Τι ψάχνετε σε μία σχέση;

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Χάουζ, ήμαρτον ρε φίλε, από κάποιο σημείο και μετά καταντάς γραφικός, χειρότερος κι από τον φόκο έχεις γίνει.
1)Love is good if you have a heart and/or a peanus.
2)Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, μια χαρά συνειδητοποιημένα άτομα υπάρχουν και σήμερα, περισσότερα από όσα υπήρχαν χθες.Ρώτα και τους γονείς σου.Εκτός κι αν με τη λέξη "συνειδητοποιημένα" εννοείς κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Χάουζ, ήμαρτον ρε φίλε, από κάποιο σημείο και μετά καταντάς γραφικός, χειρότερος κι από τον φόκο έχεις γίνει.
1)Love is good if you have a heart and/or a peanus.
2)Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, μια χαρά συνειδητοποιημένα άτομα υπάρχουν και σήμερα, περισσότερα από όσα υπήρχαν χθες.Ρώτα και τους γονείς σου.Εκτός κι αν με τη λέξη "συνειδητοποιημένα" εννοείς κάτι άλλο.

pennis :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Χάουζ, ήμαρτον ρε φίλε, από κάποιο σημείο και μετά καταντάς γραφικός, χειρότερος κι από τον φόκο έχεις γίνει.

Ο φοκος τρολλαρει,εγω τα πιστευω και τα τεκμηριωνω.

2)Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, μια χαρά συνειδητοποιημένα άτομα υπάρχουν και σήμερα, περισσότερα από όσα υπήρχαν χθες.Ρώτα και τους γονείς σου.Εκτός κι αν με τη λέξη "συνειδητοποιημένα" εννοείς κάτι άλλο.

Δηλαδη,seriously now,που επαφιεσαι για να βγαλεις αυτο το συμπερασμα?Για ποια συνειδητοποιημενα ατομα μου μιλας?Με την λεξη συνειδητοποιημενα επιασα και το φασμα του συγκεκριμενου θρεντ,σχεσεις δλδ,αλλα και την συμμετοχη τους στα πολιτικα,επειδη ανεφερθηκε.
Ενα απλουστατο παραδειγμα,αμα υπηρχαν πραγματικα συνειδητοποιημενα ατομα,η κοινωνια δεν θα ειχε φτασει σε αυτη την κατασταση...its so simple και ολοφανερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Αφου οι ανθρωποι ειναι συνειδητοποιημενα ατομα απο παλλιοτερα χρονια,γιατι οι σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων περναν τετοια κριση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αφου οι ανθρωποι ειναι συνειδητοποιημενα ατομα απο παλλιοτερα χρονια,γιατι οι σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων περναν τετοια κριση;

Να πεταχτώ λίγο? Πετάγομαι.

Εσύ τη βλέπεις αυτή την κρίση πάντως, κι όσο δεν εξηγείς τι εννοείς για μένα δε λες τίποτα. Πολύ παπαγαλία κι από ουσία τίποτα (δεν το λέω για σένα [μόνο ίσως], χαλαρά). Απλά να μωρέ, κι αυτή η πιπίλα συνέχεια με τα προβλήματα των σχέσεων κι όλα αυτά καταλήγει, στο κεφάλι μου τουλάχιστον, πολύ κοινότοπη, πολύ στερεότυπη, πολύ βαρετή.

Και το λέω αυτό τη στιγμή που καταλαβαίνουμε και οι δύο ότι η πιθανότητα να 'χω πέσει ΕΓΩ ΜΟΝΟ σε γαμάτους ανθρώπους δεν πολυπαίζει, μμ? Μμ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
οι σχέσεις των ανθρώπων περνάνε κρίση τι λέμε; Το "συνειδητοποιημένα άτομα " είναι πολύ γενικό και γω πχ μπορώ να θεωρηθώ συνειδητοποιημένη με την πολιτική, το οικολογικό και δεν ξέρω γω τι άλλο αλλά μπορεί να είμαι εγωίστρια και στον πρώτο καυγά να πω τέλος (λέμε τώρα), δεν πιάνω την προφανή για κάποιους συσχέτιση. Καλώς ή κακώς ο άνθρωπος διαθέτει και λογική και συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Tι ψάχνετε σε μία σχέση;
Τη σχέση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
@shadowfax,μακαρι να χεις γνωρισει γαματους ανθρωπους,παντως εγω βλεπω πως οι ανθρωποι πλεον δυσκολα ανοιγονται και στην πρωτη δυσκολια θα την κανουν.δυσκολα εμπιστευονται και ψαχνουν τροπους εκμεταλευσης.για να σου πω κιολας ενα παραδειγμα,στο σχολειο μου με θυμουνται ολοι πριν γραψουμε διαγωνισμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Να περιεχει και βραδιες για one night stand...δεν λεει μια μονοτονη σχεση με αγγαλιτσες και φιλακια.Πολυ '''''''φονταμενταλιστικη''''''' μωρε θα ειναι οντας μονοπλευρη.Ας βαλουμε και λιγη δραση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ntina-Good-Frie

Νεοφερμένος

Η Ntina-Good-Frie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
LOVE ! !:D :galliko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μαρεσουν οι σχεσεις απο αυτη την ηλικια...τις θεωρω σχεσεις ''εξ αμελειας'' και καθολου ωριμες.Και γιατι να δεσμευτω απο τα 18 μου σε μια κοπελα?Σε αυτη την ηλικια και τα 2 φυλα,εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων,συναπτουν ''σχεσεις'' για να ικανοποιησουν τις σεξουαλικες τους αναγκες,και πολυ καλα κανουν,αλλα ας μην το ''ταμπελωνουν'' με ρομαντικους ορους σχεσεων και αγαπης...it becomes ridiculous...
Με λιγα λογια...Love sucks.




συνειδητοποιημενα αγορια:σοβαρα πιστευεις οτι σε αυτη την κοινωνια,υπαρχουν πολλα συνειδητοποιημενα ατομα?Και εξαιρεσε το φυλο...

Εσυ δηλαδη εως τωρα δεν ερωτευτηκες ποτε ;Και αν ησουν ερωτευμενος και εβλεπες ανταποκριση δε θα εκανες τιποτα επειδή θεωρεις πως οι σχεσεις κατω απο τα 18 ειναι ανωριμες κτλ κτλ;Ως τωρα δηλαδη εβλεπες τις γυναικες ως αντικειμενα του σεξ ;Και διευκρινσε μου λιγο...Λες "Με λίγα λόγια love sucks" ενω εχει προηγηθει κειμενο για τις σχεσεις κατω απο τα 18..Δηλαδη μετα τα 18 η αγαπη αποκτα νοημα για σενα;




Φιλική συμβουλή : Καλός ο House,αλλά να μην το ξεφτιλίσουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εσυ δηλαδη εως τωρα δεν ερωτευτηκες ποτε ;Και αν ησουν ερωτευμενος και εβλεπες ανταποκριση δε θα εκανες τιποτα επειδή θεωρεις πως οι σχεσεις κατω απο τα 18 ειναι ανωριμες κτλ κτλ;Ως τωρα δηλαδη εβλεπες τις γυναικες ως αντικειμενα του σεξ ;Και διευκρινσε μου λιγο...Λες "Με λίγα λόγια love sucks" ενω εχει προηγηθει κειμενο για τις σχεσεις κατω απο τα 18..Δηλαδη μετα τα 18 η αγαπη αποκτα νοημα για σενα;




Φιλική συμβουλή : Καλός ο House,αλλά να μην το ξεφτιλίσουμε

Για να υπαρξει ο ερωτας ως ερωτας,και οχι αμπελοφιολοσοφιες,πρεπει να υπαρξει ενα επιπεδο ωριμοτητας...αυτο το επιπεδο σε ηλικιες 18 και κατω δεν υπαρχει εκτος ορισμενων εξαιρεσεων...οχι οτι υπαρχει και σε μεγαλυτερες ηλικιες απλως εκει μπορουμε να δικαιολογησουμε το ατομο...αλλιως να εισαι εφηβος που οι ορμονες σου κανουν παρτυ και αλλιως να ειναι μεγαλυτερος.
Οσο για την αγαπη...οχι,για μενα ποτε δεν αποκτα νοημα,η φιλοσοφια μου ειναι διαφορετικη.Απλως ειναι για μενα ηλιθιο να δεσμευομαι με ενα ατομο ειδικα οταν ειμαι μικροτερος των 18...βεβαια εγω δεν θελω να δεσμευτω ουτε και ανω των 18 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Απαντηση στην φιλικη συμβουλη:Αυτα τα πιστευα πριν ανακαλυψω τον Χαουζ...ως αποτελεσμα να συμφωνω απολυτα πλεον μαζι του :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Για να υπαρξει ο ερωτας ως ερωτας,και οχι αμπελοφιολοσοφιες,πρεπει να υπαρξει ενα επιπεδο ωριμοτητας...αυτο το επιπεδο σε ηλικιες 18 και κατω δεν υπαρχει εκτος ορισμενων εξαιρεσεων...οχι οτι υπαρχει και σε μεγαλυτερες ηλικιες απλως εκει μπορουμε να δικαιολογησουμε το ατομο...αλλιως να εισαι εφηβος που οι ορμονες σου κανουν παρτυ και αλλιως να ειναι μεγαλυτερος.
Οσο για την αγαπη...οχι,για μενα ποτε δεν αποκτα νοημα,η φιλοσοφια μου ειναι διαφορετικη.Απλως ειναι για μενα ηλιθιο να δεσμευομαι με ενα ατομο ειδικα οταν ειμαι μικροτερος των 18...βεβαια εγω δεν θελω να δεσμευτω ουτε και ανω των 18 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Απαντηση στην φιλικη συμβουλη:Αυτα τα πιστευα πριν ανακαλυψω τον Χαουζ...ως αποτελεσμα να συμφωνω απολυτα πλεον μαζι του :D

να σου δείξω εγώ 30άρες και 40άρες με επίπεδο αντίληψης και ωριμότητας υπό το μηδέν. Σε περιπτώσεις σαν και τη δική σου ένα έχω να πω:

Λέτε για δεσμεύσεις οτι δεν μπορείτε αλλά μόλις γνωρίσετε τη μία, τότε από το "είμαι ελεύθερο πουλί" γίνεστε υπερευτυχισμένοι στο ζωνάρι σας. Και ναι μόλις έκανα μια υπεραπλουστευμένη γενίκευση.:D:D

Οι άνθρωποι είναι προορισμένοι για να ζουν δύο ως ένα - τσουφού
Υποστηρίζω 10000000% το μύθο του Αριστοφάνη στο Συμπόσιο για τον άνθρωπο και το άλλο μισό :redface:

Ελάτε καταιγίστε με πλην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζεύς

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για να υπαρξει ο ερωτας ως ερωτας,και οχι αμπελοφιολοσοφιες,πρεπει να υπαρξει ενα επιπεδο ωριμοτητας...αυτο το επιπεδο σε ηλικιες 18 και κατω δεν υπαρχει εκτος ορισμενων εξαιρεσεων...οχι οτι υπαρχει και σε μεγαλυτερες ηλικιες απλως εκει μπορουμε να δικαιολογησουμε το ατομο...αλλιως να εισαι εφηβος που οι ορμονες σου κανουν παρτυ και αλλιως να ειναι μεγαλυτερος.
Οσο για την αγαπη...οχι,για μενα ποτε δεν αποκτα νοημα,η φιλοσοφια μου ειναι διαφορετικη.Απλως ειναι για μενα ηλιθιο να δεσμευομαι με ενα ατομο ειδικα οταν ειμαι μικροτερος των 18...βεβαια εγω δεν θελω να δεσμευτω ουτε και ανω των 18 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Απαντηση στην φιλικη συμβουλη:Αυτα τα πιστευα πριν ανακαλυψω τον Χαουζ...ως αποτελεσμα να συμφωνω απολυτα πλεον μαζι του :D

Αν θέλεις την άποψη μου, η αγάπη με την μορφή που την επικαλούμαι αναφέρεται ως ευχάριστο συναίσθημα. Συμφωνείς; Επίσης από μόνη της σαν λέξη η αγάπη εμπεριέχει την δέσμευση. Σωστά;

Ευχάριστο συναίσθημα + Δέσμευση +...+...+... = Αγάπη

Άρα εκείνος που αγαπάει είναι χαρούμενος που είναι δεσμευμένος με το άλλο του μισό. Μην παραλείψω επίσης το ότι η αγάπη δεν σου χτυπάει την πόρτα :P (να περάσω; Να μην περάσω; ) διότι πολύ απλά όλοι την έχουν ανάγκη και όταν εμφανιστεί (άμα εμφανιστεί) όλοι έχουμε τις πόρτες μας ανοιχτές. Επομένως το να θεωρείς ηλίθιο κάτι που το 'χεις επιλέξει ο ίδιος και σε ευχαριστεί δεν ακούγεται κάπως περίεργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οι άνθρωποι είναι προορισμένοι για να ζουν δύο ως ένα - τσουφού
Υποστηρίζω 10000000% το μύθο του Αριστοφάνη στο Συμπόσιο για τον άνθρωπο και το άλλο μισό

Εγω παλι δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι ειναι ''φυσει'' προορισμενοι για να ζουν μαζι...που με αυτο που ειπες παραπανω πλησιαζεις σε ενα ευρυτερο φασμα την αντιληψη του Αριστοτελη.
Οπως και οι κοινωνιες,ετσι και οι ανθρωποι,συνυπαρχουν για να φερουν εις περας καποιους στοχους τους,τους οποιους προφανως δεν μπορουν να πραγματοποιησουν alone...και πολλες φορες ως εναυσμα ειναι ενα εγωιστικο η συμφεροντολογικο κινητρο...αυτο απο τους ''συναισθηματολογους'' εγινε αγαπη...εγω παραμενω ρεαλιστης.

Ευχάριστο συναίσθημα + Δέσμευση +...+...+... = Αγάπη

Ευχαριστο συναισθημα για εναν ψυχοπαθη ειναι η δολοφονια...δεσμευση+δολοφονια=Αγαπη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι ειτε το παραδεχονται ειτε οχι εχουν αναγκη να αγαπησουν και να αγαπηθουν. Ακομα και εκεινοι που βλεπεις οτι αλλαζουν συνεχεια partner και τους ενδιαφερουν καθαρα και μονο σαρκικες σχεσεις εχω καταλαβει πως νιωθουν ενα κενο μεσα τους, ισως διοτι δεν εχουν ζησει και μεγαλωσει με αγαπη. Γιατι αγαπη δεν ειναι μονο η ρομαντικη αγαπη, του τυπου να αγαπας ενα αγορι αλλα εχει κι αλλες μορφες. Αλλα ναι πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι εχουν αναγκη απο αυτη τη συντροφικοτητα. Να ξερεις οτι θα'χεις καποιον διπλα σου. Οσο κι αν φοβιζει πολλους το ''Μαμα μου θα'μαι με την ιδια γκομενα για τοσα χρονια;'' δεν νομιζω πως υπαρχει ανθρωπος που να μην θελει να νιωθει μια ασφαλεια. Εδω θα μπει καποιος να πει ''Οχι, ειμαι περιπετειωδης τυπος''. Totally irrelevant, I'd say. Και νομιζω πως εκεινοι αρνουνται αυτο το αισθημα ασφαλειας που σου δινει ο αλλος οταν πραγματι εισαι με ενα ατομο που ξερεις οτι μπορεις να του μιλησεις για οτιδηποτε οποτεδηποτε, οτι δεν θα σε αφησει για χαζομαρουλες, οτι ειναι εκει για σενα και θελει να σε βοηθησει ειναι γιατι απλα δεν το εχουν ζησει ή γιατι το ζησαν καποτε και το αλλο ατομο τους το διελυσε (γιατι προφανως ηταν ηλιθιος ανθρωπος) ή γιατι το χουν δει να συμβαινει.
Και αυτο δεν σημαινει απαραιτητα πως η δεσμευση πρεπει να 'ναι γαμος ή να σαι παντα με το ιδιο ατομο. Απλα απο οσα βλεπω και παρατηρω καταλαβαινω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν αναγκη να αγαπησουν και να αγαπηθουν, να νιωθουν ασφαλεια οταν ειναι με ενα ατομο και να χαιρονται αυτη τη συντροφικοτητα που χαρακτηριζει ή καλυτερα θα επρεπε να χαρακτηριζει τις σχεσεις μας και οχι η πληρης αποξενωση. Χοχοχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Υπεργαμάτο closing :hmm:

Θεωρώ τη λογική σου άκρως γενικευτική και τσουβαλιαστική. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι ειτε το παραδεχονται ειτε οχι εχουν αναγκη να αγαπησουν και να αγαπηθουν.
Εδώ θα διαφωνήσω με την κατά τα άλλα αγαπητή μου Χαρουλίνα. :D
Είναι ένα μεγάλο θέμα, όπου αρκετά έχουμε συζητήσει σε ένα πιο εξειδικευμένο thread, σχετικά με το αν είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα.

To set things straight, προφανώς και κανένας δεν μπορεί να μην ομολογήσει ότι πράγματι, είναι πάρα πολύ ωραίο όταν μπορείς να αγαπήσεις και να αγαπηθείς, να προσφέρεις πράγματα επειδή θες, χωρίς να περιμένεις κάτι, αλλά και να παίρνεις πίσω πράγματα - να υπάρχει ένας perfectly orchestrated συγχρονισμός και μία αμοιβαιότητα. A true miracle of the gods.

Ωστόσο, ένας υγιής άνθρωπος, με την δική του δυνατή προσωπικότητα και την δική του μοναδική καθημερινότητα, δεν τον έχει ανάγκη για να ζήσει. Φυσικά και είναι ωραίο συναίσθημα, αλλά ένας κατασταλαγμένος Άνθρωπος μπορεί να ζήσει, και να ζήσει ΚΑΛΑ, και εν τη απουσία του.

Το "έχω ανάγκη να αγαπήσω και να αγαπηθώ" παραπέμπει σε εξάρτηση. Σε άτομα αδύναμα, χωρίς δική τους ισχυρή προσωπικότητα, μη ικανά να επιβιώσουν από μόνα τους, που είτε χτίζουν όλη τους την ζωή και την καθημερινότητα γύρω από ένα άτομο, είτε - εάν είναι μόνοι τους - γύρω από την "σχέση" που περιμένουν, για να ολοκληρωθούν. Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις άτομα που δεν μπορούν να χαρούν την ζωή τους απλά επειδή τους λείπει μία "σχέση". Μία **οποιαδήποτε** σχέση, στην λογική του "οτιδήποτε απ' το τίποτε".

Όχι, δεν συμφωνώ ότι είναι υγιές να χτίζουμε την καθημερινότητά μας γύρω από ένα οποιοδήποτε άτομο, σαν να το έχουμε ανάγκη, αλλά να φτιάχνουμε την δική μας και να την μοιραζόμαστε. Αυτό ναι, είναι υγιές. Για να μπορέσεις να αγαπήσεις και να αγαπηθείς θα πρέπει να ΜΗΝ το έχεις ανάγκη. Να είσαι ανεξάρτητος, συνειδητοποιήμενος, να ξέρεις τι θες, τι δεν θες, τι απαιτείς και τι απορρίπτεις, να έχεις την δική σου μοναδική καθημερινότητα. Εάν προκύψει κάποιο άτομο, πολύ ωραία και να μοιραστείτε τις καθημερινότητές σας.

Εάν πάλι δεν προκύψει κάτι, γιατί είναι και θέμα τύχης, δεν σε ενδιαφέρει καν. Μπορείς μια χαρά να ζήσεις και να περάσεις καλά και έτσι. Δεν υπάρχει απολύτως κανένα μεμπτό στοιχείο στο να μην ζεις κάτι τέτοιο. Αντίθετα, υπάρχει όταν είσαι με το λάθος άτομο, από θέμα συμβιβασμού. Αυτό είναι και που θα πρέπει να αποφεύγει κανείς. :)

Και νομιζω πως εκεινοι αρνουνται αυτο το αισθημα ασφαλειας που σου δινει ο αλλος οταν πραγματι εισαι με ενα ατομο που (1) ξερεις οτι μπορεις να του μιλησεις για οτιδηποτε οποτεδηποτε, (2) οτι δεν θα σε αφησει για χαζομαρουλες, (3) οτι ειναι εκει για σενα και θελει να σε βοηθησει, ειναι γιατι απλα δεν το εχουν ζησει ή γιατι το ζησαν καποτε και το αλλο ατομο τους το διελυσε (γιατι προφανως ηταν ηλιθιος ανθρωπος) ή γιατι το χουν δει να συμβαινει.
Είναι πολύ όμορφα όλα αυτά που περιγράφεις, θα ήταν ακόμα πιο όμορφα εάν εκινούντο στο επίπεδο των πραγματικών αριθμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Εδώ θα διαφωνήσω με την κατά τα άλλα αγαπητή μου Χαρουλίνα. :D
Είναι ένα μεγάλο θέμα, όπου αρκετά έχουμε συζητήσει σε ένα πιο εξειδικευμένο thread, σχετικά με το αν είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα.

To set things straight, προφανώς και κανένας δεν μπορεί να μην ομολογήσει ότι πράγματι, είναι πάρα πολύ ωραίο όταν μπορείς να αγαπήσεις και να αγαπηθείς, να προσφέρεις πράγματα επειδή θες, χωρίς να περιμένεις κάτι, αλλά και να παίρνεις πίσω πράγματα - να υπάρχει ένας perfectly orchestrated συγχρονισμός και μία αμοιβαιότητα. A true miracle of the gods.

Ωστόσο, ένας υγιής άνθρωπος, με την δική του δυνατή προσωπικότητα και την δική του μοναδική καθημερινότητα, δεν τον έχει ανάγκη για να ζήσει. Φυσικά και είναι ωραίο συναίσθημα, αλλά ένας κατασταλαγμένος Άνθρωπος μπορεί να ζήσει, και να ζήσει ΚΑΛΑ, και εν τη απουσία του.

Το "έχω ανάγκη να αγαπήσω και να αγαπηθώ" παραπέμπει σε εξάρτηση. Σε άτομα αδύναμα, χωρίς δική τους ισχυρή προσωπικότητα, μη ικανά να επιβιώσουν από μόνα τους, που είτε χτίζουν όλη τους την ζωή και την καθημερινότητα γύρω από ένα άτομο, είτε - εάν είναι μόνοι τους - γύρω από την "σχέση" που περιμένουν, για να ολοκληρωθούν. Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις άτομα που δεν μπορούν να χαρούν την ζωή τους απλά επειδή τους λείπει μία "σχέση". Μία **οποιαδήποτε** σχέση, στην λογική του "οτιδήποτε απ' το τίποτε".

Όχι, δεν συμφωνώ ότι είναι υγιές να χτίζουμε την καθημερινότητά μας γύρω από ένα οποιοδήποτε άτομο, σαν να το έχουμε ανάγκη, αλλά να φτιάχνουμε την δική μας και να την μοιραζόμαστε. Αυτό ναι, είναι υγιές. Για να μπορέσεις να αγαπήσεις και να αγαπηθείς θα πρέπει να ΜΗΝ το έχεις ανάγκη. Να είσαι ανεξάρτητος, συνειδητοποιήμενος, να ξέρεις τι θες, τι δεν θες, τι απαιτείς και τι απορρίπτεις, να έχεις την δική σου μοναδική καθημερινότητα. Εάν προκύψει κάποιο άτομο, πολύ ωραία και να μοιραστείτε τις καθημερινότητές σας.

Εάν πάλι δεν προκύψει κάτι, γιατί είναι και θέμα τύχης, δεν σε ενδιαφέρει καν. Μπορείς μια χαρά να ζήσεις και να περάσεις καλά και έτσι. Δεν υπάρχει απολύτως κανένα μεμπτό στοιχείο στο να μην ζεις κάτι τέτοιο. Αντίθετα, υπάρχει όταν είσαι με το λάθος άτομο, από θέμα συμβιβασμού. Αυτό είναι και που θα πρέπει να αποφεύγει κανείς. :)


Είναι πολύ όμορφα όλα αυτά που περιγράφεις, θα ήταν ακόμα πιο όμορφα εάν εκινούντο στο επίπεδο των πραγματικών αριθμών.

Εγω πιστευω πως ειναι εμφυτη αναγκη για τον ανθρωπο να αγαπησει και να αγαπηθει.Αλλιως κανεις δε θα ενιωθε μονος του.Πρεπει να το πολεμησεις πολυ βαθια μεσα σου για να γινει αυτο που λες και φυσικα να εχεις περασει πολλες ασχημες καταστασεις στη ζωη σου για να πεις,οκ σταματαω να αγαπω.Εγω θεωρω την αγαπη ''εμφυτη''αναγκη του ανθρωπου,να αγαπησει.Και σιγουρα ΟΠΟΙΟΝ κι αν ρωτησεις,που δεν εχει νιωσει ποτε αυτο το συναισθημα η το ενιωσε για καποια περιοδο, θα του χει λειψει.Φιλικα μιλαω Γιωργο,δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση και το ξερεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αλλιως κανεις δε θα ενιωθε μονος του.
Αυτό το 'χαμε συζητήσει και σε κάποιο άλλο τόπικ, επίσης. Άλλο "μοναξιά" άλλο "μοναχικότητα". Είναι, πράγματι, οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, αλλά εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπεις. Άλλο "νιώθω μόνος" και θέλω "κάτι", κι άλλο "επιλέγω να είμαι μοναχικός", το οποίο υπόκειται στην πιθανή εμφάνιση μιας κοπέλας που θα με κερδίσει με την αξία της, χωρίς ωστόσο να είναι απαραίτητο. Και να μην συμβεί, δεν θα πεθάνουμε κι όλας, καλά να 'μαστε πάνω απ' όλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top