Τι βαθμό πήρατε στο Απολυτήριο Λυκείου;

apostolis1992

Νεοφερμένος

Ο apostolis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
19,5 οπως και στη β' λυκειου..:P

Τέλεια φίλε! Γεμάτο αριστούχος παρατήρησα είναι το forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Να γίνω λίγο κακιά; Θα γίνω για να μου λυθεί η απορία!
Όσοι βγάλατε άνω του 19 διαβάζατε τα άλλα μαθήματα ή οι βαθμοί ήταν γενναιοδωρία των καθηγητών σας; :hmm:
Προσωπικα,δεν τα διαβαζα κατα τη διαρκεια της σχολικης χρονιας αλλα πχ στα αρχαια και στην ιστορια μπορουσα να συμμετεχω στο μαθημα γιατι ειχα γνωσεις απο τις προηγουμενες ταξεις που τα διαβαζα..:P Ε, τωρα σε μαθηματα οπως τα κειμενα και η κοινωνιολογια αν μπορεις να εκφρασεις τις αποψεις σου με επιχειρηματα εισαι ενταξει..Η φυσικη γενικης μου αρεσε και επειδη τα πρωτα κεφαλαια μοιαζουν λιγο με την χημεια κατευθυνσης δεν ειχα προβλημα..Στις ενδοσχολικες εξετασεις διαβαζα καθε μαθημα 2-3 ωρες..:P (στο λυκειο μου δεν αποκτας βαθμο με γενναιοδωρια και οχι δεν ειμαι κορη καθηγητη ή κατι τετοιο..)

Τέλεια φίλε! Γεμάτο αριστούχος παρατήρησα είναι το forum.

(κοριτσι ειμαι :redface:) Ναι και εγω απο οτι βλεπω γεματο αριστουχους ειναι.. Συγχαρητηρια σε ολους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να γίνω λίγο κακιά; Θα γίνω για να μου λυθεί η απορία!
Όσοι βγάλατε άνω του 19 διαβάζατε τα άλλα μαθήματα ή οι βαθμοί ήταν γενναιοδωρία των καθηγητών σας;
Θα πω τι γίνεται στο σχολείο μου (αλλού μπορεί να μην ισχύει, δεν ξέρω).
Το λύκειο μου είναι το πιο αυστηρό στην περιοχή όπου υπάρχουν και άλλα 5 λύκεια. Στην Α και τη Β οι βαθμοί πέφτουν με το σταγονόμετρο. Στα τετράμηνα βάζουν μπόλικα 7ρια και 8ρια και μερικά 6ρια, ενώ στα γειτονικά δεν έχω ακούσει για κάτω από 9. Για να πάρεις μεγάλο βαθμό πρέπει να ιδρώσεις. Έρχονται από τα γύρω μεταγραφή με 18 και πέφτουν στο 16. (Μας λένε σχολειο-φυλακή, κωλέγιο με ωμέγα κλπ). Φανταστείτε: Α λυκείου από 120 παιδιά, 8 επαναξεταστέοι, 5 αριστούχοι και Β λυκείου από 100 παιδιά, 5 επαναξεταστέοι, 3 αριστούχοι (τα στοιχεία από τον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου).
Όμως: αυτά δεν ισχύουν για τη Γ λυκείου. Εκεί οι βαθμοί πέφτουν με μεγάλη γεναιοδωρία και στην κατεύθυνση και στα ενδοσχολικά. Μας το λέγανε πάντα οι μαγαλύτεροι ότι η γραμμή του κέρβερου για τους βαθμούς (διευθυντή) δεν ισχύει στη Γ. Απόδειξη ότι από 100 παιδιά περίπου της Γ κανένας δεν έμεινε και βγήκαν 15 αριστούχοι. Καλά, τα γύρω λύκεια είναι χαλαρά σε όλες τις τάξεις, αλλά θέλω να ρωτήσω: στα δικά σας σχολεία τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στο δικό μου λύκειο στη γ' λυκείου μπήκαν ακόμα και σε μαθήματα κατεύθυνσης βαθμοί από 9-20.
Απλά μου φαίνεται λίγο παράξενο ένα τέλειο απολυτήριο σε μια τάξη που ασχολήσαι με 6-7 μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Απλά μου φαίνεται λίγο παράξενο ένα τέλειο απολυτήριο σε μια τάξη που ασχολήσαι με 6-7 μαθήματα...
Δεν ειναι καθολου παραξενο!Αν εχεις γνωσεις απο τις προηγουμενες ταξεις,συμμετεχεις στο μαθημα και γραψεις 20-19 στο διαγωνισμα του τετραμηνου και στις ενδοσχολικες τοτε εισαι οκ..Προσωπικα,αυτο εκανα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_galanou

Νεοφερμένος

Η maria_galanou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
17.4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν ειναι καθολου παραξενο!Αν εχεις γνωσεις απο τις προηγουμενες ταξεις,συμμετεχεις στο μαθημα και γραψεις 20-19 στο διαγωνισμα του τετραμηνου και στις ενδοσχολικες τοτε εισαι οκ..Προσωπικα,αυτο εκανα..:)
Ναι, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει ύλη και οι απαιτήσεις στα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις να ήταν πάρα πολύ ελάχιστες, ακριβώς για να μπορεί κάποιος με πάρα πολύ λίγη προσπάθεια να πάρει 19-20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ειναι καθολου παραξενο!Αν εχεις γνωσεις απο τις προηγουμενες ταξεις,συμμετεχεις στο μαθημα και γραψεις 20-19 στο διαγωνισμα του τετραμηνου και στις ενδοσχολικες τοτε εισαι οκ..Προσωπικα,αυτο εκανα..:)
Δηλαδή τον ίδιο ρυθμό διαβάσματος ακολουθούσες και τις άλλες χρονιές;

Υγ: Δεν έχω κάτι μαζί σου, απλά νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο χαλαρά στη Γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ναι, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει ύλη και οι απαιτήσεις στα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις να ήταν πάρα πολύ ελάχιστες, ακριβώς για να μπορεί κάποιος με πάρα πολύ λίγη προσπάθεια να πάρει 19-20.

Καθολου ελαχιστες!Ειναι πολυ "αυστηρο" το λυκειο μου..Εξαλλου 60 σελιδες στην ιστορια γενικης στις εξετασεις,12 κειμενα στη λογοτεχνια,3 κεφαλαια στη φυσικη γενικης και 11 μαθηματα στα θρησκευτικα δεν ειναι λιγα!τι λες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καθολου ελαχιστες!Ειναι πολυ "αυστηρο" το λυκειο μου..Εξαλλου 60 σελιδες στην ιστορια γενικης στις εξετασεις,12 κειμενα στη λογοτεχνια,3 κεφαλαια στη φυσικη γενικης και 11 μαθηματα στα θρησκευτικα δεν ειναι λιγα!τι λες? :P
Ο.Κ. Το δικό σου λύκειο μάλλον ήταν η εξαίρεση από όλη την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δηλαδή τον ίδιο ρυθμό διαβάσματος ακολουθούσες και τις άλλες χρονιές;

Υγ: Δεν έχω κάτι μαζί σου, απλά νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο χαλαρά στη Γ.

Στην α' και β' λυκειου διαβαζα κανονικοτατα ολα τα μαθηματα!Στη γ' λυκειου,επειδη ηθελα να γραψω καλα στις πανελληνιες,δεν τα διαβαζα τα αλλα μαθηματα αλλα οπως σου ειπα συμμετειχα στην ταξη και λιγο πριν τα διαγωνισματα διαβαζα λιγο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στην α' και β' λυκειου διαβαζα κανονικοτατα ολα τα μαθηματα!Στη γ' λυκειου,επειδη ηθελα να γραψω καλα στις πανελληνιες,δεν τα διαβαζα τα αλλα μαθηματα αλλα οπως σου ειπα συμμετειχα στην ταξη και λιγο πριν τα διαγωνισματα διαβαζα λιγο!:)
Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι βαθμοί μπαίνουν πιο εύκολα, ανεξάρτητα από το αν το σχολείο σου θεωρείται ή όχι αυστηρό. :)
Άλλωστε, αν αυτή η μέθοδος που ακολουθησες ήταν κερδοφόρα γιατί δεν την εφάρμοσες και παλιότερα; ;)

Η απάντηση να μην είναι γνώσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ο.Κ. Το δικό σου λύκειο μάλλον ήταν η εξαίρεση από όλη την Ελλάδα.

Τρελαινομαι για ειρωνικα σχολια!! :) Σ'ολα τα σχολεια ιδια θα ηταν η υλη απλα σε καποια σχολεια οι καθηγητες εδιναν 10-20 πιθανα θεματα και αυτοματα τα πραγματα γινονταν πιο ευκολα..Στο δικο μου λυκειο,δεν εγινε αυτο οσο και αν πιεσαμε τους καθηγητες μας..Οποτε εκανα ενα "περασμα" σ'ολη την υλη την παραμονη και πηγα και εγραψα..

Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι βαθμοί μπαίνουν πιο εύκολα, ανεξάρτητα από το αν το σχολείο σου θεωρείται ή όχι αυστηρό. :)
Άλλωστε, αν αυτή η μέθοδος που ακολουθησες ήταν κερδοφόρα γιατί δεν την εφάρμοσες και παλιότερα;

Ναι στην γ' λυκειου ηταν καπως πιο χαλαρα..Πχ στα αρχαια αξιζα 19 και πηρα 20, στην ιστορια 18 και πηρα 19 και στα θρησκευτικα 18 και πηρα 20..Σε αλλα μαθηματα ομως πχ φυσικη γενικης και μαθηματικα γενικης οι βαθμοι μου ειναι οπως τους αξιζα..Και φυσικα στα μαθηματα κατευθυνσης..Δηλαδη ειναι χαλαρα αλλα οχι και καποιος του 12 να παρει 18..Οχι αυτο δεν συνεβη στο σχολειο μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο.Κ. Το δικό σου λύκειο μάλλον ήταν η εξαίρεση από όλη την Ελλάδα.

Τρελαινομαι για ειρωνικα σχολια!! :) Σ'ολα τα σχολεια ιδια θα ηταν η υλη απλα σε καποια σχολεια οι καθηγητες εδιναν 10-20 πιθανα θεματα και αυτοματα τα πραγματα γινονταν πιο ευκολα..Στο δικο μου λυκειο,δεν εγινε αυτο οσο και αν πιεσαμε τους καθηγητες μας..Οποτε εκανα ενα "περασμα" σ'ολη την υλη την παραμονη και πηγα και εγραψα..
Δεν σε ειρωνεύτηκα. Μόνος σου το λες ότι το σχολείο σου είναι η εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δεν σε ειρωνεύτηκα. Μόνος σου το λες ότι το σχολείο σου είναι η εξαίρεση.

Δεν ειπα οτι το λυκειο μου ειναι η εξαιρεση..Ειπα οτι το συγκεκριμενο γεγονος δεν συνεβη στο σχολειο μου..Φανταζομαι θα συνεβη και σε αλλα σχολεια..:/: (κοριτσι ειμαι):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis92

Νεοφερμένος

Ο stathis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
19,7 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.

pantera

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Eγω το εβγαλα με 15,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.

Μην μου αλλαζεις το φυλο!:P

Να γίνω λίγο κακιά; Θα γίνω για να μου λυθεί η απορία!
Όσοι βγάλατε άνω του 19 διαβάζατε τα άλλα μαθήματα ή οι βαθμοί ήταν γενναιοδωρία των καθηγητών σας; :hmm:

Μιλαμε για ΠΟΛΛΗ γενναιοδωρια, στο δικο μου σχολειο τουλαχιστον.
Αφου πρωτο τετραμηνο ειχα γραψει ιστορια ενα 7 ξερωγω και στο ωριαιο με λιγο διαβασματακι εγραψα 18, οποτε ο καημενος μου εβαλε 19 πρωτο τετραμηνο και 20(!!!!!!!) δευτερο. Στο δευτερο ουτε που πατησα στο μαθημα του. :P
Και κατεληξα να εχω παντου 20 εκτος απο κειμενα με 19.
Μετα στις ενδοσχολικες ρε ψιλοδιαβασα, ιστορια ομως καταφερα να γραψω 12(κριμα ρε γμτ.:P)αλλα σε ολα τα αλλα πολυ καλους βαθμους. Οι περισσοτεροι μας ειχαν δωσει ετοιμα τα θεματα(φυσικη γενικης πχ, οποτε τσιμπησα ενα 20αρι απο κει)ή μας ειχαν δωσει τα "σος" (aka τα θεματα μεταμορφωμενα) και εγραψα οπως καταλαβαινεις παρα πολυ καλα στα αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι μας ειχαν δωσει ετοιμα τα θεματα(φυσικη γενικης πχ, οποτε τσιμπησα ενα 20αρι απο κει)ή μας ειχαν δωσει τα "σος" (aka τα θεματα μεταμορφωμενα)

Τυχερη..Αυτο κανονικα θα επρεπε να γινεται ή σε ολα τα σχολεια ή σε κανενα..Θα ηταν πιο δικαιο..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top