Τμήμα Ασιατικών Σπουδών (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

Σοβαρό άτομο...

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Χθες, όπως έψαχνα στο ίντερνετ για σχολές, μπήκα στην ιστοσελίδα του Ιονίου Πανεπιστημίου και είδα πως υπάρχει ένα καινούριο τμήμα Ασιατικών σπουδών. Νόμιζα ότι είναι όπως τα υπόλοιπα, τουρκικές σπουδές και τέτοια, αλλά όπως διάβασα είναι σχετικά με ιαπωνικές και κινέζικες σπουδές! Οι πρώτοι φοιτητές λέει θα μπουν από Σεπτέμβρη του '11. Το ξέρει κανένας αυτό το τμήμα;; Παίζει να ενδιαφέρεστε; Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον πάντως...:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αν είναι να μπουν το Σεπτέμβρη αυτού του χρόνου τότε πιθανώς πρόκειται για νέο (?) τμήμα το οποίο θα μπει στις φετινές πιθανές επιλογές των υποψηφίων. Έτσι όπως το παρουσιάζεις ακούγεται πολύ ενδιαφέρον και θα έχει και χαμηλή βάση λογικά. Αν οι υποδομές του πανεπιστημίου είναι αξιόλογες τότε θα είναι μια καλή επιλογή για μαθητές που δε στοχεύουν κάπου ψηλά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Και γενικα απ οτι εχει παρει τ αυτι μ οι σπουδες αυτου του τυπου ειναι πολυ στην αναπτυξη τους τα τελευταια χρονια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ναι ειδικά σε φιλολογικό επίπεδο ανθίζουν. Αν η σχολή αυτή έχει έδρα την Κέρκυρα θα είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέρον γιατί υπάρχει στο νησί και Μουσείο Ασιατικής Τέχνης ή κάτι τέτοιο νομίζω οπότε θα υφίσταται και ανάλογο υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
κοίταξε επειδή σπουδάζω εδώ έχουν ακουστεί πολλά πράγματα αλλά προς το παρόν...δεν υπάρχει τίποτα! καταρχάς δεν υπάρχουν καθηγητές οι οποιοι να έχουν ειδικευτεί σε τέτοιες σπουδές και να υπάρχουν θα είναι ελάχιστοι. και αυτοί οι ελάχιστοι θα θελήσουν να έρθουν στην Κέρκυρα? τα μαθήματα αν θα γίνονται θα γίνονται μάλλον και προφανώς στα αγγλικά για τον λόγο του ότι αν δεν υπάρξουν Έλληνες καθηγητές με τις γνώσεις που απαιτούνται στην θέση τους θα έρθουν ξένοι.και αν έρθουν ξένοι θα είναι σε θέση οι φοιτητές να μπορούν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα στα αγγλικά? γενικώς το ζήτημα αιωρείται και αμφιβάλλω αν θα ανοίξει το '11...καταρχάς τα μαθήματα που θα γίνονται? εδώ εμείς και δεν έχουμε κτίριο...πφφφφ!!! η Κέρκυρα είναι όντως πανέμορφο αλλά και ακριβό (μην σου πω πανάκριβο) νησί και έχει 6 πανεπιστημιακά τμήματα που το κράτος τα έχει αφήσει στο έλεος του Θεού. πραγματικά είμαι και εγώ περίεργη να δω τι θα γίνει με αυτό το τμήμα, πάντως από την γενικότερη κατάσταση που επικρατεί χλωμό το βλέπω να ανοίγει στο κοντινό μέλλον. και να ανοιξει οι ελλείψεις θα είναι μεγάλες...δυστυχώς!:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
To thread σου είναι πολύ ενθαρρυντικό...:P
Καθηγητές βρίσκονται, μην το βλέπεις έτσι, σίγουρα υπάρχουν άτομα που έχουν πείρα πάνω στο αντικείμενο. Το πρόβλημα εστιάζεται στις πανεπιστημιακές υποδομές που θίγεις κι εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
To thread σου είναι πολύ ενθαρρυντικό...:P
Καθηγητές βρίσκονται, μην το βλέπεις έτσι, σίγουρα υπάρχουν άτομα που έχουν πείρα πάνω στο αντικείμενο. Το πρόβλημα εστιάζεται στις πανεπιστημιακές υποδομές που θίγεις κι εσύ...
α0χ0α0χ0αχα...δεν φταίω εγώ, σας λέω απλώς αυτά που γίνονται! έχουμε την τάση στην Ελλάδα να ανοίγουμε τμήματα και να κοιτάμε την ποσότητα αντί της ποιότητας. αντιθέτως πιστεύω πως το προσωπικό του τμήματος είναι πολύ σημαντικότερο από τις υποδομες. τι να κάνεις τα κτίρια και τα μεγαλεία όταν δεν έχεις τον σωστό άνθρωπο να σε διδάξει? υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα που έχουν ειδικευτεί στον πολιτισμό της Ιαπωνίας, ή της Κίνας κ.ο.κ.? και αν ναι θα δεχτούν μια τέτοια θέση? εμείς ας πούμε δεν έχουμε τις υποδομές που χρειαζόμαστε (για την ακρίβεια καμία) όμως οι καθηγητές μας είναι εξαιρετικοί και ειδικευμένοι πάνω στο επάγγελμά τους. σίγουρα όταν δεν έχεις υποδομές δεν μπορείς να κάνεις σωστά την δουλειά σου (ρώτα και εμάς) και αυτό είναι μείζον πρόβλημα!!! αν ήταν τόσο εύκολο θα το είχαν ανοίξει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από καθηγητή που είναι στο Ιόνιο, ξέρω ότι θα γίνει κανονικά...!
Πάντως είναι τελείως αψυχολόγητο...Άλλα τα κλείνουν, και ανοίγουν άλλα, ωραία στην σκέψη προφανώς, αλλά ριψοκίνδυνα...!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Από καθηγητή που είναι στο Ιόνιο, ξέρω ότι θα γίνει κανονικά...!
Πάντως είναι τελείως αψυχολόγητο...Άλλα τα κλείνουν, και ανοίγουν άλλα, ωραία στην σκέψη προφανώς, αλλά ριψοκίνδυνα...!:hmm:
τι να σου πω βρε Ρεβέκκα μου, δεν ξέρω! πάντως πολλά ακούγονται! θα ανοίξει το 2011?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
τι να σου πω βρε Ρεβέκκα μου, δεν ξέρω! πάντως πολλά ακούγονται! θα ανοίξει το 2011?

Η σκέψη είναι να δεχτεί φοιτητές το νέο ακαδημαϊκό έτος...Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό όμως με όλα αυτά που γίνονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina..

Νεοφερμένος

Η christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μακαρι παντως να ανοιξει.....μου φανηκε πολυ ενδιαφερον..΄!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukaki

Νεοφερμένος

Η koukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι,μπορει να ακουστει ανοητο,αλλα τις γλωσσες αυτες(δλδ Ιαπωνικα και κινεζικα κτλ)θα τις διδασκονται οι φοιτητες,ή θα δωθεο βαση μονο στην εφαρμογη τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι,μπορει να ακουστει ανοητο,αλλα τις γλωσσες αυτες(δλδ Ιαπωνικα και κινεζικα κτλ)θα τις διδασκονται οι φοιτητες,ή θα δωθεο βαση μονο στην εφαρμογη τους?
δεν γνωρίζω τίποτα! έχω μπερδευτεί προσωπικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
μα δε θα είναι δύσκολο να βγάλεις τη σχολή άμα δεν ξέρεις καθόλου κινέζικα και ιαπωνικά ήδη πριν μπεις στη σχολή; γιατί δε νομίζω να σε μαθαίνουν μέσα πχ την αλφαβήτα. μου ακούγεται λίγο..παλούκι:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukaki

Νεοφερμένος

Η koukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
λογικο ειναι,αλλα πως θα κριθει αν γνωριζεις τις γλωσσες σε ικανοποιητικο επιπεδο απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ειδικα μαθηματα στις πανελλαδικες?Και δεν μπορουμε να πουμε ο,τι ειναι ,μια γλωσσα σαν τα αγγλικα η τα γαλλικα που μπορεις να βρεις ενα φροντιστηριο παντου?...Και να βρεις χρειαζεται χρονια για να τις μαθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μη μπερδευετε τα κινεζικα με τα ιαπωνεζικα... τα ιαπωνεζικα ειναι σχετικα ευκολα να τα μαθει κανεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εδώ γαλλικά και γερμανικά άμα δεν ξέρεις σε πάνω από το μέτριο επίπεδο δυσκολεύεσαι..τα γιαπωνέζικα εξαίρεση είναι...μη τρελαθούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
μα δε θα είναι δύσκολο να βγάλεις τη σχολή άμα δεν ξέρεις καθόλου κινέζικα και ιαπωνικά ήδη πριν μπεις στη σχολή; γιατί δε νομίζω να σε μαθαίνουν μέσα πχ την αλφαβήτα. μου ακούγεται λίγο..παλούκι:confused:





Ειναι κατι αντιστοιχο με το τμημα Βαλκανικων και Σλαβικων Σπουδων ΠΑΜΑΚ, οπου μαθαινεις στο πανεπιστημιο την αραβικη και τουρκικη γλωσσα. Αν και απο γνωστο μου που σπουδαζει σ' αυτο το τμημα ξερω οτι κανει ιδιαιτερα για να μαθει τις γλωσσες παρολο που τα μαθηματα ξεκινουν απο την αλφαβητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Ειναι κατι αντιστοιχο με το τμημα Βαλκανικων και Σλαβικων Σπουδων ΠΑΜΑΚ, οπου μαθαινεις στο πανεπιστημιο την αραβικη και τουρκικη γλωσσα. Αν και απο γνωστο μου που σπουδαζει σ' αυτο το τμημα ξερω οτι κανει ιδιαιτερα για να μαθει τις γλωσσες παρολο που τα μαθηματα ξεκινουν απο την αλφαβητα!

Πραγματικά ακούγεται πολύ δύσκολο..όμως είναι σχολές με μέλλον:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
πάντως έχω ακούσει ότι θα τα μαθήματα θα γίνονται στα αγγλικά αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top