Τεχνών Ήχου & Εικόνας Ιονίου (Κέρκυρα)

Constantinos

Νεοφερμένος

Ο Constantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιαλυσός (Ρόδος). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
thank you very much challenger
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charoula3

Νεοφερμένος

Η charoula3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να ρωτησω, υπαρχουν απουσιες στα εργαστηρια? ποσες δικαιουται καποιος ανα εξαμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Σε όλα τα τει τα εργαστήρια είναι υποχρεωτικά και δεν επιτρέπονται πάνω από 1-2 απουσίες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΑΜΕΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΧΑΜΕΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα ηθελα να με διαφωτισετε σχετικα με αυτο το τμημα.Ποιο το επιπεδο των υποδομων και επειτα οσοι στην καλυτερη περιπτωση φοιτατε η φοιτησατε στη σχολη να μου εξηγησετε με ειλικρινια που μπορουμε να βρουμε δουλεια και ποσο ευκολα.Επισης,τι απολαβες μπορει να χεις;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δες στο σάιτ της σχολής (σταδιοδρομία) και στο σάιτ του Υπουργείου (επιλογή επαγγέλματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Δυσκολη πολυ δυσκολη αποκατασταση,απο τις δυσκολοτερες ισως.
Μια καλη προοπτικη θα ηταν photoshop και premiere σε κανενα ειδησιογραφικο site.
Ηχοληπτης?Δυσκολα αλλα μπορεις σε PA καταστηματα(εγκαταστασεις ηχειων και εικονων για συναυλιες και εκδηλωσεις)
Μουσικος παραγωγος για ταινιες και διαφημησεις Δυσκολα εαν δεν παιζεις καποιο μουσικο οργανο καλα και αν δεν εχεις μουσικο backround και δεν το επιδιωξεις και λιωνεις γραφοντας μουσικη.
Παραγωγος διαφημησης?Δυσκολα δεν υπαρχουν αγγελιες για θεσεις εργασιας
H εργασια σε τηλεοπτικο σταθμο παλι πολυ δυσκολη αλλα εφικτη. 1 αγγελια καθε 6 μηνες για κανα καναλακι μικρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
εντυπώσεις από κάποιον/κάποια που φοιτά στο τμήμα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια σας! Συγγνώμη που έβαλα εδώ το θέμα, αλλά δεν ξέρω σε πιο πεδίο είναι το τμήμα. Ποια η γνώμη σας; Έχετε σπουδάσει εκεί; Ενημερώστε μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwstass

Νεοφερμένος

Ο Kwstass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
1ο,2ο,και 4ο πεδίο.Αλλά απο οσοι ειναι θεωρητική το αποφεύγουν γιατι δεν προκειτε να το τελιώσουν ποτέ για κενένα λόγο.Έχει δύσκολα μαθηματικά και προγραμματισμό.Είναι σαν καποιος απο Τεχνολογική περασει Χημικό που ειναι 2ο πεδίο αλλά δεν θα ξέρει τι του γίνεται.Οσο για τη σχολή δυσκολη επαγγελματικη αποκατασταση καθως δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα! αλλα ειναι ενδιαφερον,(για χομπι ότι πρεπει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
1ο,2ο,και 4ο πεδίο.Αλλά απο οσοι ειναι θεωρητική το αποφεύγουν γιατι δεν προκειτε να το τελιώσουν ποτέ για κενένα λόγο.Έχει δύσκολα μαθηματικά και προγραμματισμό.Είναι σαν καποιος απο Τεχνολογική περασει Χημικό που ειναι 2ο πεδίο αλλά δεν θα ξέρει τι του γίνεται.Οσο για τη σχολή δυσκολη επαγγελματικη αποκατασταση καθως δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα! αλλα ειναι ενδιαφερον,(για χομπι ότι πρεπει)

:confused:
Ο λόγος που δεν τελειώνουν το τεχνών σίγουρα δεν είναι τα δύσκολα μαθηματικά και ο προγραμματισμός. Το πρόγραμμα σπουδών πάντως για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ψάχνοντας για τμήματα, και μάλιστα από 1ο επιστημονικό πεδίο, βρίσκω και το τμήμα τεχνών ήχου και εικόνας. Για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να είναι στο 1ο πεδίο και μάλιστα χωρίς εξετάσεις στο ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο. Εριξα μια ματιά και στα μαθήματα και πραγματικά κατενθουσιάστηκα. Τα μαθήματα είναι αρκετά ενδιαφέρον αφού έχει από μαθηματικά (όχι και τόσο ενδιαφέρον) μέχρι πως να σχεδιάζεις κόμικ, φωτογραφία και διάφορα άλλα σχετικά. Ωραία όλα αυτά, είναι και σχετικά χαμηλή η βάση εισαγωγής (11.415). Σκέφτομαι όμως και αν θα υπάρξει επαγγελματική αποκατάσταση, λίγο δύσκολο πιστεύω όμως ποτέ δεν ξέρει τι μπορεί να έχει αλλάξει μέσα στα πέντε χρόνια που είναι η σχολή. Και άλλωστε είναι σίγουρα καλύτερα να σπουδάσεις κάτι το οποίο σου αρέσει και ας μην βρεις αμέσως δουλειά, παρά από το χάσεις την ώρα σου σε σπουδές που κάποιος άλλος τις έχει επιλέξει για σένα, λόγω του ότι έχεις σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Η εισαγωγή στο τμήμα δεν χρειάζεται εξετάσεις σε σχέδιο γιατί τα Υποχρεωτικά μαθήματα σχεδίου είναι ελάχιστα, νομίζω μόνο δύο (σε β' και γ' εξάμηνο, ένα χωρίς κι ένα με χρώμα αντίστοιχα), όλα τα υπόλοιπα που αφορούν το σχέδιο και υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών είναι Επιλεγόμενα. Οι περισσότεροι που ξέρω έχουν μπει από Τεχνολογική, αλλά δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο.

Το αν αξίζει να μπει κανείς στο τεχνών είναι πολύ μεγάλη κουβέντα καθώς όλα εξαρτώνται από το ίδιο το άτομο και τις επιθυμίες του. Όντως έχει ενδιαφέροντα μαθήματα κι έχει ορισμένους εξαιρετικούς καθηγητές, αλλά ως εκεί. Το γεγονός πως υπάρχουν προαπαιτούμενα (κοινώς "αλυσίδες") είναι μεγάλος βραχνάς για τους φοιτητές, συν της ατομικής/πτυχιακής εργασίας που είναι χρονοβόρες. Επίσης η φοίτηση είναι υποχρεωτικά πενταετής (απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου), άρα πολύ εύκολα μπορεί να γίνει εξαετής/επταετής, με αποτέλεσμα να καταφέρεις να πάρεις το πτυχίο στα 24-25 σου στην καλύτερη (οι περισσότεροι τελειώνουν πολύ πιο μετά). Τέλος το Ιόνιο Παν/μιο δεν είναι στα καλύτερά του, η δωρεάν παροχή σίτισης/στέγασης παίζει να είναι χειρότερη από ποτέ, και το κόστος ζωής στην Κέρκυρα είναι τσιμπημένο.

Εντελώς προσωπική άποψη, αλλά δεν νομίζω πως αξίζει ο χρόνος αλλά και το χρήμα που θα σπαταληθούν για το συγκεκριμένο τμήμα. Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά με την φωτογραφία, τον ήχο ή την εικόνα/ζωγραφική, δεν χρειάζεται πανεπιστημιακές σπουδές αλλά ταλέντο και προσωπικό ψάξιμο. Ξέρω πως στα 18 η επαγγελματική αποκατάσταση φαντάζει πολύ μακρινή, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι και τα φοιτητικά χρόνια περνάνε ανελέητα γρήγορα. Κι είναι πολύ τρομαχτικό να είσαι 24 και να έχεις ένα πτυχίο με μηδενικό αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας.

p.s. Όλα τα παραπάνω αφορούν όποιον τον ενδιαφέρουν σοβαρά οι σπουδές (και το μετά) και δεν θέλει απλά να περάσει σ'ένα τμήμα για τη φοιτητική ζωή. Αν σας ενδιαφέρει μόνο το τελευταίο, go for it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Χμ κατάλαβα, δηλαδή μέχρι τα 30 σου σχεδόν θα παλεύεις για το πτυχίο. Εφιάλτης μου ακούγεται. Προλαβαίνω να κάνω οικογένεια για να είναι και τα παιδιά μου στην ορκομοσία. Οντως το ότι είναι ακριβά το έχω ακούσει και εγώ, οπότε δύσκολα τα πράγματα.

Θα συμφωνήσω με την προσωπική σου άποψη. Αλλωστε πολλά άτομα είναι αυτοδίδακτα και τα έχουν καταφέρει καλύτερα από εκείνα που έχουν σπουδάσει το αντικείμενο. Όλα είναι θέμα θέλησης όπως πολύ σωστά είπες και εσύ.

Εμένα μου αρέσει σαν τμήμα αλλά τελικά δεν έχει φως στο τούνελ. Ακριβή ζωή, γενικότερα θα πρέπει να είμαι συγκρατημένη και να μην σπαταλάω αλόγιστα χρήματα από δω και από κει, αν και δεν είμαι τέτοιο άτομο, αλλά ναι, τι να το κάνεις να σπουδάσεις και μετά να ψάχνεις για δουλειά και να μην βρίσκεις τίποτα; Καλύτερα να αρχίσει σαν χόμπι και στην πορεία βλέπουμε. Οπότε κατέληξα πως θα αναζητήσω κάποιο άλλο τμήμα με περισσότερες προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

idoctorwho

Νεοφερμένος

Ο idoctorwho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Το τμήμα αυτό αποτελεί έναν απτους κυρίους στόχους μου για φέτος που δινω!Αντε να δούμε :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Το τμήμα αυτό αποτελεί έναν απτους κυρίους στόχους μου για φέτος που δινω!Αντε να δούμε :/:

Μια χαρα θα τα πας μην αγχωνεσαι μοναχα, λες και τωρα ετσι θα αγχωνεσαι λιγοτερο:hehe:! Επειτα που θα μπεις, θελω εντυπωσεις απ το τμημα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinoskk

Νεοφερμένος

Ο ntinoskk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τί επάγγελμα μπορώ να ακολουθήσω όντας στο Τεχνών Ήχου και Εικόνας. Έχω διαβάσει τον οδηγό σπουδών του τμήματος, ωστόσο μου φάνηκαν αρκετά γενικά.... Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γειά σας.
Ξέρω ότι είναι αργά ή ώρα τώρα αλλά ήρθα εδώ σε αυτό το forum γιατί έχω κάτι σχετικό να ρωτήσω με βάση την ειδικότητα σπουδών ήχου & εικόνας.
Τι ακριβώς επαγγελμα είναι αυτό και τι επαγγελματικα δικαιώματα υπάρχουν προς αυτό το αντικείμενο σπουδων; επίσης τι επαγγελματική αποκατάσταση θα μπορέσω εγώ πχ να εχω από αυτό το αντικείμενο σπουδών;

Το λέω γιατί από έστω και περισυ το έχω βάλει στόχο να καταφέρω να περάσω στη σχολή τεχνών ηχου & εικόνας στη Κέρκυρα και προσωπικά ξέρω πως από μορια πρέπει να μαζέψω 12297 για να περασω εκεί.

Επίσης περισυ στη πρώτη λυκειου είχα βγάλει μέσω όρο στο πρώτο τετράμηνο 16,2 και στο δεύτερο 16,8 και στο τέλος των εξετασεων ένα 14 ή 15 γιατί δεν διάβαζα πολύ αλλά φέτος που είμαι δευτέρα λυκειου έβγάλα στο μέσο όρο 14,8 γιατί η χρονιά η φετινή σε μένα ξεκίνησε περίεργα και δεν ένιωθα καλά με τον εαυτό μου ούτε με τα μαθήματα οπότε δεν διάβαζα πολύ και ούτε έλεγα πολύ μάθημα αφού ήμουν υπερβολικά ήσυχη αλλά επίσης θέλω να ξέρω πως θα καταφέρω να φτάσω στα 12297 μορια που χρειάζομαι επίσης. Αν γίνεται θέλω να με βοηθήσει κανείς για το πόσο μέσο όρο χρειάζομαι να βγάλω περίπου για να φτάσω στα 12297 μορια επίσης γιατί καταλαβαινετε πως φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω να το πετύχω το συγκεκριμενο σύνολο μορίων οπότε ναι θέλω και απαντήσεις και σε αυτό το θέμα επίσης. Θέλω γενικά να μπω πολύ βαθιά στο θέμα για το τι μέσο όρο πρέπει περίπου να βγάλω ώστε να φτάσω στα 12297 σύνολο μορίων που χρειάζομαι και επίσης να μάθω πολλά για τονα τομέα σπουδών ήχου και εικόνας επίσης. Ξέρω περίπου τι μαθήματα κάνουν εκεί γιατί είχα βρει ένα πρόγραμμα μαθημάτων αλλά θέλω να μάθω πολλά παραπάνω με βάση αυτή τη σχολή και πως θα περάσω εκει εφόσον το θέλω πολύ να περάσω εκεί.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Καλό βράδυ και συγνώμη για την ενόχληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Προσωπική συμβουλή : Αν θες να πετύχεις μια βάση, ποτέ μη σκέφτεσαι ποσα χρειάζεσαι για να πιάσεις τη βάση.

Πήγαινε για το όσο περισσότερο μπορείς να πιάσεις εσύ.

Έτσι είναι πιθανότερο να γραψεις όσο πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Προσωπική συμβουλή : Αν θες να πετύχεις μια βάση, ποτέ μη σκέφτεσαι ποσα χρειάζεσαι για να πιάσεις τη βάση.

Πήγαινε για το όσο περισσότερο μπορείς να πιάσεις εσύ.

Έτσι είναι πιθανότερο να γραψεις όσο πρέπει.

Ξες τι;
Εχεις δικιο.
Γιατι εμαθα στον εαυτο μου να μην σκεφτομαι τα ποσα μορια πρεπει να πιασω ωστε να αυξησω τις πιθανοτητες να γραψω οσο πρεπει ακομα και παραπανω απο οσο πρεπει.

Να σου και μια αληθεια ακομα επίσης;
Ευτυχως για μενα αυτο το τμημα δεν απαιτει ειδικα μαθηματα να δωσω παρα μονο αυτα που δινω πανελαδικως. Καλα ισως παλια να απαιτουσε ειδικα μαθηματα αυτο το τμημα αλλα πλεον δεν τα απαιτει. Ευτυχως για μενα δηλαδη. Γιατι θα μου ηταν δυσκολο να τρεξω μεχρι Πατρα ή Αθηνα για να δωσω ειδικα μαθηματα. Τουλαχιστον θα ειμαι μονο πηγαινε-ελα σχολειο.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Λοιπον, περα οτι εμαθα οτι απο των τεχνων ηχου και εικονας μπορεις να βγεις και απο εκει ως ελεθευρος επαγγελματίας (free lancer), γραφιστας (ως προς το να φτιαχνεις καρτες, διαμιστηκα πραγματα), δημιουργος παιχνιδιων, δημιουργος κομικ κτλ. αλλα μπορεις να βγεις μεχρι ως τεχνικος κεινουμενης εικονας (animator) και καρτουνιστας;

Γιατι για παραδειγμα στην ιδιωτικη σχολη των ΙΕΚ Δελτα και της ΑΚΤΟ εμαθα οτι ξεκαθαρα μπορεις να γίνεις και τεχνικος κεινουμενης εικονας (animator) οποτε αναρωτιεμαι αν γινεται το ιδιο μεχρι και στην Τεχνων ηχου και εικονας της Κερκυρας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top