Τι θα σπουδάζατε τώρα, αν κάνατε το μηχανογραφικό σας μετά από πολλά χρόνια;

Steve9393

Νεοφερμένος

Ο Steve9393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μετά από 11 χρόνια θα έλεγα με σιγουριά πολυτεχνείο.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δεν είχα τα μόρια για Πληροφορική ΕΚΠΑ τότε όποτε αν το πάμε και βάσει αυτού του περιορισμού θα επέλεγα Πληροφορική ΟΠΑ ή Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Μαθηματικό. Τότε δεν ήξερα ότι υπάρχουν και άλλες δυνατότητες πέρα από διδασκαλία και έρευνα για τους αποφοίτους. Κρίμας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Δηλαδή δεν το είχες ψάξει; :bounce: Τι πληροφορίες είχες λάβει;
Όχι όσο θα έπρεπε. Δεν ήξερα και τι ήθελα τότε στα 18 μου. Βέβαια ούτε ήξερα ότι υπάρχουν τομείς όπως Investment Banking.

Οι κύριες πηγές των πληροφοριών μου ήταν οι καθηγητές/καθηγήτριες του (δημοσίου) σχολείου από το οποίο αποφοίτησα, των οποίων η νοοτροπία ήταν σταματημένη στη δεκαετία του 90. Τυφλός τυφλόν οδηγεί δηλαδή...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Όχι όσο θα έπρεπε. Δεν ήξερα και τι ήθελα τότε στα 18 μου. Βέβαια ούτε ήξερα ότι υπάρχουν τομείς όπως Investment Banking.

Οι κύριες πηγές των πληροφοριών μου ήταν οι καθηγητές/καθηγήτριες του (δημοσίου) σχολείου από το οποίο αποφοίτησα, των οποίων η νοοτροπία ήταν σταματημένη στη δεκαετία του 90. Τυφλός τυφλόν οδηγεί δηλαδή...

Mα οι περισσότεροι φοιτητές δεν εισάγονται με επίγνωση του αντικειμένου του Τμήματος οπότε και ως πτυχιούχοι και πόσο μάλλον επαγγελματίες εκπαιδευτικοί δεν έχουν και μεγάλη σχέση με τα μαθηματικά. Πολλοί εξ αυτών δεν μπαίνουν στο μαθηματικό για τα μαθηματικά. Αυτό λέει πολλά και για την ποιότητά τους πρωτίστως ως επιστήμονες των μαθηματικών και δευτερεύοντως ως καθηγητές για τα σχολικά μαθηματικά.
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Mα οι περισσότεροι φοιτητές δεν εισάγονται με επίγνωση του αντικειμένου του Τμήματος οπότε και ως πτυχιούχοι και πόσο μάλλον επαγγελματίες εκπαιδευτικοί δεν έχουν και μεγάλη σχέση με τα μαθηματικά. Πολλοί εξ αυτών δεν μπαίνουν στο μαθηματικό για τα μαθηματικά. Αυτό λέει πολλά και για την ποιότητά τους πρωτίστως ως επιστήμονες των μαθηματικών και δευτερεύοντως ως καθηγητές για τα σχολικά μαθηματικά.
Αυτό που είπα ισχύει για τους περισσότερους, αν όχι όλους, καθηγητές που είχα.

Θυμήθηκα τώρα τη μαθηματικό μας στο λύκειο που έλεγε «αυτά που διαβάζετε τώρα δε θα τα χρειαστείτε στη ζωή σας, μόνο αν θέλετε να διδάξετε μαθηματικά μια μέρα, όπως εγώ». Προφανώς δεν θα μπορούσε τότε να είναι το πρότυπό μου μια μεσόκοπη κυριούλα που δεν μπορεί να επιβληθεί στους μαθητές της.

Αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός: τι ‘α καν’ς; ‘α κατς’ ‘α σκας’;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Κοίτα, θεωρητικά, άπαξ και τελειώσεις τη Νομική, είσαι νομικός, άσχετα αν η δικηγορία είναι η κύρια διέξοδός σου. Απλά, οτιδήποτε άλλο επιθυμείς να κάνεις, έχει κάποιες πρόσθετες προυποθέσεις. Θες, για παράδειγμα, να ασχοληθείς με τη δημοσιογραφία, επειδή στα 18 σου οι γονείς σου σε πίεσαν να πας Νομική για "να μην πάνε χαμένα τόσα μόρια"; θα πας σε κάποια ιδιωτική σχολή και απλά το πτυχίο της Νομικής θα είναι ένα όπλο ακόμα στη φαρέτρα σου. Θες να ακολουθήσεις ακαδημαική καριέρα; θα εξασκηθείς στο γλείψιμο εδώ (ή θα πας έξω). Θες να γίνεις δικαστής, συμβολαιογράφος, ή δικαστικός αντιπρόσωπος του ΝΣΚ; θα λειώσεις στο διάβασμα, ξοδεύοντας άπειρα λεφτά σε φροντιστήρια, χωρίς να ξέρεις καν πότε και αν θα περάσεις.
Στο μεταξύ, για να βιοπορίζεσαι, θα πρέπει να δουλέψεις ως δικηγόρος για 800 ευρώ και 10 ώρες τη μέρα "με προοοπτικές εξέλιξης", βεβαίως-βεβαίως. :)

Στο εξωτερικό επίσης οι περισσότεροι που τελειώνουν τη νομική από όσο βλέπω, δεν εργάζονται ως μάχιμοι δικηγόροι γιατί απλά είναι δύσκολο να σταθούν σε μια δικηγορική εταιρία ως υπάλληλοι δικηγόροι. Αν δεν μπορούν να υποστηρίξουν μια δίκη, απλά απολύθηκαν. Έτσι επιλέγουν άλλες διεξόδους σε περισσότερο διοικητικά πόστα. :happy:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Όχι όσο θα έπρεπε. Δεν ήξερα και τι ήθελα τότε στα 18 μου. Βέβαια ούτε ήξερα ότι υπάρχουν τομείς όπως Investment Banking.

Οι κύριες πηγές των πληροφοριών μου ήταν οι καθηγητές/καθηγήτριες του (δημοσίου) σχολείου από το οποίο αποφοίτησα, των οποίων η νοοτροπία ήταν σταματημένη στη δεκαετία του 90. Τυφλός τυφλόν οδηγεί δηλαδή...

Nαι γιατί όπως έχουμε αναλύσει κατά καιρούς, το Τμήμα αυτό δεν δέχεται τους κατάλληλους μαθητές για να γίνουν Μαθηματικοί είτε εκπαιδευτικοί είτε στον κόσμο της βιομηχανίας, επιχειρήσεων και τεχνολογίας. Για το δεύτερο η Ελλάδα δεν παρέχει πολλές ευκαιρίες και φυσικά σε συνδυασμό με το χαμηλό επίπεδο των φοιτητών, το κράτος βολεύεται καθώς δεν υπάρχουν πολλές απαιτήσεις από την κοινωνία, επειδή σε μια βιομηχανία αν ένα πρότζεκτ χρειάζεται μαθηματικά για κάποια μηχανολογική μελέτη, αν υπάρχουν σοβαρά κενά μαθηματικών και όχι καλή σύνδεση με προγραμματισμό η βιομηχανία θα χρεωκοπήσει. Τόσο απλά.

Eίναι τελείως σχετικό τι θα επέλεγε κανείς δεύτερη φορά επειδή παίζει ρόλο και η ωριμότητα, η υποψία για κάτι που συνήθως δεν υπάρχει στα μαθητικά τα χρόνια. Ίσως επέλεγα να σπουδάσω Μηχατρονική με εξειδίκευση στην Τομογραφία και ιατρική απεικόνιση.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν πήγαινα πάλι αρχιτεκτονική, θα επέλεγα το ΕΜΠ τελικά. Ή ίσως το ΑΠΘ, γιατί μου έχει μείνει απωθημένο αυτή η Θεσσαλονίκη.
Ιδανικά θα πήγαινα κτηνιατρική ή αγγλική φιλολογία.
Αν διάλεγα με βάση την οικονομική αποκατάσταση, ίσως πήγαινα ΗΜΜΥ.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αν γυρνουσα παλι στα 21, στη μερα που αποφασισα να δωσω τελικα πανελληνιες για πρωτη φορα και επισκεφτηκα το παλιο μου σχολειο, θα στολιζα καταλληλως την καθηγητρια - πρωην υπευθυνη της ταξης μου, που οταν με ειδε εκει, αντι να με υποστηριξει και να με ενθαρρύνει, με απογοητευεσε λεγοντας μου "Τι θες εσυ εδω τωρα? Δεν ησουν και κανας καλος μαθητης, τι θες να δωσεις πανελληνιες, τωρα το θυμηθηκες?". Κ εγω αντι να τη γραψω και να συνεχισω την προσπαθεια μου, απλα εσκυψα το κεφαλι, απογοητευτηκα και δεν πηγα καν να δωσω...

Αν ειχα δωσει παντως τοτε, θα δηλωνα ΤΕΙ Πειραια, Ηλεκτρονικων Μηχανικων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top