Τι πρέπει να κάνω στις ασκήσεις στις οποίες ξέρουμε τους απογόνους; (5ο κεφάλαιο Βιολογίας)

Basiliki.kiki

Νεοφερμένος

Η Basiliki.kiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Με έχουν μπερδέψει πάρα πολύ αυτές οι ασκήσεις, ειδικά αυτές που μπλέκουν και το φύλο.Πόσες περιπτώσεις υπαρχουυνν;; υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω σε όλες τις άσκησεις; παρακαλώ πολύ οποίος είναι πρόθυμος να μου τα γράψει γιατί είμαι σε απόγνωση 😢😢
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Με έχουν μπερδέψει πάρα πολύ αυτές οι ασκήσεις, ειδικά αυτές που μπλέκουν και το φύλο.Πόσες περιπτώσεις υπαρχουυνν;; υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω σε όλες τις άσκησεις; παρακαλώ πολύ οποίος είναι πρόθυμος να μου τα γράψει γιατί είμαι σε απόγνωση 😢😢
Με τη σωστή μεθοδολογία θα σου φανεί στο τέλος παιχνιδάκι το κεφάλαιο. Λοιπόν αρχικά εχουμε ασκησεις με Μυγακια κλπ και ασκησεις με τον Ανθρωπο. Φανταζομαι εκει που δυσκολευεσαι ειναι στη πρωτη κατηγορια. Οποτε εγω πως το εκανα:
1. Βλεπεις τον οργανισμο.
Μεγαλος αριθμος απογονων> αιτιολογεις βαση Mendel κανω στατιστικη επεξεργασια των αποτελεσματων.
2. Κοιτας τον αριθμο ιδιοτητων.
Μονοϋβριδισμος ή Διϋβριδισμος
3. Κοιτας την θεση γονιδιων.
Δινονται Φυλα ή Οχι
Και τωρα χωριζεις στο μυαλο σου
3Α. Συνηθεστερα αμα ΔΕΝ δινονται φυλα Μαλλον αυτοσωμικα ή ξεκινας διερευνηση για φυλοσυνδετο ή αυτοσωμικο.
3Β. Αμα δινονται Φυλα ξεκινας
i) Αναλογια φυλου
Π.χ
αν 2θηλ: 1 αρσενικο τοτε θνησιγονο φυλοσυνδετο
Αν 1:1 τοτε απορριπτεται το θνησιγονο φυλοσυνδετο
ii) Διερευνουμε ιδιοτητες ξεχωριστα σε καθε φυλο.
Και σπαει τωρα σε 2 υποκατηγοριες:
-Αναλογιες ιδιες στα θηλυκα και στα αρσενικα
-Αναλογιες διαφορετικες στα θηλ και στα αρσενικα=> ΑΡΑ ΦΥΛΟΣΥΝΔΕΤΟ
Τελευταιο βημα κοιτας τον Αριθμο των αλληλομορφων και βλεπεις αν εχεις μονο ζωντανα ή και πεθαμενα και τους φαινοτυπους πχ 2 φαινοτυποι- 2 αλληλομορφα ή 3 φαινοτυποι- 2 ατελως επικρατη ή 3 πολλαπλα κλπ.
Απο το σχολικο δες τις κλασσικες αναλογιες πχ 1:2:1 αν ομοιοι οι γονεις ατελως επικρατη αν διαφορετικοι γονεις πολλαπλα αλληλομορφα.
Θα σε βοηθησει να λυσεις διαφορετικου τυπου ασκησεις δηλαδη
Ασκηση με φυλοσυνδετο
Ασκηση με θνησιγονο
Ασκηση με αυτοσωμικα κλπ
Δες θεματα παννελαδικων επεσε και φετος ενα πολυ ενδιαφερον το Γ4 του Ιουνιου. Διαβασε την λυση και προσπαθησε να κατανοησεις τα βηματα.
Ελπιζω να βοηθησα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top