Τι ισχύσει σε περίπτωση που αποτύχω στις εξετάσεις ενός μαθήματος πάνω από 3 φορές;

mpampouska34

Νεοφερμένος

Η mpampouska34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά ισχύει ότι αν κοπείς πάνω από 3 φορές σε μάθημα, περνάς από επιτροπή και μπορούν να σε διαγράψουν από τη σχολή;
Υπάρχει κάποιος που του έχει συμβεί και χρειάστηκε να περάσει από επιτροπή; Ή κάποιος που έχει δώσει μάθημα πάνω απο 3 φορές και δεν είχε κάποιο θέμα;
Θέλω να δώσω ένα μάθημα αλλα δεν είμαι και πολύ διαβασμένη και σκέφτομαι μήπως να το αφήσω για το χειμερινό και να το διαβάσω καλύτερα, γιατί το χω ήδη δώσει 2 φορές και φοβάμαι μήπως με διαγράψουν αν και μου φαίνεται λίγο ακραίο.
Ξέρω πολλά παιδιά απ'τη σχολή μου (Φυσικό) που ειναι 6ο, 7ο, 8ο έτος και σίγουρα θα έχει χρειαστεί να δώσουν μάθημα πάνω απο 3 φορές οπότε μου φαίνεται ψιλοακραίο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Παιδιά ισχύει ότι αν κοπείς πάνω από 3 φορές σε μάθημα, περνάς από επιτροπή και μπορούν να σε διαγράψουν από τη σχολή;
Υπάρχει κάποιος που του έχει συμβεί και χρειάστηκε να περάσει από επιτροπή; Ή κάποιος που έχει δώσει μάθημα πάνω απο 3 φορές και δεν είχε κάποιο θέμα;
Θέλω να δώσω ένα μάθημα αλλα δεν είμαι και πολύ διαβασμένη και σκέφτομαι μήπως να το αφήσω για το χειμερινό και να το διαβάσω καλύτερα, γιατί το χω ήδη δώσει 2 φορές και φοβάμαι μήπως με διαγράψουν αν και μου φαίνεται λίγο ακραίο.
Ξέρω πολλά παιδιά απ'τη σχολή μου (Φυσικό) που ειναι 6ο, 7ο, 8ο έτος και σίγουρα θα έχει χρειαστεί να δώσουν μάθημα πάνω απο 3 φορές οπότε μου φαίνεται ψιλοακραίο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
Στα πανεπιστήμια της χώρας μας, δεν ισχύει αυτό. Δεν έχει όριο, αναφορικά με το πόσες φορές θα δώσεις ένα μάθημα.

Στο εξωτερικό ισχύει.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα , όχι δεν υπάρχει όριο που μπορείς να δώσεις ένα μάθημα στα Ελληνικά ΑΕΙ, ΑΛΛΑ αυτό που υπάρχει είναι ότι αν κοπείς σε ένα μάθημα 3 φορές μπορείς ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ από επιτροπή να ελέγξει το γραπτό σου ΑΝΤΙ για τον καθηγητή σου (αν θεωρείς ότι σε κόβει λόγω κόμπλεξ , ή δεν ξέρω και γω τι , λόγω αδικίας τέλος πάντων). :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά ισχύει ότι αν κοπείς πάνω από 3 φορές σε μάθημα, περνάς από επιτροπή και μπορούν να σε διαγράψουν από τη σχολή;
Υπάρχει κάποιος που του έχει συμβεί και χρειάστηκε να περάσει από επιτροπή; Ή κάποιος που έχει δώσει μάθημα πάνω απο 3 φορές και δεν είχε κάποιο θέμα;
Θέλω να δώσω ένα μάθημα αλλα δεν είμαι και πολύ διαβασμένη και σκέφτομαι μήπως να το αφήσω για το χειμερινό και να το διαβάσω καλύτερα, γιατί το χω ήδη δώσει 2 φορές και φοβάμαι μήπως με διαγράψουν αν και μου φαίνεται λίγο ακραίο.
Ξέρω πολλά παιδιά απ'τη σχολή μου (Φυσικό) που ειναι 6ο, 7ο, 8ο έτος και σίγουρα θα έχει χρειαστεί να δώσουν μάθημα πάνω απο 3 φορές οπότε μου φαίνεται ψιλοακραίο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Αυτό που ισχύει σύμφωνα με την παράγραφο 10 του άρθρου 33 του Νόμου 4009/2011 (ΦΕΚ 195 τ.Α΄/6-9-2011) είναι ότι:
"Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα.
Από την επιτροπή εξαιρείται ο υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων.
Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής συνεχίζει ή όχι τη φοίτησή του σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον Οργανισμό του ιδρύματος, στους οποίους περιλαμβάνεται και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα μάθημα".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top