Τμήματα Σεπτεμβρίου

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Συγγνώμη για τον άκυρο τίτλο αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς να το διατυπώσω...
Γνωρίζει κανείς αν τον Σεπτέμβριο στα σχολεία θα λειτουργήσουν κανονικά τα τμήματα (πχ 20 ατόμων) ή αν ισχύσει ο περιορισμός των 15 ανά αίθουσα; Ευχαριστώ εκ των προταίρων ^^
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ακόμα δεν υπάρχει ανακοίνωση αλλά δεν θα μου φαινόταν απίθανο αν συνεχιστεί η κατάσταση με κρούσματα.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι θα γίνει τηλεκπαίδευση ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κανονική παρουσία θα έχουν τα σχολεία όπως και τώρα. Για ευπαθείς ομάδες, δεν γνωρίζω αν υπάρξει ειδική μέριμνα.
Σε 2 μήνες βέβαια, που ανοίγουν τα σχολεία πολύ πιθανόν να έχουν επιστρέψει στην κανονική τους ροή...
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κανονική παρουσία θα έχουν τα σχολεία όπως και τώρα. Για ευπαθείς ομάδες, δεν γνωρίζω αν υπάρξει ειδική μέριμνα.
Σε 2 μήνες βέβαια, που ανοίγουν τα σχολεία πολύ πιθανόν να έχουν επιστρέψει στην κανονική τους ροή...
Ναι και εγώ σε ευπαθείς ομάδες αναφέρομαι...( Αυτούς που πράγματι είναι, όχι όπως φέτος που οι περισσότεροι και καλά ήταν ευπαθείς...)
Ρωτάω γιατί είχαν πει ότι το θέμα με το κορωνοιό θα κρατήσει για άλλα δύο χρόνια... Και υπέθεσα ότι (τουλάχιστον) για την επόμενη χρονιά θα συνεχιστεί η τηλεκπαίδευση για όσους τη δικαιούνται...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σίγουρα θα βγουν ανακοινώσεις τον επόμενο μήνα. Για άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, λογικό μου φαίνεται να υπάρχει ειδική μέριμνα. Βέβαια, μιλάμε για Ελλάδα θα έλεγε κανείς, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Σίγουρα θα βγουν ανακοινώσεις τον επόμενο μήνα. Για άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, λογικό μου φαίνεται να υπάρχει ειδική μέριμνα. Βέβαια, μιλάμε για Ελλάδα θα έλεγε κανείς, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης.
Ελπίζω να γίνει κάτι πάντως...
Πάντως θεωρώ το πιθανότερο να εφαρμοστεί τηλεκπαίδευση, με αυστηρά κριτήρια βέβαια όσον αφορά τους δικαιούχους... Γιατί ακόμα και να βάλουν όριο 15 μαθητές ανά τάξη, τι θα γίνει στις πόλεις όπου οι μαθητές είναι εξορισμού πολλοί περισσότεροι;

Τι θα γίνει στις περιπτώσεις που οι αίθουσες είναι πολύ μικρές για να τηρηθούν οι αποστάσεις ασφαλείας;

Να πηγαίνουμε εναλλάξ το θεωρώ απίθανο γιατί η ύλη δεν θα βγει ποτέ...

Οπότε βλέπω 3 πιθανές λύσεις:
1) Να δημιουργηθούν πρωινές και απογευματινές βάρδιες.
2) Να αξιοποιηθούν και άλλοι χώροι ως σχολικές αίθουσες.
3) Να γίνει κανονικά μάθημα στις τάξεις με τον κανονικό αριθμό μαθητών και να εφαρμόζεται τηλεκπαίδευση κατ' εξαίρεση.

Εσύ τι θεωρείς πιθανότερο;(Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά πραγματικά με απασχολεί πολύ το συγκεκριμένο θέμα...)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι προβληματισμοί σου είναι προβληματισμοί των περισσοτέρων από εμάς και ισχύουν από κάθε άποψη

Αναφορικά με τις λύσεις που θέτεις.

Η 1η λύση να σου πω την αλήθεια, δεν νομίζω να μπορεί να γίνει, καθώς θα πρέπει ο εκπαιδευτικός να είναι όλη την ώρα στο σχολείο.

Στη 2η λύση, χρειάζεται να προσληφθούν εκπαιδευτικοί, γιατί στις έξτρα αίθουσες κάποιος πρέπει να διδάσκει, επομένως ούτε αυτό γίνεται.

Η 3η λύση μπορεί να υλοποιηθεί και είναι η πιο πιθανή να εφαρμοστεί.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Οι προβληματισμοί σου είναι προβληματισμοί των περισσοτέρων από εμάς και ισχύουν από κάθε άποψη

Αναφορικά με τις λύσεις που θέτεις.

Η 1η λύση να σου πω την αλήθεια, δεν νομίζω να μπορεί να γίνει, καθώς θα πρέπει ο εκπαιδευτικός να είναι όλη την ώρα στο σχολείο.

Στη 2η λύση, χρειάζεται να προσληφθούν εκπαιδευτικοί, γιατί στις έξτρα αίθουσες κάποιος πρέπει να διδάσκει, επομένως ούτε αυτό γίνεται.

Η 3η λύση μπορεί να υλοποιηθεί και είναι η πιο πιθανή να εφαρμοστεί.
Ναι και εγώ είχα καταλήξει στην τρίτη λύση...
Πιστεύεις ότι η τηλεκπαίδευση θα γίνεται από τον ίδιο καθηγητή στο σχολείο παράλληλα με το μάθημα και σε πραγματικό χρόνο ή ότι θα αναλάβουν κάποιοι συγκεκριμένοι καθηγητές;

Προσωπικά καταλήγω στο δεύτερο γιατί:
1) Τίθεται ζήτημα για τα προσωπικά δεδομένα αλλά κυρίως

2)το κόστος του εξοπλισμού για κάθε τάξη είναι πολύ μεγάλο για να εξυπηρετείται μόνο ένας - δύο μαθητές σε κάθε τμήμα.

Η δική σου γνώμη ποια είναι;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να εξοπλιστεί κάθε τμήμα με projector, οθόνες, υπολογιστές και όλο το υλικοτεχνικό σύνολο, είναι αρκετά κοστοβόρο και δεν θα γίνει κάτι τέτοιο. Κώλυμα στην όλη διαδικασία αποτελεί το θέμα των προσωπικών δεδομένων επίσης.
Να κάνει μάθημα κάποιος στο σχολείο και παράλληλα τηλεκπαίδευση μετά στο σπίτι π.χ., δεν νομίζω να γίνει ούτε αυτό. Να γίνει τηλεκπαίδευση για όλους δεν θα γίνει. Τα σχολεία τον Σεπτέμβρη θα έχουν παιδιά.
Ίσως μειώσουν κάπως την ύλη για να κάνουν τις εναλλάξ ημέρες μαθήματα. Επίσης, το μην πηγαίνεις στο σχολείο λόγω της κατάστασης ως ευπαθής ομάδα, θα πρέπει να εξεταστεί γιατί πολλοί απλώς δήλωσαν ή πήγαν σε έναν ιατρό με χαρτί και τελείωσε, καθόντουσαν σπίτι τους.

Από Σεπτέμβρη στα θρανία τα παιδιά πάλι θα είναι, τώρα για τα άτομα που να εντάσσονται σε ευπαθείς ομάδες ενδεχομένως να μην υπάρξει κάποια άλλη πρόταση και να πάνε και εκείνα στο σχολείο. Σταδιακά υπάρχει άρση όλων των μέτρων περιορισμού σε κάθε τομέα.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Να εξοπλιστεί κάθε τμήμα με projector, οθόνες, υπολογιστές και όλο το υλικοτεχνικό σύνολο, είναι αρκετά κοστοβόρο και δεν θα γίνει κάτι τέτοιο. Κώλυμα στην όλη διαδικασία αποτελεί το θέμα των προσωπικών δεδομένων επίσης.
Να κάνει μάθημα κάποιος στο σχολείο και παράλληλα τηλεκπαίδευση μετά στο σπίτι π.χ., δεν νομίζω να γίνει ούτε αυτό. Να γίνει τηλεκπαίδευση για όλους δεν θα γίνει. Τα σχολεία τον Σεπτέμβρη θα έχουν παιδιά.
Ίσως μειώσουν κάπως την ύλη για να κάνουν τις εναλλάξ ημέρες μαθήματα. Επίσης, το μην πηγαίνεις στο σχολείο λόγω της κατάστασης ως ευπαθής ομάδα, θα πρέπει να εξεταστεί γιατί πολλοί απλώς δήλωσαν ή πήγαν σε έναν ιατρό με χαρτί και τελείωσε, καθόντουσαν σπίτι τους.

Από Σεπτέμβρη στα θρανία τα παιδιά πάλι θα είναι, τώρα για τα άτομα που να εντάσσονται σε ευπαθείς ομάδες ενδεχομένως να μην υπάρξει κάποια άλλη πρόταση και να πάνε και εκείνα στο σχολείο. Σταδιακά υπάρχει άρση όλων των μέτρων περιορισμού σε κάθε τομέα.
Είχα διαβάσει κάπου ως πιθανή λύση(από άσχετο άτομο βέβαια, αλλά το θεωρώ πιθανό) ότι μπορεί να συγκεντρώνουν τα παιδιά ανά δήμο π.χ.
Ας πουμε ότι στο δήμο Πατρέων υπάρχουν 50 παιδιά Γ' Γενικού Λυκείου τα οποία δικαιούνται τηλεκπαίδευση. Το υπουργείο αναθέτει σε κάποιους καθηγητές να κάνουν μάθημα σε αυτά τα παιδιά μέσω διαδικτύου... Φυσικά θα μπορούν να κάνουν οι ίδιοι καθηγητές μάθημα σε αρκετά τμήματα (όπως άλλωστε θα γινόταν και αν δούλευαν σε σχολείο) ώστε να συμπληρώσουν το ωράριο τους. Βέβαια και αυτό θα είχε κάποιο κόστος αλλά το κόστος της νοσηλείας ευπάθως ομάδων φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ μεγαλύτερο...
Σίγουρα θα ήταν εξαιρετικά ανεύθυνο από μέρους τους να λειτουργήσουν τα σχολεία κανονικά λες και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
Το κακό είναι ότι μόνο
υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι, μαθητές, φοιτητές, εργαζόμενοι είναι έξω σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Επομένως, να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω και δεν θεωρώ πως θα άλλαζε το σχολικό περιβάλλον αν είναι τα παιδιά μαζί την κατάσταση, καθώς ήδη μαζί είναι. Φωτογραφίες που βλέπω όλοι έξω είναι όλοι μαζί, καμία απόσταση κανένα μέτρο προστασίας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εμένα, να πω την αλήθεια, αν διατηρηθεί αυτή η συχνότητα κρουσμάτων/ημέρα, μου φαίνεται εξίσου πιθανό με το να μειωθεί η ύλη και να πηγαίνουν τα παιδιά εκ περιτροπής στο σχολείο όπως τώρα και το να ανοίξουν κανονικά, ακριβώς για τον λόγο που αναφέρει o @Viedo. Τα μαγαζιά σιγά-σιγά ξαναγεμίζουν με το νεανικό κοινό τους, οπότε, αν αυτό δε μεταβάλλει την κατάσταση δραματικά, ίσως να μην υπάρχει λόγος να μην ανοίξουν κανονικά τα σχολεία. Βλέποντας και κάνοντας.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι, μαθητές, φοιτητές, εργαζόμενοι είναι έξω σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Επομένως, να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω και δεν θεωρώ πως θα άλλαζε το σχολικό περιβάλλον αν είναι τα παιδιά μαζί την κατάσταση, καθώς ήδη μαζί είναι. Φωτογραφίες που βλέπω όλοι έξω είναι όλοι μαζί, καμία απόσταση κανένα μέτρο προστασίας.
Προσωπικά πιστεύω ότι το επιτρέπουν αυτό ακριβως επειδή θέλουν να εκτεθούμε στον ιό για να δημιουργήσουμε αντισώματα. Και να φτάσουμε κάποτε και αυτό το περίφημο 70% ώστε να αναπτυχθεί η ανοσία της αγέλης... Αλλά περίμενα ότι από Οκτώβρη - Νοέμβρη πάλι θα επιβληθούν κάποια μέτρα ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί το σύστημα υγείας και να μην φτάσουμε σε κατάσταση διαλογής ασθενών... Άλλωστε δεν νομίζω ότι οι Ελληναράδες θα συνετιστούν από μόνοι τους... Η προσωπική καλοπέραση πάνω από όλα... ☹️☹️☹️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμένα, να πω την αλήθεια, αν διατηρηθεί αυτή η συχνότητα κρουσμάτων/ημέρα, μου φαίνεται εξίσου πιθανό με το να μειωθεί η ύλη και να πηγαίνουν τα παιδιά εκ περιτροπής στο σχολείο όπως τώρα και το να ανοίξουν κανονικά, ακριβώς για τον λόγο που αναφέρει o @Viedo. Τα μαγαζιά σιγά-σιγά ξαναγεμίζουν με το νεανικό κοινό τους, οπότε, αν αυτό δε μεταβάλλει την κατάσταση δραματικά, ίσως να μην υπάρχει λόγος να μην ανοίξουν κανονικά τα σχολεία. Βλέποντας και κάνοντας.
Ναι όμως τον χειμώνα η κατάσταση δεν θα επιβαρυνθεί; Δεν θα χρειαστεί να επιβληθούν κάποια μέτρα για να αποφευχθεί ο συνωστισμός σε κλειστούς χώρους;
Τι να πω... Ό,τι και να λέμε εμείς άλλωστε, η κυβέρνηση θα πάρει τις αποφάσεις της... Ελπίζω να επιλέξει το σωστό κόστος...☹️☹️☹️
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν είδα κάπου να άλλαξε κάτι σε νομικό πλαίσιο, αλλά απαιτείται να φοράς μάσκα, γάντια κλπ το προσωπικό και οι άνθρωποι να διατηρούν κάποια στοιχειώδη απόσταση, αλλά οι ιδιοκτήτες καταστημάτων και οι άνθρωποι στον κόσμο τους.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν είδα κάπου να άλλαξε κάτι σε νομικό πλαίσιο, αλλά απαιτείται να φοράς μάσκα, γάντια κλπ το προσωπικό και οι άνθρωποι να διατηρούν κάποια στοιχειώδη απόσταση, αλλά οι ιδιοκτήτες καταστημάτων και οι άνθρωποι στον κόσμο τους.
Αν αρχίσουν να γίνονται απροειδοποίητοι έλεγχοι και να επιβάλλονται πρόστιμα θα συνεχίσουν να είναι στον κόσμο τους;👿👿👿👿
Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο σε όλη την κατάσταση είμαι ο παρτακισμός... Εντάξει δε λέω κλειστει ο κόσμος για μήνες μες τα σπίτια του, αλλά περίμενα να φορούν γάντια και μάσκες, να τηρούν κάποιες αποστάσεις και να αποφεύγουν τα ΜΜΜ αν η απόσταση είναι μικρή και μπορεί να καλυφθεί με τα πόδια (π.χ. 1-2χλμ)...
Θύμάμαι έπρεπε να πάω να προμηθευτώ κάτι μαζί με τον ασθενή γονέα μου και περιττό να πω πως κανένας δεν φορούσε μάσκα👿👿👿 Μα αν φοράει μόνο ο ευπαθείς δεν προστατεύεται γιατί πρέπει να φορούν όλοι...👿👿👿
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μεγάλα παιδιά είμαστε, να προστατεύσουμε και τον εαυτό μας μόνοι μας μπορούμε.
Βέβαια, αν γίνει ξανά η κατάσταση χάλια, στο κράτος θα τρέχουμε να μας σώσει και αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε όλα, το κατηγορούμε.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μεγάλα παιδιά είμαστε, να προστατεύσουμε και τον εαυτό μας μόνοι μας μπορούμε.
Βέβαια, αν γίνει ξανά η κατάσταση χάλια, στο κράτος θα τρέχουμε να μας σώσει και αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε όλα, το κατηγορούμε.
Προφανώς δε διαφωνώ, η ατομική ευθύνη είναι τεράστια, αλλά όταν οι περισσότεροι κοιτούν μόνο τον εαυτό τους πρέπει να επεμβαίνει το κράτος ώστε να προστατεύσει τους υπεύθυνους και τους ευπάθεις... Όπως και να το κάνουμε δεν είναι λύση οι ευπαθείς να κλειστούν στα σπίτια τους για κάνα δυο χρόνια για να συνεχίσουν οι υπόλοιποι την ζωή τους κανονικά λες και δεν τρέχει τίποτα...👿👿👿👿 Όπως ανάφερα και στο προηγούμενο μήνυμά μου (μπόρει να μην το είδες γιατί το επεξεργάστηκα εκ των υστέρων ώστε να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία) τι να κάνει κι ο ευπαθής, να καταλήξει στη Μ.Ε.Θ.;(δε θέλω να σκέφτομαι και πού αλλού μπορεί...☹☹☹) Κι όλα αυτά για να μην ξεβολευτούν οι άλλοι...
Αυτά δεν τα λέω για να κατηγορήσω το κράτος ώστε να αποποιηθούμε όλοι οι υπόλοιποι και ο καθένας προσωπικά την ευθύνη που μας βαραίνει... Άλλα ένας υπεύθυνος δεν μπορεί να προστατευτεί από τους άλλους δέκα ανεύθυνους... Έκει απαιτείται κρατική παρέμβαση... Δυστυχώς, αλλά πρέπει κάτι να γίνει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top