Τιπς για Φυσική Γ Λυκείου - Στερεό

Enhypen

Νεοφερμένος

Η Enhypen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας! Όπως καταλάβατε από τον τίτλο, θα ήθελα όσοι μπορείτε και ξέρετε να μου γράψετε κάποια τιπς φυσικής γ λυκείου για το στερεό επειδή με δυσκολεύει αρκετά, παρόλο που γνωστοί μου και καθηγητές λένε ότι είναι εύκολο σαν κεφάλαιο. Δίνω 2η φορά φέτος πανελληνιες και όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω να το ρισκάρω.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ερώτηση, από τώρα στερεό?? Ακόμα δεν μπήκε Οκτώβριος. Εκτός αν σας κάνουν πρώτο το στερεό τι να πω😂. Μη βιαστείς να βγάλεις την ύλη γρήγορα, σκοπός είναι να τα κάνεις πρώτα όλα αναλυτικά και να τα κατανοήσεις και μετά θα έχεις χρόνο για επαναλήψεις.
Τώρα όσον αφορά τιπς τι να πω όπως σε όλη τη φυσική γ λυκείου σημαντικό είναι αρχικά να έχεις καταλάβει τη θεωρία καλά (+διάβασε από σχολικό θεωρία ναι είναι βαρετό αλλά είναι καλό να τα ξέρεις) και μετά να λύνεις ασκήσεις από όλες τις κατηγορίες. Γενικά άμα νιώθεις κάπου ανασφάλεια κάνε περισσότερη εξάσκηση μέχρι να έχεις αυτοπεποίθηση και να πιστεύεις ότι μπορείς να λύσεις οποιαδήποτε άσκηση βρεθεί μπροστά σου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,272 μηνύματα.
Γεια σας! Όπως καταλάβατε από τον τίτλο, θα ήθελα όσοι μπορείτε και ξέρετε να μου γράψετε κάποια τιπς φυσικής γ λυκείου για το στερεό επειδή με δυσκολεύει αρκετά, παρόλο που γνωστοί μου και καθηγητές λένε ότι είναι εύκολο σαν κεφάλαιο. Δίνω 2η φορά φέτος πανελληνιες και όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω να το ρισκάρω.
Λύνεις ασκήσεις και εφαρμόζεις τους νόμους και τις αρχές που ξέρεις . Δεν είναι πολλά , σε κάθε πρόβλημα θα χρειαστείς τους νόμους του Νεύτωνα και τις αρχές διατήρησης ( ενέργειας , ορμής ) και άντε και κανέ θεώρημα μεταβολής κινητικής ενέργειας .

Πιο εύκολο δεν γίνεται , σε "στημένες" ασκήσεις γράφετε που τις λύνετε μέσα στην χρονιά . Εαν έπεφτε κάτι όντως τόσο καινοτόμο δεν θα έγραφε σχεδόν κανένας . Αλλά αυτό δεν θα είχε νόημα . Να ασχοληθείς πολύ χρειάζεται λοιπόν κατά κύριο λόγο για να κατανοήσεις 2-3 πραγματάκια .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Enhypen

Νεοφερμένος

Η Enhypen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ερώτηση, από τώρα στερεό?? Ακόμα δεν μπήκε Οκτώβριος. Εκτός αν σας κάνουν πρώτο το στερεό τι να πω😂. Μη βιαστείς να βγάλεις την ύλη γρήγορα, σκοπός είναι να τα κάνεις πρώτα όλα αναλυτικά και να τα κατανοήσεις και μετά θα έχεις χρόνο για επαναλήψεις.
Τώρα όσον αφορά τιπς τι να πω όπως σε όλη τη φυσική γ λυκείου σημαντικό είναι αρχικά να έχεις καταλάβει τη θεωρία καλά (+διάβασε από σχολικό θεωρία ναι είναι βαρετό αλλά είναι καλό να τα ξέρεις) και μετά να λύνεις ασκήσεις από όλες τις κατηγορίες. Γενικά άμα νιώθεις κάπου ανασφάλεια κάνε περισσότερη εξάσκηση μέχρι να έχεις αυτοπεποίθηση και να πιστεύεις ότι μπορείς να λύσεις οποιαδήποτε άσκηση βρεθεί μπροστά σου
Πρώτα κάναμε κρούσεις και μετά στερεό 😂 το ξέρω είναι κάπως περίεργο αλλά το κάναμε στην αρχή ώστε να μπορούμε να το συνδυάσουμε με άλλα κεφάλαια. Νιώθω φουλ ανασφάλεια στο στερεό και προσπαθώ να λύνω αρκετές ασκήσεις
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Κάνε τεράστια καθαρά σχήματα, σημείωσε στο σχήμα οτιδήποτε μπορείς να παρατηρήσεις (πχ δυνάμεις) πριν πας να λύσεις την άσκηση, και μετά διάβασε προσεκτικά τι σου ζητάει. Λύσε πάρα πολλά παραδείγματα για να εξοικιωθείς ώστε να φτάσεις σε επίπεδο να λύνεις μηχανικά και τις πιο δύσκολες ασκήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top