Τι γιορτάζουμε στις 28 Οκτωβρίου;

Τι γιορτάζουμε στις 28 Οκτωβρίου;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 19)
  • Την απελευθέρωση από το Γερμανικό ζυγό.

    Ψήφοι: 9 47.4%
  • Την απελευθέρωση από τους Τούρκους.

    Ψήφοι: 3 15.8%
  • Κουμπάκιας.

    Ψήφοι: 5 26.3%
  • Το "ΌΧΙ".

    Ψήφοι: 2 10.5%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τι ερώτηση είναι αυτή; Ούτε η υπουργός παιδείας (και θρησκευμάτων βεβαίως - βεβαίως) δεν γνωρίζει την απάντηση. Στο ΜΗΝΥΜΑ της προς τα σχολεία φαίνεται εντελώς ανιστόρητη, καθώς κάνει λάθος στο πότε άρχισε ο 2ος παγκόσμιος πόλεμος, ξεχνάει εναντίον ποιων πολεμήσαμε και φυσικά καμιά αναφορά σε φασισμό, ναζισμό και εθνική αντίσταση. Θεωρεί σημερινό κίνδυνο τον ...λαϊκισμό (από τον Άδωνη θα εμπνεύσθηκε) και αγνοεί τα προβλήματα ρατσισμού, εθνικισμού και φονταμενταλισμού που κυριαρχούν. Κρίμα κυρία Κεραμέως, σας θεωρούσα αξιόλογο άτομο. Είμαι περίεργος να δω το μήνυμά σας για την επέτειο του Πολυτεχνείου.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Τι ερώτηση είναι αυτή; Ούτε η υπουργός παιδείας (και θρησκευμάτων βεβαίως - βεβαίως) δεν γνωρίζει την απάντηση. Στο ΜΗΝΥΜΑ της προς τα σχολεία φαίνεται εντελώς ανιστόρητη, καθώς κάνει λάθος στο πότε άρχισε ο 2ος παγκόσμιος πόλεμος, ξεχνάει εναντίον ποιων πολεμήσαμε και φυσικά καμιά αναφορά σε φασισμό, ναζισμό και εθνική αντίσταση. Θεωρεί σημερινό κίνδυνο τον ...λαϊκισμό (από τον Άδωνη θα εμπνεύσθηκε) και αγνοεί τα προβλήματα ρατσισμού, εθνικισμού και φονταμενταλισμού που κυριαρχούν. Κρίμα κυρία Κεραμέως, σας θεωρούσα αξιόλογο άτομο. Είμαι περίεργος να δω το μήνυμά σας για την επέτειο του Πολυτεχνείου.



Δεν πειράζει ήξερε ο Γιαβρόγλου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Δεν γιορτάζουμε απολύτως τίποτα την 28η Οκτωβρίου, γιατί πολύ απλά ο Β'ΠΠ δεν έγινε ποτέ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν αύριο το 40 ο Μεταξάς απάντησε με retweet στον Μουσολίνι "Όχι"
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν γιορτάζουμε απολύτως τίποτα την 28η Οκτωβρίου, γιατί πολύ απλά ο Β'ΠΠ δεν έγινε ποτέ.

28η οχτωβρίου γιορτάζουμε το φραπέ της μαιρούλας και του μανωλάκη που νομίζουν ότι κάτι έγινε με τους Γερμανούς και τους Σπαρτιάτες :cool:


Η απόλυτη ξεφτίλα αλλά η κλανιά, υφάκι γκομενοποζεριάς, το μαλλί και το τατουάζ σε πρώτο πλάνο. Καλά παιδάκια, αλλά μέχρι εκεί...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν πειράζει ήξερε ο Γιαβρόγλου!


Μπορείς ελεύθερα να είσαι fanboy της ΝΔ όπως ο Κατακουζηνός ήταν του οΣάκης αλλά δεν θεωρείται argument η αναγωγή του οποιουδήποτε αρνητικού σχολίου για τη ΝΔ και τα στελέχη της στα αντίστοιχα του ΣΥΡΙΖΑ. Αποδέξου την πληροφορία και μέχρι εκεί.

Αν μη τι άλλο αν και οι δύο πλευρές δεν γνωρίζουν ή χειρότερα δεν αναφέρονται με ακρίβεια στα ιστορικά αυτά γεγονότα μόνο τροφή για προβληματισμό και ανησυχία θα το χαρακτήριζα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Μπορείς ελεύθερα να είσαι fanboy της ΝΔ όπως ο Κατακουζηνός ήταν του οΣάκης αλλά δεν θεωρείται argument η αναγωγή του οποιουδήποτε αρνητικού σχολίου για τη ΝΔ και τα στελέχη της στα αντίστοιχα του ΣΥΡΙΖΑ. Αποδέξου την πληροφορία και μέχρι εκεί.

Αν μη τι άλλο αν και οι δύο πλευρές δεν γνωρίζουν ή χειρότερα δεν αναφέρονται με ακρίβεια στα ιστορικά αυτά γεγονότα μόνο τροφή για προβληματισμό και ανησυχία θα το χαρακτήριζα.


Αυτό ήθελες να πεις;;;Άλλοι κράζουν τα πάντα φίλη μου χωρις λόγο.Αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω σου έχω την λύση!!!Ignore!


Α επίσης θα γράφω ότι θέλω από την στιγμή που δεν προσβάλω κάποιον.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μπορείς ελεύθερα να είσαι fanboy της ΝΔ όπως ο Κατακουζηνός ήταν του οΣάκης αλλά δεν θεωρείται argument η αναγωγή του οποιουδήποτε αρνητικού σχολίου για τη ΝΔ και τα στελέχη της στα αντίστοιχα του ΣΥΡΙΖΑ. Αποδέξου την πληροφορία και μέχρι εκεί.

Aυτό κατάλαβες εσύ; Οι ευθύνες του ΣΥΡΙΖΑ για την αφελληνοποίηση της μέσης εκπαίδευσης ήταν υπαρκτές και θα φανούν όταν σημερινά 10χρονα γίνουν "νταξ μωρέ" 20χρονα. Στη χώρα του "νταξ μωρέ" είναι λίγο γελοίο, υποκριτικό να το πω, επικίνδυνο ίσως μετά από κάποιες δεκαετίες να βλέπουμε όλα με φίλτρο γιατί η πραγματικότητα δεν αντέχεται.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Aυτό κατάλαβες εσύ; Οι ευθύνες του ΣΥΡΙΖΑ για την αφελληνοποίηση της μέσης εκπαίδευσης ήταν υπαρκτές και θα φανούν όταν σημερινά 10χρονα γίνουν "νταξ μωρέ" 20χρονα. Στη χώρα του "νταξ μωρέ" είναι λίγο γελοίο, υποκριτικό να το πω, επικίνδυνο ίσως μετά από κάποιες δεκαετίες να βλέπουμε όλα με φίλτρο γιατί η πραγματικότητα δεν αντέχεται.

Η εθνική συνείδηση, όπως είχε πει και ένας πασίγνωστος Αυστριακός στοχαστής που σημάδεψε με τη σκέψη του τον 20ο αιώνα, καλλιεργείται μέσω της οικογένειας και της εκπαίδευσης. Επομένως η "αφελληνοποίηση" του σχολείου και συνακόλουθα των Ελλήνων αποτελεί ένα ζήτημα περίπλοκο με πλήθος αιτίων, και φυσικά δεν μπορεί να αποδωθεί σε μία ή δύο μόνο κυβερνήσεις. Είναι, αντίθετα, αποτέλεσμα και της συλλογικής αδιαφορίας της ηγεσίας.

Εξάλλου, τι και αν ξέρει κανείς τι γιορτάζουμε στην 28η; Οι εθνικές επετείοι με την τρέχουσα μορφή τους έχουν καθαρά προπαγανδιστικό και όχι μορφωτικό χαρακτήρα, ούτε αποτελούν έναυσμα για περαιτέρω μελέτη. Ας γιορτάσουμε λοιπόν το Όχι του Μεταξά, μπράβο μας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η εθνική συνείδηση, όπως είχε πει και ένας πασίγνωστος Αυστριακός στοχαστής που σημάδεψε με τη σκέψη του τον 20ο αιώνα, καλλιεργείται μέσω της οικογένειας και της εκπαίδευσης. Επομένως η "αφελληνοποίηση" του σχολείου και συνακόλουθα των Ελλήνων αποτελεί ένα ζήτημα περίπλοκο με πλήθος αιτίων, και φυσικά δεν μπορεί να αποδωθεί σε μία ή δύο μόνο κυβερνήσεις. Είναι, αντίθετα, αποτέλεσμα και της συλλογικής αδιαφορίας της ηγεσίας.

Εξάλλου, τι και αν ξέρει κανείς τι γιορτάζουμε στην 28η; Οι εθνικές επετείοι με την τρέχουσα μορφή τους έχουν καθαρά προπαγανδιστικό και όχι μορφωτικό χαρακτήρα, ούτε αποτελούν έναυσμα για περαιτέρω μελέτη. Ας γιορτάσουμε λοιπόν το Όχι του Μεταξά, μπράβο μας.

Eννοείται. Βέβαια οι Αυστριακοί δεν έχουν έντονη "συνείδηση" γιατί τα Αυστριακά κράτη που κηδεμόνευαν την εποχή της αυτοκρατορίας αποσχίστηκαν με την σύμφωνη γνώμη και των δυο πλευρών. Σαφώς και η Τσεχία θα ήταν μια πιο δυνατή χώρα αν ήταν τμήμα της Αυστρίας αλλά καλή είναι και η σημερινή μορφή. Δεν αναμοχλεύουν το θέμα γιατί απλά έχουν βρει μια λύση για να προχωρούν στο μέλλον. Η Ελλάδα είναι μια διαφορετική περίπτωση. Αν πούμε να δεχτούμε την κατάσταση και αφομοιωθούμε κοινωνικά από Τούρκους, Σκοπιανούς, Αλβανούς κ.α. γείτονες δεν ξέρω τι οικονομικά οφέλη θα έχουμε; Είναι οικονομίες αντάξιες των χωρών που προανέφερα (π.χ. Ιταλίας);

Στην Αυστρία στην περιοχή του Τιρόλου που ένα κομμάτι ανήκει στη Β.Ιταλία ως αυτόνομη επαρχία Τιρόλο (πρόσεξε όνομα) δεν έχουν κανένα θέμα όταν το δυτικό κρατίδιο της Αυστριακής ομοσπονδίας, λέγεται επίσης Τιρόλο με πρωτεύουσα το Ίνσμπρουκ. Το ιταλικό τμήμα χάθηκα το 1918 με το αίμα χιλιάδων Αυστριακών στις Άλπεις (τα πτώματα έχουν μείνει εκεί σε κατάσταση ψύξης) και παρ' όλα αυτά οι δυο χώρες έχουν απίστευτη εμπορική και οικονομική συνεργασία σε όλα τα επίπεδα με τον δρόμο του Μπρένερ. Η παλαιά Αυστρία έφτανε ως το Μεράνο (έως εκεί μιλάνε και Γερμανικά). Οι συνοριακές επαρχίες των κρατιδίων του Τιρόλου και επαρχίας Μπολτσάνο (πόλη της επαρχίας) έχουν απίστευτη ομοιογένεια και σε γλώσσα καθώς το 50κάτι % μιλάει γερμανικά στο Μπολτσάνο και οι νέοι συνήθως σπουδάζουν στην Αυστρία! (είναι δεδομένο) ενώ και το μικρό Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Μπολτσάνο ας είναι σε Ιταλικό έδαφος έχει σπουδές στην αυστριακή γερμανική γλώσσα, για όσους δεν θέλουν να πάνε από εκεί.

Η Ιταλία με μια κυβερνητική πράξη του 1970 έδωσε διοικητική και οικονομική αυτονομία με οφέλη κυρίως για την Αυστρία ασχέτως αν η νομοθεσία παραμένει στην ιταλική γλώσσα. Για να καταλάβεις πως λειτουργούν οι Τιρολέζοι της Αυστρίας, το Τμήμα Χημείας του Παν.Ίνσμπρουκ υπέγραψε συμφωνία τεχνογνωσίας από την Β.Ιταλία στην οινολογία για την νέα κατεύθυνση που έκαναν. Έτσι στην Β.Ιταλία θα έχουν πρόσβαση στην επιστημονική ένωση χημικών-οινολόγων για να κάνουν πειράματα πάνω στο κρασί...ας ανήκουν σε άλλο έδαφος. Σκέψου να είχαμε ανάλογη δυνατότητα να κάνουμε έρευνα σε ερευνητικά κέντρα στην Αλβανία. Σε τι όμως; Στα ναρκωτικά;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Σκέψου να είχαμε ανάλογη δυνατότητα να κάνουμε έρευνα σε ερευνητικά κέντρα στην Αλβανία. Σε τι όμως; Στα ναρκωτικά;

Το θέμα δεν ειναι αυτο. Συνεργασία μπορεί να υφίσταται με κάθε χώρα σε υγιή τομέα.

Το ζήτημα ειναι να εξαλειφθεί η εθνοκρατιστικη αντίληψη που επικρατεί ακομα στην χώρα- σ αντίθεση με τα παραδείγματα που ανέφερες, που τα κρατη κατανόησαν ότι με το τέλος του Β ΠΠ μονο η Ειρήνη και η συνεργασία αποφέρει πρόοδο- που τρέφεται από την εσκεμμένη απαίδευσια του λαου. Πρέπει να αποδεσμευτεί από τους Κατσιφες, τα παπαδοεθνικια, την κυβέρνηση ( της οποίας οι μισοί ειναι απόγονοι ή συγγενείς δοσίλογων και συνεργατών των Ναζι) και να καταλάβει ότι το ετος ειναι 2019 μΧ και όχι 1950.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτό ήθελες να πεις;;;Άλλοι κράζουν τα πάντα φίλη μου χωρις λόγο.Αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω σου έχω την λύση!!!Ignore!


Α επίσης θα γράφω ότι θέλω από την στιγμή που δεν προσβάλω κάποιον.

Δεν ξέρω σε ποιους άλλους και ποιο κράξιμο αναφέρεσαι, σχολίασα απλά πόσο άκριτα υποστηρίζεις κάθε τι ΝΔ και κράζεις με τη σειρά σου κάθε τι ΣΥΡΙΖΑ. Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις και τους τσαμπουκάδες του πληκτρολογίου, προφανώς.

Aυτό κατάλαβες εσύ; Οι ευθύνες του ΣΥΡΙΖΑ για την αφελληνοποίηση της μέσης εκπαίδευσης ήταν υπαρκτές και θα φανούν όταν σημερινά 10χρονα γίνουν "νταξ μωρέ" 20χρονα. Στη χώρα του "νταξ μωρέ" είναι λίγο γελοίο, υποκριτικό να το πω, επικίνδυνο ίσως μετά από κάποιες δεκαετίες να βλέπουμε όλα με φίλτρο γιατί η πραγματικότητα δεν αντέχεται.

Δεν γνωρίζω εάν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένες αλλαγές από το 2015 και μετά καθώς δεν έχω επαφή με τη μέση εκπαίδευση εκ των έσω. Τα σημερινά 20χρονα γιατί είναι ανιστόρητα? Ο ΣΥΡΙΖΑ φταιει που δε θυμάμαι μια τάξη του σχολείου που περάσαμε και δεν αγγίξαμε απλά και μόνο τη σύγχρονη ιστορία γιατί "δεν προλαβαίνουμε βάση προγράμματος"? Δεν ορκίζομαι κιόλας αλλά μάλλον τότε είχαμε κυβερνήσεις ΝΔ - ΠΑΣΟΚ εναλλάξ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα είμαι κυνικός αλλά πιστεύω ουσιαστικός .
Μήπως όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν τα ξέρουν αυτά διότι αποτελούν μια ακόμα άχρηστη πληροφορία ανάμεσα σε πολλές άλλες που τους βομβαρδίζουν καθημερινά ; Και μήπως είναι άχρηστες πληροφορίες επειδή δεν βελτιώνει τον τρόπο ζωής τους με οποιονδήποτε τρόπο ; Και μήπως δεν το κάνουν αυτό επειδή διδάσκονται σαν τέτοιες & εν τέλει καταλήγουν να ερωτώνται σαν τέτοιες σε παιχνίδια κουίζ όπως αυτό :book: ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Θα είμαι κυνικός αλλά πιστεύω ουσιαστικός .
Μήπως όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν τα ξέρουν αυτά διότι αποτελούν μια ακόμα άχρηστη πληροφορία ανάμεσα σε πολλές άλλες που τους βομβαρδίζουν καθημερινά ; Και μήπως είναι άχρηστες πληροφορίες επειδή δεν βελτιώνει τον τρόπο ζωής τους με οποιονδήποτε τρόπο ; Και μήπως δεν το κάνουν αυτό επειδή διδάσκονται σαν τέτοιες & εν τέλει καταλήγουν να ερωτώνται σαν τέτοιες σε παιχνίδια κουίζ όπως αυτό :book: ;


Ε κοιτά δεν είναι άχρηστη πληροφορία τι γιορτάζει η χώρα σου σε μια Εθνική εορτή.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ε κοιτά δεν είναι άχρηστη πληροφορία τι γιορτάζει η χώρα σου σε μια Εθνική εορτή.


Δεν είναι άχρηστες, γιατί σε βοηθούν να καταλάβεις τον παθογενή τρόπο σκέψης που κυριαρχούσε κάποτε σε αυτήν τη χώρα - μπορεί και ακόμα, δεν ξέρω. Έχουμε δύο μεγάλες εθνικές επετείους που τιμούμε ( ; ) με στρατιωτικές παρελάσεις και διάφορες εκδηλώσεις οι οποίες αμφότερες αναφέρονται στην έναρξη κάποιου αγώνα (aka πολεμικής σύρραξης). Την μία, μάλιστα, την έχουμε μετακινήσει κατάλληλα έτσι ώστε να συμπίπτει με μία θρησκευτική εορτή.

Από την άλλη, δεν έχουμε ιδέα για το πότε «έφυγαν η Γερμανοί» - π.χ. απελευθέρωση των Αθηνών - ή για το πότε υπεγράφη το Πρωτόκολλο του Λονδίνου ή για το πότε έληξε ο Δεύτερο Παγκόσμιος Πόλεμος. Αυτήν την εμμονή με το να τιμούμε τους αγώνες κάποιων ανθρώπων με την έναρξή τους και όχι με το τέλος τους - άλλωστε, οι αγώνες της εθνικής αντίστασης ευοδώθηκαν όταν πλέον είχαμε απελευθερωθεί, όχι όταν μπαίναμε στον πόλεμο. Και, άντε με την 25η Μαρτίου να το καταλάβω. Τι θα λέγαμε στα παιδιά, ότι ήρθαν 3 άλλες χώρες το 1827, παίξανε πεντόβολα με τους Τούρκους στο Ναυαρίνο και μετά από λίγα χρόνια υπογράψαμε την ανεξαρτησία μας; Θα νόμιζαν τα παιδιά ότι ήμαστε κανένα προτεκτοράτο των δυτικών εκείνη την περίοδο - και άντε να καλλιεργήσεις υψηλό εθνικό φρόνημα έτσι. :Ρ

Οπότε, ναι, με αυτό το σκεπτικό, είναι σημαντικές ημερομηνίες. Τώρα, αν είναι σημαντικό από μόνο του το γεγονός ότι μπήκαμε στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, δεν ξέρω - αλλά, προσωπικά, δεν νομίζω.

Βέβαια, σε επίπεδο «κυνισμού», νομίζω συμφωνώ με τον @Samael: άμα κάπως αυτή η γνώση τους βελτίωνε τη ζωή, θα τη θυμούνταν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Δεν είναι άχρηστες, γιατί σε βοηθούν να καταλάβεις τον παθογενή τρόπο σκέψης που κυριαρχούσε κάποτε σε αυτήν τη χώρα - μπορεί και ακόμα, δεν ξέρω. Έχουμε δύο μεγάλες εθνικές επετείους που τιμούμε ( ; ) με στρατιωτικές παρελάσεις και διάφορες εκδηλώσεις οι οποίες αμφότερες αναφέρονται στην έναρξη κάποιου αγώνα (aka πολεμικής σύρραξης). Την μία, μάλιστα, την έχουμε μετακινήσει κατάλληλα έτσι ώστε να συμπίπτει με μία θρησκευτική εορτή.

Από την άλλη, δεν έχουμε ιδέα για το πότε «έφυγαν η Γερμανοί» - π.χ. απελευθέρωση των Αθηνών - ή για το πότε υπεγράφη το Πρωτόκολλο του Λονδίνου ή για το πότε έληξε ο Δεύτερο Παγκόσμιος Πόλεμος. Αυτήν την εμμονή με το να τιμούμε τους αγώνες κάποιων ανθρώπων με την έναρξή τους και όχι με το τέλος τους - άλλωστε, οι αγώνες της εθνικής αντίστασης ευοδώθηκαν όταν πλέον είχαμε απελευθερωθεί, όχι όταν μπαίναμε στον πόλεμο. Και, άντε με την 25η Μαρτίου να το καταλάβω. Τι θα λέγαμε στα παιδιά, ότι ήρθαν 3 άλλες χώρες το 1827, παίξανε πεντόβολα με τους Τούρκους στο Ναυαρίνο και μετά από λίγα χρόνια υπογράψαμε την ανεξαρτησία μας; Θα νόμιζαν τα παιδιά ότι ήμαστε κανένα προτεκτοράτο των δυτικών εκείνη την περίοδο - και άντε να καλλιεργήσεις υψηλό εθνικό φρόνημα έτσι. :Ρ

Οπότε, ναι, με αυτό το σκεπτικό, είναι σημαντικές ημερομηνίες. Τώρα, αν είναι σημαντικό από μόνο του το γεγονός ότι μπήκαμε στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, δεν ξέρω - αλλά, προσωπικά, δεν νομίζω.

Βέβαια, σε επίπεδο «κυνισμού», νομίζω συμφωνώ με τον @Samael: άμα κάπως αυτή η γνώση τους βελτίωνε τη ζωή, θα τη θυμούνταν.


Κοιτά εγώ είμαι υπέρ των παρελάσεων και το έχω πει και παλιότερα.Το θέμα δεν είναι αυτό,το θέμα είναι ότι τα παιδία δεν ξέρουν τι γιορτάζουμε,ποτέ εφυγαν οι Γερμανοί κτλ.Ειναι Βέβαια λογικό φίλε να συμβαίνουν αυτά όταν στο μάθημα της Ιστορίας κυριαρχεί η παπαγαλία στο σχολείο.Παω στοίχημα ότι με τα χρόνια η άγνοια των μαθητών για το παρελθόν θα μεγαλώνει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H Ελλάδα δεν ήταν και είναι προτεκτοράτο αποικιοκρατίας; Έχασα κανένα επεισόδιο; :hmm: Πότε είχε γνώμη η Ελλάδα για την Ελλάδα; ΠΟΤΕ.

Θα είμαι κυνικός αλλά πιστεύω ουσιαστικός .
Μήπως όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν τα ξέρουν αυτά διότι αποτελούν μια ακόμα άχρηστη πληροφορία ανάμεσα σε πολλές άλλες που τους βομβαρδίζουν καθημερινά ; Και μήπως είναι άχρηστες πληροφορίες επειδή δεν βελτιώνει τον τρόπο ζωής τους με οποιονδήποτε τρόπο ; Και μήπως δεν το κάνουν αυτό επειδή διδάσκονται σαν τέτοιες & εν τέλει καταλήγουν να ερωτώνται σαν τέτοιες σε παιχνίδια κουίζ όπως αυτό :book: ;

Οι πληροφορίες όμως αυτές είναι πιο χρήσιμες από τα Μαθηματικά αφού έτσι σιτίζεται όλη η προεδρία της δημοκρατίας με τις βαρύγδουπες δηλώσεις του Πάκη προς τον Ερντογάν, το 2021 που θα γιορτάσουμε δεν ξέρω τι ακριβώς αλλά φτιάξαμε και οργανισμό με πρόεδρο την Αθήνα 2004. Σημασία έχει ότι κάποιοι τρώνε από το βάζο με το μέλι. Βέβαια μιας και το ρίξαμε στις πληροφορίες, ο τραγουδιστής Μike είναι πιο χρήσιμη γνώση;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
H Ελλάδα δεν ήταν και είναι προτεκτοράτο αποικιοκρατίας; Έχασα κανένα επεισόδιο; :hmm: Πότε είχε γνώμη η Ελλάδα για την Ελλάδα; ΠΟΤΕ.



Οι πληροφορίες όμως αυτές είναι πιο χρήσιμες από τα Μαθηματικά αφού έτσι σιτίζεται όλη η προεδρία της δημοκρατίας με τις βαρύγδουπες δηλώσεις του Πάκη προς τον Ερντογάν, το 2021 που θα γιορτάσουμε δεν ξέρω τι ακριβώς αλλά φτιάξαμε και οργανισμό με πρόεδρο την Αθήνα 2004. Σημασία έχει ότι κάποιοι τρώνε από το βάζο με το μέλι. Βέβαια μιας και το ρίξαμε στις πληροφορίες, ο τραγουδιστής Μike είναι πιο χρήσιμη γνώση;

Στην προκειμένη το τι είναι χρήσιμο και τι όχι είναι απόλυτα σχετικό . Το σίγουρο είναι οτι αυτός που γνωρίζει έχει την ικανότητα να τα παρουσιάζει όπως θέλει σε εκείνους που δεν γνωρίζουν . Οπότε ναι,οι βαρύγδουπες εκφράσεις βρίσκουν απήχηση το πολύ στην προεδρία της Δημοκρατίας παρά στον ίδιο τον λαό . Η άγνοια ορισμένες φορές είναι προτιμότερη απο την ημιμάθεια που συχνά συνοδεύεται απο ξεροκεφαλιά .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
H Ελλάδα δεν ήταν και είναι προτεκτοράτο αποικιοκρατίας; Έχασα κανένα επεισόδιο; :hmm: Πότε είχε γνώμη η Ελλάδα για την Ελλάδα; ΠΟΤΕ.


Ειρωνεία ήταν... Προφανώς και η Ελλάδα δημιουργήθηκε γιατί συνέφερε γεωπολιτικά εκείνη την περίοδο τις μεγάλες δυνάμεις να αρχίσουν να κουτσουρεύουν την Οθωμανική αυτοκρατορία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top