Τι κατεύθυνση να επιλέξω;

Catherine Josep

Νεοφερμένος

Η Catherine Josep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε λίγους μηνες θα πρεπει να επιλέξω κατεύθυνση και προβληματίζομαι. Θελω να περάσω Ψυχολογία που χρειάζεται Θεωρητική Κατευθυνση. Μου αρέσουν πολύ τα Θεωρητικά μαθηματα ιδιαίτερα τα Αρχαια. Θελω ομως και Ψυχιατρική που ειναι απο Θετική Κατεύθυνση και μου αρεσει πολυ η Φυσικη .Εχω μεσο ορο 19,2
Στα Θεωρητικά Μαθήματα εχω Αρχαια:18 Ιστορία:20 Γλώσσα:20 Πολιτική Παιδεία:20
Στα Θετικά Μαθήματα εχω Φυσική:18 Βιολογία:20 Αλγεβρα:17 Χημεία:19
Τι συμβουλή μου δίνετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ψυχίατρος γιατί είναι επιστήμονας και δη Ιατρός!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα σας σε λίγο καιρό θα κληθω να διαλέξω μια κατεύθυνση για το λύκειο, ακόμα δεν έχω κατασταλάξει καθώς δεν τα πάω καλά με τα αρχαία αλλά ούτε και με την φυσική (1 από θεωριτικη και 1 από θετική) ξέρει κάποιος τι επαγκελματα υπάρχουν ανά κατηγορίες η τι είναι θεωριτικα κάπως ποιο βατό; ευχαριστώ
 

Άρτεμις Α.

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας σε λίγο καιρό θα κληθω να διαλέξω μια κατεύθυνση για το λύκειο, ακόμα δεν έχω κατασταλάξει καθώς δεν τα πάω καλά με τα αρχαία αλλά ούτε και με την φυσική (1 από θεωριτικη και 1 από θετική) ξέρει κάποιος τι επαγκελματα υπάρχουν ανά κατηγορίες η τι είναι θεωριτικα κάπως ποιο βατό; ευχαριστώ
Εφόσον με τα μαθήματα δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, ψάξε τις σχολές που υπάρχουν σε κάθε επιστημονικό πεδίο και δες ποιες θα σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Πιο εύκολη κατεύθυνση δεν υπάρχει, αυτό εξαρτάται από εσένα. Επίσης, αφού δεν τα πας καλά με την φυσική και υποθέτω ότι δεν επιθυμείς να ασχοληθείς μαζί της, μπορεί να πας θετική και στην γ λυκειου να επιλέξεις το 4ο πεδίο που δεν έχει φυσική
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Σε λίγους μηνες θα πρεπει να επιλέξω κατεύθυνση και προβληματίζομαι. Θελω να περάσω Ψυχολογία που χρειάζεται Θεωρητική Κατευθυνση. Μου αρέσουν πολύ τα Θεωρητικά μαθηματα ιδιαίτερα τα Αρχαια. Θελω ομως και Ψυχιατρική που ειναι απο Θετική Κατεύθυνση και μου αρεσει πολυ η Φυσικη .Εχω μεσο ορο 19,2
Στα Θεωρητικά Μαθήματα εχω Αρχαια:18 Ιστορία:20 Γλώσσα:20 Πολιτική Παιδεία:20
Στα Θετικά Μαθήματα εχω Φυσική:18 Βιολογία:20 Αλγεβρα:17 Χημεία:19
Τι συμβουλή μου δίνετε???
Αρχικά οι βαθμοι σου δε λενε κατι καθως εξαρτωνται από πολλους παραγοντες οι οποιοι δεν εχουν σχεση με εσενα.
Ψυχιατρικη οπως σου ειπαν ειναι ιατρος- Αρα θα θελες να κανεις 6χρονια σπουδες + την ειδικοτητα?
Θα σου προτεινα να μιλησεις με καποιον συμβουλο επαγγελματικου προσανατολισμου και να διαβασεις τα προγραμματα σπουδων από τις σχολες που σε ενδιαφερουν ωστε να δεις αν θα σε αρεσουν τα μαθηματα του καθε τμηματος
 

Catherine Josep

Νεοφερμένος

Η Catherine Josep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αρχικά οι βαθμοι σου δε λενε κατι καθως εξαρτωνται από πολλους παραγοντες οι οποιοι δεν εχουν σχεση με εσενα.
Ψυχιατρικη οπως σου ειπαν ειναι ιατρος- Αρα θα θελες να κανεις 6χρονια σπουδες + την ειδικοτητα?
Θα σου προτεινα να μιλησεις με καποιον συμβουλο επαγγελματικου προσανατολισμου και να διαβασεις τα προγραμματα σπουδων από τις σχολες που σε ενδιαφερουν ωστε να δεις αν θα σε αρεσουν τα μαθηματα του καθε τμηματος

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ειμαι πλέον στο τέλος της Β Λυκείου και εχω επιλέξει τις σπουδές υγειας με στόχο την Ιατρική και αργότερα θα αποφασίσω για ειδικότητα
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Σε λίγους μηνες θα πρεπει να επιλέξω κατεύθυνση και προβληματίζομαι. Θελω να περάσω Ψυχολογία που χρειάζεται Θεωρητική Κατευθυνση. Μου αρέσουν πολύ τα Θεωρητικά μαθηματα ιδιαίτερα τα Αρχαια. Θελω ομως και Ψυχιατρική που ειναι απο Θετική Κατεύθυνση και μου αρεσει πολυ η Φυσικη .Εχω μεσο ορο 19,2
Στα Θεωρητικά Μαθήματα εχω Αρχαια:18 Ιστορία:20 Γλώσσα:20 Πολιτική Παιδεία:20
Στα Θετικά Μαθήματα εχω Φυσική:18 Βιολογία:20 Αλγεβρα:17 Χημεία:19
Τι συμβουλή μου δίνετε???
Καλησπέρα, αν σου αρέσουν μόνο οι επιστήμες ψυχικής υγείας τότε το να πας Θεωρητική και μετά κατευθείαν Ψυχολογία φαντάζει μια πιο σίγουρη και εφικτή διαδρομή (και μετά άμα σου αρέσει μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία). Το θεωρώ παρακινδυνευμένο το να πας Θετική με το ρίσκο να μη περάσεις Ιατρική και να μην έχεις άλλες επιλογές που να σε ενδιαφέρουν και ακόμα και αν μπεις στη σχολή να έχεις να αντιμετωπίσεις ένα τσούρμο μαθήματα που ενδέχεται να μη σε ενδιαφέρουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ειμαι πλέον στο τέλος της Β Λυκείου και εχω επιλέξει τις σπουδές υγειας με στόχο την Ιατρική και αργότερα θα αποφασίσω για ειδικότητα
Εφόσον όμως διάλεξες τελικά αυτή τη διαδρομή εύχομαι κάθε επιτυχία στους στόχους σου! Σίγουρα στην πορεία θα σου γεννηθούν πολλές διαφορετικές επιθυμίες για επαγγέλματα ή ειδικότητες, φάσεις που περάσαμε και περνάμε άλλωστε όλοι μας μέχρι να κλειδώσουμε τις επιλογές μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top