Τι κάνω σε περίπτωση αποτυχίας στις πανελλήνιες;

konstantinos58

Νεοφερμένος

Ο konstantinos58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ! Ειμαι ο Κωνσταντίνος, φετος δίνω πανελλήνιες και προβληματίζομαι σχετικά με κάτι. Από μικρος έχω μια πολύ συγκεκριμένη σχολή στο μυαλό μου. έχω ψάξει τα μαθήματα της, έχω ρωτήσει και ενδιαφερθεί πολύ για αυτή, και όλα δείχνουν ότι μόνο αυτό θέλω να ακολουθήσω και να κάνω στη ζωή μου. Το θέμα μου είναι ότι δεν πιστεύω πως θα την πιάσω στην πόλη μου, λόγω υψηλής βάσης. Το ξέρω ότι πολλοι θα μου πείτε ότι είναι νωρις ακόμη για υποθέσεις κτλ... Ωστόσο ξέρω τις δυνατότητες μου και θεωρώ ότι δεν μπορώ να γράψω τόσα πολλά μόρια. Η σχολή αυτή ωστόσο υπάρχει και στην επαρχεία. Στην επαρχεία πιστεύω ότι σιγουρα την πιάνω καθώς τα μόρια ειναι πολύ λιγότερα και μέσα στις δυνατότητες μου. έκανα μία κουβέντα τις προαλλες με τους γονείς μου , το τί θα μπορουσαμε να κάνουμε στην περιπτωση αυτή, γιατί μπαινει ενα αλλο θέμα στην μέση μετά, το οποιο ειναι φυσικά το οικονομικό. Το ξέρω ότι δεν εχουνε 600 ευρώ να μου δινουν τον μήνα για λογαριασμους νοικια κλπ. Μου είπανε να διαβάσω για τώρα και ολα τα άλλα τα βλεπουμε οταν ερθει η ώρα. Ωστόσο εγώ αγχωνομαι πάρα πολύ και εχω βρεθεί σε αδιέξοδο. Ναι προσπαθώ και δε τα εχω παρατησει αλλα σε μερικα μαθηματα υπολειπομαι και δε γινεται να γράψω τόσο καλό βαθμό. Το να περάσω σε μία ασχετη σχολη δε με ενδιαφέρει καθολου, μονο αυτήν θελω... τι μου προτείνετε να κάνω? ευχαριστώ πολύ!!!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,507 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ! Ειμαι ο Κωνσταντίνος, φετος δίνω πανελλήνιες και προβληματίζομαι σχετικά με κάτι. Από μικρος έχω μια πολύ συγκεκριμένη σχολή στο μυαλό μου. έχω ψάξει τα μαθήματα της, έχω ρωτήσει και ενδιαφερθεί πολύ για αυτή, και όλα δείχνουν ότι μόνο αυτό θέλω να ακολουθήσω και να κάνω στη ζωή μου. Το θέμα μου είναι ότι δεν πιστεύω πως θα την πιάσω στην πόλη μου, λόγω υψηλής βάσης. Το ξέρω ότι πολλοι θα μου πείτε ότι είναι νωρις ακόμη για υποθέσεις κτλ... Ωστόσο ξέρω τις δυνατότητες μου και θεωρώ ότι δεν μπορώ να γράψω τόσα πολλά μόρια. Η σχολή αυτή ωστόσο υπάρχει και στην επαρχεία. Στην επαρχεία πιστεύω ότι σιγουρα την πιάνω καθώς τα μόρια ειναι πολύ λιγότερα και μέσα στις δυνατότητες μου. έκανα μία κουβέντα τις προαλλες με τους γονείς μου , το τί θα μπορουσαμε να κάνουμε στην περιπτωση αυτή, γιατί μπαινει ενα αλλο θέμα στην μέση μετά, το οποιο ειναι φυσικά το οικονομικό. Το ξέρω ότι δεν εχουνε 600 ευρώ να μου δινουν τον μήνα για λογαριασμους νοικια κλπ. Μου είπανε να διαβάσω για τώρα και ολα τα άλλα τα βλεπουμε οταν ερθει η ώρα. Ωστόσο εγώ αγχωνομαι πάρα πολύ και εχω βρεθεί σε αδιέξοδο. Ναι προσπαθώ και δε τα εχω παρατησει αλλα σε μερικα μαθηματα υπολειπομαι και δε γινεται να γράψω τόσο καλό βαθμό. Το να περάσω σε μία ασχετη σχολη δε με ενδιαφέρει καθολου, μονο αυτήν θελω... τι μου προτείνετε να κάνω? ευχαριστώ πολύ!!!
Καλησπέρα
Πέρα από το μην αγχώνεσαι και διαβασε δεν μπορούμε να σου πούμε κάτι άλλο.
Βέβαια εχεις όλα τα δίκια του κόσμου να πεις: Τι μου λέει τώρα αυτή;

Η αλήθεια είναι οτι δεν περνάνε όλα από το χέρι σου και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις τον καλύτερο σου ευατό και να ελπίζεις για το καλύτερο δυνατό. Σημασία έχει να ξέρεις οτι εσύ τα έδωσες όλα και να μη μετανιώνεις για πράγματα που έκανες ή δεν έκανες.

Καλως ή κακώς δεν ελέγχουμε τα πάντα γύρω μας.

Καλή τύχη

Υ. Γ Και να σου πω και κάτι ακόμα; Καμία φορά η μοίρα ξέρει τι μας κάνει. Πρέπει να πάθεις για να μάθεις. Ξέρω τι σου λεω εγω τώρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ! Ειμαι ο Κωνσταντίνος, φετος δίνω πανελλήνιες και προβληματίζομαι σχετικά με κάτι. Από μικρος έχω μια πολύ συγκεκριμένη σχολή στο μυαλό μου. έχω ψάξει τα μαθήματα της, έχω ρωτήσει και ενδιαφερθεί πολύ για αυτή, και όλα δείχνουν ότι μόνο αυτό θέλω να ακολουθήσω και να κάνω στη ζωή μου. Το θέμα μου είναι ότι δεν πιστεύω πως θα την πιάσω στην πόλη μου, λόγω υψηλής βάσης. Το ξέρω ότι πολλοι θα μου πείτε ότι είναι νωρις ακόμη για υποθέσεις κτλ... Ωστόσο ξέρω τις δυνατότητες μου και θεωρώ ότι δεν μπορώ να γράψω τόσα πολλά μόρια. Η σχολή αυτή ωστόσο υπάρχει και στην επαρχεία. Στην επαρχεία πιστεύω ότι σιγουρα την πιάνω καθώς τα μόρια ειναι πολύ λιγότερα και μέσα στις δυνατότητες μου. έκανα μία κουβέντα τις προαλλες με τους γονείς μου , το τί θα μπορουσαμε να κάνουμε στην περιπτωση αυτή, γιατί μπαινει ενα αλλο θέμα στην μέση μετά, το οποιο ειναι φυσικά το οικονομικό. Το ξέρω ότι δεν εχουνε 600 ευρώ να μου δινουν τον μήνα για λογαριασμους νοικια κλπ. Μου είπανε να διαβάσω για τώρα και ολα τα άλλα τα βλεπουμε οταν ερθει η ώρα. Ωστόσο εγώ αγχωνομαι πάρα πολύ και εχω βρεθεί σε αδιέξοδο. Ναι προσπαθώ και δε τα εχω παρατησει αλλα σε μερικα μαθηματα υπολειπομαι και δε γινεται να γράψω τόσο καλό βαθμό. Το να περάσω σε μία ασχετη σχολη δε με ενδιαφέρει καθολου, μονο αυτήν θελω... τι μου προτείνετε να κάνω? ευχαριστώ πολύ!!!
Συνεχίζεις το διάβασμα. Μπορεί να διαβάσεις και να μην περάσεις αλλά αν δεν διαβάσεις τότε δεν θα περάσεις σίγουρα. Επίσης οι βάσεις, ειδικά τώρα με την ΕΒΕ είναι εντελώς απρόβλεπτες. Οπότε νομίζω πως οι γονείς έδωσαν την καλύτερη συμβουλή. Διαβάζεις και όλα τα άλλα θα τα δεις όταν βγουν οι βάσεις. Κι αν αποτύχεις τελικά τίποτα δεν σε εμποδίζει να ξαναδοκιμάσει. Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος.
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
μπορείς να περάσεις επαρχεία και να πάρεις μεταγραφή στην πόλη σου
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ! Ειμαι ο Κωνσταντίνος, φετος δίνω πανελλήνιες και προβληματίζομαι σχετικά με κάτι. Από μικρος έχω μια πολύ συγκεκριμένη σχολή στο μυαλό μου. έχω ψάξει τα μαθήματα της, έχω ρωτήσει και ενδιαφερθεί πολύ για αυτή, και όλα δείχνουν ότι μόνο αυτό θέλω να ακολουθήσω και να κάνω στη ζωή μου. Το θέμα μου είναι ότι δεν πιστεύω πως θα την πιάσω στην πόλη μου, λόγω υψηλής βάσης. Το ξέρω ότι πολλοι θα μου πείτε ότι είναι νωρις ακόμη για υποθέσεις κτλ... Ωστόσο ξέρω τις δυνατότητες μου και θεωρώ ότι δεν μπορώ να γράψω τόσα πολλά μόρια. Η σχολή αυτή ωστόσο υπάρχει και στην επαρχεία. Στην επαρχεία πιστεύω ότι σιγουρα την πιάνω καθώς τα μόρια ειναι πολύ λιγότερα και μέσα στις δυνατότητες μου. έκανα μία κουβέντα τις προαλλες με τους γονείς μου , το τί θα μπορουσαμε να κάνουμε στην περιπτωση αυτή, γιατί μπαινει ενα αλλο θέμα στην μέση μετά, το οποιο ειναι φυσικά το οικονομικό. Το ξέρω ότι δεν εχουνε 600 ευρώ να μου δινουν τον μήνα για λογαριασμους νοικια κλπ. Μου είπανε να διαβάσω για τώρα και ολα τα άλλα τα βλεπουμε οταν ερθει η ώρα. Ωστόσο εγώ αγχωνομαι πάρα πολύ και εχω βρεθεί σε αδιέξοδο. Ναι προσπαθώ και δε τα εχω παρατησει αλλα σε μερικα μαθηματα υπολειπομαι και δε γινεται να γράψω τόσο καλό βαθμό. Το να περάσω σε μία ασχετη σχολη δε με ενδιαφέρει καθολου, μονο αυτήν θελω... τι μου προτείνετε να κάνω? ευχαριστώ πολύ!!!
Ρε μην σκέφτεσαι το 100 όταν δεν έχεις ακόμη περάσει το 2.

Άδικα αγχώνεσαι αυτή τη στιγμή για σενάρια που δεν ξέρεις καν αν θα βγούν πραγματικότητα.

Φίλος μου, από τα μυαλά της τάξης, αλλά όχι ιδιαίτερα διαβαστερός, με καλούς βαθμούς όμως. Στην Β, Γ Λυκείου τα παράτησε. 1η χρόνια δεν πέρασε πουθενά. 2η χρόνια διάβασε λίγο παραπάνω πέρασε σε μια άσχετη σχολή στην επαρχία και κάπως κατέληξε μετά να σπουδάζει τώρα στο Μετσόβιο. Ούτε ο ίδιος ξέρει πώς.

Γι'αυτό σου λέω μην το σκέφτεσαι τόσο πολύ,. άδικα αγχώνεσαι. Όταν έρθει η στιγμή θα δεις τι θα κάνεις. Προς το παρόν, κάτσε διάβασε και δώσε τον καλύτερο σου εαυτό.
 

konstantinos58

Νεοφερμένος

Ο konstantinos58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μπορείς να περάσεις επαρχεία και να πάρεις μεταγραφή στην πόλη σου
Το έχω σκεφτεί και αυτό, απλώς επειδή μένω Αθήνα φαντάζομαι ότι οι αιτήσεις για μετεγγραφές θα είναι άπειρες και δεν ξέρω εαν θα δικαιούμαι μετεγγραφή με τα μόρια που διαθέτω (δηλ μόνο χαμηλό οικογενειακό εισόδημα και αδερφό φοιτητή). Ωστόσο επειδή δε το έχω ψάξει τοσο πολυ, εάν κάποιος γνωρίζει παραπάνω πράγματα να μου πει!
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καλησπέρα θα σου έλεγα και εγώ με τη σειρά μου να μην αγχώνεσαι! Απλώς είναι και θέμα τύχης...Το που θα περάσεις δεν εξαρτάται μόνο από εσένα αλλά και το πώς θα πάνε και οι υπόλοιποι...Είναι πολύ νωρίς να σκέφτεσαι τι θα γίνει αν...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,942 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ! Ειμαι ο Κωνσταντίνος, φετος δίνω πανελλήνιες και προβληματίζομαι σχετικά με κάτι. Από μικρος έχω μια πολύ συγκεκριμένη σχολή στο μυαλό μου. έχω ψάξει τα μαθήματα της, έχω ρωτήσει και ενδιαφερθεί πολύ για αυτή, και όλα δείχνουν ότι μόνο αυτό θέλω να ακολουθήσω και να κάνω στη ζωή μου. Το θέμα μου είναι ότι δεν πιστεύω πως θα την πιάσω στην πόλη μου, λόγω υψηλής βάσης. Το ξέρω ότι πολλοι θα μου πείτε ότι είναι νωρις ακόμη για υποθέσεις κτλ... Ωστόσο ξέρω τις δυνατότητες μου και θεωρώ ότι δεν μπορώ να γράψω τόσα πολλά μόρια. Η σχολή αυτή ωστόσο υπάρχει και στην επαρχεία. Στην επαρχεία πιστεύω ότι σιγουρα την πιάνω καθώς τα μόρια ειναι πολύ λιγότερα και μέσα στις δυνατότητες μου. έκανα μία κουβέντα τις προαλλες με τους γονείς μου , το τί θα μπορουσαμε να κάνουμε στην περιπτωση αυτή, γιατί μπαινει ενα αλλο θέμα στην μέση μετά, το οποιο ειναι φυσικά το οικονομικό. Το ξέρω ότι δεν εχουνε 600 ευρώ να μου δινουν τον μήνα για λογαριασμους νοικια κλπ. Μου είπανε να διαβάσω για τώρα και ολα τα άλλα τα βλεπουμε οταν ερθει η ώρα. Ωστόσο εγώ αγχωνομαι πάρα πολύ και εχω βρεθεί σε αδιέξοδο. Ναι προσπαθώ και δε τα εχω παρατησει αλλα σε μερικα μαθηματα υπολειπομαι και δε γινεται να γράψω τόσο καλό βαθμό. Το να περάσω σε μία ασχετη σχολη δε με ενδιαφέρει καθολου, μονο αυτήν θελω... τι μου προτείνετε να κάνω? ευχαριστώ πολύ!!!
Αρχικά σταμάτα να σκέφτεσαι την αποτυχία... Θα σκέφτεσαι μόνο την επιτυχία ❤️ επίσης δεν χρειάζεται άγχος, ΠΟΤΈ! Θα διαβάσεις όσο μπορείς, δεν είναι ανάγκη να πάθεις και υπερκόπωση και θα δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό! Αν το θέλεις τόσο πολύ όσο λες θα το πετύχεις και επίσης μη ξεχνάς ότι και στην περίπτωση που αποτύχεις δεν έγινε και τίποτα, θα ξανά δώσεις του χρόνου:) και τέλος θα σου πω να μην είσαι τόσο απόλυτος με μία σχολή, πολλά άτομα για αλλού ξεκίνησαν και αλλού τους πήγε η ζωή, χαλάρωσε, έχε πίστη και σκέψου θετικά!😘
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Εγώ θέλω να σε ρωτήσω ποια είναι η σχολή αυτή που θέλεις τόσο πολύ; χαίρομαι πολύ με τα παιδιά που γνωρίζουν από μικρά τι θέλουν. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πετύχεις.
 

konstantinos58

Νεοφερμένος

Ο konstantinos58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ θέλω να σε ρωτήσω ποια είναι η σχολή αυτή που θέλεις τόσο πολύ; χαίρομαι πολύ με τα παιδιά που γνωρίζουν από μικρά τι θέλουν. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πετύχεις.
Η σχολή είναι η Αρχιτεκτονική!
Επίσης ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις και συμβουλές σας :)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,942 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Η σχολή είναι η Αρχιτεκτονική!
Επίσης ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις και συμβουλές σας :)
ΑΧ θα τρελαθώ!!!! Σαν να βλέπω τον εαυτό μου!!!! Κι εγώ μόνο Αρχιτεκτονική ήθελα και πέρασα με τη δευτερη!
Να σου πω βέβαια ότι εκτός από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη οι υπόλοιπες δεν αξίζουν.
Συο λέω ειλικρινά. Δουλεύω ως Αρχιτέκτονας από το 1998 που τελείωσα (ε... είμαι λιγάκι μεγάλη) και όσοι έχουν έρθει στο γραφείο από Βόλο, Πάτρα ή Ξάνθη είναι άστα να πάνε.... Κάνε την προσπάθειά σου για Αθήνα (δώσε βάση σε μαθηματικά και σχέδιο) και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά
 

konstantinos58

Νεοφερμένος

Ο konstantinos58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΑΧ θα τρελαθώ!!!! Σαν να βλέπω τον εαυτό μου!!!! Κι εγώ μόνο Αρχιτεκτονική ήθελα και πέρασα με τη δευτερη!
Να σου πω βέβαια ότι εκτός από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη οι υπόλοιπες δεν αξίζουν.
Συο λέω ειλικρινά. Δουλεύω ως Αρχιτέκτονας από το 1998 που τελείωσα (ε... είμαι λιγάκι μεγάλη) και όσοι έχουν έρθει στο γραφείο από Βόλο, Πάτρα ή Ξάνθη είναι άστα να πάνε.... Κάνε την προσπάθειά σου για Αθήνα (δώσε βάση σε μαθηματικά και σχέδιο) και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά
Τι ωραία, φαντάζομαι πόσο ωραιο συναίσθημα ειναι το να εκπληρωθεί ο στόχος!
Προσπαθώ αλλα ωρες ωρες με πιανει μια απαισιοδοξια και αποπροσανατολιζομαι/ χανω το κίνητρο μου για διάβασμα κλπ... Γιαυτό και ψάχνω εναλλακτικές. Εχω ακουσει οτι στην επαρχεία δεν αξιζει τοσο οσο Αθηνα αλλα τι να πω πραγματικά , απο το τίποτα είναι προτιμότερο και αυτο...
Επισης ευχαριστω πολυ!
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Τι ωραία, φαντάζομαι πόσο ωραιο συναίσθημα ειναι το να εκπληρωθεί ο στόχος!
Προσπαθώ αλλα ωρες ωρες με πιανει μια απαισιοδοξια και αποπροσανατολιζομαι/ χανω το κίνητρο μου για διάβασμα κλπ... Γιαυτό και ψάχνω εναλλακτικές. Εχω ακουσει οτι στην επαρχεία δεν αξιζει τοσο οσο Αθηνα αλλα τι να πω πραγματικά , απο το τίποτα είναι προτιμότερο και αυτο...
Επισης ευχαριστω πολυ!
Πίστεψέ με είναι πάρα πολύ καλό της Αθήνας (αν και εγώ τελείωσα Θεσσαλονίκης η αλήθεια να λέγεται) Κάνε προσπάθεια χωρίς άγχος και θα περιμένω νέα σου συνάδελφε
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Συμμερίζομαι και γω τον φόβο σου, αν και δεν θέλω κάτι τόσο βαρβάτο. Μην αγχώνεσαι, θα πας μια χαρά. Καλή μας επιτυχία πρώτα και ας ξεχνάμε την αποτυχία. Ας μην τραβάμε αρνητικότητα, ας είμαστε μόνο θετικοί.😁
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη ζωή σου πρέπει να έχεις πάντα plan B εφόσον αγχώνεσαι. Αν χαλαρώσεις, δεν χρειάζεσαι plan B. Αποφασιζεις όταν έρθει η ώρα. Συγκεντρώσου στο παρόν και σε αυτά που μπορείς να ελέγξεις τώρα. Το μέλλον ανήκει στο μέλλον.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,507 μηνύματα.
Στη ζωή σου πρέπει να έχεις πάντα plan B εφόσον αγχώνεσαι. Αν χαλαρώσεις, δεν χρειάζεσαι plan B. Αποφασιζεις όταν έρθει η ώρα. Συγκεντρώσου στο παρόν και σε αυτά που μπορείς να ελέγξεις τώρα. Το μέλλον ανήκει στο μέλλον.
Σύμφωνα με έρευνες η ύπαρξη plan B μειώνει κατά ενα σημαντικό ποσοστό τη πιθανότητα υλοποίησης του αρχικού σχεδίου (plan A).

Υ. Γ Εριξα μια πρόχειρη αναζήτηση στο γκουγκλ, αλλά δε βρηκα τις ερευνες που είχα διαβάσει.
Αμα θυμηθώ τα πανεπιστήμια θα ξανακοιταξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Σε περίπτωση αποτυχίας, απλά μπαίνεις στο φόρουμ και κράζεις όσους επίσης μπήκαν με λογαριασμό 1 μέρας μόνο για να πουν ότι πέρασαν ιατρική με μια ώρα διάβασμα.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αυτό δεν το σκέφτεσαι τώρα...
Τώρα στόχος είναι το ΔΙΑΒΑΣΜΑ και σκέφτεσαι μόνον αυτό.... Ένα-ενα, όχι όλα μαζί.
Εσύ θα κάνεις την προσπάθειά σου τώρα, ο, τι καλυτερο μπορείς...
Μετά βλέπεις.
Τα πτυχία είναι όλα ισότιμα, είτε είναι της Αθήνας, είτε της Θεσσαλονίκης είτε του Βόλου κλπ...
Επίσης, ακόμη και αν περάσεις στην επαρχία, υπάρχει η λύση της εστίας. Στην Ξάνθη πχ, από όσο γνωρίζω, όλοι όσοι κάνουν αίτηση και πληρουν τα κριτήρια μπαίνουν στην εστία. Οπότε αν πληροί κάποιος τα κριτήρια, δεν υπάρχει περιπτωση να μείνει εκτός....
Αλλά αυτό δεν πρεπει να σε απασχολεί τώρα, αλλά αφού δώσεις και μετά...
Επικεντρώσου στον στόχο σου, στην μελέτη!
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με έρευνες η ύπαρξη plan B μειώνει κατά ενα σημαντικό ποσοστό τη πιθανότητα υλοποίησης του αρχικού σχεδίου (plan A).

Υ. Γ Εριξα μια πρόχειρη αναζήτηση στο γκουγκλ, αλλά δε βρηκα τις ερευνες που είχα διαβάσει.
Αμα θυμηθώ τα πανεπιστήμια θα ξανακοιταξω.
Θα σου πω γιατί δε συμφωνώ. Πολλές φορές ο λόγος αποτυχίας είναι οι ακραίες σκέψεις του "αν δεν πετύχω το Α θα καταστραφεί η ζωή μου, θα έρθει το τέλος" που δημιουργούν ένα μεγάλο άγχος και θολώνουν την κρίση και τις αποφάσεις. Αν έχεις ένα πλάνο Β , αποδέχεσαι το γεγονός ότι μπορεί και να αποτύχεις αλλά ακόμα κι αν γίνει αυτό δεν θα καταστραφεί όντως η ζωή σου. Οπότε χαλαρώνει το μυαλό σου καθαρίζει και πετυχαίνεις.
Το να αποδεχτείς την πιθανότητα αποτυχίας δεν σε οδηγεί στην αποτυχία. Απλά φέρνει τα πράγματα σε.ενα πιο ρεαλιστικό επίπεδο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top