Την Βιολογία Προσανατολισμού την ξέρετε λέξη προς λέξη;

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά,
εσείς την Βιολογία κατεύθυνσης την μάθατε λέξη προς λέξη;Κόμμα προς κόμμα, τελεία προς τελεία και λεζάντα προς λεζάντα;
Έχει αξία αυτό; Θέλω να πω,παλαιότερα ζητούσαν να γραφούν και ολόκληρα αποσπάσματα από το σχολικό αλλά τα τελευταία χρόνια ζητείται καθαρά εφαρμογή της θεωρίας και όχι η ίδια η θεωρία.(Ή κάνω λάθος?)
Αξίζει να κάτσω να την μάθω και αποστήθιση/παπαγαλία;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Παιδιά,
εσείς την Βιολογία κατεύθυνσης την μάθατε λέξη προς λέξη;Κόμμα προς κόμμα, τελεία προς τελεία και λεζάντα προς λεζάντα;
Έχει αξία αυτό; Θέλω να πω,παλαιότερα ζητούσαν να γραφούν και ολόκληρα αποσπάσματα από το σχολικό αλλά τα τελευταία χρόνια ζητείται καθαρά εφαρμογή της θεωρίας και όχι η ίδια η θεωρία.(Ή κάνω λάθος?)
Αξίζει να κάτσω να την μάθω και αποστήθιση/παπαγαλία;

Κατά την γνώμη μου πρέπει να ξέρεις πολύ καλά την θεωρία αλλά δεν φτάνει μόνο η παπαγαλία. Πρέπει να καταλαβαίνεις αυτό που διαβάζεις για να μπορείς να το εφαρμόζεις ανάλογα στις λύσεις των ασκήσεων. Πχ άσκηση με tRNA; Η αιτιολόγηση πρέπει να περιλαμβάνει την δομή tRNA, τον ρόλο του tRNA, και αν γίνεται μεταγραφή εξηγείς και την διαδικασία της μεταγραφής.
Τώρα το 'λέξη προς λέξη' εξαρτάται. Αν μπορείς να αποδώσεις τα λόγια του βιβλίου δίχως να αλλάζει το νόημα και να ξεχνάς λεπτομέρειες τότε δεν θα έχεις θέμα. Αλλά αυτό μου φαίνεται αρκετά δύσκολο και ριψοκίνδυνο.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Παιδιά όχι λέξη προς λέξη όχι παπαγαλια δε βοηθαει σας το λέω εγώ που έδωσα 2 φορές και τη πρώτη έγραψα 11 και τη δεύτερη 18.
Πλέον δε είναι όπως παλιά η βιολογία που ήθελε απλή παράθεση κομματιών από το βιβλίο
Είναι πολυ πλέον πιο απαιτητικη και χρειαζεται αριστη κατανοηση του καθενός κεφαλαίου . Βάζουν κάθε χρόνο και περισσότερες ασκήσεις οι οποίες δε έχουν καποιο σκελετό συγκεκριμένο και χρειαζεται να τον δομησεις μόνος σου.
Η συμβουλή η οποια μπορωνα σας δωσω και να βοηθήσει είναι τώρα στις γιορτές να πάρετε το βιβλίο και να μελετατε και προσπάθησετε μονοι σας να το κατανοήσετε! Να το μελετάτε το βιβλίο αν γίνεται όλο 1 φορά τη βδομάδα όχι ανάγνωση επιφάνειακη ...
Τελοςλυνετε πολλες ασκήσεις με έμφαση σε μεγαλης δυσκολίας θέματα υπάρχουν πολλά βοηθήματα διαβαθμισμένης δυσκολίας
Αν αποκτήσετε εξοικείωση με τη βιολογία και στη θεωρία και στις ασκήσεις θα τα πάτε μια χαρά!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top