Τι γνώμη έχετε για τις ΗΠΑ;

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αν και καταλαβαίνω πως το λες, θέλω να υπενθυμίσω τα παρακάτω: ελληνική δύναμη στην Κορέα, ελληνική δύναμη στο Κόσοβο, ελληνική δύναμη στο Αφγανιστάν. :P

εκεί μας διατάζουν οι μεγάλες δυνάμεις να στείλουμε στρατό.Συμφωνώ με τον Γιώργο,οι ΗΠΑ για να γίνουν υπερδύναμη συνωμοτούν εις βάρος άλλων λαών και παράγουν όπλα,ενώ αναπτύσσουν τα υπάρχοντα για να έχουν τον έλεγχο σε διάφορες χώρες οι οποίες έχουν πλούτο(Ιρακ,αφγανιστάν κτλ) και έχουμε δει απο την ιστορία ότι συνέχεια κάνουν πολέμους για να δείχνουν την "δύναμη" τους και να εκμεταλλευτούν τους πόρους της συγκεκριμένης χώρας.
Αν και εμείς έχουμε σοβαρά προβλήματα στα εσωτερικά μας ζητήματα,δεν προσπαθούμε να αναδειχθούμε εις βάρος άλλων λαών και ο μόνος επεκτατικός πόλεμος που είχαμε κάνει ήταν με τον μέγα αλέξανδρο.Πέρα από αυτό όλες οι μάχες γινόντουσαν για αμυντικούς σκοπούς.
Επίσης οι ελάχιστες έρευνες που έχουμε κάνει αφορούσαν το κοινό καλό(π.χ κατασκευή αυτοκινήτων με χαμηλή κατανάλωση/χρησιμοποίηση φιλικών προς το περιβάλλον ουσιών κτλ).
Στις ΗΠΑ μαρέσει μόνο η αξιοκρατία που υπάρχει.όλα τα άλλα είναι άστα να πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Αναφέρομαι στην λογοτεχνία , την μουσική , και τις πολιτείες της περιφέρειας των ΗΠΑ όπου κατοικούν απλοί και χαρούμενοι άνθρωποι

Και φυσικά αναφέρομαι στο γεγονός της προτοπορίας και της προόδου που έχουν στην επιστήμη στον οποίο τομέα είναι πραγματικά έτη φωτός μπροστά απο την Ευρώπη

Ξαναλέω , στην εξωτερική πολιτική σκαμπάζουν και είναι πραγματικά κατακριτέοι

Όποιος θέλει ανοίγει ένα βιβλίο ή παρακολουθεί διάφορα γεγονότα και μαθαίνει
Μητρικές συμβουλές μέσω διαδυκτύου σορρυ , δεν παίρνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
συγγνωμη γκαρχ, δν το ξερα. Τουλαχιστον δν καναμε πολεμο για κατι περαν της ελευθεριας.

Τι πολιτισμος? Υπαρχει αμερικανικη κουζινα ας πουμε? (χτιζουν τα σπιτια πια χωρις κουζινα) Εχουν καμια παραδοση? Τπτ που να εκφραζει καποια φιλοσοφια πλην του "money makes the world go round"? Που για καθε μικροκακουχια στη ζωη τους πανε σε ψυχολογο? Που η μονη διασκεδαση ειναι να επισκεπτονται τους τιτανες του υπερκαταναλωτισμου, "mall"? Που περνανε το σαββατοκυριακο μπροστα στη τν (μεσο μαζικης προπαγανδας) τρωγοντας αηδιες? Δν ξερω αν υπαρχει πολιτισμος ειναι πιθανως μια επανεκδοση απο οτι εχουν δανιστει απο την ευρωπη. Δν εχουν κατι κατα δικο τους μοναδικο! Οκ περι επιστημης ειναι εξαιρετικοι αλλα οκ, δν ειναι μονο η επιστημη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Μουσική (οχι τα ραπ κλπ) Βιβλία (ποίηση , λογοτεχνία) Ζωγραφική

και η τεχνη δεν δανειζεται , απλωνεται και ανήκει σε όλους , μην μπερδεύεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Dog

Νεοφερμένος

Η Blue Dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ζαικς μηπως υπερβαλεις;Εχουν παραδοσεις, μην ξεχναμε πως πολλες ανεξαρτητες ταινιες και μουσικες εχουν αμερικανικες καταβολες. Τα περισσοτερα απο οσα περιγραφεις αποτελουν στοιχειο του δυτικου πολιτισμου εν γενει, δεχομενοι φυσικα τις μικροδιαφορες που υπαρχουν απο τοπο σε τοπο. Ειτε το θελουμε ειτε οχι, υπαρχει πλεον ενας ενιαιος τροπος ζωης και κοινωνικης οργανωσης, πολιτισμικης και επιστημονικης παραγωγης. Δε θεωρω την Αμερικη τη σουπερουαου πολιτισμικη χωρα, αλλα δε μπορω παρα να παραδεχθω πως εχει συμβαλει ιδιαιτερα στο οικουμενικο οιδεναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Καλησπέρααα
κοιτα,δεν σκεφτονται ολοι οι Αμερικανοι να γινουν ανορεξικοι και δεν τους ενδιαφερει μονο αυτο,ουτε φυσικα μονο τα αμαξια...ειναι λιγο γενικο αυτο...αλλωστε μην ξεχναμε οτι αυτη η νοοτροπια υπαρχει στις περισσοτερες χωρες στον κοσμο,δεν κραταει τα σκηπτρα η Αμερικη...
ένα παράδειγμα έφερα απλώς:)


Η ιστορία είναι μια σειρά γεγονότων, δεν υπάρχει καλή και κακή ή σπουδαία ιστορία.
Στην περίπτωση αυτή ισχύει ότι είπε ο Mr Crowley παραπάνω.
Για την ακρίβεια δεν είναι συνυφασμένη η ιστορία με τον πολιτισμό. Πολιτισμός υφίσταται και στην προϊστορία. :)
Η ιστορία υπάρχει από τη στιγμή που υφίστανται γραπτά κείμενα.
Α, και η Guest854551 στο τελευταίο κομμάτι αναφέρεται σε quote του Anthony, όχι σε σένα. Μην αρπάζεσαι. ;)
οκ, αφού έτσι νομίζεις δεν θα σου αλλάξω γνώμη, απλώς να θυμάσαι πως για να υπάρξει ιστορία θα πρέπει πρώτα να υπάρχει ο πολιτισμός διότι αυτός είναι η κύρια πηγή μελέτης της. και ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ η Αμερική το είπαμε έχει πολιτισμός...δεν αρπάζομαι:)

κοπελιά χαλάρωσε λίγο...

ΜΗΝ ΓΡΆΦΕΙΣ ΑΠΕΡΊΣΚΕΠΤΑ:PΠριν απάντησεις σε κάτι μάθε να βλέπεις που αναφέρεται....

Είδες πουθενά ότι αναφερόμουν σε σένα?????Πάς καλα????Δες ξάνά μόνη σου και ίσως δει τι γίνεται άντε μπράβο....


όσο για την απάντηση σου...

όπως ξαναείπα η ιστορία αρχίζει από τους γηγενείς πλυθησμούς πρίν την έλευση των ισπανών...
και όχι δεν το λέει μόνο το ίντερνετ...έχω διαβάσει σωρεία κειμένων και φυσικά βιβλία που αναφέρονται σε αυτά δεν θα επεκταθώ...και ας δεν ήταν νεό δεν θα έλεγες ότι η Αμερική δεν έχει ιστορία....γιατί μιλάμε ότι οι πλυθησμοί αυτοί ήταν χιλιάδες χρόνια πιο πρίν...Ινκας,Αζτεκοι κτλ...

Και θα σου πω κάτι...δεν ήμουν αυτή που αρχιζε να γελά με τα πόστ των άλλων σχετικά μα την αμερική και την κατέκρινε...οπότε άλλος κατακρίνεις και όχι εγώ...
φιλική συμβουλή...δεν σου κρίνουμε το επίπεδο γνώσεων σου...συζήτηση κάνουμε οπότε μην αρπάζεσαι με το περαμικρό...
το πόσα ξέρεις ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει:)

Και δεν είπα ότι πρόσβάλες κάποιο άτομο εδώ μέσα αλλά ένα όλοκληρο κράτος...
θεώρησα απαράδεκτη τη στάση σου απέναντι σε αυτό το γεγονός...καθώς πολλοί άνθρωποι έδωσαν την ζωη τους και το αίμα τους για την χώρα που εσύ αποκαλείς ότι δεν έχει ιστορία...




δεν κρίνω την απάντηση σου αλλά την γενικότερη σου στάση.....

Κοιτά που είμαστε εμείς με χιλιάδεςςςςςςς χρόνια πολιτισμό και κοίτα που βρίσκονται οι άλλες χώρες και θα καταλάβεις...και πιο συγκεκριμένο παράδειγμα Αυστραλία....

Και δες το ως συμβουλή μην κρίνεις και μην γράφεις απερίσκεπτα....δες που απάντησα πρώτα και θα καταλάβεις...είσαι αρκετά μεγάλη να το δείς μόνη σου...:)
γειααααα
καταρχάς μην με λες κοπελιά γιατί το απεχθάνομαι.
πφφ σιγά, σου απάντησα εγώ αντί του Anthony:P μια χαρά πάω μπράβο και σε εσένα ολε...
"η ιστορία αρχίζει από τους γηγενείς πλυθησμούς πρίν την έλευση των ισπανών..." εκτός από αυτό υπάρχει κάτι καινούργιο να μας πείς?
"δεν ήμουν αυτή που αρχιζε να γελά με τα πόστ των άλλων σχετικά μα την αμερική και την κατέκρινε...οπότε άλλος κατακρίνεις και όχι εγώ...
φιλική συμβουλή...δεν σου κρίνουμε το επίπεδο γνώσεων σου...συζήτηση κάνουμε οπότε μην αρπάζεσαι με το περαμικρό...
το πόσα ξέρεις ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει:)
γιατί κάνεις λόγο για το ποιος γελάει με τα ποστ των άλλων και γιατί εννοείς εμένα (προφανώς) από την στιγμή που δεν το έκανα. με τον τρόπο που απάντησες έκρινες τις γνώσεις μου για αυτό τέλος...δεν είμαι ψώνιο για να αρχίσω να σου αραδιάζω τι ξέρω και ούτε που με ένοιαξε να μάθεις κιόλας.

"Και δεν είπα ότι πρόσβάλες κάποιο άτομο εδώ μέσα αλλά ένα όλοκληρο κράτος...
θεώρησα απαράδεκτη τη στάση σου απέναντι σε αυτό το γεγονός...καθώς πολλοί άνθρωποι έδωσαν την ζωη τους και το αίμα τους για την χώρα που εσύ αποκαλείς ότι δεν έχει ιστορία..."
αν προσβλήθηκε το κράτος δεν φταίω εγώ! αυτή είναι η άποψη μου και την οποία έχω διαμορφώσει από τα ερεθίσματα που δέχομαι. ΑΝ σου αρέσει βρε παιδί μου τώρα. δεν μπορούν να είναι όλοι ευχαριστημένοι. εγώ αυτό πιστεύω και αυτό υποστηρίζω!!!
καλά έκαναν οι άνθρωποι και έδωσαν την ζωή τους για την χώρα τους και αυτό θα έκανα και εγώ αν έπρεπε!!! δηλαδή τι? θα πρέπει μόνο να τους επευφημώ?
ΤΟ ΑΝ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ Ή ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑ, ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!
αλοίμονο αν βασιζόμασταν στις απόψεις του καθενός....hellooooooo
επιπλέον, αυτά περί φιλελευθερισμού της γυναίκας δεν υπήρξαν μόνο στην Αμερική αλλά και στην Ευρώπη και κυρίως στην Αγγλία. όσο αυτό για την τεχνολογία είναι γνωστό ότι η Βιομηχανική Επανάσταση που αποτελεί και την απαρχή της τεχνολογίας ξεκίνησε από την Αγγλία!

και επειδή έχω πραγματικά κουραστεί να απολογούμαι σε άσχετους γιατί πιστεύω αυτό και εκείνο και το άλλο δεν ξανααπαντάω σε διαφόρου τύπου σχόλια μόνο αν χρειαστεί. είμαι εδώ για να πω την άποψη μου και τελείωσε. σε όποιον δεν αρέσει τα κουβαδάκια του και σε άλλη παραλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Πείτε με κολλημένο ή ότι εσείς θέλεται

Είναι ΗΠΑ .... Αμερική είναι ήπειρος και έχει 3 τμήματα , την Βόρειο , την Νότιο και την Κεντρική ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Με αυτη τη λογικη δεν υπαρχουν και πολλες κοινωνιες που να φανερωνουν ανωτερο πολιτισμο.:P
Οπως και να 'χει το βρισκω αρκετα δυσκολο να παραβλεψω τυπους οπως ο Jim Morrison, Jack Kerouak, τοσες και τοσες φοβερες ταινιες, ιδεες και τεχνολογικα επιτευγματα επειδη ομολογουμενως μπορεις να βρεις αρκετα ψηγματα συντηρητισμου, τι λες;;)

Ανώτερο πολιτισμό; Δε θα τον βρεις στη μάζα, οπωσδήποτε.
Το point μου είναι πως δεν είναι και τόσο ιδιαίτερη και προοδευτική η συνολική νοοτροπία των πολιτών των ΗΠΑ.

Για το τι λέω δες λίγο παρακάτω.:P

εκεί μας διατάζουν οι μεγάλες δυνάμεις να στείλουμε στρατό.

So? Αυτό να το θεωρήσω δικαιολογία;

συγγνωμη γκαρχ, δν το ξερα. Τουλαχιστον δν καναμε πολεμο για κατι περαν της ελευθεριας. \


Τι πολιτισμος? Υπαρχει αμερικανικη κουζινα ας πουμε? (χτιζουν τα σπιτια πια χωρις κουζινα) Εχουν καμια παραδοση? Τπτ που να εκφραζει καποια φιλοσοφια πλην του "money makes the world go round"? Που για καθε μικροκακουχια στη ζωη τους πανε σε ψυχολογο? Που η μονη διασκεδαση ειναι να επισκεπτονται τους τιτανες του υπερκαταναλωτισμου, "mall"? Που περνανε το σαββατοκυριακο μπροστα στη τν (μεσο μαζικης προπαγανδας) τρωγοντας αηδιες? Δν ξερω αν υπαρχει πολιτισμος ειναι πιθανως μια επανεκδοση απο οτι εχουν δανιστει απο την ευρωπη. Δν εχουν κατι κατα δικο τους μοναδικο! Οκ περι επιστημης ειναι εξαιρετικοι αλλα οκ, δν ειναι μονο η επιστημη!

Μμμ ναι, μπορείς να πεις ας πούμε ότι στην Κορέα πήγαμε ως μέλος του ΟΗΕ για να εξασφαλίσουμε την ανεξαρτησία του νότιου κράτους. Από την άλλη μπορούμε να πούμε ότι το κάναμε για να το παίξουμε καλοί στους Αμερικανούς και να μας αφήσουν να μπούμε στο ΝΑΤΟ.
Σε τέτοιους πολέμους υπάρχει πάντα το στοιχείο της ελευθερίας και ανεξαρτησίας, όμως συνήθως δεν αποτελεί την κύρια επιδίωξη των δυνάμεων επέμβασης, καθένας έχει τους δικούς τους στόχους. ;)

Ζαιξ αυτά που λες είναι όσα έχουν να κάνουν μόνο με τη μαζική κουλτούρα.
Η Αμερική είναι μια μεγάλη χώρα όπου μπορείς να βρεις από τον πιο αγράμματο φανατισμένο που τον ενδιαφέρει μόνο το σεξ και το φαΐ, έως τον μεγαλύτερο καλλιτέχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
οκ, αφού έτσι νομίζεις δεν θα σου αλλάξω γνώμη, απλώς να θυμάσαι πως για να υπάρξει ιστορία θα πρέπει πρώτα να υπάρχει ο πολιτισμός διότι αυτός είναι η κύρια πηγή μελέτης της. και ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ η Αμερική το είπαμε έχει πολιτισμός...δεν αρπάζομαι:)

Ναι το είπαμε έχει πολιτισμό. Δεν είπα τίποτα. :P

Ιστορία=6. (σε αντιδιαστολή προς την προϊστορία) η χρονική περίοδος από την εποχή από την οποία υπάρχουν οι πρώτες γραπτές μαρτυρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ξέρεις κάτι θα μπορούσα άνετα να σου αράδιασω όλοκληρα κείμενα από βιβλία κτλ...αλλά μεγάλη είσαι να διαβάσεις μόνη σου....
όχι δεν ξέρω αλλά αυτό γιατί μου το λές συνεχώς? μάλλον θέλεις να μου δείξεις πόσα έχεις διαβάσει για να μείνω εκστασιασμένη? ή κάντο ή μην το αναφέρεις καθόλου. και ναι το είπαμε είμαι μεγάλη και δόξα τον Θεό η βιβλιοθήκη μας γεμάτη βιβλία είναι.

"ο anthony μπορεί να απάντησει και μόνος του δεν χρειάζεται υπεράσπιση:Pκαι φυσικά μην ξεχνάς εύκολα δες την απάντηση σου...νόμιζες ότι αν αναφέρουν σε σένα οπότε μην λές ότι σε συμφέρει.."

πφφφ έλεος δηλαδή βρε κοπέλα μου μία πλάκα έκανα...

"δεν ήσουν αυτή που γέλαγε...???:hmm:ρίξε μια ματιά στα πόστ σου...ή μάλλον άσε μην σε βάζω και σε κόπο..."
α ναι...έχω γελάσει τόσες πολλές αυτές τις μέρες που αυτή την ξέχασα...

"που αυτή την στιγμή πληρώνουμε τα χρόνια διαφθοράς και σπατάλης..ναι γιατί θεωρούσαμε ότι είμαστε οι καλύτεροι από όλους...και αυτό μας έφαγε..να εκμεταλλεύονται άλλοι αυτά που εμείς θα μπορούσαμε να κάνουμε

και αν η ελλάδα σεβόταν επίσης τον εαυτό της δεν θα έτρεχε πίσω από τους αμερικάνους....εξωτερική πολιτική 1992-1993...ακόμα και τώρα ο παπανδρέου τρέχει πίσω από τον ομπάμα..."

Συγγνώμη σε εμένα τα λές αυτά? τα χρόνια διαφθοράς και σπατάλης ποιος τα δημιούργησε? ξέρω πολύ καλά που βρίσκεται η Ελλάδα και ξέρω επίσης πως ο καθένας από εμάς ξεχωριστά είναι υπέυθυνος για ατό όμως περισσότερο αυτή που μας "αντιπροσωπεύουν" (αχαχαχα)δηλαδή προσπαθείς ττώρα να μου συγκρίνεις την κατάσταση στην Ελλάδα και την Αμερική γιατί δεν κατάλαβα...για την εκμετάλλευση της Ελλάδας από άλλους φταίμε ΕΜΕΙΣ , η εξωτερική μας πολιτική και τα κονέ με τους Αμερικανούς...
Καλάααααααα ο Παπανδρέου τι νόμιζες ότι θα έκανε? αφού παιδί των Αμερικανών είναι!!! το δικό του συμφέρον κοιτάει και ποσώς τον ενδιαφέρει για την Ελλάδα.

"Αμερική εξέλιξη τεχνολογίας ακόμα και σήμερα..και μην μου λές μόνο για αγγλία..."
τι μην σου λέω μόνο ΑΓΓΛΙΑ αγαπητή μου???? γιατί από εκεί ξεκίνησε η Βιομηχανική επανάσταση, η οποία και θεωρείται η ΑΡΧΗ της τεχνολογιαςςςς!!! τι άλλο θέλεις δηλαδή? αυτή είναι η πηγή και έπειτα ακολούθησε η Αμερική...ή μήπως θέλεις να συγκρίνουμε την Αμερική με την Γερμανία? άστο καλύτερα...

"ένα πράγμα...διαστημική εξερεύνηση...αυτά που ξέρουμε στην αστρονομία,στη φυσική και τα μαθηματικά...από κει προήλθαν..."
τιιιιιιιιιιιιιι???????? ααααααααααααααααα τι εννοείς ότι η φυσική και τα μαθηματικά προήλθαν από την Αμερική? πφφφ δικαιολόγησέ το λίγο...

"αγνοείς το γεγονός ότι μέσω της ανάπτυξης της διαστημικής απολαμβάνουμε πολλά πράγματα στην καθημερινή ζωής μας.."
ποια πράγματα?

"αλλά δεν μπορείς να κρίνεις το ποιος είναι άσχετος εδώ μέσα και ποιος όχι..και δεν μπορείς να κρίνεις τον κάθενα μέσα ενός φόρουμ που ανταλάσσονται απόψεις.."
με την λέξη άσχετος δεν εννοούσα τον χαζό ή αυτόν που δεν ξέρει αλλά το ότι δεν σας γνωρίζω προσωπικά...ότι είστε "τυχαίοι"

"και ναι λέω και εγώ την γνώμη αλλά δεν περιμένω από όλους να συμφωνήσουν αλλιώς δεν θα υπήρχε διάλογος..ωραία μην ασχολείσαι..ποσως μας ενδιαφέρει επίσης..."
ε αφού ποσώς σας ενδιαφέρει τι μου απαντάς?

"και αν η αμερική δεν είχε κουλτούρα δεν θα ακούγαμε την μουσική που παράγεται από κει..
aka Lady Gaga,Beyonce κτλ...το θεωρώ κάπως υποκριτικό.."

και ποιος σου είπε ότι τους ακούω, πρώτον, και δεύτερον το γεγονός ότι έχω μια συγκερκιμένη άποψη για την Αμερική δεν αναιρεί ορισμένα πράγματα...και εγώ βλέπω αμερικάνικες ταινίες, δεν έχω πρόβλημα με τους Αμερικανούς και πολύ θα ήθελα να ταξιδέψω εκεί γιατί μου αρέσει να γνωρίζω καινούρια μέρη. αυτό που έχω πει και τονίζω είναι ότι ναιιιιιιι η Αμερική έχει πολιτισμό αλλά κατ' εμέ τους θεοποιούμε ενλω δεν βρίσκω τον λόγο. όσο περισσότερο τους ακολουθούμε τόσο υπερδύναμη θα γίνεται...

"και επίσης πολλά είδη μουσικής αναπτύχθηκαν από την αμερική..η ρόκ για παράδειγμα είναι εξέλιξη της soul και της reggee που εμφανιστήκε ώς ακούσμα αφροαμερικάνικης μουσικής..."
και τι είναι δηλαδή η ροκ που πρέπει να πω και ουαου? εμένα π.χ. δεν μου αρέσει και ας είναι και εξέλιξη των δικών μας "Ζουζουνίων":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
κοπέλα μου κατάλαβε κάτι......


οι απάντησεις μου αναφέρονται γενικά τουλάχιστον το μεγαλύτερος μέρος τους.αν αναφέρομουν σε σένα θα έλεγα εσύ..το οποίο θα το έχεις παρατήρησεις..

Και όχι δεν είμαι υποχρεώμενη να δείξω σε κανέναν τι ξέρω και τι έχω δεν ήταν ο σκόπος μου άλλωστε

και αντί να λες για τους άλλους ότι μιλάνε για τον εαυτό τους πρόσεχε τις απάντησεις σου..η μόνη λέξη που διαβάζω είναι η λέξη ''εγώ", τ ξέρω αυτό το ξέρω άλλο.. και ότι όλοι αναφέρονται σε σένα...

για χαλάρωσε λίγο....έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε..

δεν θα ασχοληθώ με τον ναρκισισμό σου..
άντε γειά:)
1)αν οι απαντήσεις σου καλή μου αναφέρονται γενικά τότε να το τονίζεις και να μην κάνεις κλικ στα δικά μου ποστ συγκεκριμένα! ξέρεις...ξεκαθάρισέ το πρώτα γιατί δεν έχω ραντάρ ούτε κρυστάλλινη σφαίρα για να ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι...
2)ε μην μας λες τότε θα σας αραδιάσω αυτό και εκείνο και μια εγκυκλοπαίδεια και 2 τόμους...
3)την λέξη "ΕΓΩ" κοπελιά που την είδες??? και σε τι να μιλήσω δηλαδή σε α' πληθυντικό? καλάαααα συγκεντρώσου λίγο...την άποψή μου εκφράζω
4)ναι αναφέρεσαι σε εμένα για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω... δεν το έπαιξα ξερόλας αγαπητή μου...ό,τι θέλεις βλέπεις!
5) άμα έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις τι κάθεσαι τότε? μόνη σου θέλεις και ασχολείσαι
6) ποια χαρακτηριστικά του ναρκισσισμού σου επέδειξα και για ποιο λόγο μιλάς για ναρκισσισμό? ας μην σχολιάσουμε το ποιος είναι ναρκισιστής γιατί πίστεψέ με δεν σε συμφέρει...καλύτερα να μιλάς για άτομα που ξέρεις...
και για να μπω επιτέλους και εντός θέματος:
αυτάααααααααα για τις ΗΠΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Δεν σταματάτε το ξεκατίνιασμα λέω εγώ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δεν σταματάτε το ξεκατίνιασμα λέω εγώ ?
δεν ξέρω αν είναι ξεκατίνιασμα αλλά προφανώς επειδη έτσι κατάντησε με τον καθένα που θέλει να του απολογούμαι κιόλας....φεεεεεεεεεύύύύύγωωωωωωω και δεν ξαναγυρίζω πίσω στα αφήνω όλα στα χαρίζω!!! :P(σχεδόν)
πιστεύω ωστόσο πως θα πρέπει να διευκρινιστεί και στον τίτλο ότι με τον όρο ΗΠΑ δεν εννοούμε ολόκληρη την Αμερική αλλά ένα συγκεκριμένο σύνολο πολιτειών. η Νότια Αμερική για παράδειγμα δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη όσο η Βόρεια με αποτέλεσμα αυτό να δημιουργήσει σύγχυση!
φιλάκια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
τι εννοούμε ιστορία και τι πολιτισμός? αν δεν είναι η ιστορία συνυφασμένη με τον πολιτισμό, τότε τί είναι???? υπάρχει ιστορία από την στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι και για τον ίδιο λόγο υπάρχει και πολιτισμός. με πιάνεις? :P

Uhm...no.Η ιστορία είναι μια well defined επιστήμη & that's it.Δες στο λεξικό για τον ορισμό της.Χρησιμοποιεί την επιστημονική μέθοδο,όπως κάθε άλλη επιστήμη,εξετάζει τα δεδομένα και καταλήγει σε συμπεράσματα.Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.Η ιστορία είναι μια επιστήμη,όπως είναι και τα μαθηματικά,και η φυσική,και η ψυχολογία,και η ιατρική και η κοινωνιολογία και τόσες άλλες.Είναι ουδέτερη και αντικειμενική,indifferent to our feelings & aspirations.It provides us with the truth,not with comfort to our illusions.
Ο πολιτισμός είναι μια πολύ πιο ευρεία έννοια και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί επιστήμη.Η ιστορία είναι συνυφασμένη με τη συστηματική μελέτη γεγονότων,χρησιμοποιώντας συγκεκριμένους κανόνες (βλ. Θουκυδίδης),ο πολιτισμός είναι...πολιτισμός.Εγώ θα συνταχθώ με τον Sigmund Freud,που έλεγε ότι θεμελιωτής του ανθρώπινου πολιτισμού ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πέταξε βρισιά αντί για πέτρα.

Επισης χαιρομαι που η μονη σχεση μας με τον πολεμο ηταν απο παντα η ΑΜΥΝΑ.

Και εγώ πάλι λυπάμαι που διάβασα τόσο ανιστόρητο σχόλιο μετά από hang over.Όχι τίποτα άλλο,μου βγήκε ο καφές απ'τη μύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
συγγνωμη γκαρχ, δν το ξερα. Τουλαχιστον δν καναμε πολεμο για κατι περαν της ελευθεριας.

Τι πολιτισμος? Υπαρχει αμερικανικη κουζινα ας πουμε? (χτιζουν τα σπιτια πια χωρις κουζινα) Εχουν καμια παραδοση? Τπτ που να εκφραζει καποια φιλοσοφια πλην του "money makes the world go round"? Που για καθε μικροκακουχια στη ζωη τους πανε σε ψυχολογο? Που η μονη διασκεδαση ειναι να επισκεπτονται τους τιτανες του υπερκαταναλωτισμου, "mall"? Που περνανε το σαββατοκυριακο μπροστα στη τν (μεσο μαζικης προπαγανδας) τρωγοντας αηδιες? Δν ξερω αν υπαρχει πολιτισμος ειναι πιθανως μια επανεκδοση απο οτι εχουν δανιστει απο την ευρωπη. Δν εχουν κατι κατα δικο τους μοναδικο! Οκ περι επιστημης ειναι εξαιρετικοι αλλα οκ, δν ειναι μονο η επιστημη!

Αυτα που μαυρισα θεωρω πως ισχυουν για ολη την Ευρώπη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Uhm...no.Η ιστορία είναι μια well defined επιστήμη & that's it.Δες στο λεξικό για τον ορισμό της.Χρησιμοποιεί την επιστημονική μέθοδο,όπως κάθε άλλη επιστήμη,εξετάζει τα δεδομένα και καταλήγει σε συμπεράσματα.Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.Η ιστορία είναι μια επιστήμη,όπως είναι και τα μαθηματικά,και η φυσική,και η ψυχολογία,και η ιατρική και η κοινωνιολογία και τόσες άλλες.Είναι ουδέτερη και αντικειμενική,indifferent to our feelings & aspirations.It provides us with the truth,not with comfort to our illusions.
Ο πολιτισμός είναι μια πολύ πιο ευρεία έννοια και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί επιστήμη.Η ιστορία είναι συνυφασμένη με τη συστηματική μελέτη γεγονότων,χρησιμοποιώντας συγκεκριμένους κανόνες (βλ. Θουκυδίδης),ο πολιτισμός είναι...πολιτισμός.Εγώ θα συνταχθώ με τον Sigmund Freud,που έλεγε ότι θεμελιωτής του ανθρώπινου πολιτισμού ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πέταξε βρισιά αντί για πέτρα.



Και εγώ πάλι λυπάμαι που διάβασα τόσο ανιστόρητο σχόλιο μετά από hang over.Όχι τίποτα άλλο,μου βγήκε ο καφές απ'τη μύτη.

χμμ ναι, βασικα το λεω με βαση πως π.χ δν πηγαμε να κατακτησουμε κατι για λογους χρηματων. τωρα θα μου πεις και καθε απελευθερωση παλι δεν εμπλεκεται το θεμα περιουσιας/χρηματων? βεβαια οι 823575979 ενωσεις στις οποιες ειμαστε μελη μας αναγκαζουν να στελνουμε "βοηθεια"....παντως οκ θελω να μαθω κατι που ισως δεν ξερω, απο ιστορικη αποψη, αναφερετε λοιπον...:)

Αυτα που μαυρισα θεωρω πως ισχυουν για ολη την Ευρώπη. ;)

ναι εχουμε παγκοσμιωποιηση, δε λεω, παντως τα περισσοτερα απο αυτα προηρθαν απο την αμερικη...η ευρωπη ηταν λιγο πιο προσκολλημενη στις παραδοσεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
χμμ ναι, βασικα το λεω με βαση πως π.χ δν πηγαμε να κατακτησουμε κατι για λογους χρηματων. τωρα θα μου πεις και καθε απελευθερωση παλι δεν εμπλεκεται το θεμα περιουσιας/χρηματων? βεβαια οι 823575979 ενωσεις στις οποιες ειμαστε μελη μας αναγκαζουν να στελνουμε "βοηθεια"....παντως οκ θελω να μαθω κατι που ισως δεν ξερω, απο ιστορικη αποψη, αναφερετε λοιπον...:)

Beat it dude,δεν το σώζεις.Οι πόλεμοι με αμιγώς οικονομικό χαρακτήρα,δηλαδή προς το συμφέρον της αστικής τάξης,ξεκίνησαν από τότε που αυτή ανέλαβε την εξουσία,απ'τον 19ο αιώνα και μετά.Σ'αυτήν την περίοδο,η Ελλάδα δεν είναι παρά μια παρανυχίδα στον παγκόσμιο χάρτη,τι πόλεμο να κάνει (αν και έχει κάνει και τέτοιους πολέμους,π.χ. 1896,1922,όλες οι φορές που συμμετείχε σε πολέμους του ΝΑΤΟ κλπ).Προγενέστερα,δεν υπήρχαν πόλεμοι με τη στενή έννοια του κεφαλαίου,γίνονταν όμως για τα συμφέροντα της αριστοκρατίας (βασιλιάδες,φεουδάρχες,αυτοκράτορες κλπ).Ε,από τέτοιους πολέμους αγορίνα,έχουμε μακραίωνη ιστορία και ήμασταν πολύ πιο βίαιοι απ'οποιαδήποτε σύγχρονη υπερδύναμη,δεδομένου ότι τότε η κοινωνία ήταν λιγότερο ανεπτυγμένη σε ζητήματα human rights.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τι γνώμη έχω? την χειρότερη.

Χολυγουντ,κοκα κολα,μακντοναλντς ειναι μονο λιγα απο τα "προιοντα" που καθηστουν αυτη την χωρα ως μια απο τις κορυφαιους του κοσμου!

πουλάει δηλητήρια και ο κόσμος τα τρώει. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως ακόμα και ιατροί πίνουν και τρώνε τις αμερικάνικες ανοησίες.
Επίσης και τα περισσότερα άλλα προιόντα δεν αποσκοπούν στην καλύτερη - πιο σωστή ζωή αλλά στο κέρδος. Τα περισσότερα φαρμακευτικά προιόντα είναι δηλητήρια που δίνουν μια προσωρινή βοήθεια στον οργανισμό μας και τον καθιστούν ανίκανο να ξεπεράσει την τάδε ίωση. Έτσι χρειαζόμαστε πάντα την βοήθειά τους.
Επιπλέον οδηγεί τους πάντες στην υπερκατανάλωση,
Φτώχεια, πορνεία, ναρκωτικά, όπλα, εγκλήματα, δυστυχία, μελαγχολία και ότι άλλο κακό ξέρουμε υπάρχει σε μεγάλο βαθμό εκεί.

δεν νομιζω να υπαρχει τοσο ρατισμος στισ ΗΠΑ πια οσο και στιν Ελλαδα!Στην Ελλαδα δεν σεβομαστε τους μεταναστες!Ουτε καν ιθαγενεια στα παιδια που εχουν γεννηθει εδω δεν εχει δωσει το κρατος!Συμφωνω παντως οτι η αμερικη εχει προκαλεσει απειρους πολεμους και εχει σκωτοσει εκκατομυρια ανθρωπους!Οσο για το τελευταιο με την τουρκια,εδω εχει να κανει το συμφερον!Αφου δεν εχει συμφερον με την ελλαδα φυσικο ειναι να υποστυριξουν την τουρκια!

Ναι, το ότι μετανάστες δημιουργούν πολλά προβλήματα, εγκλήματα, και ενοχλούν παιδιά σε σχολεία (τα παιδιά τους) τα ξεχνάς και το μόνο που μένει είναι ο ρατσισμός μας. Καταλήξαμε να φοβόμαστε να πούμε κάτι για τις άσχημες ενέργειες των ΛΑΘΡΟμεταναστών γιατί θα μας αποκαλέσουν ρατσιστές. Αν δώσουμε ιθαγένεια σε αυτούς σε λίγα χρόνια θα γίνεται της @@@@@@. Δεν πρέπει να αφήνουμε τόσους λαθρομετανάστες. Άλλο οι νόμιμοι μετανάστες. Αλλά δεν κατάλαβα σε ποιους αναφέρεσαι εσύ.

Υποστηρίζουν την Τουρκία σε σχέση με την Ελλάδα? Αυτό ισχύει? Δεν νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τη χειροτερη:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top