Τι αποκομίσατε από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Αυτό που αποκόμισα ήταν ενα απολυτήριο λυκείου και ένα μίνι φρεσκάρισμα σε γνώσεις προηγούμενων ετών ενώ σε πολλά μαθήματα ένιωθα πως μέναμε πίσω γιατί τα είχαν κατατάξει σε λιγότερο σημαντικά έως και παντελώς άχρηστα. Και 2 αυτοάνοσα...
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Περισσότερες ανασφάλειες απ'όσες ήδη είχα. Άνθρωποι με σοβαρά θέματα να "επιμορφώνουν" παιδιά, πατώντας τα κάτω γιατί δεν έχουν που αλλού να ξεσπάσουν. Πρέπει επιτέλους να γίνει ένας σοβαρός έλεγχος στο ποιος θα μπαίνει στην εκπαίδευση. Δε μπορεί ο οποισδήποτε με ένα πτυχίο να μπαίνει και να τσακίζει ζωές νέων ανθρώπων. Έχω 2 συγκεκριμένα παραδείγματα καθηγητών που τα λόγια που άκουσα από το στόμα τους, μέχρι σήμερα με στοιχειώνουν και χτυπούν σαν καμπανάκι οποτεδήποτε προσπαθώ να "ζήσω τη στιγμή".
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Ρωταω..
Εκει στην σχολη που πηγες ? τι σε τραβηξε?..τι περιμενεις?..γιατι αυτη?
Η κερκυρα παντως ειναι ωραια
Μου αρέσουν πάρα πολύ οι ξένες γλώσσες και έχω έφεση γενικότερα. Θέλω να εξασκήσω τα αγγλικά και τα γερμανικά μου περισσότερο και να γίνω καλύτερη. Επίσης με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τα επαγγέλματα της σχολής. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια κατεύθυνση να επιλέξω (μετάφραση ή διερμηνεία) αλλά μου αρέσουν και οι δύο πάρα πολύ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Μου αρέσουν πάρα πολύ οι ξένες γλώσσες και έχω έφεση γενικότερα. Θέλω να εξασκήσω τα αγγλικά και τα γερμανικά μου περισσότερο και να γίνω καλύτερη. Επίσης με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τα επαγγέλματα της σχολής. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια κατεύθυνση να επιλέξω (μετάφραση ή διερμηνεία) αλλά μου αρέσουν και οι δύο πάρα πολύ.
Ε τι μεταφραση και διερμηνεία ιδιο δεν ειναι ? δηλαδη η διερμηνεία δεν ειναι μια πολυ γρηγορη μεταφραση?
Καποιο δημιουργικο οραμα ισως?
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Ε τι μεταφραση και διερμηνεία ιδιο δεν ειναι ? δηλαδη η διερμηνεία δεν ειναι μια πολυ γρηγορη μεταφραση?
Η διερμηνεία είναι πολύ πιο δύσκολη και λίγοι περνούν τις εξετάσεις. Οι διερμηνείς πρέπει να μεταφράζουν γρήγορα αυτά που λέει ο άλλος και να τα μεταφέρουν σε δεύτερο αυτί. Η μετάφραση είναι πιο χαλαρή εντός εισαγωγικών. Πρέπει να γίνεται με μια ταχύτητα, αλλά όχι όπως η διερμηνεία.
Καποιο δημιουργικο οραμα ισως?
Τι εννοείς; Εγώ π.χ πέρα από την διερμηνεία, θα μου άρεσε να μεταφράζω βιβλία σε εκδοτικούς οίκους ή να είμαι ξεναγός ή να δουλεύω σε φροντιστήριο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Η διερμηνεία είναι πολύ πιο δύσκολη και λίγοι περνούν τις εξετάσεις. Οι διερμηνείς πρέπει να μεταφράζουν γρήγορα αυτά που λέει ο άλλος και να τα μεταφέρουν σε δεύτερο αυτί. Η μετάφραση είναι πιο χαλαρή εντός εισαγωγικών. Πρέπει να γίνεται με μια ταχύτητα, αλλά όχι όπως η διερμηνεία.

Τι εννοείς; Εγώ π.χ πέρα από την διερμηνεία, θα μου άρεσε να μεταφράζω βιβλία σε εκδοτικούς οίκους ή να είμαι ξεναγός ή να δουλεύω σε φροντιστήριο
πχ ... αν μεταφραζεις βιβλια ... και επειδη δεν υπαρχει μεταφραση σε αυτα αλλα αποδοση ..δηλαδη δημιουργεια ...λες.... να ρε σας φερνω καλη απ' εξω γνωση ξεστραβωθείτε.

αν εισαι ξεναγος ..λες τωρα εγω θα σας δειξω ιστορια ασχετοι.
αν εισαι δασκαλος παιδιων ..γραφεις σε ψυχες ,,γραφεις σε λευκο χαρτι

αν εισαι με τα ακουστικα και μεταφραζεις πολιτικους ... ε ενταξει και εσυ συμμετέχεις στα ψεματα..τι οραμα... συνεργος στο εγκλημα εισαι
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
πχ ... αν μεταφραζεις βιβλια ... και επειδη δεν υπαρχει μεταφραση σε αυτα αλλα αποδοση ..δηλαδη δημιουργεια ...λες.... να ρε σας φερνω καλη απ' εξω γνωση ξεστραβωθείτε.

αν εισαι ξεναγος ..λες τωρα εγω θα σας δειξω ιστορια ασχετοι.
αν εισαι δασκαλος παιδιων ..γραφεις σε ψυχες ,,γραφεις σε λευκο χαρτι

αν εισαι με τα ακουστικα και μεταφραζεις πολιτικους ... ε ενταξει και εσυ συμμετέχεις στα ψεματα..τι οραμα... συνεργος στο εγκλημα εισαι
Άρα να ξυνομαι και να μην κάνω τίποτα; Αυτό προτείνεις;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Άρα να ξυνομαι και να μην κάνω τίποτα; Αυτό προτείνεις;
Το ξυσιμο ειναι καλο ..του θεου... αλλα ερεθιζει το πολυ
Ε με ειπες οτι θες να γινεις δασκαλα, λογοτεχνισα και ξεναγος... ε τι αλλο...
Αυτα ειναι πολυ καλα πραματα

Ε καλα μην τρελαίνεσαι και εγω ψιλολαμογιο θα ειμαι ..θα κανω ρευμα και θα ρουφαω χρημα απο τον κοσμακη.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Το ξυσιμο ειναι καλο ..του θεου... αλλα ερεθιζει το πολυ
Ε με ειπες οτι θες να γινεις δασκαλα, λογοτεχνισα και ξεναγος... ε τι αλλο...
Αυτα ειναι πολυ καλα πραματα

Ε καλα μην τρελαίνεσαι και εγω ψιλολαμογιο θα ειμαι ..θα κανω ρευμα και θα ρουφαω χρημα απο τον κοσμακη.
Δεν πολύ κατάλαβα τι ήθελες να κερδίσεις από αυτή την συζήτηση. Να με μειώσεις; Ίσως. Αν ήθελες να ακούσεις μια άλλη απάντηση και όχι την ταπεινή μου γνώμη και αυτό που με ενδιαφέρει, ας μου το έλεγες για να μείνεις ικανοποιημένος. Όταν ο άλλος μας απαντάει ευγενικά και με ωραίο τρόπο, καλό είναι να μην ειρωνευόμαστε και να μην το παίζουμε ξερόλες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Δεν πολύ κατάλαβα τι ήθελες να κερδίσεις από αυτή την συζήτηση. Να με μειώσεις; Ίσως. Αν ήθελες να ακούσεις μια άλλη απάντηση και όχι την ταπεινή μου γνώμη και αυτό που με ενδιαφέρει, ας μου το έλεγες για να μείνεις ικανοποιημένος. Όταν ο άλλος μας απαντάει ευγενικά και με ωραίο τρόπο, καλό είναι να μην ειρωνευόμαστε και να μην το παίζουμε ξερόλες
Κατσε κατσε μην στραβωνεις .... αποψεις θελω γιατι με ρωτανε παιδακια
Αυτη ακριβως την αποψη σου με ενδιεφερε να ακουσω και ειναι σεβαστη
Δεν εχω καμια διαθεση ειρωνείας και μειωσης..ισως να φταιει το υφος μου ..
Συγνωμη ...δεν σου ξαναλεω κατι .
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Αυτη ακριβως την αποψη σου με ενδιεφερε να ακουσω και ειναι σεβαστη
Από τον τρόπο που σχολίασες, δεν φάνηκε σεβαστή αλλά τέλος πάντων
Δεν εχω καμια διαθεση ειρωνείας και μειωσης..ισως να φταιει το υφος μου ..
Ναι, αυτό φταίει
Συγνωμη ...δεν σου ξαναλεω κατι .
Συγχωρεμένος. Δεν έχω κανένα θέμα αν θες να συζητήσουμε κάτι, αλλά με ωραίο τρόπο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Από τον τρόπο που σχολίασες, δεν φάνηκε σεβαστή αλλά τέλος πάντων

Ναι, αυτό φταίει

Συγχωρεμένος. Δεν έχω κανένα θέμα αν θες να συζητήσουμε κάτι, αλλά με ωραίο τρόπο
ωραια ευχαριστω
Βεβαια παλια εισαι οχι χθεσινη ... ξερεις οτι εδω μεσα δεν πλακωνόμαστε οπως γινεται αλλου
Υπαρχουν και οι administrators που σπανια επεμβαινουν .
Αν κατι δεν σου κολλαει..απαντας εξυπνα ,ταπωνεις απαλα και τελος
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,422 μηνύματα.
@Κάμπια Μην παρεξηγείς τον γέροντα, συνηθίζει να μιλάει με γρίφους
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Ψυχολογικά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ψυχολογικά
μα γιατι ψυχολογικα κυρα μου?
ξερουμε οτι υπαρχουν και ενα ποσοστο καθηγητων πιτσολιασμενοι.
μηπως τους ακουγες πολυ και σου ελεγαν οτι εισαι το τιποτα..και συ τα πιστευες?
Σωστος δασκαλος ειναι αυτος που δεν μπορει να αξιολογησει.

ακου και αυτο
Ο Αινσταιν ο γνωστος ,τελειωσε φυσικος στο πανεπιστημιο της Ελβετίας...Ηταν λεει το ρεζιλι του πανεπιστημιου...ασχετος ηταν λεει και του εδωσαν χαριστικο πτυχιο να τον διωξουν ...ουστ βλαμενο.
Το τι εκανε μετα τα ξερεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
μα γιατι ψυχολογικα κυρα μου?
ξερουμε οτι υπαρχουν και ενα ποσοστο καθηγητων πιτσολιασμενοι.
μηπως τους ακουγες πολυ και σου ελεγαν οτι εισαι το τιποτα..και συ τα πιστευες?
Σωστος δασκαλος ειναι αυτος που δεν μπορει να αξιολογησει.

ακου και αυτο
Ο Αινσταιν ο γνωστος ,τελειωσε φυσικος στο πανεπιστημιο της Ελβετίας...Ηταν λεει το ρεζιλι του πανεπιστημιου...ασχετος ηταν λεει και του εδωσαν χαριστικο πτυχιο να τον διωξουν ...ουστ βλαμενο.
Το τι εκανε μετα τα ξερεις.
Είχα καθηγητές που δεν θα έπρεπε να ασκούν το επάγγελμά τους. Τελεία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top