθεις το νομικό πλαίσιο και τις κατάλληλες διαδικασίες που διέπουν τα προϊόντα που σχεδιάζεις και υλοποιείς.

Συνοπτικά θα πω ότι το growth σε οτιδηποτε αφορά βιοϊατρική μηχανική θα εκτοξευθεί τα επόμενα χρόνια. Βρισκομαστε πλέον σε μια εποχή που οι τεχνολογίες που αναπτύσσουν οι μηχανικοί είναι σε θέση να φέρουν επανάσταση στον χώρο της υγείας.Επανασταση έχουν φέρει ήδη δηλαδή αλλά πλέον θα υπάρχει καθαρό focus. Αυτοματοποιημένη διάγνωση και συμβουλευτική , δίκτυα αισθητήρων μέσα στο σώμα και στα ρουχα για συνεχη παρακολούθηση των βιομετρικών στοιχείων των ασθενων , εγκεφαλικά εμφυτεύματα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Τις προηγουμενες μερες στην χώρα μας έγινε ενεργό το δίκτυο 5ης γενιάς τηλεπικοινωνιών.Γνωστο και ως 5G. Αυτό από μόνο του θα επιτρέψει πολλες νέες τεχνολογίες και startups να αναδυθούν ακόμα και στον τομέα της υγείας. Και αυτό θα συνεχίσει ακόμα παραπάνω με το 6G . Όλες αυτές οι συσκευές που θα συνδεθούν στο δίκτυο θα παράγουν τεράστιο όγκο σημάτων και πληροφοριών. My point is ακόμα και το επάγγελμα του βιοιατρικου μηχανικού θα επεκταθεί ακόμα περισσότερο και σε εξοπλισμό πέρα από αυτόν του νοσοκομείου και οι δυνατότητες εμφυτευμάτων και αλλων συσκευών θα γίνουν ακόμα πιο sophisticated. Αλλά το ίδιο θα ισχύει και για τον σχεδιασμό αυτών των συστημάτων. Οπότε σαν σχολή είναι πολύ καλή επένδυση και μάλιστα πρέπει να είναι η μόνη σχολή στην Ελλάδα η από τις ελάχιστες που καλύπτουν συγκεκριμένα αυτό το κομμάτι στην πλήρη έκταση του.

Και η αντιστοιχία με αλλες πολυτεχνικές είναι θέμα χρόνου εφόσον αναγνωρίστηκε το integrated master.
 
Top