Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Georgia1

Νεοφερμένος

Η Georgia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά, θεωρείτε πως τα σενάρια περί ανόδου των σχολών του πρώτου επιστημονικού πεδίου ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; Όλοι οι εκτιμητές προέβλεψαν σαφή πτώση, αλλά όπως διαβάζω το -προ της δημοσίευσης των στατιστικών- σενάριο επανήλθε. Επίσης, ο γραμματέας του ΟΕΦΕ, που μίλησε για άνοδο, προσπάθησε να δικαιολογηθεί λέγοντας πως ο αριθμός των αριστούχων έχει αυξηθεί σε σχέση με πέρυσι, κάτι που όπως αποδεικνύουν τα στατιστικά δεν ισχύει.
Έχεις δίκιο αλλά η ζήτηση είναι αυτή που υπερισχύει...και φέτος οι ήδη λιγοστές επιλογές των υποψηφίων της θεωρητικής περιορίστηκαν κι άλλο,κάτι που μπορεί να μεταφράζεται ως αύξηση σε κάποιες σχολές...μεταξύ αυτών και η νομική,ψυχολογία,Αγγλική φιλολογία κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoniZer

Νεοφερμένος

Η NoniZer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχεις δίκιο αλλά η ζήτηση είναι αυτή που υπερισχύει...και φέτος οι ήδη λιγοστές επιλογές των υποψηφίων της θεωρητικής περιορίστηκαν κι άλλο,κάτι που μπορεί να μεταφράζεται ως αύξηση σε κάποιες σχολές...μεταξύ αυτών και η νομική,ψυχολογία,Αγγλική φιλολογία κλπ
Έχεις δίκιο. Με την απομόνωση των παιδαγωγικών, οι οποίες απ'όσο γνωρίζω προσέλκυαν ένα μικρό ή μεγάλο αριθμό αριστούχων, έχουν περιορίσει τις επιλογές των υποψηφίων της θεωρητικής. Ωστόσο, δεν υποτίθεται πως οι εκτιμητές το έχουν λάβει κι αυτό υπόψη τους; :hmm: Όπως και να'χει, όμως, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει με σιγουριά. Λίγο έμεινε....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia1

Νεοφερμένος

Η Georgia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Με την απομόνωση των παιδαγωγικών, οι οποίες απ'όσο γνωρίζω προσέλκυαν ένα μικρό ή μεγάλο αριθμό αριστούχων, έχουν περιορίσει τις επιλογές των υποψηφίων της θεωρητικής. Ωστόσο, δεν υποτίθεται πως οι εκτιμητές το έχουν λάβει κι αυτό υπόψη τους; :hmm: Όπως και να'χει, όμως, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει με σιγουριά. Λίγο έμεινε....:redface:
Λογικα ναι αλλά αν ήταν σίγουρη η πτώση γιατί να συζητείται και το σενάριο της ανόδου;ελπίζω ωστόσο να μην υπάρξει άνοδος!το εύχομαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoniZer

Νεοφερμένος

Η NoniZer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λογικα ναι αλλά αν ήταν σίγουρη η πτώση γιατί να συζητείται και το σενάριο της ανόδου;ελπίζω ωστόσο να μην υπάρξει άνοδος!το εύχομαι!!!
Το ίδιο κι εγώ! Καλά αποτελέσματα :D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ποτε περιπου βγαινουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εννοείς το ... βάθος των άλλων επιλογών πλην ιατρικών (ενώ κάποιος περνούσε ιατρική), δε νομίζω να υπάρχει σε στατιστικά, το ποσοστό πχ του 30 τοις εκατό βγαίνει σύμφωνα με τις βάσεις (πχ αν φέτος είναι 18.600 υπολογίζει κάποιος πόσοι ήταν πάνω απο αυτή οποτε συνάγεται και το ποσοστό αυτών που επέλεξαν άλλες σχολες),
ο αριθμός δίπλα σχετίζεται -νομίζω- με το Γ.ΒΠ. που δε μας αφορά πάντως.

Κοίταξα τα στατιστικά του 2015, που αφορούν μόνο θετική και μόνο βιολογία, πάνω από 18.000 ήταν 1.361 με βάση 18.174 πέρασαν ιατρική οι 1.110-1.130 πρώτοι με 950 θέσεις ιατρικών συν ΣΣΑΣ, συμπέρασμά μου διαρροές εντός τρίτου πεδίου 15 τοις εκατό κάτι που πιςτεύω ότι είναι λογικό και για φέτος - ούτε μεγάλο ούτε μεγάλο- άρα πιθανή φετινή βάση Αλεξανδρούπολης 18.630 συν πλην 10-20 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λάθος. Παραγνωριζεις το γεγονός ότι είναι περισσότερα τα μόρια πάρα ο γενικός βαθμός πρόσβασης. Ένας με 17,95 ΓΒΠ μπορούσε να περασει Ιατρική. Οπότε είναι 1300-1400 άτομα για 950 θέσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Άρα μιλάμε για συνολικά περίπου 285 άτομα (ήτοι 30% περίπου) που πέρσι επέλεξαν άλλα τμήματα του 3ου πεδίου + πολυτεχνεία.
Καλό θα ήταν να ξέραμε τον επιμερισμό (εντός και εκτός πεδίου).

Μυρτώ τις διαρροές δεν της υπολογίζεις καλά.Όταν λέμε διαρροή 10% δεν κάνουμε 950 .10/100=95 και βρίσκουμε θέση 950 +95=1045 παρά κάνουμε 950/0.9 =1055
Δες που μου το είχε γράψει και ο Χρήστος. Έτσι οι διαρροές είναι μεγαλύτερες από αυτές που υπολογίζεις.:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria k

Νεοφερμένος

Η Maria k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια λετε η αποψη περι ανοδο στη νομικη να ισχυει και οι αρθρογραφοι να εχουν πληροφοριες περι ανοδου απο το υπουργειο τωρα που υποβληθηκαν τα μηχανογραφικα?γενικα το υπουργειο δινει καποιες πληροφοριες?...ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia1

Νεοφερμένος

Η Georgia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το ίδιο κι εγώ! Καλά αποτελέσματα :D:whistle:
Eπισης!! :D :clapup:

Παιδια λετε η αποψη περι ανοδο στη νομικη να ισχυει και οι αρθρογραφοι να εχουν πληροφοριες περι ανοδου απο το υπουργειο τωρα που υποβληθηκαν τα μηχανογραφικα?γενικα το υπουργειο δινει καποιες πληροφοριες?...ευχαριστω!!!
Δεν εχει αρχισει καν η επεξεργασια τους οποτε αποκλειεται να εχουν πληροφορηση εντος του υπουργειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Λάθος. Παραγνωριζεις το γεγονός ότι είναι περισσότερα τα μόρια πάρα ο γενικός βαθμός πρόσβασης. Ένας με 17,95 ΓΒΠ μπορούσε να περασει Ιατρική. Οπότε είναι 1300-1400 άτομα για 950 θέσεις :)

Σ' ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου Chris - μας έλειψαν - κι εγώ δεν ήμουν σίγουρος για την ορθότητα του συμπεράσματός μου, το έχω χάσει λίγο με το θέμα Γ.Β.Π. και μόρια - άρα οι προοπτικές είναι ακόμα πιο ευοίωνες από αυτές που αναφέρω, η αλήθεια είναι ότι ένας γνωστός μου, που πέρασε πέρυσι Ηράκλειο, μου έλεγε ότι ήταν πέρισυ 1.300-1.400 σε φθίνουσα βαθμολογική θέση ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariats98

Νεοφερμένος

Η mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χρήστο μετα τα νέα στοιχεία συνεχίζεις να πιστεύεις τα ίδια για τις υψηλόβαθμες του πρώτου?η ψυχολογία απθ με ενδιαφερει και εχω 17735 μόρια.ευχαριστω εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoniZer

Νεοφερμένος

Η NoniZer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ποτε περιπου βγαινουν?
Κάπου διάβασα 22 Αυγούστου. Βέβαια, ακόμη κι αν δεν βγουν στις 22, μέχρι τις 26 θα έχουν βγει απ'ότι λένε :)

Δεν εχει αρχισει καν η επεξεργασια τους οποτε αποκλειεται να εχουν πληροφορηση εντος του υπουργειου
Γενικότερα, το υπουργείο δίνει στοιχεία σχετικά με τη ζήτηση των σχολών; Νομίζω πως όχι, διότι έτσι θα μπορούσαμε οι ίδιοι να βγάλουμε ακριβή και ασφαλή συμπεράσματα για την βάση εισαγωγής κάθε σχολής, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Georgia1

Νεοφερμένος

Η Georgia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κάπου διάβασα 22 Αυγούστου. Βέβαια, ακόμη κι αν δεν βγουν στις 22, μέχρι τις 26 θα έχουν βγει απ'ότι λένε :)


Γενικότερα, το υπουργείο δίνει στοιχεία σχετικά με τη ζήτηση των σχολών; Νομίζω πως όχι, διότι έτσι θα μπορούσαμε οι ίδιοι να βγάλουμε ακριβή και ασφαλή συμπεράσματα για την βάση εισαγωγής κάθε σχολής, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη :hmm:
ναι αυτο που λες....η ζητηση ειναι ο αγνωστος χ αλλιως θα ξεραμε τις βασεις ακριβως....νομιζω δινουν τα στοιχεια της προηγουμενης χρονιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Για το παλαιο συστημα, ακομα να ανακοινωθεί κατι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1300000000

Νεοφερμένος

Ο tasos1300000000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τεραστιτε Chris ο λαος διψαει να μαθει για τις νομικες...κατι για ανοδο ειπαν τελευταια και τρομαξαμε...τι θα γινει ρε παιδιαααααα και εχουμε αγχωθει μεσα στ καλοκαιρακι το ομορφο;

η ψυχολογια εκπα περναει τη νομικγ δπθ ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ποια είναι ακριβώς τα νέα στοιχεία?
Έχω κάνει τις αναλύσεις μου και τις εχω δημοσιοποιησει.
Οι εκτιμήσεις είναι αυτές και δεν αλλάζουν.
Λογικό είναι να αγχώνεστε αλλά και εγώ δεν μπορω να επαναλαμβάνω τα ίδια 500 φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoniZer

Νεοφερμένος

Η NoniZer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι αυτο που λες....η ζητηση ειναι ο αγνωστος χ αλλιως θα ξεραμε τις βασεις ακριβως....νομιζω δινουν τα στοιχεια της προηγουμενης χρονιας

Μάλιστα...Σε ποια σχολή στοχεύεις αν δεν γίνομαι αδιάκριτη; :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ηστήλη δίπλα στους βαθμούς πρόσβασης τι είναι;:redface:[/QUOTE

Νομίζω το άθροισμα των μαθημάτων αυξημένης βαρύτητας, τώρα που το είδα -επιτέλους- κατάλαβα ότι πχ στο 3ο πεδίο πέρισυ πέρασαν τελικά ιατρική, μετά τις διαρροές, αυτοί που βρίσκονταν στις 1.300-1.400 πρώτες βαθμολογικά θέσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia1

Νεοφερμένος

Η Georgia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μάλιστα...Σε ποια σχολή στοχεύεις αν δεν γίνομαι αδιάκριτη; :):)

βασικα καλυτερα να τα πουμε επι προσωπικου για να μην ενοχλουμε τους υπολοιπους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top