Τι θα πέσει στο γνωστό;

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα. Γνώμη για νομική; Και τι πιστεύετε ότι θς πέσει γνωστό φέτος ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αν το βλεπετε κυριοι της επιτροπης, παρακαλω, βαλτε το ζωον πολιτικο η στωικους... Πορ φαβορ..
 

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αλ'ήθεια; Εμένα νομιζω ο Αριστοτελης με εκανε και να αγαπησω γνωστο. Πλατωνας με μπερδευει λίγο . Στωικοι ό,τι καλύτερο
Όχι, είναι αιδία. Γενικότερα ο Αριστοτέλης είναι χάλια. Ο Πλάτων είναι πολύ καλύτερος κατά εμέ.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αλ'ήθεια; Εμένα νομιζω ο Αριστοτελης με εκανε και να αγαπησω γνωστο. Πλατωνας με μπερδευει λίγο . Στωικοι ό,τι καλύτερο
Εγώ δεν καταλαβαίνω τον Αριστοτέλη. Τα κείμενά του μου φαίνονται περίεργα. Ο Πλάτων είναι πολύ ευκολότερος, μακάρι να βάζαν Πολιτεία(δεν νομίζω)
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Η ένταξη της τελευταίας θεματικής ενότητα στην ύλη του γνωστού είναι άτοπη. 15+ ενότητες τοποθετούν ολιστικά την 'πόλιν' στο επίκεντρο της ανθρώπινης ζωής, πραγματεύονται την σημασία της ανθρώπινης ευδαιμονίας με στόχο την ευδαιμονία του συνόλου και την πάταξη του ατομοκεντρικού και ωφελιμιστικού τρόπου ζωής, ενώ ο στωικισμός τοποθετείται στην δύση του αρχαίου ελληνικού πνεύματος και κόσμου, όπου η έννοια της πόλεως-κράτους παύει να υφίσταται και ο κοσμοπολιτισμός/διεθνισμός αναδύεται. Μπορώ να φανταστώ οι στωικοί να χρησιμοποιούνται μονάχα ως κάποιο παράλληλο, ενδεχομένως αν πέσει κάποια ενότητα πολιτικών/ηθικών, προς αντιπαραβολή
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αν και άσχετο με το θέμα, ψηφίζω Πλάτωνα. Πιο αναλυτικός που αποφεύγει να καταλήξει με ευκολία σε συμπεράσματα. Ο Αριστοτέλης από την άλλη είναι πιο επιφανειακός και καταλήγει με μεγαλύτερη αυθαιρεσία σε συμπεράσματα. Επίσης ο Πλάτων είναι πιο ολοκληρωμένος ως προσωπικότητα. Μαθηματικό μυαλό αλλά συνάμα λογοτέχνης. Αντίθετα ο τρόπος γραφής του Αριστοτέλη δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αν και άσχετο με το θέμα, ψηφίζω Πλάτωνα. Πιο αναλυτικός που αποφεύγει να καταλήξει με ευκολία σε συμπεράσματα. Ο Αριστοτέλης από την άλλη είναι πιο επιφανειακός και καταλήγει με μεγαλύτερη αυθαιρεσία σε συμπεράσματα. Επίσης ο Πλάτων είναι πιο ολοκληρωμένος ως προσωπικότητα. Μαθηματικό μυαλό αλλά συνάμα λογοτέχνης. Αντίθετα ο τρόπος γραφής του Αριστοτέλη δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον.
Ο Αριστοτέλης έχει 1000000 ασυνταξίες που δυσκολεύουν στην κατανόηση.
 

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν και άσχετο με το θέμα, ψηφίζω Πλάτωνα. Πιο αναλυτικός που αποφεύγει να καταλήξει με ευκολία σε συμπεράσματα. Ο Αριστοτέλης από την άλλη είναι πιο επιφανειακός και καταλήγει με μεγαλύτερη αυθαιρεσία σε συμπεράσματα. Επίσης ο Πλάτων είναι πιο ολοκληρωμένος ως προσωπικότητα. Μαθηματικό μυαλό αλλά συνάμα λογοτέχνης. Αντίθετα ο τρόπος γραφής του Αριστοτέλη δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον
Δεν έχεις άδικο , είναι φοβερος ο λόγος του Πλάτωνα απλα σε εμένα ερχεται πιο ευκολος ο Αριστο. By the way είσαι φοιτητής νομικης;; Ποιο έτος και ποια η γνώμη σου αν επιτρέπεται .;; Ευχαριστω !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top