Τι γνώμη έχετε για τις ασκήσεις των διακοπών;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Διακοπές νοούνται εδώ κυρίως αυτές των Χριστουγέννων και του Πάσχα.
Ποιά η αποψή σας και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γιατί όχι?Έτσι ξεκουραζόμαστε χωρίς να ξεχνάμε τα μαθήματα παράλληλα + έχουμε και κάτι να κάνουμε και δε βαριόμαστε στις διακοπές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δε θυμάμαι να έκανα άσκηση διακοπών νωρίτερα από το βράδυ πριν ξαναρχίσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Γιατί όχι?Έτσι ξεκουραζόμαστε χωρίς να ξεχνάμε τα μαθήματα παράλληλα + έχουμε και κάτι να κάνουμε και δε βαριόμαστε στις διακοπές!!!
πολύ σε ζηλεύω που βαριέσαι στις διακοπές :(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν δεν μιλάμε για την τρίτη λυκείου, τότε πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να δίνονται πολλές ασκήσεις στους μαθητές κατά την περίοδο των διακοπών. Η ξεκούραση χρειάζεται!
Στην τρίτη λυκείου οι διακοπές των Χριστουγέννων είναι οι πιο σημαντικές, γιατί είναι το μοναδικό διάλειμμα πριν τον..μεγάλο αγώνα, αφού τα μαθήματα συνεχίζονται και στις διακοπές του Πάσχα. Οπότε τα Χριστούγεννα πρέπει να ξεκουράζονται οι μαθητές,χωρίς να χάνουν επαφή με τα μαθήματα (εγώ την πρώτη εβδομάδα των διακοπών των χριστουγέννων δεν είχα κανένα μάθημα ;) ).
Επίσης, μόλις τελειώσουν τα καλοκαιρινά για την τρίτη λυκείου, οι περισσότεροι καθηγητές δίνουν στους μαθητές ασκήσεις για το καλοκαίρι. Θεωρώ πως αν κάποιος ασχοληθεί σοβαρά με αυτές θα δει μεγάλα αποτελέσματα και θα κάνει μια ωραιότατη επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγω παιδιά από ένα σημείο και μετά όντως καταλήγω να τις βαριέμαι.. Συνήθως διαβάζω μαθήματα που με ενδιαφέρουνε ή έχω κενά, το θεωρώ τεράστια ευκαιρία να ασχοληθώ με αυτά που όλο τον υπόλοιπο χρόνο δεν έχω καιρό... Και σε όποιον το εξηγω δεν με καταλαβαινει!! :( Εχεις 15 μερες κενές και θα τις αφήσεις έτσι??? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι θα λέγατε αν δίνονταν οι ασκήσεις αυτές ως προαιρετικές; Δηλαδή, όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά ας τις κάνει.
Η στις μικρότερες ηλικίες, που ακόμα δεν έχουν κριτική σκέψη αποκτήσει, να δίνονται υποχρεωτικές αλλά επιλογής, δηλ. απο τις 10 πχ διάλεξε 5 και κάνε τες.
Τι λέτε γι' αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δε πρεπει να υπαρχουν!! Οι διακοπες για ξεκουραση ειναι,.. Τωρα αν ειστε 3η Λυκειου, ο μονος λογος για να διαβασετε τοτε ειναι αν νομιζετε οτι εχετε κενα και θελετε να τα καλυψετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θυμαμαι τον εαυτο μου απο α γυμν να κανω τις ασκησεις των αγγλικων και των αρχαιων το βραδυ πριν ανοιξουμε :redface:
Το διαβασμα στις διακοπες κανει καλο... Δεν ξεχνας αυτα που εμαθες... Δεν ειναι αναγκη να λυσεις ολες τις ασκησεις... Μην λυνεις και καμια... Κανε απο μονος/η σου επαναληψεις!
Προσωπικα φετος τοσο στις διακοπες των χριστουγεννων οσο και στις διακοπες του πασχα ( και περισσοτερο προβλεπεται) δεν με περνει να μην διαβασω... μιας και μετα απο λιγο καιρο δινω...

τιπ: οι διακοπες του πασχα ειναι καλη ευκαιρια για επαναληψη αφου απεχουν ουσιαστικα λιγο απο τις εξετασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Θα πρέπει να καταργηθούν, οι διακοπές είναι μόνο για να ξεκούραση και για να ξεφύγουν οι μαθητές από την ρουτίνα του διαβάσματος. Το λέει και η ίδια η λέξη, διακοπές, σταματάω να κάνω κάτι για ένα διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Προσωπικά η γνώμη μου είναι κάπου στη "μέση". Ναι μεν είμαι ενάντια στη μόδα μερικών καθηγητών να σε φορτώνουν με κάτι φυλλάδια γεμάτα ασκήσεις που με την όψη και μόνο σε πιάνει πονοκέφαλος αλλά και η άλλη λύση του να μην έχεις να διαβάσεις τίποτα ιδιαίτερα γνωρίζοντας ότι σε λίγο καιρό δίνεις εξετάσεις δεν τιμά καμία από τις 2 πλευρές. Εγώ πχ προτιμώ να μου βάλει για σπίτι ότι θα έβαζε και αν είχαμε την επόμενη μέρα μάθημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θεωρώ ότι πλην της τρίτης λυκείου δεν υπάρχει λόγος να φορτώνουν τους μαθητές με ασκήσεις. Προσωπικά εκτός από την τρίτη λυκείου και φέτος που ξαναδίνω δεν διάβασα πότε στις διακοπές. Διάβαζα πχ την κυριακή πριν ανοίξουν τα σχολεία τα μαθήματα της δευτέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αντί για φόρτωμα με ασκήσεις εναλλακτικά θα πρότεινα να ενθαρρύνουν τους μαθητές να διαβάζουν περισσότερα εξωσχολικά στις διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Διαφωνώ όσο δεν παίρνει.Οι διακοπές είναι για ξεκούραση και όχι για να βάζουμε ασκήσεις στους μαθητες να μην κάνουν γιορτές!Θυμάμαι δευτέρα γυμνασίου,μας είχανε βάλει τόσα,που τα χριστούγγεννα(τη νύχτσ)καθόμουν και έγραφα ιστορία.
Αν παρ'όλα αυτά κάποιος μαθητής θέλει επιπλέον ασκήσεις θεωρώ δεδομένο ότι ο καθηγητής (ο σωστός καθηγητής) μπορεί να τον προμηθεύσει άμεσα.
Εμάς φέτος (β λυκείου) δεν μας έβαλαν ασκήσεις πολλές ούτε από κατεύθυνση(θεωρητική) ούτε από γενική παιδεία αν εξαιρέσεις τον καθηγητή της άλγεβρας γεωμετρίας που έβαλε κάπως περισσότερες από το κανονικό (6-7 ασκήσεις από το βιβλίο ενώ συνήθως στη χειρότερη βάζει 5).
Βέβαια μας έβαλαν στην κατεύθυνση στα λατινικά την πρώτη μέρα που γυρνάμε επαναληπτικό τεστ,αλλά δεν μετράει γιατί βάζει κάθε δίμηνο.
Φέτος δεν έχω παράπονο,από πουθενά δεν μας πιέσανε.Γενική παιδεία οι κανονικοί άνθρωποι δείχνουν κατανόηση και δεν πιέζουν στις διακοπές ούτε σε τετραήμερα και τέτοια.Παλιά ήταν χάλια που οι καθηγητές έκθεσης και λογοτεχνίας,είχαν μία λύσσα να μας βάζουν να γράφουμε περιλήψεις βιβλίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η τάση αυτή που περιγράφει η φιλόσοφος, οφείλεται επειδή δεν γίνεται το μάθημα όπως πρέπει όλη τη χρονιά, οι μαθητές δεν διαβάζουν όπως πρέπει έτσι ώστε τις ημέρες των διακοπών να κάνουν πραγματικά διακοπές. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Πάντως, δεν φταίνε μόνο οι καθηγητές. Αλλά γενικά είμαστε λαός της τελευταίας στιγμής. Κλασικό παράδειγμα, το "αναπαραγόμενο" άγχος στο φόρουμ με τις πανελλήνιες όλο το 24ωρο. Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά: να ξυπνούν και να κοιμούνται οι μαθητές με τις πανελλήνιες στο μυαλό τους, λες και η ζωή είναι μόνο πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει να διαβάζω στις διακοπές και να έχω ένα πακέτο ασκήσεις από κάθε μάθημα για επανάληψη.
Θεωρώ πως ο σωστός καθηγητής πρέπει να βάζει αρκετή δουλειά την περίοδο αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει να διαβάζω στις διακοπές και να έχω ένα πακέτο ασκήσεις από κάθε μάθημα για επανάληψη.
Θεωρώ πως ο σωστός καθηγητής πρέπει να βάζει αρκετή δουλειά την περίοδο αυτή.

Αρκετή δουλειά δε πρέπει να βάζουν. Γι' αυτό λέγονται διακοπές. Πρέπει να ξεκουράζονται οι μαθητές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εμάς μας έδωσαν από τώρα ύλη για τις εξετάσεις... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εμάς μας έδωσαν από τώρα ύλη για τις εξετάσεις... :Ρ

Λογικά όχι ολόκληρη και φυσικά όχι την επίσημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Παντα δυστυχως τις ασκησεις τις εκανα το τελευταιο βραδυ πριν αρχισουμε παλι η το πρωι της επομενης μερας. Αν και καθε φορα εβαζα στοχο οτι απο τις 2 πρωτες μερες θα εχω ξεμπερδεψει με τα παντα, ποτε δεν το καταφερνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top