Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;

Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 135)
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστκής Αριστεράς

    Ψήφοι: 40 29.6%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 33 24.4%
  • Ελιά - Δημοκρατική Παράταξη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

    Ψήφοι: 10 7.4%
  • Το Ποτάμι

    Ψήφοι: 14 10.4%
  • Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Δραχμή

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δημιουργία Ξανά

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 7.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.


Αν θεσουμε το θεμελιωδες ερωτημα, που ακομα δεν εχει απαντηθει επισημα με πραγματικα οικονομικα στοιχεια, του που θα βρεθουν τοσα λεφτα, ποιες ειναι οι οικονομικες και κοινωνικες συνεπειες των οποιων μετρων προτεινονται και ποια η ομοιοτητα τους με το '' λεφτα υπαρχουν'' του 2009, το χαος γινεται ακομα πιο μεγαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Σαμαράς, πραγματικά, ακόμη και εσάς που τον ψηφίζετε σας κοροϊδεύει στεγνά. Ο άνθρωπος έχει αποδειχθεί ότι λέει ψέμματα για να βγει. Και τον ψηφίζετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Και έγινε θέμα με τους στρατιωτικούς γιατί σε προεκλογικό σποτ της νδ έλεγε οτι έχουν αυξήσει τους μισθούς τους, και αφού έφαγαν βρισίδι απο αυτούς το κατέβασαν άρον-άρον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ο Σαμαράς, πραγματικά, ακόμη και εσάς που τον ψηφίζετε σας κοροϊδεύει στεγνά. Ο άνθρωπος έχει αποδειχθεί ότι λέει ψέμματα για να βγει. Και τον ψηφίζετε...

Και ο Τσίπρας ψέματα λέει για να βγει. Πιστεύεις πως υπάρχουν λεφτά να κάνει αυτά που υπόσχεται; Γιατί δεν τα κάνουν οι άλλοι, δε θέλουν τις ψήφους; Ή ο Σαμαράς δεν ήθελε να διαπραγματευτεί το χρέος και να κερδίσει πολλή δημοτικότητα, αλλά ήθελε να έχει καλές δημόσιες σχέσεις με τους Ευρωπαίους;

Παιδιά, στην πολιτική δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο οι άνθρωποι όσο μπορεί να νομίζετε. Δεν είναι ότι αν πάει ο Σαμαράς να διαπραγματευτεί θα του πουν όχι, ενώ αν πάει ο Τσίπρας με τσαμπουκά θα του πουν ναι. Δεν είναι παιδιά, υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα αιτήματα από όλες τις πλευρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προφανώς και δεν είναι θέμα τσαμπουκά. Είναι θέμα πολιτικων ελιγμών και διαπραγματεύσεων.

Αλλά πάνω απ' όλα είναι θέμα βούλησης. Και ο Σαμαράς δεν την έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Forza Φορτσάκης. :hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Τα ψεματα του Σαμαρα, αναιρουν το γεγονος οτι ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι ανικανος να απαντησει ερωτηματα ... Μαλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χα, να δείτε και τι έκανε η ΝΔ(τάχα μου τάχα μου). Άθλιοι άνθρωποι. Ειδικά αυτός ο Σαμαράς... μας έχει γ******ι.
Λέμε την αλήθεια χαχα : https://lemetinalithia.gr/alitheies
Μπείτε στην σελίδα, πατήστε στην καρτέλα Όλες οι Αλήθειες, και δείτε στη μεσαία φωτογραφία της τέταρτης σειράς τι λέει. Μιλάμε είναι για γέλια οι άνθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και ο Τσίπρας ψέματα λέει για να βγει. Πιστεύεις πως υπάρχουν λεφτά να κάνει αυτά που υπόσχεται; Γιατί δεν τα κάνουν οι άλλοι, δε θέλουν τις ψήφους; Ή ο Σαμαράς δεν ήθελε να διαπραγματευτεί το χρέος και να κερδίσει πολλή δημοτικότητα, αλλά ήθελε να έχει καλές δημόσιες σχέσεις με τους Ευρωπαίους;

Παιδιά, στην πολιτική δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο οι άνθρωποι όσο μπορεί να νομίζετε. Δεν είναι ότι αν πάει ο Σαμαράς να διαπραγματευτεί θα του πουν όχι, ενώ αν πάει ο Τσίπρας με τσαμπουκά θα του πουν ναι. Δεν είναι παιδιά, υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα αιτήματα από όλες τις πλευρές.
Δεν είπα τίποτα τέτοιο. Δεν είμαι με το μέρος του Τσίπρα. Όμως ο Σαμαράς έχει ήδη δείξει ότι αυτό που κάνει είναι να λέει ακατάπαυστα ψέματα μέχρι να βγει και μετά απλώς ακολουθεί την μνημονιακή του πολιτική. Δηλαδή με ποια λογική ψηφίζεις έναν άνθρωπο που ξέρεις ότι σου λέει ψέμματα? Θα μου πεις και ο Τσίπρας ψέμματα λέει. Ναι, αλλά μπορώ να πω ότι η κυβέρνηση Σαμαρά δεν έχει φέρει τίποτα καλό. Όταν πρωτοβγήκαν μας έλεγαν ότι σε έξι μήνες θα έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα, αλλά μέχρι τώρα δεν βλέπω καμιά πρόοδο :) Αντιθέτως, μπορώ να πω ότι η οικονομία μας συρρικνώθηκε περισσότερο. Είναι και τυχερός που το πετρέλαιο έχει πέσει εξευτελιστικά παγκοσμίως (μέχρι πότε όμως?) και ο κόσμος δεν κρυώνει, αλλιώς με την παγωνιά σίγουρα θα ψήφιζαν Τσίπρα.

Και για να μην σας μπερδεύω, στις προηγούμενες εκλογές ψήφισα κόμμα που, δυστυχώς για μένα, δεν μπήκε στην βουλή. Γιατί σε αυτό το φόρουμ γράφω την άποψη μου και με έχουν βγάλει από χρυσαυγίτη μέχρι κομμουνιστή.
Προφανώς και δεν είναι θέμα τσαμπουκά. Είναι θέμα πολιτικων ελιγμών και διαπραγματεύσεων.

Αλλά πάνω απ' όλα είναι θέμα βούλησης. Και ο Σαμαράς δεν την έχει.

Ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεν είπα τίποτα τέτοιο. Δεν είμαι με το μέρος του Τσίπρα. Όμως ο Σαμαράς έχει ήδη δείξει ότι αυτό που κάνει είναι να λέει ακατάπαυστα ψέματα μέχρι να βγει και μετά απλώς ακολουθεί την μνημονιακή του πολιτική. Δηλαδή με ποια λογική ψηφίζεις έναν άνθρωπο που ξέρεις ότι σου λέει ψέμματα? Θα μου πεις και ο Τσίπρας ψέμματα λέει. Ναι, αλλά μπορώ να πω ότι η κυβέρνηση Σαμαρά δεν έχει φέρει τίποτα καλό. Όταν πρωτοβγήκαν μας έλεγαν ότι σε έξι μήνες θα έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα, αλλά μέχρι τώρα δεν βλέπω καμιά πρόοδο :) Αντιθέτως, μπορώ να πω ότι η οικονομία μας συρρικνώθηκε περισσότερο. Είναι και τυχερός που το πετρέλαιο έχει πέσει εξευτελιστικά παγκοσμίως (μέχρι πότε όμως?) και ο κόσμος δεν κρυώνει, αλλιώς με την παγωνιά σίγουρα θα ψήφιζαν Τσίπρα.

Και για να μην σας μπερδεύω, στις προηγούμενες εκλογές ψήφισα κόμμα που, δυστυχώς για μένα, δεν μπήκε στην βουλή. Γιατί σε αυτό το φόρουμ γράφω την άποψη μου και με έχουν βγάλει από χρυσαυγίτη μέχρι κομμουνιστή.

Δε θέλω να μπω στο τρυπάκι της πόλωσης ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ, καθώς ούτε εγώ ψηφίζω κάποιο από τα 2 κόμματα (στις προηγούμενες κι εγώ ψήφισα κόμμα που δε μπήκε στη βουλή, ενώ τώρα έχω πει σε παλαιότερη δημοσίευση ότι θα ψηφίσω Το Ποτάμι κατά πάσα πιθανότητα). Απλώς ήθελα να πω πως, από τη στιγμή που, δυστυχώς κατά την άποψή μου, αυτές οι δύο επιλογές φαίνεται να συγκεντρώνουν πάνω από το 50% των ψήφων του εκλογικού σώματος, το οποίο ψηφίζει το ένα από τα δύο κόμματα "αντίπαλο" του άλλου, για να μη βγει ο άλλος δηλαδή, τα ψέματα δε θα τα γλυτώσουμε ούτε με τον ΣΥΡΙΖΑ πιστεύω. Οδηγούμαι στο συγκεκριμένο συμπέρασμα αφενός από τις μεγάλες προεκλογικές υποσχέσεις του κόμματος και αφετέρου από την ποιότητα της μεγάλης πλειοψηφίας των ανθρώπων που έχει μαζέψει το κόμμα.

Και εγώ, πάντως, δεν είμαι ευχαριστημένος από την οικονομική (κυρίως αλλά όχι μόνο) πολιτική της κυβέρνησης και δε βλέπω το φως που βλέπει χρόνια τώρα ο πρωθυπουργός και οι λοιποί.

Όσο για το τελευταίο, είναι αναπόφευκτο πράγματι. Ελλείψει επιχειρημάτων, ψάχνουμε την πιο προσιτή ταμπέλα να κολλήσουμε σε οποιον διαφωνεί με τις απόψεις μας. Αν έχει διαφορετική άποψη κάτι δεν πάει καλά... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ενώ τώρα έχω πει σε παλαιότερη δημοσίευση ότι θα ψηφίσω Το Ποτάμι κατά πάσα πιθανότητα

Φήμες λένε ότι λειτουργεί σαν μαξιλαράκι για την ΝΔ ώστε να συνεργαστούν για κυβέρνηση :) Νομίζω δεν το αρνούνται ούτε οι ίδιοι. Δεν διαφωνούν με την μνημονιακή πολιτική.

Ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη πιστεύω θα μπορέσει να ελαφρύνει την κατάσταση. Βέβαια, θα είναι προσωρινό αυτό. Δεν βλέπω καμιά πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ να βοηθάει μακροπρόθεσμα την Ελλάδα, ίσως να κάνω λάθος. Ωστόσο βραχυπρόθεσμα θα δώσει μια ανάσα στις οικογένειες που μετράνε μέχρι και το τελευταίο ευρώ. Τουλάχιστον βλέποντας την δική μου οικογένεια, δεν θα με πείραζε να τελειώσω τις σπουδές μου με ηρεμία και χωρίς να αγχώνομαι για το κάθε ευρώ :)

Όπως και να έχει με κανένα από αυτά τα δυο μεγάλα κόμματα δεν πιστεύω ότι θα αναπτυχθεί η οικονομία της Ελλάδας. Με τον ΣΥΡΙΖΑ βλέπω ότι θα μαλακώσουν λίγο τα έξοδα της κάθε οικογένειας και του απλού πολίτη, όμως μακρυπρόθεσμα δεν θα βοηθήσει την οικονομία της χώρας και θα επανέλθουμε σε παρόμοιες καταστάσεις σε λίγα χρόνια. Δεν ξέρω το πλάνο του για ανάπτυξη αλλά δεν με πείθει. Συμφωνώ με μερικά που λέει όμως δεν βγάζει εμπιστοσύνη. Με την ΝΔ θα συνεχίσουμε στο ίδιο καλάμι, αργή καταστροφή της κοινωνίας, περαιτέρω μειώσεις μισθών, μέχρι να γίνουμε το φτηνό εργατικό δυναμικό ξένων επιχειρήσεων. Δεν υπάρχει σχέδιο για ανάπτυξη δικών μας επιχειρήσεων, κλείνουν τα πάντα., και κάθε χρόνο πληρώνουμε όλο και πιο πολλά, χαράτσι, ένφια, ποιος ξέρει τι μας περιμένει. Βέβαια οι οικογένειες που τα βγάζουν πέρα μια χαρά δηλαδή έχουν ένα καλό εισόδημα δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα και πιθανόν να ξαναψηφίσουν Σαμαρά ή τίποτα που θα συνεργαστεί μαζί του.

Ίσως να κάνω και λάθος, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε :)

EDIT: Το άλλο σενάριο με τον ΣΥΡΙΖΑ, πέρα από από αυτό που γράφω, είναι ολική καταστροφή της οικονομικής κατάστασης της χώρας, αλλά ελπίζω να μην γίνει τίποτα τέτοιο. Βλέπω θετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Φήμες λένε ότι λειτουργεί σαν μαξιλαράκι για την ΝΔ ώστε να συνεργαστούν για κυβέρνηση :) Νομίζω δεν το αρνούνται ούτε οι ίδιοι. Δεν διαφωνούν με την μνημονιακή πολιτική.

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά κάνουν και δεν το αρνούνται. Αρχικά να πω πως δεν πιστεύω διάφορες θεωρίες του τύπου "δημιουργήθηκε για να πάρει ποσοστά από τον ΣΥΡΙΖΑ" ή "ο Μπόμπολας είναι πίσω από το κόμμα" και άλλου τύπου αβάσιμες κατηγορίες. Έχουν πει ότι διατίθενται να συνεργαστούν με το πρώτο κόμμα, οποιο και αν είναι αυτό, αν συμφωνούν σε ορισμένα βασικά σημεία ("κόκκινες γραμμές") που θέτει Το Ποτάμι ως όρους συνεργασίας, όπως είναι η παραμονή της χώρας στο ευρώ.

Παρεμπιπτόντως, θεωρώ μεγάλο λάθος την απόρριψη της μνημονιακής πολιτικής, καθώς πολλά από όσα υπάρχουν στο μνημόνιο θα έπρεπε να είχαν εφαρμοστεί πολλά χρόνια (ή δεκαετίες) στη χώρα. Όσον αφορά την υπέρμετρη φορολόγηση της κυβέρνησης, νομίζω πως αυτό δεν ήταν καν όρος του μνημονίου, αλλά το είδε η κυβέρνηση ως εύκολο τρόπο να μαζέψει χρήματα. Έτσι υποστηρίζεται και στο παρακάτω βίντεο, από τον Θάνο Τζήμερο, τον οποίο προσωπικά εκτιμώ και ας μη συμφωνώ μαζί του σε όλα τα θέματα. Θεωρώ πως έχει αποδείξει την ειλικρίνειά του, ακόμα και σε όσους δεν τον συμπαθούν.



Όπως και να'χει, κατά πάσα πιθανότητα θα προκύψει κυβέρνηση συνεργασίας, και προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Αν συνεργαστεί Το Ποτάμι με τη ΝΔ θα ειπωθεί ότι "ορίστε που θέλατε να ψηφίσετε μεταρρυθμιστές και συνεργάζονται με τους ίδιους κλπ κλπ.". Αν συνεργαστεί Το Ποτάμι με τον ΣΥΡΙΖΑ θα ειπωθεί ότι "ορίστε που θέλατε να στηρίξετε φιλελεύθερες ιδέες και συνεργάζονται με τους κομμουνιστές, τους αναρχικούς κλπ κλπ.".

Εγώ κυρίως αυτά τα κόμματα και τα γραφεία τύπου τους βαρέθηκα, που δεν κουράζονται να ρίχνουν λάσπη για να διασφαλίσουν τα μικροπολιτικά τους συμφέροντα. Γι'αυτό και ελπίζω είτε να βάλουν νερό στο κρασί τους, είτε να αλλάξουμε μυαλά και να τους στείλουμε στα σπίτια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσον αφορά την υπέρμετρη φορολόγηση της κυβέρνησης, νομίζω πως αυτό δεν ήταν καν όρος του μνημονίου, αλλά το είδε η κυβέρνηση ως εύκολο τρόπο να μαζέψει χρήματα.

Οπότε πως μπορείς να εμπιστεύεσαι μια κυβέρνηση που βρίσκει ως εύκολη λύση να κλέβει, ουσιαστικά, χρήματα από τους απλούς πολίτες?

Πιστεύεις πως αν συνεργαστεί το Ποτάμι με την ΝΔ, θα φύγει το χαράτσι και ο ένφια? Εγώ πιστεύω πως στο μέλλον θα έχουμε και άλλες τέτοιες φορολογίες...

Η οικονομία δεν βελτιώνεται έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Οπότε πως μπορείς να εμπιστεύεσαι μια κυβέρνηση που βρίσκει ως εύκολη λύση να κλέβει, ουσιαστικά, χρήματα από τους απλούς πολίτες?

Πιστεύεις πως αν συνεργαστεί το Ποτάμι με την ΝΔ, θα φύγει το χαράτσι και ο ένφια? Εγώ πιστεύω πως στο μέλλον θα έχουμε και άλλες τέτοιες φορολογίες...

Η οικονομία δεν βελτιώνεται έτσι...

Είπα ή δεν είπα ότι δεν ψηφίζω κάποιο από τα κυβερνώντα κόμματα; Τόση ώρα λέμε να βγάλουμε τα χρωματισμένα γυαλιά. :worry:

Πιστεύω πως Το Ποτάμι προτίθεται να λάβει μέτρα σχετικά με φορολογικές ελαφρύνσεις και την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας και της ιδιωτικής οικονομίας, την οποία προσωπικά θεωρώ πως χρειαζόμαστε άμεσα. Δεν πιστεύω πως πρόκειται να συνεργαστούν με ΝΔ ή ΣΥΡΙΖΑ και να παίξουν μόνο με τους όρους που θα θέσει το μεγάλο κόμμα. Έχουν πολύ αξιόλογους ανθρώπους και αυτό μετράει για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Σωστα αλλα και ο συριζα εχει απο αυτο που λες.Αξιολογους εχει και το ποταμι αλλα ειναι τοσο αντιθετοι που αλληλοακυρωνονται.Θα ψηφιζα ποταμι αλλα Θεωρω πως ο Συριζα ειναι ο πλεον καταλληλος αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα και στο εξωτερικο για το χρεος και τα ευρωπαικα για μια δυναμικη διαπραγματευση για να φυγει η ελλαδα απο το φαυλο κυκλο του χρεους και αυτο το βαλτο αλλα και επισης στο εσωτερικο ωστε να υπαρξει μετατοπιση των βαρων και κλιμακωτη φορολογηση οπως λεει αλλα επισης να αναπτυξει την επιχειρηματικοτητα με αλλη λογικη με την λογικη των εισοδηματων και οχι με την λογικη των επενδυσεων απο το εξωτερικο που χρονια τωρα ακομα ερχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Σωστα αλλα και ο συριζα εχει απο αυτο που λες.Αξιολογους εχει και το ποταμι αλλα ειναι τοσο αντιθετοι που αλληλοακυρωνονται.Θα ψηφιζα ποταμι αλλα Θεωρω πως ο Συριζα ειναι ο πλεον καταλληλος αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα και στο εξωτερικο για το χρεος και τα ευρωπαικα για μια δυναμικη διαπραγματευση για να φυγει η ελλαδα απο το φαυλο κυκλο του χρεους και αυτο το βαλτο αλλα και επισης στο εσωτερικο ωστε να υπαρξει μετατοπιση των βαρων και κλιμακωτη φορολογηση οπως λεει αλλα επισης να αναπτυξει την επιχειρηματικοτητα με αλλη λογικη με την λογικη των εισοδηματων και οχι με την λογικη των επενδυσεων απο το εξωτερικο που χρονια τωρα ακομα ερχονται.

Δε θα σταθώ στις πολιτικές προτάσεις του ΣΥΡΙΖΑ, καθώς εμένα οι περισσότερες δε με πείθουν αλλά μακάρι να καταφέρει να κάνει μέρος αυτών που λέει.

Θα σταθώ στην ποιότητα των ανθρώπων. Δυστυχώς στον ΣΥΡΙΖΑ βλέπω πολύ συγκεκριμένους σοβαρούς και μετριοπαθείς ανθρώπους, ενώ μεγάλο πλήθος είτε έχει αποβάλλει κάθε ίχνος λογικής και αναιρεί τον "φιλο-ευρωπαϊκό" χαρακτήρα του κόμματος (οι λεγόμενοι "Λαφαζανικοί"), είτε λαϊκίζει δίχως καμία εγκράτεια (π.χ. Δούρου, Στρατούλης, Κωνσταντοπούλου, Μακρή πλέον). Για να μη μιλήσω για μεγάλους συνδικαλιστές που ήρθαν ευθύς από το ΠΑΣΟΚ όταν είδαν ότι το πλοίο βούλιαζε. Γενικώς, με τα δικά μου τουλάχιστον κριτήρια, τα οποία θεωρώ ότι δεν είναι ούτε χαλαρά, ούτε αυστηρά, η πλειοψηφία των μελών του θεωρείται ασόβαρη. Ελπίζω να υπερισχύσουν φωνές από κάποιους πιο σοβαρούς και μετριοπαθείς, όπως του Παπαδημούλη, ανεξάρτητα που διαφωνώ με αρκετές από τις θέσεις του (διότι στον ΣΥΡΙΖΑ μιλάμε για θέσεις κάθε ανθρώπου ξεχωριστά, πράγμα που δεν παρατηρείται στην ίδια κλίμακα σε άλλο κόμμα). Όπως έχει πει ο Τατσόπουλος, πρέπει να μιλάμε για "ΣΥΡΙΖΕΣ", όχι "ΣΥΡΙΖΑ", διότι ο καθένας αναιρεί τα λεγόμενα του προηγούμενου με διαφορετικές δηλώσεις.

Στο Ποτάμι υπάρχουν άνθρωποι που δεν ανήκουν αυστηρά στον ίδιο χώρο. Από κεντροαριστερούς σοσιαλδημοκράτες, έως κεντροδεξιούς φιλελεύθερους. Αλλά δεν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις από το κέντρο, και μάλιστα το μεταρρυθμιστικό κέντρο. Αυτό είναι το σημαντικό. Όπως δηλώνουν τα μέλη του, ακόμα και να υπάρχουν ορισμένες διαφορές στο πώς φαντάζονται τη χώρα στο μακρινό μέλλον, συμφωνούν απολύτως στα πράγματα που είναι απαραίτητο να γίνουν τώρα. Αλλαγές, πολλές από τις οποίες η κυβέρνηση δεν κατάφερε να φέρει εις πέρας καθώς δε μπορεί να αποκοπεί από την παλαιοκομματική νοοτροπία, χωρίς όμως να διακινδυνεύσουμε έξοδο από την ευρωζώνη και να πληγεί η χώρα.

Μπορεί οποιοσδήποτε να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει. Εμένα με πείθει Το Ποτάμι, παρά το γεγονός ότι δεν το ψήφισα στις ευρωεκλογές. Με πειθεί, τουλάχιστον, αρκετά ώστε να θέλω να το δω στην πράξη, και μετά θα το κρίνω εκ νέου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα κόμμα που λέει ότι είναι ανοιχτό σε συνεργασία με οποιονδήποτε βγει πρώτος, είτε ΝΔ είτε ΣΥΡΙΖΑ, παρόλο που οι πολιτικές τους είναι άκρως αντίθετες αυτήν την στιγμή, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να το εμπιστευθείς. Πόσο μάλλον όταν ο ΣΥΡΙΖΑ έχει άκρως αντιμνημονιακή πολιτική ενώ το Ποτάμι μνημονιακή. Άρα, μεταξύ μας, θέλουν να ενωθούν με την ΝΔ και να κάνουν κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Κάνεις λάθος...το αντίθετο, κάθε χρόνο που περνάει θα έχει περισσότερες πιθανότητες να προσελκύσει κόσμο καθ' ότι όλο και περισσότερος κόσμος καταλαβαίνει τι συμβαίνει με το ισχύον πολιτικό "σύστημα", όλο και λιγότεροι πολίτες παρακολουθούν ειδήσεις στα ιδιωτικά κανάλια και όλο και περισσότεροι ψάχνουν στο internet και στα υπόλοιπα μέσα τους υποψηφίους!
Αλλά θα μου πεις τόσο λαός της πούτσας είμαστε που αντί να ψηφίσουμε αυτόν ή κάποιον σαν αυτόν (υπάρχουν πολλοί "Λεβέντηδες" που ούτε καν ξέρουμε) δώσαμε 15% στους Νεοναζί φασίστες και γελάει μαζί μας όλη η Ευρώπη, οπότε έχεις ένα δίκιο...

Ακομα και να ψαχνει ο κοσμος τα κομματα και τις θεσεις τους μεσω ιντερνετ, ο Λεβεντης βουλη δεν μπαινει. Εχει πει και εχει κανει καμποσες μαλακιες οποτε σε περιπτωση που αναπτυξει δυναμικη, θα δειξουν τα σκατα του και δεν θα τον ψηφισει κανεις.

Το ποταμι τελικα εχει προγραμμα ή υπαρχει απλα για να υπαρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Η νδ σε διαφημιση ειπε:
φτιαχνουμε το γηπεδο για την χωρα.
Τρολ θα ναι ναι πει ο συριζα:
φτιαχνουμε το γηπεδο της αεκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Η νδ σε διαφημιση ειπε:
φτιαχνουμε το γηπεδο για την χωρα.
Τρολ θα ναι ναι πει ο συριζα:
φτιαχνουμε το γηπεδο της αεκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top