Τελείωσα τη Γ' Λυκείου σε ημερήσιο ΓΕ.Λ.. Γνωρίζετε εάν μπορώ να δώσω Πανελλήνιες από εσπερινό ΓΕ.Λ.;

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αχαχα οκευ σορρυ😂
Σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στην ζήτηση, για τρεις λόγους.
Πρώτον επειδή πολλές σχολες=πολλοί αποφοιτοι=κορεσμός (δεν θα τους χωράει ο τόπος και θα εμφανιστούν φαινόμενα του τυπου 3ευρω η διαδυκτιακη συνέδρια).
Δεύτερον, στο εξωτερικό το πτυχίο της Ψυχολογίας θεωρείται ανισχυρο δεδομένου ότι αποτελεί διδασκόμενη μάθημα στα σχολεία (όπως εμας η Κοινωνιολογια).
Τρίτον, ψυχοθεραπεία κανονικά κάνουν οι ψυχίατροι και όχι οι ψυχολόγοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επίσης, βρίσκω το επάγγελμα του ψυχολόγου ενδιαφέρον αλλά ταυτόχρονα ψυχοφθορο δεδομενου ότι για να πάρουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος κάνουν πρακτική σε ψυχιατρικες κλινικές (Δαφνί) και το να ακούς κάθε μέρα τα προβλήματα των ανθρώπων μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στον ίδιο σου τον εαυτό
Έχεις μπερδέψει τον Ψυχολόγο με τον Ψυχοθεραπευτή.Καταρχάς,άλλο το ένα και άλλο το άλλο.Δεν είναι υποχρεωτικό ότι ένας Ψυχολόγος θα είναι και ψυχοθεραπευτής.Δεύτερον:ψυχοθεραπεία μπορεί να κάνει σε θεραπευόμενο/ους και ένας ψυχολόγος και ένας ψυχίατρος και....ένας κοινωνικός λειτουργός(κοινωνική εργασία) με ειδίκευση,φυσικά,σε κάποια σχολή ψυχοθεραπείας και το ανάλογο κόστος και χρόνο στην εκάστοτε προσέγγιση,π.χ.ψυχαναλυτική ή γνωστική-συμπεριφορική κ.ο.κ. Επίσης,έχοντας τα ξαδέρφια μου σε Αγγλία και Αμερική θα σου πω ότι δεν ισχύουν όσα λες,καθώς ένας ψυχολόγος με μεταπτυχιακό και διδακτορικό έχει πολύ καλή δουλειά με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Μάλλον δεν είσαι ενημερωμένη για τους κλάδους της Ψυχολογίας και εξηγούμαι:η ξαδέρφη μου στο Λονδίνο είναι στη Δικαστική Ψυχολογία (ω,ναι,έχει πάει και στην αστυνομία εκεί την περίφημη),τους έχουν στα ώπα,ώπα,χωρίς τη γνώμη τους σαν να μην πέφτει η ποινή.Επιπλέον,όσον αφορά εμένα λόγω σπουδών σε νοσηλευτική και θετική κ/θνση,σπουδάζοντας τώρα ψυχολογία,θα κάνω το μεταπτυχιακό μου στην Ιατρική σχολή στην...Αλγολογία! (σύνδρομα χρόνιου πόνου,αυτοάνοσα,νευροπαθητικοί πόνοι,ψυχοσωματικά και δε συμμαζεύεται,διαφοροδιάγνωση,αντιμετώπιση κτλπ.).Μην ξενχάς και τον ταχέως εξελισσόμενο κλάδο της Νευροψυχολογίας,ήτοι εκτίμηση νοημοσύνης,μνήμης,αντίληψης,προσοχής-εστίασης,συμπεριφοράς,συναισθηματικής κατάστασης σε ασθενείς με νευρολογικά ελλείμματα,π.χ.Alzheimer,εγκεφαλικό,ΣΚΠ κτλ.Βαθιά νυχτωμένη νόμιζα ότι αυτά τα κοιτάει ο νευρολόγος γενικά αλλά έμαθα εδώ στο Αιγινήτειο ότι σκίζει η Νευροψυχολογία.Για να μην μιλήσουμε για τη Βιοψυχολογία...!Τέλος,μην ξεχνάμε και την Οργανωσιακή στις επιχειρήσιες ψυχολογία αλλά και τη Σχολική και την ασχολούμενη με Ειδικές ανάγκες (αμεα) παιδιά και ενήλικες ΚΑΙ την λατρεμένη Αστυνομική ψυχολογία(έχω άτομο στο Σικάγο πάνω σε αυτό).!Όρεξη νά'χεις.Χαμός!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αχαχα οκευ σορρυ😂
Σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στην ζήτηση, για τρεις λόγους.
Πρώτον επειδή πολλές σχολες=πολλοί αποφοιτοι=κορεσμός (δεν θα τους χωράει ο τόπος και θα εμφανιστούν φαινόμενα του τυπου 3ευρω η διαδυκτιακη συνέδρια).
Δεύτερον, στο εξωτερικό το πτυχίο της Ψυχολογίας θεωρείται ανισχυρο δεδομένου ότι αποτελεί διδασκόμενη μάθημα στα σχολεία (όπως εμας η Κοινωνιολογια).
Τρίτον, ψυχοθεραπεία κανονικά κάνουν οι ψυχίατροι και όχι οι ψυχολόγοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επίσης, βρίσκω το επάγγελμα του ψυχολόγου ενδιαφέρον αλλά ταυτόχρονα ψυχοφθορο δεδομενου ότι για να πάρουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος κάνουν πρακτική σε ψυχιατρικες κλινικές (Δαφνί) και το να ακούς κάθε μέρα τα προβλήματα των ανθρώπων μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στον ίδιο σου τον εαυτό
Εμένα φίλη μου έκανε πρακτική σε .....παιδικό σταθμό.Αμέ.!!Δεν επιλέγουν όλοι τα ψυχιατρεία ή τις φυλακές. Μην ξεχνάμε και τον κλάδο της Ψυχολογίας της Υγείας που θα πρέπει κάποιος να νωρίζει άριστα και από παθολογία και ανάλογα προβλήματα.Εκεί ο ψυχ.ασχολείται με ανθρώπους με προβλήματα όπως ο σακχαρώδης διαβήτης,η ΣΚΠ,οι σωματικές αναπηρίες,ο καρκίνος,ασθένειες του εντέρου και αυτοάνοσα νοσήματα,οπότε οι θεραπευόμενοί του είναιμεν σε νοσοκομείο αλλά όχι σε ψυχιατρείο όπως εξυπακούεται.(Αυτός ο αγαπημένος κλάδος είναι διαδεδομένος έξω.Η ξαδέρφη μου η μία στο Μόναχο σε πληροφορώ σε κλινική με νευρολογικά,καρκίνους,έντερα κτλπ. έπαιρνε προ 3ετίας 4.500 ευρώ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top