Τι ισχύει σε περίπτωση που αποτύχω στην εξέταση ενός μαθήματος του Πανεπιστημίου πάνω από τρεις (3) φορές;

mpampouska34

Νεοφερμένος

Η mpampouska34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά ισχύει ότι αν κοπείς πάνω από 3 φορές σε μάθημα, περνάς από επιτροπή και μπορούν να σε διαγράψουν από τη σχολή;
Υπάρχει κάποιος που του έχει συμβεί και χρειάστηκε να περάσει από επιτροπή; Ή κάποιος που έχει δώσει μάθημα πάνω απο 3 φορές και δεν είχε κάποιο θέμα;
Θέλω να δώσω ένα μάθημα αλλα δεν είμαι και πολύ διαβασμένη και σκέφτομαι μήπως να το αφήσω για το χειμερινό και να το διαβάσω καλύτερα, γιατί το χω ήδη δώσει 2 φορές και φοβάμαι μήπως με διαγράψουν αν και μου φαίνεται λίγο ακραίο.
Ξέρω πολλά παιδιά απ'τη σχολή μου (Φυσικό) που ειναι 6ο, 7ο, 8ο έτος και σίγουρα θα έχει χρειαστεί να δώσουν μάθημα πάνω απο 3 φορές οπότε μου φαίνεται ψιλοακραίο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά ισχύει ότι αν κοπείς πάνω από 3 φορές σε μάθημα, περνάς από επιτροπή και μπορούν να σε διαγράψουν από τη σχολή;
Υπάρχει κάποιος που του έχει συμβεί και χρειάστηκε να περάσει από επιτροπή; Ή κάποιος που έχει δώσει μάθημα πάνω απο 3 φορές και δεν είχε κάποιο θέμα;
Θέλω να δώσω ένα μάθημα αλλα δεν είμαι και πολύ διαβασμένη και σκέφτομαι μήπως να το αφήσω για το χειμερινό και να το διαβάσω καλύτερα, γιατί το χω ήδη δώσει 2 φορές και φοβάμαι μήπως με διαγράψουν αν και μου φαίνεται λίγο ακραίο.
Ξέρω πολλά παιδιά απ'τη σχολή μου (Φυσικό) που ειναι 6ο, 7ο, 8ο έτος και σίγουρα θα έχει χρειαστεί να δώσουν μάθημα πάνω απο 3 φορές οπότε μου φαίνεται ψιλοακραίο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Αυτό που ισχύει σύμφωνα με την παράγραφο 10 του άρθρου 33 του Νόμου 4009/2011 (ΦΕΚ 195 τ.Α΄/6-9-2011) είναι ότι:
"Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα.
Από την επιτροπή εξαιρείται ο υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων.
Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής συνεχίζει ή όχι τη φοίτησή του σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον Οργανισμό του ιδρύματος, στους οποίους περιλαμβάνεται και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα μάθημα".
 
Έχετε απορία πάνω στο θέμα;

Το μήνυμα αυτό ξεχώρισε από το θέμα Τι ισχύσει σε περίπτωση που αποτύχω στις εξετάσεις ενός μαθήματος πάνω από 3 φορές; ως ουσιαστικό και χρήσιμο.

Θέλετε να ρωτήσετε κάτι / έχετε απορία στο θέμα; Μα φυσικά! Κάντε click εδώ για να συντάξετε την απορία σας.

Αυτό το thread είναι καθαρά για δική σας πληροφόρηση στο θέμα που πραγματεύεται. Το ischool.gr και η Ομάδα Διαχείρισης δεν φέρουν καμία ευθύνη για τα όποια γραφόμενα των μελών. Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του ischool.gr σαν πηγή.

Top