Τμήμα Ασιατικών Σπουδών (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
πάντως έχω ακούσει ότι θα τα μαθήματα θα γίνονται στα αγγλικά αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει...

ελληνικό πανεπιστήμιο με αγγλική διδασκαλία για γιαπωνέζικα και κινέζικα... εντάξει:D:D:D
τώρα είναι να πηδηχτείς από το παράθυρο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
περισσότερο για χόμπι και για προσωπική ευχαρίστηση , ενδιαφέρον , να διαβάζει και να βλέπει anime και manga προσφέρεται αυτή η σχολή , γιατί για να βγεί κανείς απο αυτή με όνειρα και στόχο να κάνει καριέρα (στην Ελλάδα τουλάχιστον) το βλέπω απλά ως ανέκδοτο με κινέζους , ισπανούς και γάλλους (και πόντιους-κλασσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukaki

Νεοφερμένος

Η koukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
δεν αντιλεγω οτι οι προοπτικες για επαγγελματικη αποκατασταση ειναι ελαχιστες(και απο ποιο πανεπιστημιο δεν ειναι στις μερες μας?),αλλα οι ασιατικες γλωσσες θα ειναι πολυ χρησιμες στο μελλον και ολο και περισσοτερα ατομα στρεφονται στην εκμαθηση τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
που το στηρίζεις αυτό?
εννοώ που βλέπεις να υπάρχει κίνηση και στροφή προς την εκμάθηση των γλωσσώνβ αυτών ?

το λέω γιατί κλασσικά πριν κάποια χρόνια έλεγαν για τα γερμανικά οτι είναι η γλώσσα του μέλλοντος

ειλικρινα με κάτι τέτοιες σχολές δεν μπορώ παρα να αρχίσω να γελάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukaki

Νεοφερμένος

Η koukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
η Κινα ειναι ανερχομενη οικονομικη δυναμη.Μια κινεζικη εταιρια εχει αγορασει τμημα του λιμανιου του πειραια (cosco).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η Κινα ειναι ανερχομενη οικονομικη δυναμη.Μια κινεζικη εταιρια εχει αγορασει τμημα του λιμανιου του πειραια (cosco).



Άρα, περισσότερο μέλλον έχουμε σαν λιμενεργάτες, παρά σαν Απόφοιτοι Τμηματος Ασιατικών Σπουδών :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
η κίνα χρόνια είναι οικονομική δύναμη , δεν είναι ανερχόμενη

τέλοσπάντων
καθένας ας διαλέξει την μοίρα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Επιτρεψτε μου να επεμβω λεγοντας οτι οντως τα κινεζικα είναι μια απο τις γλωσσες του μελλοντος και οτι ακομα και στην Ελλαδα το σιγουρο ειναι πλεον οτι ενας αποφοιτος μια τετοιας σχολης σιγουρα σε μερικα χρονια θα εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες επαγγελματικης αποκαταστασης απο αποφοιτους καταδικασμενων σχολων οπως ιατρικης, φιλολογιας ή ακομα γυμναστικής ακαδημιας.:redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω οτι ειναι πολυ πρωτοπορειακο βημα αυτο για την ελλαδιτσα μας.οριστε καποιες πληροφοριες που δινει η ιστοσελιδα της σχολης και που θα απαντησει καποιες απο τις αποριες σας https://asianstudies.ionio.gr/index.php?p=announcements-gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Χθες, όπως έψαχνα στο ίντερνετ για σχολές, μπήκα στην ιστοσελίδα του Ιονίου Πανεπιστημίου και είδα πως υπάρχει ένα καινούριο τμήμα Ασιατικών σπουδών. Νόμιζα ότι είναι όπως τα υπόλοιπα, τουρκικές σπουδές και τέτοια, αλλά όπως διάβασα είναι σχετικά με ιαπωνικές και κινέζικες σπουδές! Οι πρώτοι φοιτητές λέει θα μπουν από Σεπτέμβρη του '11. Το ξέρει κανένας αυτό το τμήμα;; Παίζει να ενδιαφέρεστε; Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον πάντως...:confused::hmm:

Πλάκα κάνεις.Ψήνομαι να πάω με κατατακτήριες αν διδάσκουν κινέζικα!!!

περισσότερο για χόμπι και για προσωπική ευχαρίστηση , ενδιαφέρον , να διαβάζει και να βλέπει anime και manga προσφέρεται αυτή η σχολή , γιατί για να βγεί κανείς απο αυτή με όνειρα και στόχο να κάνει καριέρα (στην Ελλάδα τουλάχιστον) το βλέπω απλά ως ανέκδοτο με κινέζους , ισπανούς και γάλλους (και πόντιους-κλασσικά)

Ρε συ όποιος ξέρει κινέζικα είναι περιζήτητος πλέον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Πρωτοποριακό βήμα είναι δεν λέω...Αλλά πόσες άλλες σχολές σ αυτή τη χώρα ήταν τέτοια βήματα και στο τελική είναι χωρίς εργασιακά δικαιώματα και ο κόσμος τις περιφρονεί λες και είναι δεν ξέρω εγώ τι...Σίγουρα θα είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή αλλά μέχρι να μπουν τα πράγματα σε μια τάξη, οι σπουδαστές θα ψάχνονται!!! Σιγά μη ξεκινήσει με τη μια η εκμάθηση κινέζικών ή σιγά μη κατεβούν κατευθείαν κατατακτήριες..Άλλωστε το εν λόγω πανεπιστήμιο, απ ότι έχω δει, έχει καινοτόμα τμήματα..Αλλά στη πράξη τι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Πρωτοποριακό βήμα είναι δεν λέω...Αλλά πόσες άλλες σχολές σ αυτή τη χώρα ήταν τέτοια βήματα και στο τελική είναι χωρίς εργασιακά δικαιώματα και ο κόσμος τις περιφρονεί λες και είναι δεν ξέρω εγώ τι...Σίγουρα θα είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή αλλά μέχρι να μπουν τα πράγματα σε μια τάξη, οι σπουδαστές θα ψάχνονται!!! Σιγά μη ξεκινήσει με τη μια η εκμάθηση κινέζικών ή σιγά μη κατεβούν κατευθείαν κατατακτήριες..Άλλωστε το εν λόγω πανεπιστήμιο, απ ότι έχω δει, έχει καινοτόμα τμήματα..Αλλά στη πράξη τι γίνεται...

η αλήθεια είναι ότι η Κέρκυρα έχει πολύ καλές σχολές και εγώ δεν το περίμενα όταν είχα πρωτοέρθει...το θέμα όμως είναι ότι έχουμε αρκετά προβλήματα και μου φαινόταν ανήκουστο π.χ. όταν από την στιγμή που μας κόβουν τα μισά κονδύλια και εμείς δεν έχουμε κτίριο και καθηγητές μένουν απλήρωτοι να θέλουν να ανοίξουν ΕΝΑ κόμα τμήμα ανάμεσα στα 6 που ήδη υπάρχουν σε ΕΝΑ νησί...την Κέρκυρα!!! και παραπονιέμαι γιατί σε αυτή την χώρα ενδιαφερόμαστε πάντα για την ΠΟΣΟΤΗΤΑ μα ποτέ για την ΠΟΙΟΤΗΤΑ!
το τμήμα τελικά δεν θα ανοίξει φέτος...https://www.ionio.gr/central/gr/announcements/read/2211/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αχ κριμα :/: διαβασα το αρθρο και ειδα τι προετοιμασιες ειχα κανει ...
αν τελικα λειτουργησει η σχολη απο του χρονου σκεφτομαι να τη δηλωσω ...
αλλα δε γνωριζω κατα ποσο θα ειναι αναγνωρισμενο το πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanoshld

Νεοφερμένος

Ο Thanoshld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κοίταξε επειδή σπουδάζω εδώ έχουν ακουστεί πολλά πράγματα αλλά προς το παρόν...δεν υπάρχει τίποτα! καταρχάς δεν υπάρχουν καθηγητές οι οποιοι να έχουν ειδικευτεί σε τέτοιες σπουδές και να υπάρχουν θα είναι ελάχιστοι. και αυτοί οι ελάχιστοι θα θελήσουν να έρθουν στην Κέρκυρα? τα μαθήματα αν θα γίνονται θα γίνονται μάλλον και προφανώς στα αγγλικά για τον λόγο του ότι αν δεν υπάρξουν Έλληνες καθηγητές με τις γνώσεις που απαιτούνται στην θέση τους θα έρθουν ξένοι.και αν έρθουν ξένοι θα είναι σε θέση οι φοιτητές να μπορούν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα στα αγγλικά? γενικώς το ζήτημα αιωρείται και αμφιβάλλω αν θα ανοίξει το '11...καταρχάς τα μαθήματα που θα γίνονται? εδώ εμείς και δεν έχουμε κτίριο...πφφφφ!!! η Κέρκυρα είναι όντως πανέμορφο αλλά και ακριβό (μην σου πω πανάκριβο) νησί και έχει 6 πανεπιστημιακά τμήματα που το κράτος τα έχει αφήσει στο έλεος του Θεού. πραγματικά είμαι και εγώ περίεργη να δω τι θα γίνει με αυτό το τμήμα, πάντως από την γενικότερη κατάσταση που επικρατεί χλωμό το βλέπω να ανοίγει στο κοντινό μέλλον. και να ανοιξει οι ελλείψεις θα είναι μεγάλες...δυστυχώς!:worry::worry:

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα με τα οποία σαφώς διαφωνώ με τον χρήστη Athinoul@91 (αν και η ανακοίνωση στο site το ΤΑΣ με καλύπτει πλήρως):

Πρώτον, απο ότι φαίνεται και απο την ανακοίνωση, έχουν δηλώσει το ενδιαφέρον τους πολλοί καθηγητές, ακόμη και απο ξένα ιδρύματα, όπως της Ιαπωνίας. Και γιατί να μην θέλουν να έρθουν στην Κέρκυρα; Έτσι όπως το λές είναι σαν να είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά, πράγμα το οποίο φυσικά δεν ισχύει.
Επίσης, δεν έχει ακουστεί τίποτα για το ότι τα μαθήματα θα γίνονται στα Αγγλικά. Λογικά, εάν γίνονται στην Αγγλική γλώσσα, σαφώς και θα το αναφέρει ο οδηγός σπουδών, όπως και η Αγγλική ή και άλλη γλώσσα θα είναι αναγκαία να δωθεί στις πανελλαδικές.
Όσο για τα κτήρια, εγώ και τι δεν θα έδινα να παρακολουθώ μαθήματα στο κτήριο Καπποδίστρια, με την θέα του στη θάλασσα (όπου γίνονται τα μαθήματα του ΤΞΓΜΔ) και στην Γαλλική Ακαδημία. Άλλωστε εάν σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις, παραβλέπεις κάποια πράγματα όπως οι υποδομές. Και εγώ θα ήθελα να νιώσω την αίγλη ενός γεμάτου αμφιθεάτρου, άλλα στο τέλος, το πτυχίο δεν είναι που μετράει;
Και πανάκριβο νησί; Η Κέρκυρα; Αυτό δεν θα ήθελα να το τονίζεις εδώ ως σίγουρο γεγονός, καθώς εξαρτάται απο πού έρχεται ο κάθε ένας. Απο όπου έρχομαι εγώ, μόνο στα όνειρά μου θα έβρισκα μπύρα με 2 Ευρώ και ποτό με 4-5Ευρώ! Συμφωνώ μόνο πως ναί, τα ενοίκια είναι πανάκριβα (άν και τα τελευταία 2 χρόνια έχουνε πέσει) όπως επίσης και η αγορά ρούχων, κάτι το οποίο προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.
Η δήλωση όμως που πραγματικά με πείραξε, και με έκανε και να κάνω sign in στο site, είναι πως ''τα τμήματα είναι αφημένα στο έλεος του Θεού''. Κάτι τέτοιες εκφράσεις είναι ακριβώς αυτές που αποθαρύνουν τα παιδιά απο το να πηγαίνουν ή ακόμη και να δηλώνουν τμήματα της περιφέρειας. Στο έλεος του Θεού;
Το τμήμα Ιστορίας είναι μακράν το καλύτερο αμιγές τμήμα Ιστορίας στην Ελλάδα. Δεν έχει καμία ουσιαστική έλλειψη, οι καθηγητές είναι πραγματικά απο τους καλύτερους και γενικά, καθώς τα τμήματα είναι μικρά, έχεις μια πιο προσωπική σχέση μαζί τους, πράγμα το οποίο συχνά βοηθά :) . Επίσης, όσον αφορά το "και γιατί να έρθουν (οι καθηγητές) στην Κέρκυρα", σε διαβεβαιώ, πως πάρα πολλοί παραδέχονται πως προτιμούνε το Ιστορικό της Κέρκυρας, και γενικότερα τα μικρά τμήματα, απο τα μεγάλα των κέντρων, διότι μπορούν και να οργανωθούν, και να κάνουν καλύτερο το μάθημά τους.
Για τα υπόλοιπα τμήματα δεν μπορώ να εκφράσω αντικειμενική άποψη, πάντως ξέρω ότι κανείς δεν έχει παράπονο, όσον αφορά την ποιότητα του πτυχίου του.

Τώρα, όσον αφορά το ΤΑΣ, μακάρι να ανοίξει σύντομα, καθώς πιστεύω πως θα είναι ένα πολύ καλό και ενδιαφέρον τμήμα. Και επειδή γνωρίζω εκ των εσω τον τρόπο οργάνωσης του Ι.Π., ξέρω πως το τμήμα όταν θα λειτουργήσει, θα είναι 100% πλήρως οργανωμένο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα με τα οποία σαφώς διαφωνώ με τον χρήστη Athinoul@91 (αν και η ανακοίνωση στο site το ΤΑΣ με καλύπτει πλήρως):

Πρώτον, απο ότι φαίνεται και απο την ανακοίνωση, έχουν δηλώσει το ενδιαφέρον τους πολλοί καθηγητές, ακόμη και απο ξένα ιδρύματα, όπως της Ιαπωνίας. Και γιατί να μην θέλουν να έρθουν στην Κέρκυρα; Έτσι όπως το λές είναι σαν να είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά, πράγμα το οποίο φυσικά δεν ισχύει.

Γιατί να μην θέλουν να έρθουν στην Κέρκυρα? Γιατί αν θα τους πάρουν θα είναι συμβασιούχοι που σημαίνει ότι προφανώς θα πληρώνονται με 400Ε τον μήνα και τα αεροπορικά? ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ.

Επίσης, δεν έχει ακουστεί τίποτα για το ότι τα μαθήματα θα γίνονται στα Αγγλικά. Λογικά, εάν γίνονται στην Αγγλική γλώσσα, σαφώς και θα το αναφέρει ο οδηγός σπουδών, όπως και η Αγγλική ή και άλλη γλώσσα θα είναι αναγκαία να δωθεί στις πανελλαδικές.

Συγγνώμη αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν καθηγητές στην Ελλάδα οι οποίοι έχουν διδακτορικό στον Ιαπωνικό ή Κινεζικό Πολιτισμό ή αν μπορούνε να γίνουν καθηγητές τέλος πάντων. Αν υπάρχουν έχει καλώς.

Όσο για τα κτήρια, εγώ και τι δεν θα έδινα να παρακολουθώ μαθήματα στο κτήριο Καπποδίστρια, με την θέα του στη θάλασσα (όπου γίνονται τα μαθήματα του ΤΞΓΜΔ) και στην Γαλλική Ακαδημία.

Προφανώς ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ότι τα μαθήματα δεν γίνονται στο Μέγαρο Καποδίστρια αφού εκεί στεγάζεται η γραμματεία και τα γραφεία των καθηγητών! επιπλέον ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ οτι αυτό το κτίριο είναι ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ετοιμόρροπο και θα μας πέσει στο κεφάλι. Και επίσης ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ότι στεγαζόμαστε σε 2 κτίρια, τα οποία όμως μπορεί να τα λατρεύω γιατί μου εμπνέουν οικειότητα και ζεστασιά, όμως σε μια αίθουσα των 60 θέσεων για 80 φοιτητές αναγκαστικά κάποιοι κάθονται όρθιοι ή και στο πάτωμα. ενώ δεν έχουμε ούτε ιντερνετ που χρειαζόμαστε για τις μεταφράσεις και στην περίοδο της εξεταστικής στριμωχνόμαστε σαν τις σαρδέλες χωρίς να ξέρουμε που να βάλουμε τα λεξικά.

Άλλωστε εάν σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις, παραβλέπεις κάποια πράγματα όπως οι υποδομές. Και εγώ θα ήθελα να νιώσω την αίγλη ενός γεμάτου αμφιθεάτρου, άλλα στο τέλος, το πτυχίο δεν είναι που μετράει;

ΤΟ ΑΝ ΛΑΤΡΕΥΩ Η ΟΧΙ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙΞΕΙ ΕΠΑΞΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!! Αν διαβάσεις ποστ μου θα το δεις. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΙΠΗΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ, ΓΙΑ ΓΙΑ ΓΙΑ...ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ??? ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!! ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΩ...ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ (το εχω δείξει ούκ ολίγες φορές!)
ΝΑΙ το πτυχίο είναι αυτό που μετράει!!!!! όταν όμως υπάρχει ελλιπης εξοπλισμός και και και και και και και και που ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙΣ ΣΩΣΤΑ και ξέρεις ότι υπάρχει και καλύτερο ε τότε απογοητεύεσαι!

Και πανάκριβο νησί; Η Κέρκυρα; Αυτό δεν θα ήθελα να το τονίζεις εδώ ως σίγουρο γεγονός, καθώς εξαρτάται απο πού έρχεται ο κάθε ένας. Απο όπου έρχομαι εγώ, μόνο στα όνειρά μου θα έβρισκα μπύρα με 2 Ευρώ και ποτό με 4-5Ευρώ! Συμφωνώ μόνο πως ναί, τα ενοίκια είναι πανάκριβα (άν και τα τελευταία 2 χρόνια έχουνε πέσει) όπως επίσης και η αγορά ρούχων, κάτι το οποίο προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

Εγώ για τα ενοίκια μίλησα που σου νοικιάζουν μια γκαρσονιέρα 20 τετραγωνικά, μέσα στα ποντίκια και την υγρασία που προηγουμένως ήταν αποθήκη,300Ε ΣΙΓΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕΕΕΕΕ!

Η δήλωση όμως που πραγματικά με πείραξε, και με έκανε και να κάνω sign in στο site, είναι πως ''τα τμήματα είναι αφημένα στο έλεος του Θεού''. Κάτι τέτοιες εκφράσεις είναι ακριβώς αυτές που αποθαρύνουν τα παιδιά απο το να πηγαίνουν ή ακόμη και να δηλώνουν τμήματα της περιφέρειας. Στο έλεος του Θεού;

Δεν ξέρω αν τα άλλα τμήματα είναι ή όχι αφημένα στο έλεος του Θεού, πάντως το ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ! και δεν νομίζω ότι αποθάρρυνα κανέναν να έρθει στην σχολή! ΟΠΟΙΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΤΟΥΣ ΕΝΘΑΡΡΥΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΜΙΑ ΟΥΤΟΠΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΡΎΠΤΩ ΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!

Το τμήμα Ιστορίας είναι μακράν το καλύτερο αμιγές τμήμα Ιστορίας στην Ελλάδα. Δεν έχει καμία ουσιαστική έλλειψη, οι καθηγητές είναι πραγματικά απο τους καλύτερους και γενικά, καθώς τα τμήματα είναι μικρά, έχεις μια πιο προσωπική σχέση μαζί τους, πράγμα το οποίο συχνά βοηθά :). Επίσης, όσον αφορά το "και γιατί να έρθουν (οι καθηγητές) στην Κέρκυρα", σε διαβεβαιώ, πως πάρα πολλοί παραδέχονται πως προτιμούνε το Ιστορικό της Κέρκυρας, και γενικότερα τα μικρά τμήματα, απο τα μεγάλα των κέντρων, διότι μπορούν και να οργανωθούν, και να κάνουν καλύτερο το μάθημά τους.
Για τα υπόλοιπα τμήματα δεν μπορώ να εκφράσω αντικειμενική άποψη, πάντως ξέρω ότι κανείς δεν έχει παράπονο, όσον αφορά την ποιότητα του πτυχίου του.

Δεν γνωρίζω για το τμήμα ιστορίας γιατί δεν σπουδάζω εκεί. όσο για τις υποδομές που ανέφερες προηγουμένως, προφανώς μιλάς από ασφαλή θέση αφού το κτίριο της Ιστορίας είναι από τα πιο σύγχρονα.

Τώρα, όσον αφορά το ΤΑΣ, μακάρι να ανοίξει σύντομα, καθώς πιστεύω πως θα είναι ένα πολύ καλό και ενδιαφέρον τμήμα. Και επειδή γνωρίζω εκ των εσω τον τρόπο οργάνωσης του Ι.Π., ξέρω πως το τμήμα όταν θα λειτουργήσει, θα είναι 100% πλήρως οργανωμένο! :)

Μάλλον ζεις σε άλλον κόσμο και επειδή ωραία τα λέμε όταν είμαστε έξω από τον χορό, καλό θα ήταν πρώτα να έχουμε εξακριβωμένα στοιχεία και μετά να μιλάμε.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Και όσο για την λατρεμένη σου οργάνωση που έχει αυτό το ιδανικό Ιόνιο Πανεπιστήμιο, να σε ενημερώσω, ότι η διερμηνεία κινδυνεύει να κλείσει γιατί όλοι οι καθηγητές της ήταν συμβασιούχοι και τώρα τους βγάζουν! Δεν υπάρχει άλλο τμήμα που να παρέχει διερμηνεία σε πανεπιστημιακό επίπεδο στην Ελλάδα... Μπράβο… και εις ανώτερα!

[FONT=&quot]ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΑΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!![/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Όπως και να 'χει ελπίζω να είναι μέσα στη λίστα σχολών του 2012. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τελικά τι έγινε μ αυτό το τμήμα...?? Λειτούργησε τελικά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ μία απορία έχω, το Ασιατικών Σπουδών υποτίθεται θα ήταν παρακλάδι του ΤΞΓΜΔ; Εντάξει, οι καθηγητές του δεν θα πληρώνονταν, αυτό είναι δεδομένο, αλλά πού ακριβώς θα στεγαζόταν, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος; :loltooth:

Εδώ δεν έχουμε χρήματα για τους συμβασιούχους της Μετάφρασης, στη Διερμηνεία μαθήματα κάνει κυρίως μία καθηγήτρια και σ' αυτό το εξάμηνο το τμήμα πήρε αίθουσα στο Ιστορικό για ένα μάθημα.

Βασικά εδώ λένε ότι θα πάμε στα Γιάννενα, νέα τμήματα θ' ανοίγουνε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μάλλον θα ανοίξει, γιατί η σελίδα τους ενημερώθηκε πρόσφατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Έμαθα πως παρόλο που το τμήμα αυτό έχει εγκριθεί από τους αρμόδιους,για το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013, το Υπουργείο Παιδείας δεν συμπεριέλαβε το Τμήμα Ασιατικών Σπουδών στο μηχανογραφικό δελτίο,με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δεκτεί φοιτητές ακόμη...
Κρίμα και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη πολλών φοιτητών του τμήματος αυτού..Μην κατακρίνετε ένα νέο τμήμα που δεν έχει καν δεχθεί άτομα για να φοιτήσουν σε αυτό..τουλάχιστον όχι ακόμα,είναι πολύ νωρίς!
Καλές Γιορτές και Καλή σας Χρονιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top