Τελικά ψηφίστηκε το "ν+2";

Ja Morant

Νεοφερμένος

Ο Ja Morant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα.
Επειδή δεν θυμάμαι αν έγινε. Το περίφημο ν+2 ψηφίστηκε;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα,
Δεν βρήκα κάπου να έχει φηφιστεί.
Παντού γράφει ότι συζητείται το θέμα, έχουν αυτήν την πρόθεση, αλλά προς το παρόν δεν το έχουν ψηφίσει.
Σήμερα ψηφίζεται άλλο νομοσχέδιο αλλά δεν αφορά το ν+2.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κι εγώ διάβασα ότι ακόμα συζητούν το θέμα και δεν έχει ψηφιστεί κάποιο σχετικό νομοσχέδιο...
Διάβασα, ομως, ότι η υπουργός Παιδείας προτείνει:
όριο ν+3 για τους πρωτοετείς φοιτητές και
μεταβατική περίοδο για όσους φοιτούν ήδη.
Βέβαια, όπως προανέφερα, όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο καθώς δεν έχει ψηφιστεί τίποτα σχετικό ακόμα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
το δικαιο ειναι οσοι μπουν τωρα να ισχυει το ν+2 για να μην εχουν αραλικι αλλα και οι καθηγητες να περνανε αερα
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά το ν+2 νομοθετήθηκε το 2011 με τον νόμο "Διαμαντοπούλου". Μπαίνοντας στη σχολή τότε, μας έλεγαν για το ν+2 και πως θα διαγραφόμασταν από την σχολή, ωστόσο το 2015 αυτό αναιρέθηκε πλήρως με νέο νόμο, οπότε δεν είχαν προλάβει καν να εκπνεύσουν τα 6-7-8 έτη για να δούμε διαγραφές φοιτητών.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά το ν+2 νομοθετήθηκε το 2011 με τον νόμο "Διαμαντοπούλου". Μπαίνοντας στη σχολή τότε, μας έλεγαν για το ν+2 και πως θα διαγραφόμασταν από την σχολή, ωστόσο το 2015 αυτό αναιρέθηκε πλήρως με νέο νόμο, οπότε δεν είχαν προλάβει καν να εκπνεύσουν τα 6-7-8 έτη για να δούμε διαγραφές φοιτητών.

Ναι, αυτό θυμάμαι κι εγώ, όπως και την όλη συζήτηση περί ν+2 και 2ν και το ποιο άνω φράγμα είναι καταλληλότερο. Τελικά, δεν άλλαξε τίποτα ακόμα.

το δικαιο ειναι οσοι μπουν τωρα να ισχυει το ν+2 για να μην εχουν αραλικι αλλα και οι καθηγητες να περνανε αερα

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε τμήματα όπως Μαθηματικό/Φυσικό του ΕΚΠΑ με μέσο χρόνο φοίτησης στα 6.3 και ~7 έτη, πάνω από τα μισά παιδιά διαγράφονται - αν υποθέσουμε κανονική κατανομή στον χρόνο αποφοίτησης.

Νομίζω ότι, αν είναι να βάλουμε ένα όριο - που δε βλέπω και πολλά ουσιαστικά οφέλη για την παιδεία την ίδια - καλό θα ήταν να υπάρξει και μία μεταβατική περίοδος, στην οποία τα τμήματα θα προσπαθήσουν πρώτα να εξασφαλίσουν ότι ο μέσος και ο διάμεσος χρόνος αποφοίτησης πέφτει κάτω από το ν+2 αισθητά - αν και στο τμήμα μαθηματικών έχει γίνει επί περίπου μία δεκαετία αυτή η προσπάθεια και είχε ως αποτέλεσμα να πέσει από τα περίπου 7 στα περίπου 6.3, οπότε δεν ξέρω πόση ακόμα βελτίωση χωράει.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Ναι, αυτό θυμάμαι κι εγώ, όπως και την όλη συζήτηση περί ν+2 και 2ν και το ποιο άνω φράγμα είναι καταλληλότερο. Τελικά, δεν άλλαξε τίποτα ακόμα.



Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε τμήματα όπως Μαθηματικό/Φυσικό του ΕΚΠΑ με μέσο χρόνο φοίτησης στα 6.3 και ~7 έτη, πάνω από τα μισά παιδιά διαγράφονται - αν υποθέσουμε κανονική κατανομή στον χρόνο αποφοίτησης.

Νομίζω ότι, αν είναι να βάλουμε ένα όριο - που δε βλέπω και πολλά ουσιαστικά οφέλη για την παιδεία την ίδια - καλό θα ήταν να υπάρξει και μία μεταβατική περίοδος, στην οποία τα τμήματα θα προσπαθήσουν πρώτα να εξασφαλίσουν ότι ο μέσος και ο διάμεσος χρόνος αποφοίτησης πέφτει κάτω από το ν+2 αισθητά - αν και στο τμήμα μαθηματικών έχει γίνει επί περίπου μία δεκαετία αυτή η προσπάθεια και είχε ως αποτέλεσμα να πέσει από τα περίπου 7 στα περίπου 6.3, οπότε δεν ξέρω πόση ακόμα βελτίωση χωράει.
τι να σου πω δικιο εχεις.η ουσια ειναι οτι στον προηγουμενο νομο ειχε αναδρομικη ισχυ και αυτο ηταν το λαθος της υποθεσης.δηλαδη καποιος που εμπαινε το 2003 μαθαινε το 2011 οτι θα διαγραφει σε 2 χρονια ξερω γω.αυτο κατα τη γνωμη μου σε δημοκρατικα καθεστωτα νομοι με αναδρομικη ισχυ ειναι παραλογοι.αλλο να ξερεις οταν μπεις τι ισχυει και λαμβανεις τα μετρα σου και αλλο στο μεσοδιαστημα να στα αλλαζουν
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Η όλη υπόθεση άρχισε επί υπουργίας Γιαννάκου η οποία πρότεινε να εφαρμοστεί ν+ν, ώστε να μπορεί ο καθένας με άνεση να τελειώσει χωρίς όμως να το παρακάνει. Δηλαδή μια σχολή 4ετούς φοίτησης θα έπρεπε να την τελειώσει το πολύ σε 8 χρόνια. Η ιδέα αυτή ουδέποτε πήρε την μορφή νόμου (κατά τη γνώμη που κακώς γιατί ήταν μια μέση λύση χωρίς να περιλαμβάνει τις ακρότητες του νόμου Διαμαντοπούλου). Το 2009 υπουργός γίνεται η Διαμαντοπούλου η οποία φέρνει το 2011 νομοσχέδιο στη βουλή το οποίο έδινε την διακριτική ευχέρεια (όχι δέσμια αρμοδιότητα) στα πανεπιστήμια να διαγράφουν φοιτητές που είχαν υπερβεί το ν+2. Το 2015 καταργείται αυτό το μέτρο και επανέρχεται τώρα στη συζήτηση. Πριν κάποιους μήνες είχα διαβάσει ότι το υπουργείο προτίθεται να εφαρμόσει ν+3 για όσους θα εισαχθούν στο α΄έτος ενώ για τους ήδη φοιτητές θα υπάρξουν μεταβατικές διατάξεις ώστε να μην αιφνιδιαστούν. Καλύτερο κατά τη γνώμη μου (έστω σε πρώτη φάση) να ισχύσει ν+ν.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ν+3 ψηφίστηκε το 2019 σε νομοσχέδιο της Κεραμεως.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μήπως είναι αυτό που συζητούν τώρα στη Βουλή;
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δεν έχει ψηφιστεί κανένας χρονικός περιορισμός που να αφορά την φοίτηση στα πανεπιστήμια.
Αυτό που ψηφίζουν σήμερα στη βουλή περιλαμβάνει άλλες ρυθμίσεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι σίγουρος; Έχεις κάποιο λινκ;

Πέρσι το καλοκαίρι είχαν γίνει σχετικές εξαγγελίες αλλά δεν προχώρησαν σε κάτι επίσημο.
Εις τας καλένδας!
Ούτε στο νομοσχέδιο που ψηφίζεται σήμερα αναφέρεται κάτι γι΄ αυτό το θέμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Στο ΑΠΘ που είμαι εγώ το 50% περίπου είναι "αιώνιοι φοιτητές ". Γενικά το ν+3 δεν είναι καθόλου κακή ιδέα απλά πρέπει να υπάρξουν εξαιρέσεις . Πολλοί φοιτητές που δεν μπόρεσαν να μπούνε στην εστία αναγκάζονται να δουλεύουν παράλληλα και έτσι δεν μπορούν να τα συνδυάσουν όλα ( εκτός από ασφάλεια υπάρχουν και άλλοι που δουλεύουν μαύρα δυστυχώς , για αυτούς δεν προβλέπει τίποτα ο νόμος ) . Ε και να τον ψηφίσουν θα βγει μετά ο ΣΥΡΙΖΑ που ανέκαθεν λόγω της αριστερής πλευράς του προσπαθεί να ασκήσει επιρροή στα πανεπιστήμια και θα τον διαγράψει , κλασικά πολιτικά παιχνίδια της Ελληνικής πολιτικής σκηνής .
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στο ΑΠΘ που είμαι εγώ το 50% περίπου είναι "αιώνιοι φοιτητές ". Γενικά το ν+3 δεν είναι καθόλου κακή ιδέα απλά πρέπει να υπάρξουν εξαιρέσεις . Πολλοί φοιτητές που δεν μπόρεσαν να μπούνε στην εστία αναγκάζονται να δουλεύουν παράλληλα και έτσι δεν μπορούν να τα συνδυάσουν όλα ( εκτός από ασφάλεια υπάρχουν και άλλοι που δουλεύουν μαύρα δυστυχώς , για αυτούς δεν προβλέπει τίποτα ο νόμος ) . Ε και να τον ψηφίσουν θα βγει μετά ο ΣΥΡΙΖΑ που ανέκαθεν λόγω της αριστερής πλευράς του προσπαθεί να ασκήσει επιρροή στα πανεπιστήμια και θα τον διαγράψει , κλασικά πολιτικά παιχνίδια της Ελληνικής πολιτικής σκηνής .
αν δημιουργηθεί εξαίρεση μέσα στο πανεπιστήμιο, τι γίνεται;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
αν αρωστήσεις ενώ είσαι φοιτητής, αν πεθάνει συγγενικό σου πρόσωπο, αν ο ένας καθηγητής πρέπει να λαδωθεί όπως αυτός στο ΤΕΙ Σερρών και τα λοιπά

και συγγνώμη ρε φίλε τα 3+ extra χρόνια φοίτησης δεν θεωρούνται αρκετά ; Αρρωστήσεις ; δηλαδή τι θα πάθεις που θα σε κρατήσει 3 χρόνια off ή πόσο θα πενθείς τον χαμό ενός συγγενικού προσώπου σου ; Εννοείται πρέπει να υπάρχουν εξαιρέσεις , μερικοί νόμοι δεν πρέπει να είναι απόλυτοι και ουσιαστικά αυτό λέω και στο αρχικό σχόλιο μου .
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν αρρωστήσεις υπάρχει πρόβλεψη.
Για το λάδωμα, υπάρχει η καταγγελία και το να μην κάνεις την κότα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
και συγγνώμη ρε φίλε τα 3+ extra χρόνια φοίτησης δεν θεωρούνται αρκετά ; Αρρωστήσεις ; δηλαδή τι θα πάθεις που θα σε κρατήσει 3 χρόνια off ή πόσο θα πενθείς τον χαμό ενός συγγενικού προσώπου σου ; Εννοείται πρέπει να υπάρχουν εξαιρέσεις , μερικοί νόμοι δεν πρέπει να είναι απόλυτοι και ουσιαστικά αυτό λέω και στο αρχικό σχόλιο μου .
εξαρτάται μωρέ, την αρώστια και ο covid 19 μια γριπη δεν είναι :p όπως λέγανε πολλοί.
για το συγγενικό σου πρόσωπο έχεις χάσεις κανέναν ή μιλάς εκ του ασφαλούς;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top