Τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών

ΔΕΣ Παντείου Vs ΔΕΣ ΠΑ.ΠΕΙ Vs ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ Vs ΔΕΟΣ ΠΑ.ΜΑΚ

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • ΔΕΣ Παντείου

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • ΔΕΣ ΠΑ.ΠΕΙ

    Ψήφοι: 11 28.9%
  • ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ/ΟΠΑ

    Ψήφοι: 17 44.7%
  • ΔΕΟΣ ΠΑ.ΜΑΚ

    Ψήφοι: 7 18.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 5.3%

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Φίλε Αλέξανδρε, ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για το link που μου έστειλες με τα στατιστικά στοιχεία.

Η αλήθεια είναι πως κλίνω περισσότερο προς το μάρκετινγκ αλλά και προς μία άλλη σχολή εκτός της ΑΣΟΕΕ, και συγκεκριμένα της Παντείου, που λέγεται ''Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών'' και η οποία επίσης δεν έχει μαθηματικά.

Συγνώμη που επιμένω πάνω σε αυτό το θέμα, απλά διότι στο χημικό Αθήνας είχαμε πολλούς περίεργους καθηγητές που το έπαιζαν σκληρά καρύδια και όχι μόνο μας έκοβαν, αλλά και η ύλη που μας έβαζαν να διαβάσουμε ήταν πολύ μεγάλη και δύσκολη. Είχα φτάσει στο τσακ να τα παρατήσω και να ξαναδώσω πανελλαδικές, αλλά τελικά δεν το έβαλα κάτω, πείσμωσα και τώρα μου μένουν γύρω στα 10 μαθήματα για πτυχίο.:)

Εσύ μου προτέινεις το Μάρκετινγκ καλύτερα??

Και κάτι τελευταίο.
Αυτό με τις πολλές υποχρεωτικές εργασίες στο Μάρκετινγκ ισχύει ή όχι?? Γιατί εγώ διάβασα ότι είναι υποχρεωτικές.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κοίτα δεν νομίζω κάποιος να έχει παρακολουθήσει όλες αυτές τις σχολές οπότε πήγαινε εκεί που πιστεύεις οτι θα είναι καλύτερα. Σκέψου και τι θέλεις να κάνεις. Πάντως θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα που είπε οτι τα ΟΔΕ και Μαρκετινγκ κι Επικοινωνιας ειναι ευκολοτερα απο ΔΕΟΣ γιατι ειναι πιο θεωρητικα (εχω φίλους εκεί)... Τωρα για να αποφασισεις αναμεσα σε αυτα τα 2 σκεψου με τι θελεις να ασχοληθεις αργοτερα! Ελπιζω να βοηθησα! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Φίλε Αλέξανδρε, ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για το link που μου έστειλες με τα στατιστικά στοιχεία.

Η αλήθεια είναι πως κλίνω περισσότερο προς το μάρκετινγκ αλλά και προς μία άλλη σχολή εκτός της ΑΣΟΕΕ, και συγκεκριμένα της Παντείου, που λέγεται ''Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών'' και η οποία επίσης δεν έχει μαθηματικά.

Συγνώμη που επιμένω πάνω σε αυτό το θέμα, απλά διότι στο χημικό Αθήνας είχαμε πολλούς περίεργους καθηγητές που το έπαιζαν σκληρά καρύδια και όχι μόνο μας έκοβαν, αλλά και η ύλη που μας έβαζαν να διαβάσουμε ήταν πολύ μεγάλη και δύσκολη. Είχα φτάσει στο τσακ να τα παρατήσω και να ξαναδώσω πανελλαδικές, αλλά τελικά δεν το έβαλα κάτω, πείσμωσα και τώρα μου μένουν γύρω στα 10 μαθήματα για πτυχίο.:)

Εσύ μου προτέινεις το Μάρκετινγκ καλύτερα??

Και κάτι τελευταίο.
Αυτό με τις πολλές υποχρεωτικές εργασίες στο Μάρκετινγκ ισχύει ή όχι?? Γιατί εγώ διάβασα ότι είναι υποχρεωτικές.:confused:

Υπάρχει και η "Διεθνών και Ευρωπαικών" στο Πανεπιστήμιο Πειραιά,που είναι δυνατό τμήμα και κατοχυρώνεις και δικαίωμα οικονομολόγου (για να κατοχυρώσεις τέτοιο δικαίωμα απ'το αντίστοιχο τμήμα της Παντείου χρειάζεται τουλάχιστον το 50% των μαθημάτων κορμού να είναι οικονομικής φύσεως).Ότι έχει πολλές εργασίες έχει,άλλα όπως έγραψα και παραπάνω δεν είναι όλες υποχρεωτικές.Εχει διαφορά το "απλά μια εργασία βοηθάει στον βαθμό" απ'το "αν δεν κάνεις εργασία θα μπορείς να πάρεις max 7 στο μάθημα".Ως τώρα 3 μας έχουν βάλει (οι 2 είναι της 1 σελίδας κυριολεκτικά) και 1 με ομάδες 3-4 ατόμων,αλλά καμία δεν είναι υποχρεωτική.Ούτε απαιτούν -τουλάχιστον στο 1ο έτος- να φας τη μέρα σου στη βιβλιοθήκη και να γράψεις και παραπομπές από βιβλιογραφία,πράγμα που γίνεται σε άλλα τμήματα.Και αυτό με τους καθηγητές που σου είπα,μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που να είναι σκύλοι,αλλά μπορείς να πάρεις και 10αρι γιατί είναι δίκαιοι.Τα 18χρονα έχουν τρομάξει -και λογικό γιατί είναι σε φάση μετάβασης- αλλά απ'τη στιγμή που κοντεύεις να τελειώσεις μια πολύ πιo δύσκολη σχολή,δεν νομίζω να έχεις θέμα :P Πάντως το μαρκετινγκ καμία σχέση δεν έχει με την διεθνών και ευρωπαικών,άλλο να ασχολείσαι με το προιον και την σχέση που δημιουργείς με τον καταναλωτή,και άλλο να κάνεις για εξωτερικές πολιτικές και διεθνή συστήματα.Γι'αυτό σκέψου το καλά και μην κάνεις την πατάτα να δώσεις για το δεος το οπα,γιατί είναι copy-paste μία απ'τις κατευθύνσεις που υπάρχει στο τμήμα οικονομικών επιστημών,άρα καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για παραπλανητική ονομασία που ουδεμία σχέση έχει τα ενδιαφέροντά σου,σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω απ'τα γραφόμενα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων η λογιστικης και χρηματοοικονομικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων η λογιστικης και χρηματοοικονομικης?
Καρπούζι ή Καρέκλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καρπούζι ή Καρέκλα
Μια άλλη διάζευξη μου ήρθε εμένα στο μυαλό όταν είδα τη δημοσίευση του Φώτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ναι παιδια εγω εκανα μια σοβαρη ερωτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Σε θελουμε ασοεε ,ξεκολλα φωτη,πως προεκυψε το ΔΕΣ τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ναι παιδια εγω εκανα μια σοβαρη ερωτηση?
Απλώς τα τμήματα που θες να συγκρίνεις, είναι πολύ διαφορετικά...

Από το ΔΕΣ (οποιουδήποτε πανεπιστημίου), βγαίνεις κατά βάση, Διεθνολόγος. Δηλαδή ένας επιστήμονας εκπαιδευμένος πάνω σε οικονομικά, θεσμικά, νομικά, πολιτικά, (λίγο) ιστορικά και κοινωνικά θέματα, τόσο της Ευρώπης, όσο και της Ελλάδας. Απλώς εάν τελειώσεις το ΔΕΣ του ΟΠΑ ή του ΠΑΠΕΙ (στο δεύτερο αν επιλέξεις την κατάλληλη κατεύθυνση), βγαίνεις και Οικονομολόγος. Δηλαδή μπορείς ναι μεν να εργαστείς σε τράπεζες, επιχειρήσεις, λογιστικά κλπ, όμως δεν θα είσαι και η πρώτη τους επιλογή, διότι ειδικεύεσαι κυρίως σε θέματα που αφορούν τη κοινωνία, τη πολιτική, την Ευρώπη, τους θεσμούς κλπ.

Από τα τμήματα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής, βγαίνεις ξεκάθαρα αυτό που λέει στις αντίστοιχες ιστοσελίδες. Ξέρεις ότι θα ασχοληθείς συγκεκριμένα με τη λογιστική, τις τράπεζες, τα χρηματιστήρια κλπ, αλλά με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορείς να ασχοληθείς και με άλλα πράγματα όπως π.χ. πολιτική ανάλυση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Τέλεια ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Απλώς τα τμήματα που θες να συγκρίνεις, είναι πολύ διαφορετικά...

Από το ΔΕΣ (οποιουδήποτε πανεπιστημίου), βγαίνεις κατά βάση, Διεθνολόγος. Δηλαδή ένας επιστήμονας εκπαιδευμένος πάνω σε οικονομικά, θεσμικά, νομικά, πολιτικά, (λίγο) ιστορικά και κοινωνικά θέματα, τόσο της Ευρώπης, όσο και της Ελλάδας. Απλώς εάν τελειώσεις το ΔΕΣ του ΟΠΑ ή του ΠΑΠΕΙ (στο δεύτερο αν επιλέξεις την κατάλληλη κατεύθυνση), βγαίνεις και Οικονομολόγος. Δηλαδή μπορείς ναι μεν να εργαστείς σε τράπεζες, επιχειρήσεις, λογιστικά κλπ, όμως δεν θα είσαι και η πρώτη τους επιλογή, διότι ειδικεύεσαι κυρίως σε θέματα που αφορούν τη κοινωνία, τη πολιτική, την Ευρώπη, τους θεσμούς κλπ.

Από τα τμήματα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής, βγαίνεις ξεκάθαρα αυτό που λέει στις αντίστοιχες ιστοσελίδες. Ξέρεις ότι θα ασχοληθείς συγκεκριμένα με τη λογιστική, τις τράπεζες, τα χρηματιστήρια κλπ, αλλά με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορείς να ασχοληθείς και με άλλα πράγματα όπως π.χ. πολιτική ανάλυση..

Δεν υπάρχει ΔΕΣ του ΟΠΑ, υπάρχει ΔΕΟΣ και δεν βγάζει ... διεθνολόγους αλλά οικονομολόγους με multidisiplinary στοιχεία τα οποία σε καμία περίπτωση δεν έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στην πρόσβαση των αποφοίτων στην αγορά εργασίας. Δεν ξέρω αν έκανες λάθος στην πληκτρολόγηση αλλά ταιριάζει με τα υπόλοιπα που λες που δεν είναι σωστά. Το ίδιο το όνομα του τμήματος δηλ Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών, και όχι Διεθνών και Ευρωπαικων και Οικονομικών είναι ενδεικτικό του τι κάνει το τμήμα. Σε καμία περίπτωση δεν ειδικεύεσαι κυρίως (!) σε άλλα πράγματα, είναι τμήμα της σχολής Οικονομικών Επιστημών απλά ειδικεύεσαι στην διεθνή και ευρωπαική οικονομία, το διεθνές εμπόριο, τις διεθνείς αγορές χρήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλώς εάν τελειώσεις το ΔΕΣ του ΟΠΑ ή του ΠΑΠΕΙ (στο δεύτερο αν επιλέξεις την κατάλληλη κατεύθυνση), βγαίνεις και Οικονομολόγος. Δηλαδή μπορείς ναι μεν να εργαστείς σε τράπεζες, επιχειρήσεις, λογιστικά κλπ, όμως δεν θα είσαι και η πρώτη τους επιλογή, διότι ειδικεύεσαι κυρίως σε θέματα που αφορούν τη κοινωνία, τη πολιτική, την Ευρώπη, τους θεσμούς κλπ.

Πολύ λάθος.
Το ΔΕΟΣ του ΟΠΑ πρέπει να φύγει και από το thread γιατί δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα τμήματα καθώς δεν είναι τμήμα διεθνών σχέσεων αλλά οικονομικών.
Βάσει προγράμματος σπουδών,από το ΔΕΣ του Παπει δεν βγαίνεις οικονομολόγος καθώς δε κάνουν καθόλου ποσοτικά μαθήματα(μαθηματικά,στατιστικές,οικονομετρίες)και ούτε προχωρούν σε μακρο-μικρο.Κοινώς,κάνουν μόνο κάποια βασικά πράγματα.

Δείτε και συγκρίνετε προγράμματα σπουδών για τις σχολές που θέλετε και μη λέτε πράγματα που παραπλανούν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ΔΕΣ του ΟΠΑ, υπάρχει ΔΕΟΣ και δεν βγάζει ... διεθνολόγους αλλά οικονομολόγους με multidisiplinary στοιχεία τα οποία σε καμία περίπτωση δεν έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στην πρόσβαση των αποφοίτων στην αγορά εργασίας. Δεν ξέρω αν έκανες λάθος στην πληκτρολόγηση αλλά ταιριάζει με τα υπόλοιπα που λες που δεν είναι σωστά. Το ίδιο το όνομα του τμήματος δηλ Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών, και όχι Διεθνών και Ευρωπαικων και Οικονομικών είναι ενδεικτικό του τι κάνει το τμήμα. Σε καμία περίπτωση δεν ειδικεύεσαι κυρίως (!) σε άλλα πράγματα, είναι τμήμα της σχολής Οικονομικών Επιστημών απλά ειδικεύεσαι στην διεθνή και ευρωπαική οικονομία, το διεθνές εμπόριο, τις διεθνείς αγορές χρήματος.
Έγραψα αυτό γιατί σπουδάζει εκεί (είναι τελευταίο έτος τώρα), ένας ξαδερφός μου και μου είπε ότι έκανε πολλά οικονομικά μαθήματα αλλά το περιεχόμενο ακόμα και στα μαθήματα που ονομάζονται με τη λέξη ''οικονομικά'' είναι κυρίως πολιτικό, τράπεζες, διεθνολογία και όχι περισσότερο οικονομικά. Και εκτός αυτού, το ΔΕΟΣ ανήκει στα τμήματα ΔΕΣ των ελληνικών πανεπιστημίων. Δεν ξεχωρίζεται ως μεμονωμένο τμήμα οικονομικών.
Όμως έχεις δίκαιο. Εάν θες να ασχοληθείς με οικονομία, τράπεζες, λογιστική κλπ, είναι το καλύτερο γιατί σου προσφέρει μεγαλύτερο εύρος γνώσεων πάνω στην οικονομία και τα μαθηματικά.

Πολύ λάθος.
Το ΔΕΟΣ του ΟΠΑ πρέπει να φύγει και από το thread γιατί δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα τμήματα καθώς δεν είναι τμήμα διεθνών σχέσεων αλλά οικονομικών.
Βάσει προγράμματος σπουδών,από το ΔΕΣ του Παπει δεν βγαίνεις οικονομολόγος καθώς δε κάνουν καθόλου ποσοτικά μαθήματα(μαθηματικά,στατιστικές,οικονομετρίες)και ούτε προχωρούν σε μακρο-μικρο.Κοινώς,κάνουν μόνο κάποια βασικά πράγματα.

Δείτε και συγκρίνετε προγράμματα σπουδών για τις σχολές που θέλετε και μη λέτε πράγματα που παραπλανούν :)
Εάν διαλέξεις κατεύθυνση οικονομικού πυλώνα θεωρήσαι και οικονομολόγος. Είναι εξακριβωμένο..
Αλλά ναι, ισχύει ότι κάνουν συγκεκριμένα πράγματα μόνο σε θέματα οικονομικής φύσης..

Ισχύει ότι το ΔΕΟΣ ασχολείται κυρίως με την οικονομία στην Ευρώπη κλπ αλλά θεωρείται ΔΕΣ... έχω 3 βιβλία όσον αφορά σχολές πανεπιστημίων και όλα το έχουν ως κομμάτι των ΔΕΣ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εάν διαλέξεις κατεύθυνση οικονομικού πυλώνα θεωρήσαι και οικονομολόγος. Είναι εξακριβωμένο..
Αλλά ναι, ισχύει ότι κάνουν συγκεκριμένα πράγματα μόνο σε θέματα οικονομικής φύσης..

Θεωρείσαι οικονομολόγος από το Δημόσιο και τον ΟΕΕ.Εγώ μιλάω για την αγορά εργασίας.Ο μέσος απόφοιτος της κατεύθυνσης οικονομικων του ΔΕΣ Πειραιά/Παντείου είναι οικονομικά αναλφάβητος γιατί δεν έχει έρθει καν σε επαφή με ποσοτικά μαθήματα και ούτε έχει μπει σε βάθος σε οικονομική θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ=Οικονομικης Επιστημης (με ευρωπαικο προσανατολισμο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sciencegeek

Νεοφερμένος

Ο sciencegeek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ισχύει ότι το ΔΕΟΣ ασχολείται κυρίως με την οικονομία στην Ευρώπη κλπ αλλά θεωρείται ΔΕΣ... έχω 3 βιβλία όσον αφορά σχολές πανεπιστημίων και όλα το έχουν ως κομμάτι των ΔΕΣ..
Εδώ είσαι λάθος. Πλέον το τμήμα ΔΕΟΣ του ΟΠΑ κατατάσσεται στην ομάδα των οικονομικών επιστημών.
https://www.foititikanea.gr/φοιτητής...-φοιτητών-αντιστοιχίες-τμημάτων-αει-2017-2018
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Επιπλεον τα τμηματα ΔΕΣ απαιτουν ειδικο μαθημα(αγγλικα) σε αντιθεση με το ΔΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Επιπλεον τα τμηματα ΔΕΣ απαιτουν ειδικο μαθημα(αγγλικα) σε αντιθεση με το ΔΕΟΣ
Σχολείο μου τα παιδιά που ήθελαν ΔΕΟΣ έδωσαν και αγγλικά :hmm:

Εδώ είσαι λάθος. Πλέον το τμήμα ΔΕΟΣ του ΟΠΑ κατατάσσεται στην ομάδα των οικονομικών επιστημών.
https://www.foititikanea.gr/φοιτητής...-φοιτητών-αντιστοιχίες-τμημάτων-αει-2017-2018
Πλέον ναι.. δεν το ήξερα. :)
Αλλά μέχρι πρόσφατα ήταν κομμάτι των ΔΕΣ..

Θεωρείσαι οικονομολόγος από το Δημόσιο και τον ΟΕΕ.Εγώ μιλάω για την αγορά εργασίας.Ο μέσος απόφοιτος της κατεύθυνσης οικονομικων του ΔΕΣ Πειραιά/Παντείου είναι οικονομικά αναλφάβητος γιατί δεν έχει έρθει καν σε επαφή με ποσοτικά μαθήματα και ούτε έχει μπει σε βάθος σε οικονομική θεωρία.
Από του Παντείου είναι σίγουρα οικονομικά αναλφάβητος.. Αλλά από του Πειραιά κάνουν έστω κάποια βασικά. Στο Πάντειο δεν κάνουν καθόλου..

*Ευχαριστώ για την διόρθωση στο ''θεωρείσαι'' :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Έγραψα αυτό γιατί σπουδάζει εκεί (είναι τελευταίο έτος τώρα), ένας ξαδερφός μου και μου είπε ότι έκανε πολλά οικονομικά μαθήματα αλλά το περιεχόμενο ακόμα και στα μαθήματα που ονομάζονται με τη λέξη ''οικονομικά'' είναι κυρίως πολιτικό, τράπεζες, διεθνολογία και όχι περισσότερο οικονομικά. Και εκτός αυτού, το ΔΕΟΣ ανήκει στα τμήματα ΔΕΣ των ελληνικών πανεπιστημίων. Δεν ξεχωρίζεται ως μεμονωμένο τμήμα οικονομικών.
Όμως έχεις δίκαιο. Εάν θες να ασχοληθείς με οικονομία, τράπεζες, λογιστική κλπ, είναι το καλύτερο γιατί σου προσφέρει μεγαλύτερο εύρος γνώσεων πάνω στην οικονομία και τα μαθηματικά.


Εάν διαλέξεις κατεύθυνση οικονομικού πυλώνα θεωρήσαι και οικονομολόγος. Είναι εξακριβωμένο..
Αλλά ναι, ισχύει ότι κάνουν συγκεκριμένα πράγματα μόνο σε θέματα οικονομικής φύσης..

Ισχύει ότι το ΔΕΟΣ ασχολείται κυρίως με την οικονομία στην Ευρώπη κλπ αλλά θεωρείται ΔΕΣ... έχω 3 βιβλία όσον αφορά σχολές πανεπιστημίων και όλα το έχουν ως κομμάτι των ΔΕΣ..

Γιώργο χαίρομαι που έχεις αρκετή όρεξη και ψάχνεσαι από τόσο νωρίς. Δεν έχεις όμως την ιδια όρεξη να ακούσεις και μια συζήτηση στο διαδίκτυο είναι επικίνδυνη από την άποψη πόσοι την βλέπουν και πόσο επηρεάζονται. Έχεις άδικο και εσύ και ο ξάδερφος σου για το τμήμα ΔΕΟΣ και για το τι είναι και τι πρέπει να είναι τα οικονομικά, ότι δηλ είναι corporate irrelevant αν δεν είναι τόσο συγκεκριμένα όσο πχ η Λογιστική. Δεν είναι γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά τους αλλά δεν τα κάνει εργασιακά άχρηστα, ούτε και φοβερά χρήσιμα απαραίτητα. Αυτά όμως δεν έχουν να κάνουν με τo ΔΕΟΣ αλλά με τα economics. Άλλωστε εδώ συζητάμε για το πρώτο πτυχίο, στο οποίο κάποιος μπορεί να δει πολλά αντικείμενα και να εμβαθύνει στο μεταπτυχιακό του, για να δει και την κλίση του. Πχ εμένα, για τα δικά μου γούστα, με εντυπωσιάζει πολύ να ακούω μαθητές Λυκείου αποφασισμένους να σπουδάσουν ΛΟΧΡΗ. Θέλω να πω, είναι τα παιδιά τόσο σίγουρα ότι θέλουν να ασχοληθούν εντατικά με κάτι που έχουν ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ λυκειακές παραστάσεις ? Αν είναι σίγουροι όμως ας το κάνουν. Δόγματα δεν θέλω να αναπαράγονται όμως, ότι 3 βιβλία λένε πως το ΔΕΟΣ είναι ΔΕΣ. Είναι οικονομικό τμήμα, αμιγώς, έχει στοιχεία πολιτικής κλπ γιατί αυτή είναι η δουλειά της Πολιτικής Οικονομίας που υπάρχει σαν όρος γιατί υπάρχει λόγος να υπάρχει σαν όρος. Δεν είναι όσο corporate relevant όσο η Λογιστική πχ αλλά δεν είναι εργασιακά άχρηστο. Είναι αντικειμενικά πιο ενδιαφέρον, με πολύ πιο πλατιά βάση επιστημονικής τεκμηρίωσης και έχει πολλές διεξόδους στα economics, που εξακολουθεί να υπάρχει δουλειά αμιγώς οικονομολόγου στις επιχειρήσεις, στο finance, στο business administation, στο Accounting και γιατί όχι αν κάποιος το θέλει, στις διεθνείς σχέσεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua14

Νεοφερμένος

Η Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
γινεται να ασχοληθεις μεσω της διεθνων(παντειου,παπει) με ολους τους κλαδους της οικονομιας(πχ μαρκετινγκ) και ειναι ισαξιο αλλων οικονομικων τμηματων στο εξωτερικο?επισης υπαρχει η δυνατοτητα μεττεγραφης απο το παντειο στο παπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top