Τι ισχυει για το 10%

Angela2004

Νεοφερμένος

Η Angela2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σπουδάζω πληροφορική 2ο έτος αλλα από πάντα είχα μια αγάπη για την προσχολική εκπαίδευση. Αν κάνω 10% λογικά περνάω...
Το θέμα μου ομως είναι ότι αν κάνω 10% διαγράφομαι αυτόματα από την σχολή που ειμαι ήδη (αν αλλάξω τελευταία στιγμή γνώμη και θέλω να παραμείνω στην σχολή πληροφορικής) ; Τέλος, έχει διαδικασία για να υποβάλω μηχανογραφικό 10%;

Δεν ξέρω τι να κάνω.....
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Το θέμα μου ομως είναι ότι αν κάνω 10% διαγράφομαι αυτόματα από την σχολή που ειμαι ήδη (αν αλλάξω τελευταία στιγμή γνώμη και θέλω να παραμείνω στην σχολή πληροφορικής) ;
Όχι, δεν διαγράφεσαι κατ' ευθείαν. Η διαγραφή γίνεται παράλληλα με την εγγραφή σου στο νέο τμήμα, μέσω της πλατφόρμας εγγραφής πρωτοετών του υπουργείου Παιδείας.

Τέλος, έχει διαδικασία για να υποβάλω μηχανογραφικό 10%;
Να έχεις το νου σου πότε θα ανοίξει η προθεσμία για το μηχανογραφικό για τα παιδιά που δίνουν φέτος. Συνήθως τέλη Ιουνίου - αρχές Ιουλίου. Θα πας σε ένα οποιοδήποτε λύκειο με το καρτελάκι των Πανελλαδικών σου και θα τους πεις "Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μηχανογραφικό 10%", θα σου βγάλουν κωδικούς και θα πας να κάνεις το μηχανογραφικό σου όπως το έκανες όταν έδωσες Πανελλήνιες.

Σπουδάζω πληροφορική 2ο έτος αλλα από πάντα είχα μια αγάπη για την προσχολική εκπαίδευση.
Τι δεν σου αρέσει στην Πληροφορική;
 

Angela2004

Νεοφερμένος

Η Angela2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Να έχεις το νου σου πότε θα ανοίξει η προθεσμία για το μηχανογραφικό για τα παιδιά που δίνουν φέτος. Συνήθως τέλη Ιουνίου - αρχές Ιουλίου. Θα πας σε ένα οποιοδήποτε λύκειο με το καρτελάκι των Πανελλαδικών σου και θα τους πεις "Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μηχανογραφικό 10%", θα σου βγάλουν κωδικούς και θα πας να κάνεις το μηχανογραφικό σου όπως το έκανες όταν έδωσες Πανελλήνιες.
Μπορώ και με τους ίδιους κωδικούς ή πρέπει να αλλάξω; δηλαδή να μην χρειαστεί να πάω σε κάποιο Λύκειο

Τι δεν σου αρέσει στην Πληροφορική;
Δεν είναι κάτι που θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ μελλοντικά... πίστευα ότι αλλη είναι η πραγματικότητα. Τα μαθήματα τα περνάω, όποτε δεν είναι αυτός ο λόγος που θα ήθελα να αλλάξω..
Το σκέφτομαι όμως ακόμη μήπως κάνω κατατακτήριες για παιδαγωγικα αν όχι 10%
Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μπορώ και με τους ίδιους κωδικούς ή πρέπει να αλλάξω; δηλαδή να μην χρειαστεί να πάω σε κάποιο Λύκειο
Μου είχαν πει ότι θα χρειαστεί να βγάλω νέους κωδικούς όταν είχα πάρει τηλέφωνο στο λύκειό μου το καλοκαίρι που έκανα εγώ 10%.

Δεν είναι κάτι που θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ μελλοντικά... πίστευα ότι αλλη είναι η πραγματικότητα. Τα μαθήματα τα περνάω, όποτε δεν είναι αυτός ο λόγος που θα ήθελα να αλλάξω..
Το σκέφτομαι όμως ακόμη μήπως κάνω κατατακτήριες για παιδαγωγικα αν όχι 10%
Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο
Η πληροφορική πάντως είναι μία επιστήμη που έχει πολλούς διεξόδους... έχεις δει όλες τις διαφορετικές προοπτικές που έχει το πτυχίο και είδες ότι δεν σου αρέσει καμία; Γενικά, από όσο γνωρίζω τα παιδαγωγικά δεν έχουν και την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, οπότε στην θέση σου θα έμενα με την πληροφορική. Γιατί καλώς ή κακώς, οι σπουδές είναι και ένα μακροχρόνιο investment.

Τώρα, επειδή δεν γνωρίζω την κατάσταση σου, αν δεν αντέχεις την πληροφορική με τίποτα και πιστεύεις ότι θα είσαι 30 χρονών και θα μετανιώνεις το ότι δεν σπούδασες παιδαγωγικά, κάνε το άλμα για παιδαγωγικά.

Έχουμε πολλά παιδιά στο forum που σπουδάζουν πληροφορική, όλο και κάποιο θα πέσει πάνω σε αυτό το thread να πει και μια γνώμη παραπάνω.
 

Angela2004

Νεοφερμένος

Η Angela2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μου είχαν πει ότι θα χρειαστεί να βγάλω νέους κωδικούς όταν είχα πάρει τηλέφωνο στο λύκειό μου το καλοκαίρι που έκανα εγώ 10%.
Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ!
Η πληροφορική πάντως είναι μία επιστήμη που έχει πολλούς διεξόδους... έχεις δει όλες τις διαφορετικές προοπτικές που έχει το πτυχίο και είδες ότι δεν σου αρέσει καμία; Γενικά, από όσο γνωρίζω τα παιδαγωγικά δεν έχουν και την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, οπότε στην θέση σου θα έμενα με την πληροφορική. Γιατί καλώς ή κακώς, οι σπουδές είναι και ένα μακροχρόνιο investment.
Η επαγγελματική αποκατάσταση ήταν ο λόγος που επέλεξα πληροφορική σε σχέση με τα παιδαγωγικά. Δεν λέω.. μου αρέσει ως επιστήμη αλλα αυτά που θέλω να κάνω πάνω στην πληροφορική ή αφορουν το εξωτερικό (και δεν έχω σκοπό να αλλάξω μελλοντικά χώρα) ή δεν χρειάζονται πτυχίο πληροφορικής. Γενικά ο προγραμματισμός δεν με ελκύει καθόλου... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Θα το επεξεργαστώ και θα δω τι θα κανω
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Το σκέφτομαι όμως ακόμη μήπως κάνω κατατακτήριες για παιδαγωγικα αν όχι 10%
Κατά την άποψή μου, οι κατατακτήριες θα πρέπει να είναι η μόνη επιλογή στην περίπτωσή σου.

Η Πληροφορική είναι η επιστήμη τόσο του παρόντος όσο και του μέλλοντος.
Εφόσον ανταποκρίνεσαι στις απαιτήσεις της σχολής σου, θεωρώ μέγιστο λάθος να την εγκαταλείψεις.
Ακόμα και αν αυτά με τα οποία θέλεις ν΄ασχοληθείς, δεν χρειάζονται πτυχίο, όπως λες, πάλι οι γνώσεις που θ΄αποκομίσεις, θα είναι σημαντικές και χρήσιμες και επίσης θ΄αντιμετωπιστείς διαφορετικά από τους μελλοντικούς εργοδότες σου έχοντας να επιδείξεις ένα πτυχίο ΑΕΙ.

Ολοκλήρωσε τις σπουδές σου και μετά, αν το θέλεις ακόμα, μπορείς ν΄ασχοληθείς και με την προσχολική εκπαίδευση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top