Τι αποκομίσατε από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Δεν έχω τελιώσει ακόμα το σχολείο όμως φοβάμαι πως θα φύγω χωρίς να έχω μάθει κάτι ουσιαστικό για τη ζωή.
Το σίγουρο είναι τελειώνοντας το σχολείο θα έχω διδαχθεί πολλούς μαθηματικούς τύπους κ' πολλούς τρόπους λύσης προβλημάτων κ' όταν λέω προβλήματα εννοώ φυσικά εκείνα της φυσικής,της χημείας κ' των μαθηματικών γιατί ό,τι έχει να κάνει με τα προβλήματα της ζωής είναι κάτι μακρινό κ' ξένο στο σημερινό σχολείο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δηλαδή πώς νομίζετε ότι το σχολείο σας μαθαίνει να ζείτε έξω ή πώς υλοποιείται η κοινωνικοποίηση κι ο ανθρωπισμός που σας λένε οι φιλόλογοι; Περιμένετε κάποιο μάθημα να τα καλύψει αυτά, κάποιο σεμινάριο, μια παρουσίαση, τι;

Geez.

Σε επαφή με ανθρώπους δεν έρχεστε καθόλου ή κάθεστε όλη μέρα σε μια γωνιά και κλαίτε; Αυτές είναι οι εμπειρίες που θέλετε, η συναναστροφή σε ένα μικρό κι ελεγχόμενο περιβάλλον για να μη φάτε φάπες μετά. Δε σας μαθαίνουν μαθήματα πώς να ζείτε, μόνο ό,τι κάνετε εσείς εκεί μέσα μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν έχω τελιώσει ακόμα το σχολείο όμως φοβάμαι πως θα φύγω χωρίς να έχω μάθει κάτι ουσιαστικό για τη ζωή.
Το σίγουρο είναι τελειώνοντας το σχολείο θα έχω διδαχθεί πολλούς μαθηματικούς τύπους κ' πολλούς τρόπους λύσης προβλημάτων κ' όταν λέω προβλήματα εννοώ φυσικά εκείνα της φυσικής,της χημείας κ' των μαθηματικών γιατί ό,τι έχει να κάνει με τα προβλήματα της ζωής είναι κάτι μακρινό κ' ξένο στο σημερινό σχολείο. :/:

Μην περιμένεις να γνωρίσεις τον κόσμο μέσα από το γυμνάσιο. Εκεί θα καταλάβεις μόνο κάποιες πτυχές του - τίποτα περισσότερο. Τα προβλήματα, την ομορφιά, την γοητεία θα την μάθεις ζώντας την!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aloth

Νεοφερμένος

Η δώρ@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το να υποστηρίξω ότι το σχολείο δεν μου πρόσφερε τίποτα όλα αυτά τα χρόνια θα ήταν ψέμα και μάλλον επιφανειακό. Εκτός από τις γνώσεις που έλαβα, από τις οποίες τις περισσότερες θεωρώ αναγκαίες για την μετέπειτα ζωή μου, έμαθα να είμαι υπεύθυνη ,να συνεργάζομαι και να "συνυπάρχω" με άτομα εντελώς διαφορετικά από 'μενα, απαραίτητη ικανότητα για να ζήσει κανείς μέσα σε μια κοινωνία.
Ωστόσο δεν μπορώ να πω πως η δευτεροβάθμια εκπαίδευση δε μου έδειξε και εξακολουθεί να μου δείχνει (το μόνο που θα πω είναι 29/8 ) τις ελλείψεις και τα κενά της σε όλο της το μεγαλείο, πως ακόμη και στο σχολείο κυριαρχεί η λογική του ισχυρού και ο καθένας επιδιώκει το προσωπικό του και μόνο συμφέρον "ο θάνατος σου, η ζωή μου" και ότι σπάνια δικαιώνεσαι για τους αγώνες που έχεις κάνει, έστω και μετά από 6 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι τα μαθητικά μου χρόνια μου προσέφεραν ουσιαστικές και χρήσιμες γνώσεις για τη μετέπειτα ζωή μου--θα ήταν ψευδής η δήλωση. Μόνο κάτι θετικές εντυπώσεις από ορισμένα παιδιά και καθηγητές κυρίως. Από γνώσεις, σχεδόν @@.
Τα πιο πολλά από αυτά που έμαθα τα έμαθα είτε εγκυκλοπαιδικά είτε από δικό μου διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparksFly

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
κρίσεις πανικού, νεύρα όλη την μέρα. :mad:
Δεν άντεχα να κάθομαι (ειδικά στην γ') σε μία αίθουσα με άλλα 24 άτομα που έπρεπε να ανέχομαι ότι σαχλαμάρα τους ερχόταν στο μυαλό...ή στην κατεύθυνση της 2 εγωκεντρικότατες τύπισσες που απλά σου παίρνανε τα αυτιά, έτσι για το θεαθήναι:tongue:...Για αυτό και τώρα δεν μου κάνει καμία όρεξη ούτε το δαχτυλάκι μου να πατήσω...3-4 άτομα κράτησα από μία γ λυκείου 150 παιδιών...απλά έπρεπε 12 χρόνια να ανέχομαι τους άλλους:pfff:...Παρόλα αυτά όμως είχα έναν καθηγητή στην Γ ο ποίος στην ουσία μας μάθαινε πράγματα τα οποία (ναι οκ δεν θα τα χρησιμοποιήσω στον μανάβη) εμένα προσωπικά με έβαζαν σε σκέψεις και ΄γενικά με αυτά που ελεγε σε παρακινούσε να σκεφτείς με όλη την έννοια της λέξεως...Τώρα, επειδή το λύκειο ήταν βιτρίνας:mpliaks:...μας ένοιαζε να έχουμε καθαρά θρανία και τοίχους και όχι έναν σωστό φυσικό ας πούμε, της γενικής παιδείας τα μαθήματα ήταν απλά κουραστικά:rant:...ΠΑΝΤΩΣ...έχω να πω ότι στην φυσική (γ' λυκείου...είχαμε έναν τύπο που απλά υπήρχε σαν λαμπατέρ μέσα στην τάξη) έμαθα να ζωγραφίζω γάτες ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Με μία σύνθετη λέξη, «ημιτίποτα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Αρκετά πράγματα, μπορώ να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αυτο

nothing less nothing more
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Τι λετε ρε παιδια? Μονο εγω νιωθω οτι εχω γινει πολυ εξυπνοτερος με ολα αυτα που εμαθα στο σχολειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι λετε ρε παιδια? Μονο εγω νιωθω οτι εχω γινει πολυ εξυπνοτερος με ολα αυτα που εμαθα στο σχολειο?

Πρόσεχε Νίκο μη χάσεις πολύτιμους πόντους ευφυίας, που με τόσο κόπο απέκτησες στο σχολείο, στην ακαδημαϊκή διαδρομή. :P

Εντός θέματος: τίποτα. Ομοίως ισχύει και για τριτοβάθμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Πρόσεχε Νίκο μη χάσεις πολύτιμους πόντους ευφυίας, που με τόσο κόπο απέκτησες στο σχολείο, στην ακαδημαϊκή διαδρομή. :P

Εντός θέματος: τίποτα. Ομοίως ισχύει και για τριτοβάθμια.

όποιος θέλει να μάθει και το κυνηγάει, μαθαίνει. και αποκομίζει πολλά. όποιος δεν, του ξινίζουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
όποιος θέλει να μάθει και το κυνηγάει, μαθαίνει. και αποκομίζει πολλά. όποιος δεν, του ξινίζουν όλα.

Μπίνγκο. Προσωπικά μου ξινίζουν όλα, μάλλον γι' αυτό παρέμεινα ημιμαθής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
απλά δεν είναι απόλυτα τα πράγματα. όπου και να πας, αν δεν έχεις όρεξη να μάθεις δεν θα μάθεις. δεν φταίει δλδ μόνο το δικό μας σύστημα. το είπα απλά για να μην τα κάνουμε όλα άσπρο - μαύρο.
η "απολυτότητα" μας έφαγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πως να στρίβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Τυπικα, πολλα πραγματα, αλλα πολλα απ αυτα αχρηστα ή τα εχω ξεχασει τελείως χωρίς να ξερω το γιατι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οντας και θεωρητικος,τα τελευταια 2 χρονια στο λυκειο(που αρχιζαν οι κατευθυνσεις) αποκομισα αρκετα πραγματα.Λογου χαρη,ποτε τα κοριτσια της ταξης ειχαν περιοδο,αμα ειναι παρθενες ή οχι,αμα ξυριζονται κτλπ.

Η αναλογια ηταν 22 προς 3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
αμα ξυριζονται κτλπ.

Αυτό πως το μάθαινες; :confused:

Εγώ, btw, σε γνωστικό επίπεδο έμαθα λίγα. Σε άλλα επίπεδα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αυτό πως το μάθαινες; :confused:

Εγώ, btw, σε γνωστικό επίπεδο έμαθα λίγα. Σε άλλα επίπεδα πολλά.

Αφου τα συζητουσαν ολα μεσα στην ταξη :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μυωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top