Τα όρια της βλακείας, του πάθους, της γελοιότητας.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Τεταρτοπέμπτη ξαδέρφη μου τελείωσε (προ αμνημονεύτων ετών, το 2000) ένα ΤΕΙ στην Αθήνα (Δ.Ε.? θα σας γελάσω). Αποφασίζει να δώσει κατατακτήριες για μια ΑΕΙ σχολή για να έχει δικαιώματα (τότε υπήρχε αυτό το ζήτημα). Περνάει σε μια ΑΕΙ σχολή με θέμα το μάρκετινγκ και τη βγάζει. Αυτά όλα περί το 2006 (χοντρικά).

Έκτοτε τής έχει καρφωθεί η ιδέα να μπει Ιατρική στο ΕΚΠΑ συγκεκριμένα. Κανένας δεν ξέρει εάν όντως θέλει να γίνει κάποια μέρα γιατρός (και δεν το λέω από την άποψη της ηλικίας, ο καθένας ό,τι θέλει κάνει) ή απλά να έχει μόστρα έναν τίτλο.

Το αποτέλεσμα: από τότε μέχρι σήμερα (μετράμε δηλαδή 16(!!!) έτη) η συγκεκριμένη ανελλιπώς δίνει κάθε έτος κατατακτήριες και προφανώς δεν περνά, γιατί είναι ΕΚΠΑ.

Ερώτημα δικό μου: αυτό το βαφτίζουμε πάθος? Γιατί αν όντως ήθελε να γίνει ντε και καλά γιατρός θα έβλεπε ότι με την 3η δεν περνούσε ιατρική θα έδινε σε Θεσσαλονίκη ή Πάτρα ή Γιάννενα ξέρω γω που είναι πιο μικρός ο ανταγωνισμός. Το βαφτίζουμε βλακεία; Δεν νομίζω ότι είναι βλακεία κάποιος να κυνηγά ένα όνειρο όσο μεγάλο και αν είναι. Το βαφτίζουμε γελοίο; Καλό ερώτημα.

Περιμένω τοποθετήσεις.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς έχουν αντοχές κάποιοι για 2ο, 3ο, ..., ν-οστό πτυχίο.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Καλησπέρα , θα ρωτήσω το εξής : έχει δοκιμάσει να δώσει κάποια από αυτές τις 16 φορές με φροντιστήριο έστω?
αυτό το βαφτίζουμε πάθος?
σίγουρα , απλά πρέπει να το κυνηγήσει με σωστότερο τρόπο κιόλας. 16 φορές είναι πάρα πολλές.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Εντάξει, η τύπισσα προφανώς πάει και παίρνει παρουσία στις εξετάσεις, δεν κάνει σοβαρό διάβασμα.
Προφανώς κι έτσι δεν πάει κανείς να δώσει με αξιώσεις.

Εμμονή ίσως είναι πιο δόκιμος όρος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Υπάρχουν ερωτήματα τα οποία πρέπει να απαντηθούν για να συμπληρωθεί το παζλ αλλά και πάλι, at the end of the day, δεν ξέρεις τι σκέφτεται ο καθένας και πως το σκέφτεται. Οπότε μην παιδεύεις το μυαλό σου. Οι περισσότεροι από εμάς δεν θα το κάναμε αυτό που κάνει εκείνη, θεωρώ.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς έχουν αντοχές κάποιοι για 2ο, 3ο, ..., ν-οστό πτυχίο.
Δεύτερο πτυχίο είναι το απωθημένο (το λέω και για εμένα προσωπικά).

Για ν >= 3 υπάρχει θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έχει δοκιμάσει να δώσει κάποια από αυτές τις 16 φορές με φροντιστήριο έστω?
Αμα σου πω δεν θα το πιστέψεις: τις τέσσερις τελευταίες φορές που έδωσε έκανε φροντιστήριο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει, η τύπισσα προφανώς πάει και παίρνει παρουσία στις εξετάσεις, δεν κάνει σοβαρό διάβασμα.
Προφανώς κι έτσι δεν πάει κανείς να δώσει με αξιώσεις.

Εμμονή ίσως είναι πιο δόκιμος όρος.
Ενδεχομένως.

Πάντως όλη την ώρα μιλάει για αυτό το πράγμα, για βιοχημείες για ανατομία (?, δεν ξέρω ποιά μαθήματα δίνουν). Σε έναν εξωτερικό παρατηρητή φαίνεται ότι ασχολείται πάρα πολύ πάντως. Ή απλά εγώ που δεν έχω καμία σχέση με τα ιατρικά μού φαίνονται πολλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχουν ερωτήματα τα οποία πρέπει να απαντηθούν για να συμπληρωθεί το παζλ αλλά και πάλι, at the end of the day, δεν ξέρεις τι σκέφτεται ο καθένας και πως το σκέφτεται. Οπότε μην παιδεύεις το μυαλό σου. Οι περισσότεροι από εμάς δεν θα το κάναμε αυτό που κάνει εκείνη, θεωρώ.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να τοποθετούμαι επ'αυτού θεωρώ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
16 φορές; Πω πω, θα πέρναγα την κοπέλα μόνο κ μόνο επειδή θα βαριόμουν να δω τον επόμενο χρόνο πάλι το όνομα της.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι θέλει να μπει ιατρική.Αν πραγματικά ήθελε,θα διάβαζε και θα περνούσε.Αν όχι με τη πρώτη,με τη δεύτερη.Και αν όχι με τη δεύτερη,με τη τρίτη.Μετά τη τρίτη όμως,ε κάτι δε κολλάει.

Το γεγονός ότι ειδικά επιλέγει Αθήνα συνεχώς για να δώσει,επίσης κάτι μου βγάζει.Δε ξέρω,είναι απλώς παράξενο αλλά επειδή στο μυαλό της δεν μπορώ να είμαι,ποιος ξέρει τι σκέφτεται.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Τεταρτοπέμπτη ξαδέρφη μου τελείωσε (προ αμνημονεύτων ετών, το 2000) ένα ΤΕΙ στην Αθήνα (Δ.Ε.? θα σας γελάσω). Αποφασίζει να δώσει κατατακτήριες για μια ΑΕΙ σχολή για να έχει δικαιώματα (τότε υπήρχε αυτό το ζήτημα). Περνάει σε μια ΑΕΙ σχολή με θέμα το μάρκετινγκ και τη βγάζει. Αυτά όλα περί το 2006 (χοντρικά).

Έκτοτε τής έχει καρφωθεί η ιδέα να μπει Ιατρική στο ΕΚΠΑ συγκεκριμένα. Κανένας δεν ξέρει εάν όντως θέλει να γίνει κάποια μέρα γιατρός (και δεν το λέω από την άποψη της ηλικίας, ο καθένας ό,τι θέλει κάνει) ή απλά να έχει μόστρα έναν τίτλο.

Το αποτέλεσμα: από τότε μέχρι σήμερα (μετράμε δηλαδή 16(!!!) έτη) η συγκεκριμένη ανελλιπώς δίνει κάθε έτος κατατακτήριες και προφανώς δεν περνά, γιατί είναι ΕΚΠΑ.

Ερώτημα δικό μου: αυτό το βαφτίζουμε πάθος? Γιατί αν όντως ήθελε να γίνει ντε και καλά γιατρός θα έβλεπε ότι με την 3η δεν περνούσε ιατρική θα έδινε σε Θεσσαλονίκη ή Πάτρα ή Γιάννενα ξέρω γω που είναι πιο μικρός ο ανταγωνισμός. Το βαφτίζουμε βλακεία; Δεν νομίζω ότι είναι βλακεία κάποιος να κυνηγά ένα όνειρο όσο μεγάλο και αν είναι. Το βαφτίζουμε γελοίο; Καλό ερώτημα.

Περιμένω τοποθετήσεις.
Όχι απλά βλακεία....μέγιστη ηλιθιότητα το λέω εγώ.
Η κόρη μιας φίλης μου που τελείωσε το βιολογικό αποφάσισε να δώσει κατατακτήριες για Ιατρική και αποφάσισε να δώσει στην Κρήτη. Πολύ μικρότερος ο ανταγωνισμός, λογικά περισσότερες πιθανότητες να πετύχει
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Καλά τωρα 16 φορές δεν το έχω ξανακούσει ποτέ, απίστευτη υπερβολή. Και συμφωνώ με το ότι κάτι πρέπει να πηγαίνει λάθος εφόσον αρνείται να δώσει και σε άλλη ιατρική ενώ Αθήνα έχει δώσει 16 φορές και δεν έχει περάσει. Εν τω μεταξύ όλα αυτά τα χρόνια τι κάνει? Κάποια δουλειά να φανταστώ πρέπει να έχει
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι θέλει να μπει ιατρική.Αν πραγματικά ήθελε,θα διάβαζε και θα περνούσε.Αν όχι με τη πρώτη,με τη δεύτερη.Και αν όχι με τη δεύτερη,με τη τρίτη.Μετά τη τρίτη όμως,ε κάτι δε κολλάει.

Το γεγονός ότι ειδικά επιλέγει Αθήνα συνεχώς για να δώσει,επίσης κάτι μου βγάζει.Δε ξέρω,είναι απλώς παράξενο αλλά επειδή στο μυαλό της δεν μπορώ να είμαι,ποιος ξέρει τι σκέφτεται.
Προφανώς το όνομα του ΕΚΠΑ ρε ντερβίσι. Το θέμα είναι ότι εαν θέλεις ντε και καλά να γίνεις γιατρός ύστερα από ένα σημείο σκέφτεσαι και τι μπορείς να κάνεις.

Έδωσες τέσσερις φορές ΕΚΠΑ και κόπηκες πανηγυρικά. Γιατί να μην δώσεις σε άλλη πόλη με άλλα μαθήματα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι απλά βλακεία....μέγιστη ηλιθιότητα το λέω εγώ.
Η κόρη μιας φίλης μου που τελείωσε το βιολογικό αποφάσισε να δώσει κατατακτήριες για Ιατρική και αποφάσισε να δώσει στην Κρήτη. Πολύ μικρότερος ο ανταγωνισμός, λογικά περισσότερες πιθανότητες να πετύχει
Αυτό ακριβώς. Τυχαίνει και μένει Αθήνα βέβαια αλλά οι γονείς της κοπέλας που λέω έχουν πολλά λεφτά οπότε δεν είναι ζήτημα να την αμωλύσουν στην Αλεξανδρούπολη να μελετά ανατομία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά τωρα 16 φορές δεν το έχω ξανακούσει ποτέ, απίστευτη υπερβολή. Και συμφωνώ με το ότι κάτι πρέπει να πηγαίνει λάθος εφόσον αρνείται να δώσει και σε άλλη ιατρική ενώ Αθήνα έχει δώσει 16 φορές και δεν έχει περάσει. Εν τω μεταξύ όλα αυτά τα χρόνια τι κάνει? Κάποια δουλειά να φανταστώ πρέπει να έχει
Λίγα πράγματα.

Είναι γόνος πλούσιας οικογένειας, χωρίς να θέλω να επεκταθώ.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Λίγα πράγματα.

Είναι γόνος πλούσιας οικογένειας, χωρίς να θέλω να επεκταθώ.
Καλά δεν μπορώ καν να το φανταστώ αυτό, δε θα το έφτανα μέχρι εκεί εγώ. Και το λέω εγώ που η ιατρική είναι όνειρο μου. Αλλά τώρα σε 16 χρόνια προλαβαίνεις να βγάλεις την ιατρική 2 φορές! Να έχεις φτάσει 30+ χρονών και το μόνο που να κάνεις είναι να δίνεις και να ξαναδίνεις κατατακτήριες και μάλιστα να αρνείσαι να δώσεις σε άλλη ιατρική.
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω και γω με το ότι δεν πιστεύω ότι θέλει πραγματικά να περάσει, αν ήθελε θα κοίταζε και άλλες επιλογές/θα διάβαζε περισσότερο, κάτι τελος πάντων θα έπρεπε να καταλάβει ότι πάει λάθος μετά από 16 προσπάθειες
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ε εντάξει, προφανώς κάτι δεν πάει καλά και ίσως να υπάρχουν άλλοι, μπορεί και υποσυνείδητοι λόγοι που η κοπέλα δεν θέλει να κάνει κάτι άλλο ή έστω να προσπαθήσει να περάσει σε διαφορετικό πανεπιστήμιο. Δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό. Βέβαια αν έχεις την οικονομική δυνατότητα και μπορείς να προσπαθήσεις όσες φορές θες, χωρίς να σε ενδιαφέρει πχ να πιάσεις μια δουλειά άμεσα, τότε της το δίνω. Αν έχουν την οικονομική δυνατότητα, ας κάνει ό,τι θέλει. Δεν βγάζει και πολύ νόημα όμως. Μόνο και μόνο για να τελειώσει τη σχολή, θα χρειαστεί άλλα τόσα χρονια... Εδώ ένα επιπλέον μεταπτυχιακό θες να κάνεις και το σκέφτεσαι γιατί θα πρέπει να αφιερώσεις άλλα 1,2 χρόνια σε αυτό...
 

rempelos42

Νεοφερμένος

Ο rempelos42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, όλοι δικαιούμαστε να έχουμε τα κολλήματά μας, τις εμμονές μας. Στη συμπεριφορά που περιγράφει η αρχική ανάρτηση δε βλέπω κάτι κακό. Αντίθετα, προβληματικός είναι ο τίτλος του επελέγη και αρκετά από τα σχόλια που ακολούθησαν.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, όλοι δικαιούμαστε να έχουμε τα κολλήματά μας, τις εμμονές μας. Στη συμπεριφορά που περιγράφει η αρχική ανάρτηση δε βλέπω κάτι κακό. Αντίθετα, προβληματικός είναι ο τίτλος του επελέγη και αρκετά από τα σχόλια που ακολούθησαν.
Με όλο το σεβασμό, διατηρώ ακέραιο το δικαίωμα να χαρακτηρίζω και να σχολιάζω κάτι όπως επιθυμώ.

Το ότι εσύ προσωπικά δεν βλέπεις κάτι κακό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάτι να συζητηθεί πρώτον. Δεύτερον, εσύ μπορεί να θεωρείς "καλό" να σε κερατώνει η κοπέλα σου, δεν σημαίνει ότι γενικά αυτό πρέπει από όλους να είναι αποδεκτό.
 

rempelos42

Νεοφερμένος

Ο rempelos42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και να που τελικά ο τίτλος του thread απέκτησε νόημα...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Και να που τελικά ο τίτλος του thread απέκτησε νόημα...
Λμαο απλά σού εξήγησα ότι το γεγονός να θεωρείς προσωπικά ότι κάτι είναι "ΟΚ" δεν σημαίνει ούτε ότι όντως είναι οκ ούτε ότι πρέπει όλοι οι άλλοι να τουμπεκιάζουμε!
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, όλοι δικαιούμαστε να έχουμε τα κολλήματά μας, τις εμμονές μας. Στη συμπεριφορά που περιγράφει η αρχική ανάρτηση δε βλέπω κάτι κακό. Αντίθετα, προβληματικός είναι ο τίτλος του επελέγη και αρκετά από τα σχόλια που ακολούθησαν.
Εντάξει άλλο να έχει κάποιος κόλλημα, να έχει πάθος για κάτι και να το επιδιώκει. Εδώ μιλάμε για 16 ολόκληρα χρόνια(!), είπαμε να δώσει μια, δύο, τρείς έστω 10 φορές τι να πω, αλλά 16 χρόνια δεν μπορώ να το διανοηθώ
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Εντάξει άλλο να έχει κάποιος κόλλημα, να έχει πάθος για κάτι και να το επιδιώκει. Εδώ μιλάμε για 16 ολόκληρα χρόνια(!), είπαμε να δώσει μια, δύο, τρείς έστω 10 φορές τι να πω, αλλά 16 χρόνια δεν μπορώ να το διανοηθώ
Ούτε εγώ, ήμαρτον! Δεν γίνεται το νορμάλ να το απαρνούμαστε! Άντε και στα 90 ειδικευόμενη!:vava::vava:
 
Top