Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Κώστας123456

Νεοφερμένος

Ο Κώστας123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση. Δεν ψάχνω μια εξίσωση που θα μου περιγράφει την καμπύλη. Ψάχνω επιμέρους γραφικές προσομοιωσεις που θα βασίζονται στα δεδομένα που έχουμε και ορίζουν από που περνάει η καμπύλη. Η αναφορά μου σε γκαουσιανη καμπύλη δεν είχε σκοπό να στριμωξει την πραγματικότητα στην εξίσωση της, αλλά να φανταστουμε το σχήμα και κυρίως τα άκρα, τις "ουρές".
Εν πάση περιπτώσει, σκοπός μου ήταν να βρω την βάση των ιατρικών. Φαντάστηκα λοιπόν τις καμπύλες που αναφέρω παραπάνω και αφού επιβεβαιωσα τα δύο σημεία που είχα δεδομένα, θεώρησα ότι έχω πολλές πιθανότητες να είμαι κοντά στην πραγματικότητα. θεωρώ ότι είμαι πολύ κοντά στον προσδιορισμό των βάσεων που μας ενδιαφέρουν. Έτσι έγραψα τις εκτιμήσεις μου. Σύντομα θα δούμε αν έχω δίκιο ή όχι. Πάντως οι εκτιμήσεις που διαβάζω από διάφορους ειδικούς, δεν χωράνε στο σχήμα μου.

Ο μόνος αναλυτής που είναι κοντά στην εκτίμηση μου είναι ο Χρήστος και για αυτό μπήκα στην συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mariast

Νεοφερμένος

Η Mariast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χρήστο με 11716 εχω ελπίδες για πληροφορικη Τρίπολης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση. Δεν ψάχνω μια εξίσωση που θα μου περιγράφει την καμπύλη. Ψάχνω επιμέρους γραφικές προσομοιωσεις που θα βασίζονται στα δεδομένα που έχουμε και ορίζουν από που περνάει η καμπύλη. Η αναφορά μου σε γκαουσιανη καμπύλη δεν είχε σκοπό να στριμωξει την πραγματικότητα στην εξίσωση της, αλλά να φανταστουμε το σχήμα και κυρίως τα άκρα, τις "ουρές".
Εν πάση περιπτώσει, σκοπός μου ήταν να βρω την βάση των ιατρικών. Φαντάστηκα λοιπόν τις καμπύλες που αναφέρω παραπάνω και αφού επιβεβαιωσα τα δύο σημεία που είχα δεδομένα, θεώρησα ότι έχω πολλές πιθανότητες να είμαι κοντά στην πραγματικότητα. θεωρώ ότι είμαι πολύ κοντά στον προσδιορισμό των βάσεων που μας ενδιαφέρουν. Έτσι έγραψα τις εκτιμήσεις μου. Σύντομα θα δούμε αν έχω δίκιο ή όχι. Πάντως οι εκτιμήσεις που διαβάζω από διάφορους ειδικούς, δεν χωράνε στο σχήμα μου.

Ο μόνος αναλυτής που είναι κοντά στην εκτίμηση μου είναι ο Χρήστος και για αυτό μπήκα στην συζήτηση.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις και νομίζω είναι καλή και επιστημονικά ορθή η προσέγγισή σου, αν και πιστεύω ότι υπερεκτιμάς την Ιατρική Θεσσαλονίκης. (ίσως φταίει το ότι έχεις θέσει χαμηλό ποσοστό διαρροής - σκέψου ότι οι Αθηναίοι δηλώνουν Πάτρα μετά και όχι ΑΠΘ).

Θέλω πολύ να δω ενδελεχώς την δουλειά που έχεις κάνει, οπότε αν θέλεις μου στέλνεις personal message να τα συζητήσουμε.

Όντως, είμαστε πάρα πολύ κοντά (Ιατρική Αθηνών δίνουμε ίδια βάση καθώς και Ιατρική ΔΠΘ)
Καλά έκανες και μοιράστηκες τις εκτιμήσεις σου και την προσέγγισή σου!

Χρήστο με 11716 εχω ελπίδες για πληροφορικη Τρίπολης;

Δεν μπορώ να σου πω ότι δεν έχεις καθόλου ελπίδες, αλλά δεν σου κρύβω ότι το θεωρώ δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
O Eλεύθερος Τύπος τι έχει για τις βάσεις σήμερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μικρή αύξηση στις νομικές και στις άλλες υψηλόβαθμες του 1ου πεδίου, πτώση σε οικονομικά και παιδαγωγικά, μεγάλη αύξηση στα ιατρικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μικρή αύξηση στις νομικές και στις άλλες υψηλόβαθμες του 1ου πεδίου, πτώση σε οικονομικά και παιδαγωγικά, μεγάλη αύξηση στα ιατρικά
Εφόσον , οι εκτιμητές έχουν ξεκαθαρίσει την θεση τους και μιλουν για πτωση και νεες εκτιμησεις δεν εχουν γινει , ο ελευθερος τυπος που βασιζεται ; Σήμερα στο e du4u σε μια δημοσίευση ο Κουτρουμπελης διαβεβαιωσε οτι θα υπαρξρι σιγουρα πτωση στο πρωτο πεδιο και δεν εχει αλλαξει γνωμη για τις εκτιμησεις του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ysemer

Νεοφερμένος

Ο ysemer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Όταν λες "ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ" εννοείς φυσικά ότι "δεν άλλαξε την πρόβλεψη του".
Κανένας δεν μπορεί να διαβεβαιώσει για τίποτα.
Εκτιμήσεις κάνουν όλοι.
Μόνο στο τέλος Αυγούστου θα έχουμε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ.
Τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εφόσον , οι εκτιμητές έχουν ξεκαθαρίσει την θεση τους και μιλουν για πτωση και νεες εκτιμησεις δεν εχουν γινει , ο ελευθερος τυπος που βασιζεται ; Σήμερα στο e du4u σε μια δημοσίευση ο Κουτρουμπελης διαβεβαιωσε οτι θα υπαρξρι σιγουρα πτωση στο πρωτο πεδιο και δεν εχει αλλαξει γνωμη για τις εκτιμησεις του .
Είδα ότι γράφει μικρή πτώση. Πώς την εννοεί όμως; 10 ή 100 μόρια; Υπάρχει διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Είδα ότι γράφει μικρή πτώση. Πώς την εννοεί όμως; 10 ή 100 μόρια; Υπάρχει διαφορά

ww.neolaia.gr/2016/07/26/baseis-2016-pinakes/
Κοίτα , η μικρη πτωση ειναι περιπου 100-150 μορια . Αν μιλουσαμε για 10 μορια κατω , θα ελεγε για στασιμοτητα βασεων . Εγω πιστευω οτι η Νομικη δπθ θα κλεισει γυρω στα 17.480 . Εγω εχω 17.510 και ελπιζω να τα καταφερω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μικρή αύξηση στις νομικές και στις άλλες υψηλόβαθμες του 1ου πεδίου, πτώση σε οικονομικά και παιδαγωγικά, μεγάλη αύξηση στα ιατρικά

Βέβαια το άρθρο δεν προσθέτει κάτι καινούριο, μιλάει γενικόλογα για όλα τα πεδία και δίνει ενδεικτικές βάσεις για πολύ λίγες σχολές, για όσους ενδιαφέρονται για τις ιατρικές το συμπέρασμα και από αυτό το άρθρο είναι, καθώς από τον πίνακα προκύπτει μία μέση αύξηση 400-450 μορίων, βάση Δ.Π.Θ. στα 18.600 συν πλην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Βρήκα αυτό μόλις τώρα:ww.neolaia.gr/2016/07/26/baseis-2016-pinakes/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Βρήκα αυτό μόλις τώρα:ww.neolaia.gr/2016/07/26/baseis-2016-pinakes/
Ειναι πολυ παλιο , πριν ακομα ανακοινωθουν τα στατιστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ειναι πολυ παλιο , πριν ακομα ανακοινωθουν τα στατιστικα
. Τότε τι το έβαλαν στο edu. σήμερα;Δεν προσέχουν καθόλου;Θα πάθουμε τίποτε. Ευχαριστώ Εύα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση. Δεν ψάχνω μια εξίσωση που θα μου περιγράφει την καμπύλη. Ψάχνω επιμέρους γραφικές προσομοιωσεις που θα βασίζονται στα δεδομένα που έχουμε και ορίζουν από που περνάει η καμπύλη. Η αναφορά μου σε γκαουσιανη καμπύλη δεν είχε σκοπό να στριμωξει την πραγματικότητα στην εξίσωση της, αλλά να φανταστουμε το σχήμα και κυρίως τα άκρα, τις "ουρές".
Εν πάση περιπτώσει, σκοπός μου ήταν να βρω την βάση των ιατρικών. Φαντάστηκα λοιπόν τις καμπύλες που αναφέρω παραπάνω και αφού επιβεβαιωσα τα δύο σημεία που είχα δεδομένα, θεώρησα ότι έχω πολλές πιθανότητες να είμαι κοντά στην πραγματικότητα. θεωρώ ότι είμαι πολύ κοντά στον προσδιορισμό των βάσεων που μας ενδιαφέρουν. Έτσι έγραψα τις εκτιμήσεις μου. Σύντομα θα δούμε αν έχω δίκιο ή όχι. Πάντως οι εκτιμήσεις που διαβάζω από διάφορους ειδικούς, δεν χωράνε στο σχήμα μου.

Ο μόνος αναλυτής που είναι κοντά στην εκτίμηση μου είναι ο Χρήστος και για αυτό μπήκα στην συζήτηση.

Ευχαριστούμε για την ενασχόλησή σας με τις βάσεις των ιατρικών και τις εκτιμήσεις σας με τις οποίες συμφωνώ (πιστεύω βάση γύρω στα 18.600 συν πλην 10-20 μόρια), το γεγονός ότι είναι τόσο κοντά - σχεδόν ταυτόσημες με του Chris, με έκανε να τις προσέξω ακόμα περισσότερο, μήπως μπορείτε να μας πείτε πως έχετε κάνει την κατανομή (ανά 100 μόρια) των 960 υποψηφίων στην κλίμακα 18.500-19.000 και με ποια κριτήρια και τη ποσοστό τυχόν "διαρροής" έχετε υπολογίσει, σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ερώτηση: πόσο δύσκολο ήταν για το υπουργείο να έδινε τις κατανομές των βαθμολογιών ανα 100 για τους βαθμούς πάνω απο 18000 και ουχί ανα 500 ; Απλός για να παιδεύουν το κόσμο ,νά έχουμε να λέμε. απο την άλλη γιατί τέλος Αυγούστου οι βάσεις και ουχί νωρίτερα ,μη τυχόν και δεν πάρουν άδειες τα παληκάρια του Υπουργείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Γνωρίζετε ποτε θα ανακοινωθουν οι βασεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Γνωρίζετε ποτε θα ανακοινωθουν οι βασεις;;;
3ο δεκαημερο του Αυγουστου ακουσα καπου....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ερώτηση: πόσο δύσκολο ήταν για το υπουργείο να έδινε τις κατανομές των βαθμολογιών ανα 100 για τους βαθμούς πάνω απο 18000 και ουχί ανα 500 ; Απλός για να παιδεύουν το κόσμο ,νά έχουμε να λέμε. απο την άλλη γιατί τέλος Αυγούστου οι βάσεις και ουχί νωρίτερα ,μη τυχόν και δεν πάρουν άδειες τα παληκάρια του Υπουργείου;
...έλα ντε... δίκιο έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας123456

Νεοφερμένος

Ο Κώστας123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για την ενασχόλησή σας με τις βάσεις των ιατρικών και τις εκτιμήσεις σας με τις οποίες συμφωνώ (πιστεύω βάση γύρω στα 18.600 συν πλην 10-20 μόρια), το γεγονός ότι είναι τόσο κοντά - σχεδόν ταυτόσημες με του Chris, με έκανε να τις προσέξω ακόμα περισσότερο, μήπως μπορείτε να μας πείτε πως έχετε κάνει την κατανομή (ανά 100 μόρια) των 960 υποψηφίων στην κλίμακα 18.500-19.000 και με ποια κριτήρια και τη ποσοστό τυχόν "διαρροής" έχετε υπολογίσει, σας ευχαριστώ!

Είναι αρκετά σύνθετο θέμα. Συνοπτικά
1. Υπολόγισα ότι η βάση των Ιατρικών θα είναι εκεί που θα έχουν περάσει τα 960 άτομα + 30 στρατιωτικές ιατρικές + 115 άτομα, άλλες σχολές του κλάδου (κτηνιατρικές, οδοντιατρικές, φαρμακευτικές, βιολογικές) = 1.105 άτομα.
2.Οι 460 είναι πάνω από 19.000 μόρια.
3. η κατανολή ανά 100 μόρια θα είναι κατά προσέγγιση
τα 18600 μόρια θα τα έχουν περάσει 1070
τα 18700 μόρια θα τα έχουν περάσει 940
τα 18800 μόρια θα τα έχουν περάσει 790
τα 18900 μόρια θα τα έχουν περάσει 620
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Είναι αρκετά σύνθετο θέμα. Συνοπτικά
1. Υπολόγισα ότι η βάση των Ιατρικών θα είναι εκεί που θα έχουν περάσει τα 960 άτομα + 30 στρατιωτικές ιατρικές + 115 άτομα, άλλες σχολές του κλάδου (κτηνιατρικές, οδοντιατρικές, φαρμακευτικές, βιολογικές) = 1.105 άτομα.
2.Οι 460 είναι πάνω από 19.000 μόρια.
3. η κατανολή ανά 100 μόρια θα είναι κατά προσέγγιση
τα 18600 μόρια θα τα έχουν περάσει 1070
τα 18700 μόρια θα τα έχουν περάσει 940
τα 18800 μόρια θα τα έχουν περάσει 790
τα 18900 μόρια θα τα έχουν περάσει 620

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, με την οποία συμφωνώ!
Απλά σας αναφέρω ότι οι θέσεις των ιατρικών φέτος με το καινούριο σύστημα είναι 912 συν 40 + των στρατιωτικών ιατρικών, δηλαδή 950-960 συνολικά (υπάρχουν βέβαια και κάποιοι λίγοι, που δεν μπορούν να προσδιοριστούν εύκολα αριθμητικά, που περνούν άνευ ή με επιπλέον μόρια λόγω αθλημάτων οι θέσεις των οποίων - αν περνούσαν σε κάποια ιατρική - μένει κενή οπότε αντίστοιχα αυξάνονται λίγο οι θέσεις).
Αν κατάλαβα η παραπάνω εκτίμησή σας είναι χωρίς διαρροές και πιστεύετε ότι 1.070 πρώτοι έχουν υπερβεί τα 18.600, οπότε, αφού πιστεύετε ότι θα περάσουν τελικά περίπου οι 1.105 πρώτοι η βάση θα είναι περίπου στα 18.570; Παρόλα αυτά μήπως όμως μένουν αρκετοί, δηλαδή περίπου 350 για την κλίμακα 18.500-18.600, χωρίς να το αποκλείω βέβαια.
Συγνώμη για την πολυλογία, ευχαριστώ ξανά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top