Τεκτονισμός

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θέλω γενικώς να ακούσω την γνώμη σας, αλλά και να ανταλλάξουμε πληροφορίες. Είναι ένα θέμα που τώρα τελευταία, το συναντάω μπροστά μου, και μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Λίγα βασικά πράγματα, που έχω μάθει από όσο έχω ψάξει.

Ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία, αλλά ένα είδος φιλοσοφίας(δεν έχω καταλάβει ακριβώς). Κύριο στοιχείο του είναι η πίστη στην ύπαρξη ενός ανώτερου όντος. Οι Τέκτονες υπήρχαν από παλιά. Υπήρξε κρίση στον κύκλο τους, και έτσι χωρίστηκαν σε Μασόνους και Ελευθεροτέκτονες. Οι πρώτοι δεν είχαν το ίδιο φιλοσοφικούς, και θετικούς σκοπούς όπως είχαν οι Ελευθεροτέκτονες, και αυτός ήταν και ο λόγος διαχωρισμού τους.

Έχω και μια απορία. Αν και υποθέτω την απάντηση.

Τέκτονες υπάρχουν ακόμα έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλά που το φόρουμ είναι ανώνυμο:p Δεν είναι θέμα για να το συζητάς και πολύ έξω-έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Σιγά ντάξει ρε Ηλία .:P .

Ιλουμινάτι μυρίζει .:D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σιγά ντάξει ρε Ηλία .:P .

Ιλουμινάτι μυρίζει .:D .

Όχι εγώ το λέω γιατί μερικοί το χρησιμοποιούν πολύ για την πλάκα τους χωρίς να ξέρουν σε τι αναφέρεται:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
οχι, δεν είναι ακριβώς έτσι. η λεξη mason (=μασόνος) εχει την ιδια σημασια με την λεξη τεκτων μονο που η μια ειναι εις την βαρβαρικην και η αλλη ελληνικη. τεκτονας λοιπον η μασονος σημαινει κτιστης.
τεκτονες υπαρχουν ακομη και σημερα. στην ελλαδα εκπροσωπουνται απο την μεγαλη στοα που εχει την διεθνη αναγνωριση. ακομη υπαρχει και η εθνικη μεγαλη στοα που προηλθε απο σχισμα (1986)με αιτιο οτι η μεγαλη στοα δεν ακολουθει τα παγκοσμια τεκτονικα θεσμια. αυτες οι δυο οργανωσεις ας πουμε ανηκουν στον αμιγη τεκτονισμο στους κολπους του οποιου περιλαμβανανονται μονο αντρες. ακομη υπαρχει και ο μικτος τεκτονισμος (ανδρες γυναικες) του ταγματος των Δελφων κ του μεμφις μισραιμ
ρωτα αν θες κατι αλλο και αν γνωριζω μπορω να σου απαντησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Θα μας εξηγήσετε ; Βασικά ξέρω κάποια πράγματα αλλά ας ενημερωθώ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι είναι ο τεκτονισμός --> https://www.blackstate.gr/masonism.htm

Διάφορα άλλα θέματα σχετικά με τον τεκτονισμό --> https://www.google.gr/#hl=el&source=...gle&meta=&aq=f&oq=τέκτονες&fp=e4d154c927d60c5

Πιστεύω πως θα βρεις πολλές πληροφορίες. Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ σ' αυτό το θέμα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Όχι εγώ το λέω γιατί μερικοί το χρησιμοποιούν πολύ για την πλάκα τους χωρίς να ξέρουν σε τι αναφέρεται:iagree:
Ακριβως.Δεν ειναι καθολου αστειο θεμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
τι περιπου θελεις να μαθεις daskalenko?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Αυτοι που πραγματικα ξερουν πραγματα, δεν προκειται να τα αποκαλυψουν, οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ψαξεις μονος σου στο ιντερνετ,αλλα μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι ο,τι διαβασεις θα ειναι αληθινο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ όγκο υλικού, θέλω όμως μια πιο συμπυκνωμένη άποψη. Μέχρι και blog σχετικά με τον τεκτονισμό βρήκα.

Ξέρω ότι δεν είναι αστεία πράγματα, αλλά όσο κάποιος ασχολείται με αυτό, στα εντελώς θεωρητικά επίπεδα, δεν κινδυνευει καθόλου. Αυτο ξέρω.

Τέλος, αυτά που είπε ο ntinost είναι ένα δείγμα του τι θέλω.

Μία ερώτηση ntinost. Τι ακριβώς είναι ο Τεκτονισμός; Σίγουρα όχι θρησκεία. Και ποια είναι τα πιστεύω του;


Σας ευχαριστώ όλους, που κάνατε τον κόπο έστω και να απαντήσετε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ηρεμίστε ρε παιδιά, λες και έχουν όλοι αυτοί καμία φαγούρα για το τι γράφει ο καθένας στο σε κάποιο μαθητικό forum. Θα μπει μιά μέρα ο σούπερ Αρχιτέκτονας στο ischool να ψάχνει ποιος ανεβάζει link απο το google για τον τεκτονισμό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
κατα τους τεκτονες:θεσμος προοδευτικος, φιλανθρωπικος, φιλοσοφικος που απορρεει εκ του ορθου λογου.
για την ορθοδοξη εκκλησια της ελλαδος και το τονιζω της ελλαδος θρησκεια(παροτι ειχε συσταθει απο τη συνοδο επιτροπη αποτελεουμενη απο 7 καθηγητες του πανεπιστημιου αθηνων εκ των οποιων οι 6 αποφασισαν οτι ο τεκτονισμος δεν ειναι θρησκεια). η καθολικη εκκλησια παλι με διαταγμα του παπα λεοντος απεφασἶσε οτι ειναι ασυμβατη η ιδιοτητα του χριστιανου με αυτη του μασονου. παρολο αυτα η αποφαση αυτη του παπα λεοντος σταματησε να ισχυει απο τον παπα ιωαννη παυλο 2 εδω και αρκετα χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Τεκτονισμός - Μασωνία (για την ακρίβεια μέησονρη masonry)

Με λίγα λόγια πιστεύουν στον Μ.Α.Τ.Σ (μέγας αρχιτέκτων του σύμπαντος) που θεωρούν τον εκπεσμένο άγγελο, δηλάδή τον διάβολο, δηλαδή πιστεύουν ότι τους έπλασε ο διάβολος, πράγμα ακραίο. Συμπερασματικά μασωνία = άμεσος σατανισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
michael92 αυτα που αναφερεις ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα. μην αφομοιωνεις κ χρησιμοποιεις καθε ανοησια που ακους η διαβαζεις απο ανθρωπους που μαλλον αγαθους στοχους δεν εχουν. ποια η πηγη σου? η μασονια με ο μαλιστα γιατι δεν ειναι ελληνικη λεξη και ως γνωστον καθε λεξη ξενικης προελευσης που περιεχει ι ή ο πλην των κυριων ονοματων γραφονται με ι και ο ειναι διεθνης θεσμος και τα μελη της δεν ασπαζονται ολα συγκεκριμενη θρησκεια.για να μην γεννιουνται διαφορες και εριδες τη στοα ονομαζουν τον δημιουργο του συμπαντος, πατερα ολων των ανθρωπων ματς(μεγα αρχιτεκτονα του συμπαντος).σε αντιδιαστολη με αυτον τα μελη του θεσμου ονομαζονται τεκτονες. η πιστη μαλιστα στο θεο και την αθανασια της ψυχης ειναι απαραιτητη για να γινει κανεις μελος της διεθνους αδελφοτητας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Τι είναι αυτό πάλι?
Εγώ όταν το είδα νόμιζα θα είναι κανένας που δεν ξέρει την τεχνική χορού tektonic.:lol:
Ρε παιδιά ούτε ανώτερα όντα υπάρχουνε ούτε θεοί και δαίμονες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Θέλω γενικώς να ακούσω την γνώμη σας, αλλά και να ανταλλάξουμε πληροφορίες. Είναι ένα θέμα που τώρα τελευταία, το συναντάω μπροστά μου, και μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Λίγα βασικά πράγματα, που έχω μάθει από όσο έχω ψάξει.

Ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία, αλλά ένα είδος φιλοσοφίας(δεν έχω καταλάβει ακριβώς). Κύριο στοιχείο του είναι η πίστη στην ύπαρξη ενός ανώτερου όντος. Οι Τέκτονες υπήρχαν από παλιά. Υπήρξε κρίση στον κύκλο τους, και έτσι χωρίστηκαν σε Μασόνους και Ελευθεροτέκτονες. Οι πρώτοι δεν είχαν το ίδιο φιλοσοφικούς, και θετικούς σκοπούς όπως είχαν οι Ελευθεροτέκτονες, και αυτός ήταν και ο λόγος διαχωρισμού τους.

Έχω και μια απορία. Αν και υποθέτω την απάντηση.

Τέκτονες υπάρχουν ακόμα έτσι;

Εκατομμύρια ανα τον κόσμο
-----------------------------------------
Και πίστεψε με, ΚΑΝΕΝΑΣ δε έχει θετικούς σκοπούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ολοι ξερουμε τον Νταν Μπραουν νομιζω. Λοιπον αυτος ο κυριουλης, ειναι ενας τεραστιος παραμυθας. Αλλα ειναι καλος παραμυθας.
Διαβασα το τελευταιο του βιβλιου οπου λιγο-πολυ, σε βαζει μεσα σε αυτο το τρυπακι με τον τεκτονισμο. Δηλαδη εν ολιγοις αυτοι οι ανθρωποι πιστευουν οτι ο Μεγας Αρχιτεκτονας εφτιαξε το συμπαν, και οτι εχουν τεραστιους ογκους ανεκδοτης γνωσης στην παραδοση τους, πραγμα που ειναι μαλλον συμβολικο.
Αυτα θυμαμαι μονο, και δεν ειμαι και 100% σιγουρη οτι ισχυουν κι ολας ε, σε λογοτεχνικο βιβλιο τα διαβασα. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Οχι η μασονια υπαρχει εδω και πολλους αιωνες δεν την ανεφερε πρωτος ο Μπραουν. Απλα κανει λογο για αυτην στο βιβλιο του και σε μερικα πραγματα σε μερικα μονο εχει δικιο. Παντως ειναι παγκοσμια οργανωση κυριως πλουσιων με αποκρυφους σκοπους. Βασικα ενας σκοπος ειναι η αναρριχηση στην κοινωνικη σκαλα. Θελουν να ελεγχουν καποια πολιτικα συστηματα οι μασονοι για αυτο ειναι πολλοι πλουσιοι πολιτικοι που ανηκουν στη μασονια. Για μενα ο θεος που λενε οτι λατρευουν οι μασονοι ειναι το χρημα και ουτε ο σατανας ουτε ο ματσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top