Τι είναι η πρακτική άσκηση;

Ελλη μισ.

Νεοφερμένος

Η Ελλη μισ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας,
Η πρακτικη τι ακριβως απαιτει για να κανεις; απλα ειναι υποχρεωμένοι οι εργοδότες να σε παρουν στη δουλεια τους; γιατι εχουμε ανεργια και υπαρχουν χιλιάδες φοιτητες; εαν καποιο εξαμηνο του φοιτητη εχει πρακτικη, αυτην πρεπει να την κανει γιανα παρει βαθμο σαυτο;και πως παιρνεις βαθμο; δεκα εννιά οκτω εφτα.... ενα, μηδεν.και απο ποιον; και εαν δεν θελεις να την κανεις στο εξαμηνο αυτο, μπορεις οποτε θελεις να το χρωστας; πολλες ερωτησεις εχω ε; εαν θυμηθει καποιος να απαντησει...ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Γεια σας,
Η πρακτικη τι ακριβως απαιτει για να κανεις; απλα ειναι υποχρεωμένοι οι εργοδότες να σε παρουν στη δουλεια τους; γιατι εχουμε ανεργια και υπαρχουν χιλιάδες φοιτητες; εαν καποιο εξαμηνο του φοιτητη εχει πρακτικη, αυτην πρεπει να την κανει γιανα παρει βαθμο σαυτο;και πως παιρνεις βαθμο; δεκα εννιά οκτω εφτα.... ενα, μηδεν.και απο ποιον; και εαν δεν θελεις να την κανεις στο εξαμηνο αυτο, μπορεις οποτε θελεις να το χρωστας; πολλες ερωτησεις εχω ε; εαν θυμηθει καποιος να απαντησει...ευχαριστω.
Ο εργοδοτης θα πρεπει να υποβαλει στο πανεπιστημιο το ειδος και το επιπεδο του αντικειμενου του και αν μπορει να προσφερει εκπαιδετικη εργασια επανω στο αντικειμενο της σχολης. Αφου εγκριθει απο το πανεπιστημιο τοτε θα στο προτεινει η ιδια η σχολη και για αριθμο φοιτητων που μπορει να παρει αυτη η επιχειρηση.
Τις αμοιβες τις πληρωνει το πανεπιστημιο οχι η επιχειρηση.
Αν εχεις γνωστη σου επιχειρηση και θα σε παρει τοτε μπορει να υποβαλει αιτηση στο πανεπιστημιο για εγκριση. Δεν σε στελνουν οπου νανε. Πχ αμα σπουδαζεις Logistics δεν μπορεις να κανεις πρακτικη ντελιβερα.
Μετα την πρακτικη υποβαλεις εργασια σχετικη με το αντικειμενο που εκανες και αυτη παιρνει το βαθμο.
Η πρακτικη γινεται οποτε μπορεις και υπαρχει θεση αλλα τουλαχιστον μετα το 6ο εξαμηνο νομιζω.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας,
Η πρακτικη τι ακριβως απαιτει για να κανεις; απλα ειναι υποχρεωμένοι οι εργοδότες να σε παρουν στη δουλεια τους; γιατι εχουμε ανεργια και υπαρχουν χιλιάδες φοιτητες; εαν καποιο εξαμηνο του φοιτητη εχει πρακτικη, αυτην πρεπει να την κανει γιανα παρει βαθμο σαυτο;και πως παιρνεις βαθμο; δεκα εννιά οκτω εφτα.... ενα, μηδεν.και απο ποιον; και εαν δεν θελεις να την κανεις στο εξαμηνο αυτο, μπορεις οποτε θελεις να το χρωστας; πολλες ερωτησεις εχω ε; εαν θυμηθει καποιος να απαντησει...ευχαριστω.

Εξαρτάται την σχολή.Στα ΤΕΙ για παράδειγμα ήταν υποχρεωτική να γίνει για να πάρεις πτυχίο.

Γίνεται σύμβαση μεταξύ σχολής και εργοδότη.Δεν έχεις ένσημα για συνταξιοδότηση από την πρακτική.Επίσης δεν βαθμολογείται αλλά αξιολογείται από τον εργοδότη ανάλογα με το πόσο συνεπής ήσουν για παράδειγμα εάν τηρούσες το ωράριο.Μην αγχώνεσαι,δεν είναι κάτι το δύσκολο.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζει κάποιος τις διαδικασίες που απαιτούνται αν είναι κάποιος απόφοιτος Ι.Ι.Ε.Κ/Δ.ΙΕΚ;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Στην θεατρικών όπου σπουδάζω, έχω υποχρεωτική πρακτική (και πτυχιακή)..
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ούτε εγώ ούτε κανένας από τους συμμαθητές μου όσους έχω ρωτήσει είναι πότε την κάνουμε και πού απευθυνόμαστε..
Και πόσους μήνες κρατάει! Κρατάει ένα εξάμηνο ή έναν χρόνο; Και εγώ διαλέγω τον τομέα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Στην θεατρικών όπου σπουδάζω, έχω υποχρεωτική πρακτική (και πτυχιακή)..
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ούτε εγώ ούτε κανένας από τους συμμαθητές μου όσους έχω ρωτήσει είναι πότε την κάνουμε και πού απευθυνόμαστε..
Και πόσους μήνες κρατάει! Κρατάει ένα εξάμηνο ή έναν χρόνο; Και εγώ διαλέγω τον τομέα;
Η πρακτικη των πανεπιστημιων εναι 2 μηνες ( ιουλιο και αυγουστο) και γινεται απο το 3 ετος και μετα.. πληρωνεται απο το εσπα ( δηλ το πανεπιστημιο οταν εχουν χρηματα) και ειναι καπου 520 ευρω για 2 μηνες.
Πρεπει να παραδωσεις και καποια μελετη αναφορα τι εκανες εκει και παιρνει και βαθμο ( δεν ξερω που και αν μετρα).
Κανεις πρακτικη σε εταιριες -φορεις που εχει εγκρινει το πανεπιστημιο και οχι οπου θες..το πανεπιστημιο εχει λιστα .
Αν εχεις εσυ καποιο φορεα (πχ θεατρο-σχολη θεατρου) τοτε του λες να κανει αιτηση στο εκπα και αν θελει και αν ειναι σχετικος τον εγκρινουν και κανεις εκει.
Ο τσιγγουνης εργοδοτης δεν πληρωνει τιποτα ..καποιος αλλος κατι σου δινει. Ασφαλιση εχεις ικα μονο για νοσοκομειο..αλλα οκ ολοι εχουν. Και πρεπει να βγαλεις και αριθμο μητρωου ικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Η πρακτικη των πανεπιστημιων εναι 2 μηνες ( ιουλιο και αυγουστο) και γινεται απο το 3 ετος και μετα.. πληρωνεται απο το εσπα ( δηλ το πανεπιστημιο οταν εχουν χρηματα) και ειναι καπου 520 ευρω για 2 μηνες.
Πρεπει να παραδωσεις και καποια μελετη αναφορα τι εκανες εκει και παιρνει και βαθμο ( δεν ξερω που και αν μετρα).
Κανεις πρακτικη σε εταιριες -φορεις που εχει εγκρινει το πανεπιστημιο και οχι οπου θες..το πανεπιστημιο εχει λιστα .
Αν εχεις εσυ καποιο φορεα (πχ θεατρο-σχολη θεατρου) τοτε του λες να κανει αιτηση στο εκπα και αν θελει και αν ειναι σχετικος τον εγκρινουν και κανεις εκει.
Ο τσιγγουνης εργοδοτης δεν πληρωνει τιποτα ..καποιος αλλος κατι σου δινει. Ασφαλιση εχεις ικα μονο για νοσοκομειο..αλλα οκ ολοι εχουν. Και πρεπει να βγαλεις και αριθμο μητρωου ικα
Αααα χειμερινό δεν γίνεται δηλαδή; Επίσης, ζητάνε κάποια πτυχία ξένων γλωσσών; εννοώ πρέπει να τα προσκομίσω αυτά ή μόνο στο Erasmus τα στέλνουμε;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Αααα χειμερινό δεν γίνεται δηλαδή; Επίσης, ζητάνε κάποια πτυχία ξένων γλωσσών; εννοώ πρέπει να τα προσκομίσω αυτά ή μόνο στο Erasmus τα στέλνουμε;
οχι τι πτυχια αγγλικων ?...ελληνικο θεατρο κανεις.. και τα αγγλικα θεατρικα εργα ειναι μεταφρασμενα..ε δεν ειναι?
Το θεατρο δεν λεει μπαρμπουτσαλα ..οι λεξεις που λεει πρεπει να πιανουν τοπο..να καταλαβαινεις οτι πρεπει να γελασεις ή να στεναχωρηθεις
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
οχι τι πτυχια αγγλικων ?...ελληνικο θεατρο κανεις.. και τα αγγλικα θεατρικα εργα ειναι μεταφρασμενα..ε δεν ειναι?
Το θεατρο δεν λεει μπαρμπουτσαλα ..οι λεξεις που λεει πρεπει να πιανουν τοπο..να καταλαβαινεις οτι πρεπει να γελασεις ή να στεναχωρηθεις
Όχι εννοώ αν σε στείλουν σε σχολεία για θεατρολογία και τέτοια.. αν και εγώ δεν θέλω σχολείο, θέλω θέατρο. Αυτό το διαλέγω εγώ έτσι δεν είναι;
Και επίσης, αίτηση πότε κάνουμε;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Όχι εννοώ αν σε στείλουν σε σχολεία για θεατρολογία και τέτοια.. αν και εγώ δεν θέλω σχολείο, θέλω θέατρο. Αυτό το διαλέγω εγώ έτσι δεν είναι;
Και επίσης, αίτηση πότε κάνουμε;
Μπα σε σχολειο οχι, δεν νομιζω ...αυτο ειναι στα πλαισια της διδακτικης επαρκειας.
Ε ναι απο την λιστα που εχουν εσυ θα επιλεξεις.
Ειναι υποχρεωτικη ειπες ε? καποτε ηταν προαιρετικη και αν δεν την επελεγες επαιρνες μαθηματα παραπανω.
Ε για αιτηση δεν ξερω ποτε ...πρεπει να ρωτησεις εκει στα κοριτσια της γραμματειας..υπαρχει και καθηγητης που σε αναλαμβανει και θα ελεγξει μετα την μελετη σου.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Μπα σε σχολειο οχι, δεν νομιζω ...αυτο ειναι στα πλαισια της διδακτικης επαρκειας.
Ε ναι απο την λιστα που εχουν εσυ θα επιλεξεις.
Ειναι υποχρεωτικη ειπες ε? καποτε ηταν προαιρετικη και αν δεν την επελεγες επαιρνες μαθηματα παραπανω.
Ε για αιτηση δεν ξερω ποτε ...πρεπει να ρωτησεις εκει στα κοριτσια της γραμματειας..υπαρχει και καθηγητης που σε αναλαμβανει και θα ελεγξει μετα την μελετη σου.
Ναι, εγώ θα πάρω και παιδαγωγική επάρκεια του χρόνου, όχι ότι θέλω να διδάξω, αλλά να έχουμε και κάτι σίγουρο Γιάννη μου γιατί το θέατρο την μια μέρα είναι και την άλλη δεν είναι🥺 αλλά δεν θέλω πρακτική σε σχολείο, είναι που είναι υποχρεωτική τουλάχιστον να με στείλουν σε κάνα εθνικό να το ευχαριστηθώ😌
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Ναι, εγώ θα πάρω και παιδαγωγική επάρκεια του χρόνου, όχι ότι θέλω να διδάξω, αλλά να έχουμε και κάτι σίγουρο Γιάννη μου γιατί το θέατρο την μια μέρα είναι και την άλλη δεν είναι🥺 αλλά δεν θέλω πρακτική σε σχολείο, είναι που είναι υποχρεωτική τουλάχιστον να με στείλουν σε κάνα εθνικό να το ευχαριστηθώ😌
Τωρα για λυκειο δεν ξερω...σε εμας ερχοταν καποιες ωρες (λιγες) φιλολογες απο το εκπα και εκαναν οτι εκαναν.
Μα εχουμε θεατρο στο λυκειο? εγω δεν θυμαμαι να ειχαμε.
Καλα και μαθημα θεατρου να βαλουνε οι φιλολογες θα το κανουν.
Εν παση περιπτωση λυκειο δεν θελουμε..οκ
Γιατι εθνικο ? ...εκει θελει βυσμα Εριφυλη ..ενα αλλο θεατρο δεν σου κανει ...ειναι και πολλα..κανενα υπουργειο πολιτισμου να πινεις φρεντο?
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Τωρα για λυκειο δεν ξερω...σε εμας ερχοταν καποιες ωρες (λιγες) φιλολογες απο το εκπα και εκαναν οτι εκαναν.
Μα εχουμε θεατρο στο λυκειο? εγω δεν θυμαμαι να ειχαμε.
Καλα και μαθημα θεατρου να βαλουνε οι φιλολογες θα το κανουν.
Κι όμως Γιάν²η μου, πριν όχι πάρα πολλά χρόνια (ήμουν τότε μαθητής) υπήρχε στο Λύκειο (Α ή Β τάξη) μάθημα επιλογής "Θεατρολογία" και όπως μάντεψες το έκαναν οι φιλολογίνες. Το έπαιρναν συνήθως κορίτσια και ένα (1) αγόρι. Δεν το είχα πάρει, αλλά από ότι είχα ακούσει πρέπει να ήταν ενδιαφέρον. Μας έκαναν και μια παραστασούλα την 25η Μαρτίου με θέμα (φυσικά) τις Σουλιώτισ²ες.
Υ.Γ. Χρόνια πολ²ά Γιάν²η μου για τη γιορτή σου.


 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Εντωμεταξύ παίρνω και εγώ παιδαγωγική επάρκεια από την σχολή μου, αλλά δεν ξέρω για ποιο μάθημα. Κινηματογραφία; Να βάλω σε λυκείοπαιδα να δούνε τον Πολίτη Κέϊν; :hypno:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,133 μηνύματα.
Εντωμεταξύ παίρνω και εγώ παιδαγωγική επάρκεια από την σχολή μου, αλλά δεν ξέρω για ποιο μάθημα. Κινηματογραφία; Να βάλω σε λυκείοπαιδα να δούνε τον Πολίτη Κέϊν; :hypno:
Από περιέργεια: γίνεται από Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου να διδάξεις σε σχολεία;

Αν ναι, ποιό μάθημα;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Στην θεατρικών όπου σπουδάζω, έχω υποχρεωτική πρακτική (και πτυχιακή)..
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ούτε εγώ ούτε κανένας από τους συμμαθητές μου όσους έχω ρωτήσει είναι πότε την κάνουμε και πού απευθυνόμαστε..
Και πόσους μήνες κρατάει! Κρατάει ένα εξάμηνο ή έναν χρόνο; Και εγώ διαλέγω τον τομέα;
Δεν έχει νόημα να σου πούμε τίποτα εδώ, οι διαδικασίες και οι λεπτομέρεις διαφέρουν σημαντικά απο ίδρυμα σε ίδρυμα, απο σχολή σε σχολή και απο τμήμα σε τμήμα.

Επικοινώνησε με την γραμματεία σου ή το γραφείο πρακτικής.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Από περιέργεια: γίνεται από Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου να διδάξεις σε σχολεία;

Αν ναι, ποιό μάθημα;
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω με σιγουριά. Επίσης ψάχνοντας στην ιστοσελίδα της σχολής μου, δεν μπορώ να βρω να αναφέρεται κάπου πως παίρνεις Πιστοποίηση Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας, οπότε μπορεί να μην ισχύει πως το τμήμα μου σου δίνει κάτι τέτοιο και να έχω άδικο.

Έχουμε ένα μάθημα στην σχολή που ονομάζεται "Ο Κινηματογράφος και οι Οπτικοακουστικές Τέχνες στην Εκπαίδευση: Παιδαγωγικές Προσεγγίσεις και Εφαρμογές". Φαντάζομαι το έχουνε για κάποιο λόγο στο πρόγραμμα αυτό, οπότε αν όντως ισχύει πως το τμήμα σου δίνει διδακτική επάρκεια θα είναι κάτι σχετικό.

Έκανα και λίγο παραπάνω ψάξιμο, και έπεσα πάνω σε ένα πρόγραμμα που έχει το Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας στην Κέρκυρα, που φαίνεται να είναι πιο ξεκάθαρο από το δικό μου:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Αυτή η θεατρικών με έχει βασανίσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Έχουμε υποχρεωτική πρακτική ΚΑΙ πτυχιακή και επίσης θέλω να πάρω και παιδαγωγική επάρκεια (που κανονικά έπρεπε να την πάρω σε αυτό το εξάμηνο, αλλά δεν την πήρα) η οποία συνολικά είναι ΤΕΣΣΕΡΑ εξάμηνα. Θα τρελαθώ😒
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top