Τι ισχύει για τις απουσίες των μαθητών σύμφωνα με τη νέα Υπουργική Απόφαση του 2019;

ArisOtiNane

New member

Ο ArisOtiNane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα,
Πάω τρίτη λυκειου και την τελευταία εβδομάδα είχα υψηλό πυρετό και αναγκάστηκε να μην παω σχολειο για 3 μέρες. Έψαξα αν γίνετε να δικαιολογηθούν οι απουσίες και βρήκα πως αν έχεις πάνω απο 15 Μ.Ο. μπορούν να δικαιολογηθούν 50 απουσίες με χαρτί ιατριού. Ρώτησα τον διευθυντή του σχολείου (που είναι πολύ κομπλεξικός) να ρωτήσω αν μπορώ να τις δικαιολογήσω με χαρτί που μου έγραψε ένας ιατρός και είπε πως θέλει χαρτί απο νοσοκομείο. Ισχύει αυτό? Ξέρει κανείς τον νόμο?
 

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,578 μηνύματα.
Καλησπερα,
Πάω τρίτη λυκειου και την τελευταία εβδομάδα είχα υψηλό πυρετό και αναγκάστηκε να μην παω σχολειο για 3 μέρες. Έψαξα αν γίνετε να δικαιολογηθούν οι απουσίες και βρήκα πως αν έχεις πάνω απο 15 Μ.Ο. μπορούν να δικαιολογηθούν 50 απουσίες με χαρτί ιατριού. Ρώτησα τον διευθυντή του σχολείου (που είναι πολύ κομπλεξικός) να ρωτήσω αν μπορώ να τις δικαιολογήσω με χαρτί που μου έγραψε ένας ιατρός και είπε πως θέλει χαρτί απο νοσοκομείο. Ισχύει αυτό? Ξέρει κανείς τον νόμο?

Σύμφωνα με το άρθρο 28 της Υπουργικής Απόφασης 79942/ΓΔ4/21-5-2019 η οποία δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 2005 τ.Β΄/ 31-5-2019 (https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL87ZvTgFsPnU0liYHTRwL0-OJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtWQAdLjTdEIYzyH-_3N_baLPUTZdFN5X_xKy88k9fQKv) οι απουσίες δεν διακρίνονται πλέον σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση των μαθητών εφόσον το σύνολο των απουσιών τους δεν υπερβαίνει τις 114. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή που απουσίασε από το σχολείο οφείλει να γνωστοποιεί στο σχολείο τους λόγους της απουσίας άμεσα με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που έχει δηλώσει στο σχολείο κατά την εγγραφή του μαθητή σε αυτό.΄Οπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζεται πια ούτε καν ιατρική βεβαίωση εκτός αν η απουσία ανήκει σε κάποιον από τους λόγους που αναφέρονται στο άρθρο 24 οπότε δεν υπολογίζονται καθόλου. Εκτύπωσε το ΦΕΚ να το πας στον Διευθυντή σου ώστε να ενημερωθεί κι αυτός!
 

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,578 μηνύματα.
Επειδή έχω ανιψιό μου φοιτά Β' Λυκείου, η μάνα του (ξαδέλφη μου), μου είχε πει κι εμένα αυτό για το νοσοκομείο. Όμως ο νόμος που ανανεώθηκε πρόσφατα, είναι πιο πρόσφατη πληροφορία και για μένα.

Ιατρικά δικαιολογητικά απαιτούνται μόνο για τις περιπτώσεις του άρθρου 24 του παραπάνω Νόμου έτσι ώστε οι ημέρες αυτές να μην υπολογιστούν στις 114. Εκτύπωση του Νόμου και από την ξαδέλφη σου και ενημέρωση του Διευθυντή του ανιψιού σου!:lol:
 
Έχετε απορία πάνω στο θέμα;

Το μήνυμα αυτό ξεχώρισε από το θέμα Δικαιολόγηση απουσιών ως ουσιαστικό και χρήσιμο.

Θέλετε να ρωτήσετε κάτι / έχετε απορία στο θέμα; Μα φυσικά! Κάντε click εδώ για να συντάξετε την απορία σας.

Αυτό το thread είναι καθαρά για δική σας πληροφόρηση στο θέμα που πραγματεύεται. Το ischool.gr και η Ομάδα Διαχείρισης δεν φέρουν καμία ευθύνη για τα όποια γραφόμενα των μελών. Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του ischool.gr σαν πηγή.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...
Top