Τι επάγγελμα δε θα μπορούσατε με τίποτα να κάνετε;

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
24, δεν χρειάζεται μεταπτυχιακό, ξεκινούν άμεσα δουλειά, ξεκινούν με μισθό 1100. Μπορείς να πεις ότι δεν είναι τίποτα αλλά είναι μια σιγουριά.

Σχετικα μ εμένα νομίζω ειχα ξανά γράψει σε αυτο το θέμα αλλά δεν θα μπορούσα με τίποτα νομική και πολιτικός μηχανικός/ αρχιτέκτονας
Η πρώτη μου ξαδέρφη είναι 25, φέτος τελείωσε. Βάλε και τα 5-6 μέχρι να σε πάρουν για ειδικότητα πάμε στα 31 (έχω ακούσει και για 15 χρόνια), βάλε και τα 6-7 χρόνια μέχρι να την τελειώσει την ειδικότητα πάμε στα 38. Ε και μέχρι να διοριστείς σε κάνα ΕΣΥ για 700€ έχεις πάει 45.. εν τω μεταξύ, μέχρι τότε, σε ταΐζουν οι γονείς σου γιατί κανένας δεν προλαβαίνει να δουλεύει παραλλήλως, με αξιοπρεπή μισθό...
Φέξε μου γλίστρησα, έχεις φάει τη μισή ζωή σου στο διάβασμα και στις σπουδές (το ίδιο και στη νομική, αν θες δικαστής πχ) ο,τι να ναι, πρέπει να το θες πάρα πολύ για να αντέξεις όλο αυτό


Και το αστείο είναι ότι η ξαδέρφη μου το μετάνιωσε με τα χίλια, όνειρο της ήταν να γίνει ζωγράφος, αλλά η οικογένεια της είναι αυστηρή... Φαντάσου να τρως τόσα χρόνια σε κάτι που εν τέλει δεν σου αρέσει και το κάνεις με το ζόρι, έτσι, γιατί οι οικογένεια είναι ψώνιο, να λέει ότι έβγαλαν γιατρό 🤡🤡
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Η πρώτη μου ξαδέρφη είναι 25, φέτος τελείωσε. Βάλε και τα 5-6 μέχρι να σε πάρουν για ειδικότητα πάμε στα 31 (έχω ακούσει και για 15 χρόνια), βάλε και τα 6-7 χρόνια μέχρι να την τελειώσει την ειδικότητα πάμε στα 38. Ε και μέχρι να διοριστείς σε κάνα ΕΣΥ για 700€ έχεις πάει 45.. εν τω μεταξύ, μέχρι τότε, σε ταΐζουν οι γονείς σου γιατί κανένας δεν προλαβαίνει να δουλεύει παραλλήλως, με αξιοπρεπή μισθό...
Φέξε μου γλίστρησα, έχεις φάει τη μισή ζωή σου στο διάβασμα και στις σπουδές (το ίδιο και στη νομική, αν θες δικαστής πχ) ο,τι να ναι, πρέπει να το θες πάρα πολύ για να αντέξεις όλο αυτό


Και το αστείο είναι ότι η ξαδέρφη μου το μετάνιωσε με τα χίλια, όνειρο της ήταν να γίνει ζωγράφος, αλλά η οικογένεια της είναι αυστηρή... Φαντάσου να τρως τόσα χρόνια σε κάτι που εν τέλει δεν σου αρέσει και το κάνεις με το ζόρι, έτσι, γιατί οι οικογένεια είναι ψώνιο, να λέει ότι έβγαλαν γιατρό 🤡🤡
μόλις οι γιατροί ξεκινήσουν αγροτικό απο όσο ξέρω παίρνουν κανονικά μισθό
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

Delinquent Duo

Νεοφερμένος

Ο Delinquent Duo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,322 μηνύματα.
Η πρώτη μου ξαδέρφη είναι 25, φέτος τελείωσε. Βάλε και τα 5-6 μέχρι να σε πάρουν για ειδικότητα πάμε στα 31 (έχω ακούσει και για 15 χρόνια), βάλε και τα 6-7 χρόνια μέχρι να την τελειώσει την ειδικότητα πάμε στα 38. Ε και μέχρι να διοριστείς σε κάνα ΕΣΥ για 700€ έχεις πάει 45.. εν τω μεταξύ, μέχρι τότε, σε ταΐζουν οι γονείς σου γιατί κανένας δεν προλαβαίνει να δουλεύει παραλλήλως, με αξιοπρεπή μισθό...
Φέξε μου γλίστρησα, έχεις φάει τη μισή ζωή σου στο διάβασμα και στις σπουδές (το ίδιο και στη νομική, αν θες δικαστής πχ) ο,τι να ναι, πρέπει να το θες πάρα πολύ για να αντέξεις όλο αυτό


Και το αστείο είναι ότι η ξαδέρφη μου το μετάνιωσε με τα χίλια, όνειρο της ήταν να γίνει ζωγράφος, αλλά η οικογένεια της είναι αυστηρή... Φαντάσου να τρως τόσα χρόνια σε κάτι που εν τέλει δεν σου αρέσει και το κάνεις με το ζόρι, έτσι, γιατί οι οικογένεια είναι ψώνιο, να λέει ότι έβγαλαν γιατρό 🤡🤡
Δεν είσαι καλά ενημερωμένη ,
αρχικά 5-6 χρόνια αναμονή έχουν ορισμένες μόνο ειδικότητες σε ορισμένα μόνο νοσοκομεία της ΑΘΗΝΑΣ
εκτός Αθήνας μπορεί να σε πάρουν μέσα σε λίγους μήνες
Κατά τη διάρκεια της ειδικότητας πληρώνεσαι γιατί είναι ΔΟΥΛΕΙΑ όχι μόνο εκπαίδευση , και ο μισθός όπως σου είπε ο Νικ είναι περίπου 1100 , ποσό που με τις υπερωρίες αυξάνεται
Για διορισμό στο ΕΣΥ δεν γνωρίζω τι μισθοί κυμαίνονται αλλά σίγουρα δεν είναι 700ευρω , 700 δεν είναι ούτε ο κατώτατος
Σίγουρα δεν πλουτίζεις εύκολα απο την ιατρική αλλά έχει μια επαγγελματική ασφάλεια
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Δεν είσαι καλά ενημερωμένη ,
αρχικά 5-6 χρόνια αναμονή έχουν ορισμένες μόνο ειδικότητες σε ορισμένα μόνο νοσοκομεία της ΑΘΗΝΑΣ
εκτός Αθήνας μπορεί να σε πάρουν μέσα σε λίγους μήνες
Κατά τη διάρκεια της ειδικότητας πληρώνεσαι γιατί είναι ΔΟΥΛΕΙΑ όχι μόνο εκπαίδευση , και ο μισθός όπως σου είπε ο Νικ είναι περίπου 1100 , ποσό που με τις υπερωρίες αυξάνεται
Για διορισμό στο ΕΣΥ δεν γνωρίζω τι μισθοί κυμαίνονται αλλά σίγουρα δεν είναι 700ευρω , 700 δεν είναι ούτε ο κατώτατος
Σίγουρα δεν πλουτίζεις εύκολα απο την ιατρική αλλά έχει μια επαγγελματική ασφάλεια
ΣΥΓΓΝΩΜΗ και κάνουν ΟΛΟ αυτό για 1000 ευρώ; Μιλάμε για 15 χρόνια τουλάχιστον σπουδών και διαβάσματος.. 900€ έπαιρνα εγω στα 18 μου όταν πρόσεχα ένα μωρό, χωρίς να κάνω τιποτα το δύσκολο.. Για αυτό λέω ότι πρέπει να το θες πάρα πολύ για να το αντέξεις και όχι να κάνεις τα ψώνια των γονιών σου
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,322 μηνύματα.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ και κάνουν ΟΛΟ αυτό για 1000 ευρώ; Μιλάμε για 15 χρόνια τουλάχιστον σπουδών και διαβάσματος.. 900€ έπαιρνα εγω στα 18 μου όταν πρόσεχα ένα μωρό, χωρίς να κάνω τιποτα το δύσκολο.. Για αυτό λέω ότι πρέπει να το θες πάρα πολύ για να το αντέξεις και όχι να κάνεις τα ψώνια των γονιών σου
τι εννοείς ολο αυτο ? Με το που τελειώσεις τη σχολή παιρνεις εναν αξιοπρεπή μισθό και συγχρόνως εξελίσσεσαι και εκπαιδεύεσαι
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
τι εννοείς ολο αυτο ? Με το που τελειώσεις τη σχολή παιρνεις εναν αξιοπρεπή μισθό και συγχρόνως εξελίσσεσαι και εκπαιδεύεσαι
για να σπουδάσεις γιατρός και να πετύχεις σε αυτό, δηλαδή, να ανοίξεις ένα δικό σου ιατρείο και να γίνεις γνωστός στην ειδικότητα σου, πρέπει να υπάρχει ισχυρό οικονομικο υπόβαθρο γονιών από πίσω, όπως της ξαδέρφης μου που όντως είναι πλούσια οικογένεια, κι ας μη το ήθελε εκείνη... Γιατί, ξανά λέω, έξι χρόνια σχολής σε βοηθάνε οι γονείς σου, και μετά, δεν μπορείς να ανεξαρτητοποιηθείς νωρίς με αυτή τη σχολή
 
Τελευταία επεξεργασία:

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
για να σπουδάσεις γιατρός και να πετύχεις σε αυτό, δηλαδή, να ανοίξεις ένα δικό σου ιατρείο και να γίνεις γνωστός στην ειδικότητα σου, πρέπει να υπάρχει ισχυρό μπάτζετ γονιών από πίσω, όπως της ξαδέρφης μου που όντως είναι πλούσια οικογένεια, κι ας μη το ήθελε εκείνη... Γιατί, ξανά λέω, έξι χρόνια σχολής σε βοηθάνε οι γονείς σου, και μετά, δεν μπορείς να ανεξαρτητοποιηθείς νωρίς με αυτή τη σχολή
Συμφωνώ με αυτό που λες σχετικά με την σημασία του να είναι η ιατρική δική σου επιλογή και όχι του περίγυρου σου. Αλλά αν όντως οι ειδικευόμενοι παίρνουν κοντα στο χιλιάρικο (1.100+ ), δεν πιστεύω ότι δεν μπορούν να ανεξαρτητοποιηθούν. Δηλαδή όλοι οι νέοι της ηλικίας 26-33 παίρνουν μισθούς της τάξης των 1.500-2.000 ας πούμε; (αναφέρομαι σε εκείνους που στηρίζονται αποκλειστικά στις δικές του δυνάμεις και όχι των γονιών τους). Επίσης πρέπει να αναλογιστούμε ότι η πλειοψηφία των αποφοίτων άλλων σχολών δεν μένουν στο πτυχίο αλλά ακολουθούν μεταπτυχιακά και μετεκπαιδεύσεις. Οπότε τα 4-5 χρόνια γίνονται 6-7. Αλλά όντως ο μέσος γιατρός δεν πλουτίζει.( ε τώρα αν γίνεις ο επόμενος Γιακουμπ ναι θα πλουτίσεις αλλά μιλάμε για μέσο όρο)
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ο μισθός του ειδικευόμενου γιατρού είναι περίπου 1.100€, χωρίς τις εφημερίες. Με τις εφημερίες ανεβαίνει στα 1.500€ τουλάχιστον (κι αν είναι πολλές τότε παραπάνω).
Έχω συγγενή που τελείωσε την Ψυχιατρική με μηδενική σχεδόν αναμονή ειδικότητας (έναρξη σε κοντινή επαρχιακή πόλη και ολοκλήρωση της ειδικότητας στην Θεσσαλονίκη). Πρόσφατα μάλιστα άνοιξε ιδιωτικό ιατρείο και πάει ήδη εξαιρετικά καλά. Δεν είχε κανέναν γιατρό στην οικογένεια του για να έχει έτοιμη "πελατεία". Οπότε ας μην λέμε ότι θέλουμε γιατί η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Ο μισθός του ειδικευόμενου γιατρού είναι περίπου 1.100€, χωρίς τις εφημερίες. Με τις εφημερίες ανεβαίνει στα 1.500€ τουλάχιστον (κι αν είναι πολλές τότε παραπάνω).
Έχω συγγενή που τελείωσε την Ψυχιατρική με μηδενική σχεδόν αναμονή ειδικότητας (έναρξη σε κοντινή επαρχιακή πόλη και ολοκλήρωση της ειδικότητας στην Θεσσαλονίκη). Πρόσφατα μάλιστα άνοιξε ιδιωτικό ιατρείο και πάει ήδη εξαιρετικά καλά. Δεν είχε κανέναν γιατρό στην οικογένεια του για να έχει έτοιμη "πελατεία". Οπότε ας μην λέμε ότι θέλουμε γιατί η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.
Καλά, οι ψυχίατροι γενικά πλουτίζουν (όπως και οι ψυχολόγοι).. και όπως είπες, άνοιξε δικό του ιατρείο, ναι, αυτό λέω κι εγώ, αν ανοίξεις δικό σου προφανώς και θα πλουτίζεις, ειδικά αν γίνεις και γνωστός στον κλάδο
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Ο μισθός του ειδικευόμενου γιατρού είναι περίπου 1.100€, χωρίς τις εφημερίες. Με τις εφημερίες ανεβαίνει στα 1.500€ τουλάχιστον (κι αν είναι πολλές τότε παραπάνω).
Έχω συγγενή που τελείωσε την Ψυχιατρική με μηδενική σχεδόν αναμονή ειδικότητας (έναρξη σε κοντινή επαρχιακή πόλη και ολοκλήρωση της ειδικότητας στην Θεσσαλονίκη). Πρόσφατα μάλιστα άνοιξε ιδιωτικό ιατρείο και πάει ήδη εξαιρετικά καλά. Δεν είχε κανέναν γιατρό στην οικογένεια του για να έχει έτοιμη "πελατεία". Οπότε ας μην λέμε ότι θέλουμε γιατί η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.
Και εκτός της επαρχίας υπάρχει και η επιλογή του εξωτερικού για ειδικότητα αν θες να αποφύγεις την αναμονή
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
ποτέ δεν είπα ότι το επάγγελμα του γιατρού είναι κάτι υπερεκτιμημένο.. αλλά δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω γιατί όλα τα 17χρονα σκοτώνονται να μπουν.. εγώ πιστεύω τους πρήζουν οι γονείς, γιατί αποκλείεται η πλειοψηφία των παιδιών που δίνουν πανελλήνιες να τους αρέσει πραγματικά όλο αυτό. Και ξέρω πολλά άτομα που πέρασαν σε υψηλόβαθμες σχολές που δεν ήθελαν με τίποτα.. εξαιτίας της οικογένειας τους
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Καλά, οι ψυχίατροι γενικά πλουτίζουν (όπως και οι ψυχολόγοι).. και όπως είπες, άνοιξε δικό του ιατρείο, ναι, αυτό λέω κι εγώ, αν ανοίξεις δικό σου προφανώς και θα πλουτίζεις, ειδικά αν γίνεις και γνωστός στον κλάδο
είχα την εντύπωση ότι οι ψυχολόγοι δεν βρίσκουν εύκολα δουλειά
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ποτέ δεν είπα ότι το επάγγελμα του γιατρού είναι κάτι υπερεκτιμημένο.. αλλά δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω γιατί όλα τα 17χρονα σκοτώνονται να μπουν.. εγώ πιστεύω τους πρήζουν οι γονείς, γιατί αποκλείεται η πλειοψηφία των παιδιών που δίνουν πανελλήνιες να τους αρέσει πραγματικά όλο αυτό. Και ξέρω πολλά άτομα που πέρασαν σε υψηλόβαθμες σχολές που δεν ήθελαν με τίποτα.. εξαιτίας της οικογένειας τους
Είμαι εναντίον κάθε γενίκευσης και κάθε ισοπέδωσης. Αν κρίνω από τους συμμαθητές μου στην κατεύθυνση της υγείας, ήταν όλοι σχεδόν συνειδητοποιημένοι από χρόνια πρίν και ήθελαν να γίνουν γιατροί χωρίς να τους πιέζει κανένας από την οικογένειά τους. Επίσης είχα συμμαθητές που είχαν γονείς γιατρούς και διάλεξαν την θεωρητική κατεύθυνση αποδεικνύοντας ότι ούτε σε αυτούς υπήρξε πίεση για να αναλάβουν το ιατρείο των γονιών τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

είχα την εντύπωση ότι οι ψυχολόγοι δεν βρίσκουν εύκολα δουλειά
Έτσι είναι πάνω κάτω. Καμία σχέση με την αποκατάσταση των Ψυχιάτρων. Εξαιρέσεις βέβαια πάντα υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Είμαι εναντίον κάθε γενίκευσης και κάθε ισοπέδωσης. Αν κρίνω από τους συμμαθητές μου στην κατεύθυνση της υγείας, ήταν όλοι σχεδόν συνειδητοποιημένοι από χρόνια πρίν και ήθελαν να γίνουν γιατροί χωρίς να τους πιέζει κανένας από την οικογένειά τους. Επίσης είχα συμμαθητές που είχαν γονείς γιατρούς και διάλεξαν την θεωρητική κατεύθυνση αποδεικνύοντας ότι ούτε σε αυτούς υπήρξε πίεση για να αναλάβουν το ιατρείο των γονιών τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
συμφωνώ πολλά παιδιά όντως θέλουν να πάνε ιατρική χωρίς απαραίτητα να πιέζουν οι γονείς τους όπως το ίδιο ισχύει και για όλες τις άλλες σχολες
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Μου αρεσει που καθομαστε και αναλυουμε μισθο και χρονια και αν αξιζει για τον γιατρο, ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ρε φιλε και λενε για πρεστιζ και αν αξιζουν τα χρονια, κλπ

Ρε μαγκες, ο γιατρος, ο νοσοκομος, η μαια, κ.α δεν ειναι απλα επαγγελματα, αλλα ειναι λειτουργημα, και επειδη γενικα εχω ακουσει οτι ειναι πολλα τα 1.100 που ξεκινανε, αλλοτε λιγα απο καποιους οτι ειναι, κανονικα ολα τα ιατρικα θα επρεπε να ξεκινανε απο τα 1.300, επειδη πολυ απλα, αν δεν υπηρχαν αυτα τα επαγγελματα, ειδικα απο ανθρωπους που το γουσταρουν, θα ειχαμε ψοφησει σαν τα ποντικια
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τον γιατρό επειδή με έριξαν τα μόρια των πανελλαδικών. :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top