Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ginaz ευχαριστώ τόσο τόσο πολύ!!!
Με ενδιαφερει ο χωρος της εκπαιδευσης περισσότερο και λατρεύω την ιστορία!
θα πάω να ψαξω εκεί που μου είπες! Ευχαριστω και πάλι!
Υπάρχει όμως επαγγελματική ποκατάσταση σε αυτη την σχολή?
Η ανησυχία σου είναι αντιληπτή, αλλά πλέον παντού υπάρχει κορεσμός. Αν σ' αρέσει αυτό που κάνεις, το ψάξεις και κοπιάσεις θα βρεις κάτι καλό σίγουρα. Κι όσον αφορά ένα μήνυμα που αναφέρει ότι δεν διδάσκονται νέα ελληνικά, κάνουν λάθος. Υπάρχει μάθημα νεοελληνικής φιλολογίας, σε αντίθεση με το καθαρώς φιλολογικό τμήμα όπου κάνουν λίγη ιστορία και νομίζω, χωρίς να είμαι βέβαια σίγουρη, ότι είναι στα μαθήματα επιλογής. Τα νέα ελληνικά σαφώς δεν τα επεξεργαζόμαστε όπως στο φιλολογικό τμήμα, αλλά μαθαίνουμε τα στοιχειώδη. Όπως και να έχει όποιος θέλει να ασχοληθεί με το χώρο της εκπαίδευσης πρέπει να μελετά συνεχώς και να ενημερώνεται. Μια άλλη πολύ καλή επιλογή είναι το ΤΕΙ λογοθεραπείας ή η ειδική αγωγή που αποφέρει και καλά λεφτά, αλλά και υπάρχουν πολλά κέντρα να απασχοληθείς, καθώς οι μαθησιακές δυσκολίες αυξάνονται συνεχώς....Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Για την ειδικη αγωγη νομιζω οτι υπαρχει και μεταπτυχιακο που μπορει να παει καποιος αποφοιτος Φιλοσοφικης...
Γενικα νομιζω οτι η Ιστορια ειναι μια επιλογη η οποια ανοιγει αρκετους δρομους οσον αφορα την εξειδικευση που μπορει καποιος να λαβει....Μπορει δηλαδη να εξειδικευτει απο τις πολιτικες επιστημες,τα οικονομικα,μεχρι δημοσιογραφια,κοινωνιολογια κτλ.Δεν ειναι στενο αντικειμενο και δεν σε περιοριζει η ιστορικη επιστημη δηλαδη :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για την ειδικη αγωγη νομιζω οτι υπαρχει και μεταπτυχιακο που μπορει να παει καποιος αποφοιτος Φιλοσοφικης...
Γενικα νομιζω οτι η Ιστορια ειναι μια επιλογη η οποια ανοιγει αρκετους δρομους οσον αφορα την εξειδικευση που μπορει καποιος να λαβει....Μπορει δηλαδη να εξειδικευτει απο τις πολιτικες επιστημες,τα οικονομικα,μεχρι δημοσιογραφια,κοινωνιολογια κτλ.Δεν ειναι στενο αντικειμενο και δεν σε περιοριζει η ιστορικη επιστημη δηλαδη :bye:
Πολύ σωστά. Πολλοί απόφοιτοι του τμήματος ακολουθούν και δημοσιογραφική καριέρα, και δίνουν εξετάσεις για το διπλωματικό σώμα ή κάνουν μεταπτυχιακό στις πολιτικές επιστήμες. Υπάρχουν διέξοδοι αν το ψάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Πολύ σωστά. Πολλοί απόφοιτοι του τμήματος ακολουθούν και δημοσιογραφική καριέρα, και δίνουν εξετάσεις για το διπλωματικό σώμα ή κάνουν μεταπτυχιακό στις πολιτικές επιστήμες. Υπάρχουν διέξοδοι αν το ψάξεις.
Ετσι.Για να ειμαστε παντως και απολυτα δικαιοι και ακριβεις επισης ουκ ολιγοι αποφοιτοι του τμηματος ακουλουθουν καριερα στον Βεροπουλο και το Ατλαντικ ως ταμιες(δεν εχω κατι με το επαγγελμα)....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ειλιρκινα τόσο πολυ!!
:D
Κάθε μερα μ' αρέσει όλο και περισσότερο αυτή η σχολή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εχω μεγαλο προβλημα..! ενω μεχρι τωρα ειχα κατασταλαξει απο καιρο για θετικη κατευθυνση,συγκεκριμενα 3ο πεδιο φαρμακευτικη κ γενικα σχολες επιστημων υγειας αρχισα να ενδιαφερομαι για ιστορικο αρχαιολογικο..:s ειναι εντελως ακυρο!!!
τι να κανω ρε παιδια? βασικα απο μικρη θυμαμαι οτι ηθελα να γινω αρχαιολογος αλλα ξερω οτι δεν ειναι ετσι και οτι δεν ειναι και τοσο ενθουσιωδη τα πραγματα τελικα..
σε αρχαια-ιστορια ειμαι μετρια αλλα αν προσπαθησω τα καταφερνω μια χαρα. μια καθηγητρια κιολας μου ειχε πει οτι εχω κλιση στα θεωρητικα κ αν προσπαθουσα λιγο παραπανω κτλ κτλ και εμεινε καγκελο οταν της ειπα οτι θα παω θετικη..εγω ομως βαριεμαι το διαβασμα και πιστευω οτι θα βαρεθω,μηπως ειναι ενθουσιασμος τελικα?
:) εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
εχω μεγαλο προβλημα..! ενω μεχρι τωρα ειχα κατασταλαξει απο καιρο για θετικη κατευθυνση,συγκεκριμενα 3ο πεδιο φαρμακευτικη κ γενικα σχολες επιστημων υγειας αρχισα να ενδιαφερομαι για ιστορικο αρχαιολογικο..:s ειναι εντελως ακυρο!!!
τι να κανω ρε παιδια? βασικα απο μικρη θυμαμαι οτι ηθελα να γινω αρχαιολογος αλλα ξερω οτι δεν ειναι ετσι και οτι δεν ειναι και τοσο ενθουσιωδη τα πραγματα τελικα..
σε αρχαια-ιστορια ειμαι μετρια αλλα αν προσπαθησω τα καταφερνω μια χαρα. μια καθηγητρια κιολας μου ειχε πει οτι εχω κλιση στα θεωρητικα κ αν προσπαθουσα λιγο παραπανω κτλ κτλ και εμεινε καγκελο οταν της ειπα οτι θα παω θετικη..εγω ομως βαριεμαι το διαβασμα και πιστευω οτι θα βαρεθω,μηπως ειναι ενθουσιασμος τελικα?
:) εσεις τι λετε?
αν εχεις τις πλατες και τα χρηματα ... υπολογισε 30 και ανω για αρχαιολογος ... μεταπτυχιακο διδακτορικο... αρθρα κτλ . Πανεπιστημιακος και τετοια , αλλιως φιλολογος θα εισαι .
δες το σοβαρα το πραγμα ... φαρμακευτικη και θα εισαι μια χαρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Eιναι πολυ δυσκολη η αποκατασταση αν θελεις να ακολουθησεις το δρομο της αρχαιολογιας...Συνηθως εργαζονται με συμβασεις 2 ετων στο ΥΠΠΟ και μετα ασχολουνται με την εκπαιδευση καθως οι διαγωνισμοι για την αρχαιολογικη υπηρεσια γινονται σπανιοτατα και ειναι πολυ δυσκολες...Θελει γερο μεσο και πολλα προσοντα για να σταδιοδρομησεις ως αρχαιολογος.Αν εισαι αποφασισμενη ομως θα τα καταφερεις...Παντως ενα ευχαριστο νεο ειναι οτι τις επομενες μερες κατατιθεται νομοσχεδιο συμφωνα με το οποιο ο πτυχιουχος αρχαιολογιας θα μπορει πλεον να εργαστει ως ξεναγος χωρις να χρειαζεται να παει σε σχολη ξεναγων....:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

d@NTE

Νεοφερμένος

Ο d@NTE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοιπον,οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση, ξερετε κανενα τομεα που δεν ειναι κορεσμενο πλεον?Οχι γιατι αν ξερετε πειτε μ και εμενα ρε παιδια!

Τελος παντων,ενδιαφερομαι και εγω για το τμημα του ΑΠΘ, και συγκεκριμενα για το τομεα της Αρχαιλογιας.Οχι δε με νοιαζει αν θα δουλεψω μετα τα 30,ουτε αν θελει μεσο κ τελος παντων δε με ενδιαφερουν ουτε τα λεφτα(τωρα το λες θα μου πειτε αλλα...) αυτο που επιθυμώ ειναι να γινω αρχαιολογος!
Πάτε εκει που επιθυμείτε ρε παιδια,καντε αυτο που σας αρεσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παύλος36093

Νεοφερμένος

Ο Παύλος36093 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω βγάλει 16.939 μόρια...Είμαι πολύτεκνος! είμαι σε δίλημμα για το αν θα ακολουθήσω φιλολογία σε μια σχολή που μπορώ να πιάσω πχ Κρήτη και μετά να με φέρουν Αθήνα ή να πάω κατευθείαν στο ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας που το πιάνω;;;
-----------------------------------------
Συμφωνώ .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
d@nte και εγω ετσι ακριβως σκεφτόμουν πριν βγουν τα αποτέλεσματα.. οτι σημασία εχει να κάνεις αυτο που σου αρέσει.
Τωρα, χωρις να ξερω τον λόγο εχω αναθεωρησει τις σκέψεις μου.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Eιναι πολυ δυσκολη η αποκατασταση αν θελεις να ακολουθησεις το δρομο της αρχαιολογιας...Συνηθως εργαζονται με συμβασεις 2 ετων στο ΥΠΠΟ και μετα ασχολουνται με την εκπαιδευση καθως οι διαγωνισμοι για την αρχαιολογικη υπηρεσια γινονται σπανιοτατα και ειναι πολυ δυσκολες...Θελει γερο μεσο και πολλα προσοντα για να σταδιοδρομησεις ως αρχαιολογος.Αν εισαι αποφασισμενη ομως θα τα καταφερεις...Παντως ενα ευχαριστο νεο ειναι οτι τις επομενες μερες κατατιθεται νομοσχεδιο συμφωνα με το οποιο ο πτυχιουχος αρχαιολογιας θα μπορει πλεον να εργαστει ως ξεναγος χωρις να χρειαζεται να παει σε σχολη ξεναγων....:bye:


εχετε δικιο,ειναι λιγο δυσκολη η αποκατασταση..πιστευω οτι η φαρμακευτικη ειναι καλυτερη λυση τελικα,ευχαριστω πολυ παντως!!:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Και κατι ακόμη.. :D
Αν επιλέξω τόν κλάδο της ιστορίας και όχι της αρχαιολογίας...
θα κάνω μόνο ιστορίες 4 χρόνια?
Ή έχει και αλλα μαθηματα στα 6μηνα?
εψαξα σε κάποια σαιτ και είδα ότι ΜΟΝΟ ιστορία κανουν.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Και κατι ακόμη.. :D
Αν επιλέξω τόν κλάδο της ιστορίας και όχι της αρχαιολογίας...
θα κάνω μόνο ιστορίες 4 χρόνια?
Ή έχει και αλλα μαθηματα στα 6μηνα?
εψαξα σε κάποια σαιτ και είδα ότι ΜΟΝΟ ιστορία κανουν.. :(


θα κανεις και αλλα μαθηματα , οχι μονο ιστορια ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Και κατι ακόμη.. :D
Αν επιλέξω τόν κλάδο της ιστορίας και όχι της αρχαιολογίας...
θα κάνω μόνο ιστορίες 4 χρόνια?
Ή έχει και αλλα μαθηματα στα 6μηνα?
εψαξα σε κάποια σαιτ και είδα ότι ΜΟΝΟ ιστορία κανουν.. :(

Κ εγω το εχω ψαξει και ειδα οτι στο πανεπιστημιο ιστοριας του ιονιου κανουν μεχρι και πληροφορικη(ως επιλογης βεβαια) ενω στο ΙΣΑ κανουν μονο ιστοριες...Αυτη ειναι η μλκια ρε γαμωτο...Αλλα υπαρχει και το θετικο σε αυτη την υποθεση...Θα μαθαινουμε την ιστορια πλεον ως ΙΣΤΟΡΙΑ και οχι παπαγαλια...Αυτο με ευχαριστει και μου αρεσει..Τωρα το αρνητικο που βρισκω εγω ειναι οι χρονολογιες...Πρεπει να ξερεις 6452432143526 χρονολογιες κ τι εγινε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
θα κανεις και αλλα μαθηματα , οχι μονο ιστορια ....


Αχ σε ευχαριστώ πολύ :D


Και εσένα LeF :D

Μου αρεσει πολύ η ιστορία απλά φοβαμαι μηπως την βαρεθώ αν παω ιστορικο. :P

Παύλο εγω δεν ξέρω να σε βοηθήσω για μεταγραφές... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris-aigio

Νεοφερμένος

Ο dimitris-aigio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και εγω για εκει με βλεπω (αλλα γιαννενα) αλλα με φοβιζει πολυ η ελλεψη αποκαταστασης.....ασε που ακουσα χτες πως ειναι δυσκολο να κανεις μεταπτυχιακο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Οντως η δύσκολη αποκατασταση ειναι το μεγαλύτερο πρόβλημα...
Όμως θεωρω πως είναι απόλυτα φυσιολογικό με ΤΟΣΑ τμήματα φιλολογίας (φιλολογία, φπψ, ιστορικό) το επάγγελμα να ειναι κορεσμένο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
και εγω για εκει με βλεπω (αλλα γιαννενα) αλλα με φοβιζει πολυ η ελλεψη αποκαταστασης.....ασε που ακουσα χτες πως ειναι δυσκολο να κανεις μεταπτυχιακο.....

ευκολο ειναι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris-aigio

Νεοφερμένος

Ο dimitris-aigio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
μακαρι να εχεις δικιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top