Τι ονομάζεται τελικά φοιτητική ζωή;

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γεια σας.Παω Δευτέρα λυκείου και γνωρίζω ότι είναι λίγο νωρίς για να τα σκέφτομαι αυτά ωστόσο τώρα που έχω παραπάνω χρόνο απ ότι του χρόνου κ με αφορμή κάποιες συζητήσεις που κάνω με την παρέα μου έχω προβληματιστεί.Λοιπόν εγώ ξέρω ότι θέλω να σπουδάσω Ψυχολογία.Μενω σε μια πόλη στα δυτικά προάστια της Αθήνας πολύ όμορφη που είναι κ λίγο σαν επαρχία το κέντρο της Αθήνας εινσι περίπου 25 χλμ και μπορώ να πάω σχετικά εύκολα με τα μέσα!οπότε ερχόμαστε στο εξής δίλημμα μένω εδώ στο σπίτι μ με τους γονείς μου κ σπουδάζω στην Αθήνα ή πάω στη Θεσσαλονίκη όπου είναι όνειρο ζωής να πάω σε άλλη πόλη κ ειδικά εκεί κ μόνη μου !!!Το πρόβλημα είναι το προφανές ότι δε θέλω να επιβαρύνθουν τόσο οι δικοί μου γιατί τώρα είμαστε σε μια καλή οικονομική κατάσταση αλλά αν πάω αλλού παραπάνω από τα μισά έσοδα τα δαπανουνται στη συντήρηση του σπιτιού μου !!!Επίσης παράλληλα με την σχολή μου θέλω να κάνω κ αλλά όπως proficiency ξένες γλώσσες δίπλωμα οδήγησης κ παράλληλα να ζήσω μια έντονη φοιτητική ζωή !!!Αν μείνω εδώ θα έχω ήδη αυτά ρα έξοδα αλλά δεν πειράζει ενώ στην άλλη πόλη θα είναι συν αλλά τόσα
Δε νομίζω να μπορώ να δουλεύω γτ θα έχω κ όλες αυτές τις δραστηριότητες το θέμα Είναι μπορώ να κάνω φοιτητική ζωή στο σπίτι ;;;; στην Αθήνα ;;;; κ αν υπάρχει κάποια άλλη λύση όπως φοιτητικό δάνειο τι να κάνωώωωω σε κάτι μήνες το Σεπτέμβρη δηλαδή πρέπει να δηλώσω σχολές στο μηχανογραφικό. Επίσης θα έχει κάποια παραπάνω βαρύτητα αν πάω στο εκπα;;γτ θέλω να κάνω μεταπτυχιακό έξω αν δουν Πανεπιστήμιο Αθηνών Μήπως τους προσελκύσει
Αν φτάσατε μέχρι εδώ Ευχαριστώ όποιος είναι πρόθυμος μπορεί να μου πει την δική του προσωπική άποψη
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Γεια σας.Παω Δευτέρα λυκείου και γνωρίζω ότι είναι λίγο νωρίς για να τα σκέφτομαι αυτά ωστόσο τώρα που έχω παραπάνω χρόνο απ ότι του χρόνου κ με αφορμή κάποιες συζητήσεις που κάνω με την παρέα μου έχω προβληματιστεί.Λοιπόν εγώ ξέρω ότι θέλω να σπουδάσω Ψυχολογία.Μενω σε μια πόλη στα δυτικά προάστια της Αθήνας πολύ όμορφη που είναι κ λίγο σαν επαρχία το κέντρο της Αθήνας εινσι περίπου 25 χλμ και μπορώ να πάω σχετικά εύκολα με τα μέσα!οπότε ερχόμαστε στο εξής δίλημμα μένω εδώ στο σπίτι μ με τους γονείς μου κ σπουδάζω στην Αθήνα ή πάω στη Θεσσαλονίκη όπου είναι όνειρο ζωής να πάω σε άλλη πόλη κ ειδικά εκεί κ μόνη μου !!!Το πρόβλημα είναι το προφανές ότι δε θέλω να επιβαρύνθουν τόσο οι δικοί μου γιατί τώρα είμαστε σε μια καλή οικονομική κατάσταση αλλά αν πάω αλλού παραπάνω από τα μισά έσοδα τα δαπανουνται στη συντήρηση του σπιτιού μου !!!Επίσης παράλληλα με την σχολή μου θέλω να κάνω κ αλλά όπως proficiency ξένες γλώσσες δίπλωμα οδήγησης κ παράλληλα να ζήσω μια έντονη φοιτητική ζωή !!!Αν μείνω εδώ θα έχω ήδη αυτά ρα έξοδα αλλά δεν πειράζει ενώ στην άλλη πόλη θα είναι συν αλλά τόσα
Δε νομίζω να μπορώ να δουλεύω γτ θα έχω κ όλες αυτές τις δραστηριότητες το θέμα Είναι μπορώ να κάνω φοιτητική ζωή στο σπίτι ;;;; στην Αθήνα ;;;; κ αν υπάρχει κάποια άλλη λύση όπως φοιτητικό δάνειο τι να κάνωώωωω σε κάτι μήνες το Σεπτέμβρη δηλαδή πρέπει να δηλώσω σχολές στο μηχανογραφικό. Επίσης θα έχει κάποια παραπάνω βαρύτητα αν πάω στο εκπα;;γτ θέλω να κάνω μεταπτυχιακό έξω αν δουν Πανεπιστήμιο Αθηνών Μήπως τους προσελκύσει
Αν φτάσατε μέχρι εδώ Ευχαριστώ όποιος είναι πρόθυμος μπορεί να μου πει την δική του προσωπική άποψη


( I swear σε 5 λεπτά ξεκινάω διάβασμα)

Αν νιώσεις ότι οι δικοί σου όντως θα επιβαρυνθούν, κάτσε στην πόλη σου. Και εφόσον μπορούν, πες τους να βάζουν στην άκρη ένα εισόδημα για σένα. Και 200 ευρώ (δεν μας χαλάνε και λίγα παραπάνω) να βάζουν το μήνα, σε 4 χρόνια θα έχετε μαζέψει περίπου 10.000. Αν δεν έχουν 200 ευρώ να σου βάζουν, τζάμπα μιλάμε, τότε εννοείται δεν πας σε άλλη πόλη λολ.

Η λογική είναι, πρωτίστως να γίνεις καλή στο επάγγελμά σου και δευτερευόντως, να αποκτήσεις και την αυτονομία σου σε κάποια φάση. Οπότε στα μάτια μου, είναι καλύτερο να κάνεις τα 4 χρόνια στην πόλη σου, να μαζέψεις κάποια λεφτά και μετά να κάνεις 1-2 χρόνια μεταπτυχιακό έξω, σε καλύτερο πανεπιστήμιο, ώστε να αυξήσεις την αξία σου στην αγορά εργασίας.

Σοβαρά να δεις τις σπουδές σου! Και εφόσον θες και εσύ να κάνεις έξω μεταπτυχιακό, τότε, σίγουρα θα βιώσεις την αυτονομία που θέλεις. Θα ζήσεις μόνη σου.

Πάντως, ψιλοέλεος με την "έντονη φοιτητική ζωή". Το να βγαίνεις για καφέδες και σε κανένα κλαμπ, που κάνουν τα περισσότερα πρωτοετάκια, πώς στο καλό θεωρείται έντονη φοιτητική ζωή? Άσχετο, απλά αναρωτιέμαι. Δεν είναι έντονο, μην το μυθοποιείς, όπως κάνουν οι περισσότεροι.

Anyway, I won't rant.
Οπότε αν θέλεις να γίνεις σοβαρή στη δουλειά σου και έχεις το μυαλό στη θέση του και οι γονείς σου έχουν τη δυνατότητα να σε στείλουν σε άλλη πόλη, αν και με λίγο ζόρι (όπως λες) τότε κάνε τα εξής:
1) Δήλωσε τη σχολή που σου αρέσει.
2) Πρώτα επέλεξε την πόλη σου και μετά τις άλλες
3) Να πεις στους γονείς σου να σου βάζουν κάθε μήνα λεφτά, τα οποία όμως δεν θα τα πειράξετε (πειράξεις) για άσχετα πράγματα, όπως να αγοράσεις αυτοκινητάκι κ.λ.π.
4) Παράλληλα με τις σπουδές στην πόλη σου, ασχολείσου με άλλα έξτρα πράγματα, για να πουλήσεις τον εαυτό σου καλύτερα. Ότι έχεις ενδιαφέροντα, είσαι δραστήρια κ.λ.π. και όχι απλά ότι είσαι καλή στο Πανεπιστήμιο. Ναι, εννοείται πως θα είσαι καλή στο Πανεπιστήμιο.
5) Μετά τα 4 χρόνια (ή όποτε τελειώσεις τέλος πάντως), διαλέγεις ένα καλό Πανεπιστήμιο έξω. Η πρώτη καλή γεύση αυτονομίας
6) Αν είσαι καλή και κάνεις και καλό μεταπτυχιακό έχεις πιθανότητες καλές να βρεις δουλειά γρήγορα, οπότε πλέον θα είσαι αυτόνομη γενικά.

Easy peasy
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αγαπημένη, επειδή βλέπω ότι έχεις μεγάλο ενθουσιασμό για το πανεπιστήμιο και την φοιτητική ζωή, δε θα στο χαλάσω. Απλά να έχεις υπ'όψην σου ένα-δυο πραγματάκια για να μην απογοητευτείς.
Σε μερικά πράγματα που λες (ότι ας πούμε θέλεις να κάνεις φοιτητική ζωή, όπως η πλειοψηφία των φοιτητών βέβαια) σε καταλαβαίνω γιατί νιώθω και εγώ έτσι. Η φοιτητική ζωή όμως δεν συνδέεται απαραίτητα με το να περάσεις σε άλλη πόλη, να έχεις δικό σου σπίτι, να φύγεις από το πατρικό σου κτλ κτλ. Δεν χρειάζεται να βάζεις σε τόσα (περιττά) έξοδα τους γονείς σου απλά για να βγαίνεις κάθε βράδυ και να ξενυχτάς. Εκτός και αν το να πας σε άλλη πόλη είναι η μοναδική λύση (δεν περάσεις πχ στην Αθήνα που μένεις), θα σου έλεγα να δηλώσεις πρώτα τις σχολές που σε ενδιαφέρουν στη πόλη σου. Να είσαι σίγουρη πως και παρέα θα βρεις, και βόλτες θα βγαίνετε, και θα διασκεδάζετε, και θα κάνετε ότι θα έκανες δυνητικά αλλού. Τώρα για την Θεσσαλονίκη δε μπορώ να αρνηθώ ότι είναι υπέροχη πόλη αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μόνο εκεί θα περάσεις καλά.
Βέβαια το πανεπιστήμιο είναι πολλάαα παραπάνω από την φοιτητική ζωή. Πάνω κάτω και εγώ τις ίδιες προσδοκίες έχω, αλλά επειδή πολύ κοντινά μου άτομα ήταν και είναι φοιτητές, μου έχουν απομυθοποιήσει την "φοιτητική ζωή". Δε θα είναι λίγες οι φορές που (εάν δε θέλεις να κοπείς στο μάθημα και να περάσεις με καλό βαθμό) θα διαβάζεις μέχρι αργά και δε θα μπορείς να βγεις, θα απογοητευτείς, θα εκνευριστείς με κάποιον καθηγητή, θα έχεις εργαστήριο που δε μπορείς να κάνεις πολλές απουσίες, θα, θα, θα... Και ενώ δεν είναι σαν το σχολείο (και οι σχολές προφανώς δεν είναι ίδιες μεταξύ τους), πάλι θα έχεις υποχρεώσεις για να πάρεις πτυχίο. Όλα αυτά δε στα λεω για να σε αγχώσω, αλλά καλύτερα να έχεις στο μυαλό σου μία ρεαλιστική εικόνα για το πανεπιστήμιο, που έχει και διασκέδαση και διάβασμα... μόνο το ένα από τα δύο δύσκολο.
Και τέλος, μην αναλώνεις τον χρόνο σου να σκέφτεσαι από τώρα για αυτό το θέμα. Το έκανα και εγώ πέρυσι (Φέτος είμαι 3η λυκείου). Αλλά μετά τον ενθουσιασμό, ερχόταν το άγχος! Και το άγχος είναι κακός σύμβουλος. Έχεις έναν χρόνο ακόμα μέχρι να δώσεις πανελλήνιες. Άστο για λίγο αργότερα λοιπόν. Απλά διάβαζε για να μη δημιουργηθούν κενά και να βγαίνεις και καμιά βόλτα για να μη το κάψεις από φέτος και δεν έχεις δυνάμεις του χρόνου. Καλή επιτυχία :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top