Τελικά ψηφίστηκε το "ν+2";

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@thanos713 κι ομως ειναι δωρεάν .

Οχι μονο ειναι δωρεαν αλλα υπάρχουν κι φοιτητικα επιδόματα για τους φοιτητές.
Στη Γερμανία , ολοι οι Γερμανοί φοιτητές περνούν επιδόματα (και οι ξένοι αν έχουν δουλέψει/δουλεύουν εκει)

Φιλη της αδερφής μου στη Δανία εργάζεται σκ ως σερβιτόρα κι απο τα επιδόματα που παίρνει ως εργαζόμενη φοιτήτρια ειναι εντελώς ανεξάρτητη.

Γενικά απο τοτε που έφυγαν τα αδέρφια μου εξωτερικό Απομυθοποιήσα παρα πολλα πράγματα απο αυτά που λέγονται στην Ελλάδα για το εξωτερικό.

Μάλιστα στη Γερμανία πιο φθηνά θα σου βγει απο οτι Αθήνα κι Θεσσαλονίκη.
Εξαρτάται και τον τρόπο ζωης of course αλλα κι να θες στη Γερμανία δε μπορείς να κανεις ο.τι στην Ελλάδα.
Πανεπιστήμια ειναι εντελώς δωρεάν , (καλές) εστιες ατομικές 280€ ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΈΝΑ, σουπερ μαρκετ πολυυυ φθηνότερο.

Εσθονία που ξερω Επίσης δωρεάν πανεπιστήμια κι πάμφθηνος τρόπος ζωης .

Γαλλια κι Αυστρία Επίσης δωρεάν , αλλα για γαλλια προφανώς ξεφεύγει το κόστος ζωής κτλ.

Τώρα για να μπω στο θεμα.
Σουηδία δε σε διαγράφουν ποτεεεεεεε , Γερμανία αν κόπεις σε 3 μαθήματα bye byeee.
Αλλα μπορείς να σπουδάζεις 100 χρόνια, το θεμα ειναι απλα να πηγαίνεις προετοιμασμένος να δώσεις .
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@thanos713 κι ομως ειναι δωρεάν .

Οχι μονο ειναι δωρεαν αλλα υπάρχουν κι φοιτητικα επιδόματα για τους φοιτητές.
Στη Γερμανία , ολοι οι Γερμανοί φοιτητές περνούν επιδόματα (και οι ξένοι αν έχουν δουλέψει/δουλεύουν εκει)

Φιλη της αδερφής μου στη Δανία εργάζεται σκ ως σερβιτόρα κι απο τα επιδόματα που παίρνει ως εργαζόμενη φοιτήτρια ειναι εντελώς ανεξάρτητη.

Γενικά απο τοτε που έφυγαν τα αδέρφια μου εξωτερικό Απομυθοποιήσα παρα πολλα πράγματα απο αυτά που λέγονται στην Ελλάδα για το εξωτερικό.

Μάλιστα στη Γερμανία πιο φθηνά θα σου βγει απο οτι Αθήνα κι Θεσσαλονίκη.
Εξαρτάται και τον τρόπο ζωης of course αλλα κι να θες στη Γερμανία δε μπορείς να κανεις ο.τι στην Ελλάδα.
Πανεπιστήμια ειναι εντελώς δωρεάν , (καλές) εστιες ατομικές 280€ ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΈΝΑ, σουπερ μαρκετ πολυυυ φθηνότερο.

Εσθονία που ξερω Επίσης δωρεάν πανεπιστήμια κι πάμφθηνος τρόπος ζωης .

Γαλλια κι Αυστρία Επίσης δωρεάν , αλλα για γαλλια προφανώς ξεφεύγει το κόστος ζωής κτλ.

Τώρα για να μπω στο θεμα.
Σουηδία δε σε διαγράφουν ποτεεεεεεε , Γερμανία αν κόπεις σε 3 μαθήματα bye byeee.
Αλλα μπορείς να σπουδάζεις 100 χρόνια, το θεμα ειναι απλα να πηγαίνεις προετοιμασμένος να δώσεις .
Ας αφήσουμε τα επιδόματα στην άκρη, τα οποία παντού υπάρχουν, και ας πιάσουμε το αν είναι δωρεάν ή όχι.
Spoiler alert: Τίποτε από αυτά που ανέφερες δεν είναι δωρεάν.

Στο table 1 εδώ θα δεις την μέση φορολόγηση ανά κράτος. Παρατηρείς κάτι; Όλες οι χώρες που ανέφερες είναι πολύ πιο πάνω απ'τις ΗΠΑ. Ο λόγος; Πρέπει να πληρώσεις τη "δωρεάν" υγεία και τη "δωρεάν" παιδεία. Τίποτα δεν είναι δωρεάν, εφόσον τα resources είναι limited. ΤΙΠΟΤΑ.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ας αφήσουμε τα επιδόματα στην άκρη, τα οποία παντού υπάρχουν, και ας πιάσουμε το αν είναι δωρεάν ή όχι.
Spoiler alert: Τίποτε από αυτά που ανέφερες δεν είναι δωρεάν.

Στο table 1 εδώ θα δεις την μέση φορολόγηση ανά κράτος. Παρατηρείς κάτι; Όλες οι χώρες που ανέφερες είναι πολύ πιο πάνω απ'τις ΗΠΑ. Ο λόγος; Πρέπει να πληρώσεις τη "δωρεάν" υγεία και τη "δωρεάν" παιδεία. Τίποτα δεν είναι δωρεάν, εφόσον τα resources είναι limited. ΤΙΠΟΤΑ.

Πολύ απλα δεν είναι δυνατόν να υπάρχει δωρεάν παιδεία. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι για να πας σε δημόσιο Πανεπιστήμιο θα φορολογηθεις τα κέρατα σου. Το ποσό της φορολογίας εξαρτάται από τις κρατικές υπηρεσίες και τις δαπάνες τους. Σε αυτές δεν ανήκουν μόνο τα σχολεία, αλλά και οι υποδομές, για παράδειγμα.

Όταν αναφερόμαστε σε δωρεάν πανεπιστημια, αναφερόμαστε σε αυτά στα οποία πέρα από την φορολογία, δεν πληρώνεις επιπλέον χρήματα. Γιατί , σίγουρα, κάθε πανεπιστημιο χρειάζεται κονδύλια από το κράτος για να εκτελέσει επιστημονικό έργο και να διεξάγει έρευνες. Μην ξεχνάμε ότι τα πανεπιστήμια είναι οργανισμοί και όχι εταιρείες
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Με το άρθρο που θα στείλω παρακάτω, θα δεις ότι η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες χώρες της ΕΕ που δεν πληρώνεις καθόλου δίδακτρα. Άρα, όντως επιβεβαιώνω ο,τι έχω πει παραπάνω:
Αυτά είναι φόροι και ακόμα και σε κάθε περίπτωση 500 και 600 ευρώ τον χρόνο δεν είναι τίποτα, τόσα δίνεις εδώ για μερικούς μήνες φροντιστηρίων, μην μιλήσω για φωτοτυπίες/κόρπορα κτλ. Δίδακτρα που τσούζουν έχει η Αγγλία και τα ιδιωτικά που ζητάνε χιλιάδες το εξάμηνο. Μην λέμε ότι θέλουμε, αυτό δεν είναι επιχείρημα για το ν+2, όπως ήδη είπα δεν διαφέρουν από εμάς στα έξοδα σε βαθμό που να λες ότι τρέχουν να τελειώσουν γρήγορα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ας αφήσουμε τα επιδόματα στην άκρη, τα οποία παντού υπάρχουν, και ας πιάσουμε το αν είναι δωρεάν ή όχι.
Spoiler alert: Τίποτε από αυτά που ανέφερες δεν είναι δωρεάν.

Στο table 1 εδώ θα δεις την μέση φορολόγηση ανά κράτος. Παρατηρείς κάτι; Όλες οι χώρες που ανέφερες είναι πολύ πιο πάνω απ'τις ΗΠΑ. Ο λόγος; Πρέπει να πληρώσεις τη "δωρεάν" υγεία και τη "δωρεάν" παιδεία. Τίποτα δεν είναι δωρεάν, εφόσον τα resources είναι limited. ΤΙΠΟΤΑ.


Εγω μίλησα για περιπτώσεις που τις εχω ζησει απο την οικογένεια μου και ναι ειναι οσο δωρεαν ειναι κι στην Ελλάδα.

Η φορολογια φυσικα και ειναι πιο υψηλή.

Κι αυτη η φορολογία που αναφέρεις ειναι ακριβώς ο λόγος που παίρνεις αυτα τα επιδόματα.

Κι οχι δεν υπάρχουν παντού.

Επίδομα να σου εξασφαλίζει τα απαραίτητα , που το έχεις δει;

Εδω μια χαρα φόρους πληρωνουμε για δωρεάν παιδεία κι φροντιστήρια κάνουμε κι θες και ενα μισθό για να σπουδάσεις παιδί σε αλλη πολη.
Αμα το παμε με αυτη τη λογική , ε ούτε στην Ελλάδα ειναι δωρεαν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Επίδομα να σου εξασφαλίζει τα απαραίτητα , που το έχεις δει;
Η Ελβετία μού ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας αυτήν τη γραμμή. Δε γνωρίζω καμία άλλη χώρα, όπου το επίδομα ανεργίας* είναι αρκετό για να ζεις άνετα, να κάνεις ταξίδια, κανονική ζωή χωρίς στερήσεις :).

Βασική προϋπόθεση να εργαζόσουν προηγουμένως και να έμεινες άνεργος. Αν το πας σόλο ξάπλα, δεν σε σώζει κανένα επίδομα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Εγω μίλησα για περιπτώσεις που τις εχω ζησει απο την οικογένεια μου και ναι ειναι οσο δωρεαν ειναι κι στην Ελλάδα.

Η φορολογια φυσικα και ειναι πιο υψηλή.

Κι αυτη η φορολογία που αναφέρεις ειναι ακριβώς ο λόγος που παίρνεις αυτα τα επιδόματα.

Κι οχι δεν υπάρχουν παντού.

Επίδομα να σου εξασφαλίζει τα απαραίτητα , που το έχεις δει;

Εδω μια χαρα φόρους πληρωνουμε για δωρεάν παιδεία κι φροντιστήρια κάνουμε κι θες και ενα μισθό για να σπουδάσεις παιδί σε αλλη πολη.
Αμα το παμε με αυτη τη λογική , ε ούτε στην Ελλάδα ειναι δωρεαν.
Λες και εμάς δεν μας φορολογούνε για να έχουμε κάτι τρισάθλια κτήρια, ξεχαρβαλωμένα έδρανα, τρύπες για βιβλιοθήκες, μηδαμινά προγράμματα στους ελάχιστους υπολογιστές κτλ.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μη λαϊκίζεις. Όλοι αυτοί που αναφέρεις, μπορούν να πάρουν αναστολή σπουδών ή να έχουν κάποια "ιδιαίτερη" μεταχείριση. Σε κάποιες περιπτώσεις κιόλας, μπορεί να είναι και πολύ καλύτερα να μην πηγαίνεις στο πανεπιστήμιο, άρα να σε "σώσει" η αναστολή. Το 90% των φοιτητών ΔΕΝ έχει τέτοια προβλήματα που το οδηγούν να μη τελειώνει στα ν+2.

Δε διαφωνώ στο ότι πρέπει να στηθούν πολλά πράματα απ'την αρχή. Αλλά μη τρελαθούμε κιόλας ότι οι περισσότεροι φοιτητές δεν τελειώνουν στα ν+2 επειδή τους έχει συμβεί κάτι τόσο τραγικό...
--------------------------------
Τέλος, κάτι άσχετο και σχετικό που πιστεύω όντως θα βάλει το νερό στ'αυλάκι, είναι να καταλάβει ο κόσμος ότι πανεπιστήμιο δε σημαίνει επιτυχία. Πάαααρα πολύς κόσμος μπαίνει στα πανεπιστήμια επειδή πιστεύει ότι θα βγει επιτυχημένος. Η αριστερά συνεχίζει και το στηρίζει αυτό με σθένος, νομίζοντας ότι η τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι "δικαίωμα" και κάτι απαραίτητο για να συνεχίσεις τη ζωή σου. Το αποτέλεσμα; Μηδενικό financial IQ και αιώνιοι φοιτητές, που θα μπορούσαν να κάνουν τόσα άλλα πράματα. Λεφτά να χάνονται στα πανεπιστήμια και να μην επιστρέφονται ποτέ σε καμία μορφή.
Το πως θα βοηθήσει στην πρόοδο των πανεπιστημίων η διαγραφή των ατόμων αυτών δεν μας εξηγείς όμως. Ας κλείσει τα μισά ΑΕΙ και ΤΕΙ πρώτα που περνάει, αλλά και "διδάσκει" κάθε πικραμένος και τα ξαναλέμε...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

;;;;;
Έρχονται άτομα που δεν θέλουν να σπουδάσουν.
Τι εννοείς ... έρχονται; Πέτυχαν ή δεν πέτυχαν, έστω σε αυτή την φαρσοκωμωδία που ονομάζονται πανελλήνιες και περνάνε με 4.000 και 5.000 μόρια; Καθένας από εκεί και πέρα μπορεί να έχει τους ρυθμούς του, δεν ρυθμίζονται με οριζόντια μέτρα αυτά τα θέματα. Στα λέω εγώ που τελείωσα τη Νομική στα 4 έτη ακριβώς, κανείς "αιώνιος" φοιτητής δεν με πήγε ποτέ πίσω, αλλά τα άθλια κτίρια, οι καθηγητές φαντάσματα που δεν τους είχα δει ποτέ τους περισσοτέρους κλπ κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με το άρθρο που θα στείλω παρακάτω, θα δεις ότι η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες χώρες της ΕΕ που δεν πληρώνεις καθόλου δίδακτρα. Άρα, όντως επιβεβαιώνω ο,τι έχω πει παραπάνω:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έτσι, το αποτελεσματικότερο μετρό για την "εξάλειψη" των "αιωνίων" φοιτητών θα ήταν (όπως συμβαίνει σε χώρες όπως η Αυστρία, η Τσεχία, η Σλοβακία και η Κροατία) η καταβολή διδάκτρων αν κάποιος υπερβεί το ανώτατο όριο φοίτησης. Για την Ελλάδα, καλό θα ήταν αυτό να συμβεί όταν κάποιος υπερβαίνει το ν+2
Μα τι δεν καταλαβαίνετε; Μετά τα προβλεπόμενα έτη σπουδών ο φοιτητής δεν επιβαρύνει ούτε με ένα ευρώ το δημόσιο, δεν έχει δικαίωμα σε παροχές κλπ, άρα σε τι βλάπτουν δεν έχω καταλάβει ακόμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Η Ελβετία μού ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας αυτήν τη γραμμή. Δε γνωρίζω καμία άλλη χώρα, όπου το επίδομα ανεργίας* είναι αρκετό για να ζεις άνετα, να κάνεις ταξίδια, κανονική ζωή χωρίς στερήσεις :).

Βασική προϋπόθεση να εργαζόσουν προηγουμένως και να έμεινες άνεργος. Αν το πας σόλο ξάπλα, δεν σε σώζει κανένα επίδομα.


Οχι οχι εννοω φοιτητικό επίδομα οχι ανεργίας κι τα απαραίτητα , εννοώ τα απαραίτητα .Οχι ταξίδια κτλ.
Δηλαδη σε λεφτα ελλαδα πες κανα 450αρι.
Δε ζεις με 450€ αλλα σου εξασφαλίζει στέγη κι σούπερ μάρκετ πες.

Αυτο το ξερω 100% για την Γερμανία αφού η αδερφή μου σπουδάζει εκει.

Για τη Δανία η κοπέλα που ανέφερα με το επίδομα της Δανίας + τα λεφτά απο τη δουλειά της καταφέρνει να έχει παραπάνω ανεση με ταξίδια κτλ.

Σουηδία παλι οι φοιτητες λαμβάνουν μεγάλη βοήθεια απο το κράτος.
Επίσης πχ αν ειναι το αγορι μου εκει και δουλεύει( άσχετα με την εθνικότητα) και το παντρευτώ,μετακομίσω κτλ αυτόματα παίρνω βοήθημα απο το κράτος για να σπουδάσω.😎
Και αυτο το γνωρίζω 100% αφου μιλάω για την οικογένεια μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω γενικά δωρεάν παιδεία εννοώ το χωρίς δίδακτρα.

Το να αναλύσουμε τι φορολογία της καθε χώρας και που πηγαίνουν αυτα τα λεφτά ακριβως δε νομίζω οτι εχει κάποιο νόημα.

Εξάλλου παλι η Ελλάδα χαμενη θα βγει .
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Τι σας νοιάζει όσοι αργούν να τελειώσουν τις σπουδές ωρέ; Έτσι και αλλιώς είτε θα ασχοληθούν με την πολιτική είτε με το ένα, είτε με το άλλο. Εσείς καθίστε να αριστεύσετε και να σας πέσει το μαλλί για να διοριστείτε στην αστυνομία και να παίρνετε 870 ευρώ. Όχι, θα κάτσουν να σκάσουν.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Τι σας νοιάζει όσοι αργούν να τελειώσουν τις σπουδές ωρέ; Έτσι και αλλιώς είτε θα ασχοληθούν με την πολιτική είτε με το ένα, είτε με το άλλο. Εσείς καθίστε να αριστεύσετε και να σας πέσει το μαλλί για να διοριστείτε στην αστυνομία και να παίρνετε 870 ευρώ. Όχι, θα κάτσουν να σκάσουν.
σε σχολες τυπου μαθηματικου θα ταν καλο αυτο να συμβει.εσυ ειχες μιλησει πριν κανα διμηνο για την αριστερη πλεμπα που χαλαει τα τμηματα.να η ευκαιρια λοιπον
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top