Τα σχέδια για το νέο Λύκειο

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Εννοει του συστηματος αυτου, κατι που δεν ισχυει αφου και η τωρινη γ γυμνασιου δινει με αυτο το συστημα...

Ευχαριστώ πολύ ... :)
Γιατί κι εγώ αυτό κατάλαβα αλλά πλέον δεν υφίσταται κάτι τέτοιο αφού η τωρινή Γ' γυμνασίου θα είναι η τελευταία αυτού του συστήματος κι όχι η Β' Λυκείου ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ... :)
Γιατί κι εγώ αυτό κατάλαβα αλλά πλέον δεν υφίσταται κάτι τέτοιο αφού η τωρινή Γ' γυμνασίου θα είναι η τελευταία αυτού του συστήματος κι όχι η Β' Λυκείου ... ;)

Και η Α' λυκείου θα δώσει με ψιλοαλαγμένο το σύστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Και η Α' λυκείου θα δώσει με ψιλοαλαγμένο το σύστημα...

Όχι, η Α' λυκείου με το ίδιο σύστημα δίνει ...
Με ψιλοαλλαγμένο σύστημα θα δώσει μάλλον η Γ΄γυμνασίου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Nαι αλλα με διαφορετικη υλη αν δεν κανω λαθος..:devil:(συνηγορος τους διαβολου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Nαι αλλα με διαφορετικη υλη αν δεν κανω λαθος..:devil:(συνηγορος τους διαβολου)

Μόνο στα Μαθηματικά Γενικής ίσως που η Α' λυκείου φέτος έκανε και τα Στοιχεία Πιθανοτήτων ... :)
Thanks Quicksilver !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nQvy

Νεοφερμένος

Ο nQvy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Μόνο στα Μαθηματικά Γενικής ίσως που η Α' λυκείου φέτος έκανε και τα Στοιχεία Στατιστικής ... :)

Δεν έκανε τα Στοιχεία Στατιστικής. Στοιχεία Πιθανοτήτων έκανε. Τα Στοιχεία Στατιστικής είναι στα Μαθηματικά Γενικής
της Γ' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Και τι λετε, οτι δεν θα ειναι στην υλη οι πιθανοτητες??:hmm::hmm:
Παντως ακουσα οτι η γ'γυμνασιου θα δωσει με το υπαρχον συστημα με μια αναπροσαρμογη στην υλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Και τι λετε, οτι δεν θα ειναι στην υλη οι πιθανοτητες??:hmm::hmm:
Παντως ακουσα οτι η γ'γυμνασιου θα δωσει με το υπαρχον συστημα με μια αναπροσαρμογη στην υλη...

Κι εγώ αυτό άκουσα ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εδώ θα είμαστε και θα δούμε. Πολλές φορές αλλάζουν κάποιες λεπτομέρειες την τελευταία στιγμή! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Όχι, η Α' λυκείου με το ίδιο σύστημα δίνει ...
Με ψιλοαλλαγμένο σύστημα θα δώσει μάλλον η Γ΄γυμνασίου:)

Έχω διαβάσει ότι και εμείς, η Α' Λυκείου, (θα) έχουμε λίγες αλλαγές, όπως το πρότζεκτ και κάτι αλλαγές στα μαθήματα επιλογής της Β' Λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Έχω διαβάσει ότι και εμείς, η Α' Λυκείου, (θα) έχουμε λίγες αλλαγές, όπως το πρότζεκτ και κάτι αλλαγές στα μαθήματα επιλογής της Β' Λυκείου...

Ναι...και στην Α' λυκείου την φετινή αλλάζει και η ύλη στις δύο επόμενες τάξεις.... ελαττώνεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ναι...και στην Α' λυκείου την φετινή αλλάζει και η ύλη στις δύο επόμενες τάξεις.... ελαττώνεται....

Εννοείς στη Φυσική που θα αφαιρεθεί το Συνεχές του χρόνου ?

Έχω διαβάσει ότι και εμείς, η Α' Λυκείου, (θα) έχουμε λίγες αλλαγές, όπως το πρότζεκτ και κάτι αλλαγές στα μαθήματα επιλογής της Β' Λυκείου...

Φίλε Giorgos216, εμείς που επιλέξαμε ήδη επιλεγόμενο μάθημα η μόνη διαφορά με πέρσυ είναι η προσθήκη των Αρχών Οικονομίας και η αφαίρεση κάποιων άλλων όπως Ιστορία των Κοινωνικών Επιστημων κ.ά ... ενώ επιπλέον στη Θεωρητική του χρόνου θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μεταξύ Αρχών Φιλοσοφίας και Πολιτικής και Δικαίου ως τρίτο μάθημα στη κατεύθυνση αφού τη θέση του στη Γενική θα έχει πάρει το πρότζεκτ ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ξερετε αν θα υπαρξει μειωση στη Γ΄λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nQvy

Νεοφερμένος

Ο nQvy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Έχω διαβάσει ότι και εμείς, η Α' Λυκείου, (θα) έχουμε λίγες αλλαγές, όπως το πρότζεκτ και κάτι αλλαγές στα μαθήματα επιλογής της Β' Λυκείου...

Ισχύει. Στα μαθήματα επιλογής στη Β' θα υπάρχουν οι Αρχές Οικονομίας. Φήμες λένε πως θα υπάρχουν και του χρόνου στην Α' λυκείου:P , δηλαδή στα τωρινά παιδιά της Γ' γυμνασίου.

Σχετικό άσχετο: Δεν ξέρω πόσες είναι στη σημερινή Β΄ λυκείου οι διδακτικές ώρες, πάντως του χρόνου για τα παιδιά της θετικής & τεχνολογικής θα είναι 34 , ενώ για της θεωρητικής θα είναι 35 (νομίζω λόγω 1 επιπλέον ώρας στα αρχαία κατεύθυνσης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ισχύει. Στα μαθήματα επιλογής στη Β' θα υπάρχουν οι Αρχές Οικονομίας. Φήμες λένε πως θα υπάρχουν και του χρόνου στην Α' λυκείου:P , δηλαδή στα τωρινά παιδιά της Γ' γυμνασίου.

Σχετικό άσχετο: Δεν ξέρω πόσες είναι στη σημερινή Β΄ λυκείου οι διδακτικές ώρες, πάντως του χρόνου για τα παιδιά της θετικής & τεχνολογικής θα είναι 34 , ενώ για της θεωρητικής θα είναι 35 (νομίζω λόγω 1 επιπλέον ώρας στα αρχαία κατεύθυνσης).

Δεν είναι μόνο φήμες φίλε Quicksilver διότι ήδη έχει βγει στο ΦΕΚ το ωρολόγιο πρόγραμμα και της Α' και Β' λυκείου για του χρόνου και η Α'λυκείου έχει στο πρόγραμμά της Αρχές Οικονομίας ...
Όσο για τις ώρες, τόσες είναι και σήμερα και θα είναι και για του χρόνου ... (34-35) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ποια μαθήματα επιλογής θα έχει η Α' λυκείου??
Και τι αλλαγές θα υπάρχουν στις ώρες των μαθημάτων λόγω των πρότζεκτ? π.χ. θα μειωθούν οι ώρες ενός μαθήματος για να κάνουμε πρότζεκτ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Φίλε Giorgos216, εμείς που επιλέξαμε ήδη επιλεγόμενο μάθημα η μόνη διαφορά με πέρσυ είναι η προσθήκη των Αρχών Οικονομίας και η αφαίρεση κάποιων άλλων όπως Ιστορία των Κοινωνικών Επιστημων κ.ά ... ενώ επιπλέον στη Θεωρητική του χρόνου θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μεταξύ Αρχών Φιλοσοφίας και Πολιτικής και Δικαίου ως τρίτο μάθημα στη κατεύθυνση αφού τη θέση του στη Γενική θα έχει πάρει το πρότζεκτ ... ;)

Καταρχήν απ'ότι ξέρω και άλλοι επιλέξανε μαθήματα αλλά δεν είναι 100% το πως θα είναι τα μαθήματα επιλογής... Αλλά μπορείς να μου πεις αναλυτικά ανάμεσα από ποια μαθήματα επιλέξατε?

Ποια μαθήματα επιλογής θα έχει η Α' λυκείου??
Και τι αλλαγές θα υπάρχουν στις ώρες των μαθημάτων λόγω των πρότζεκτ? π.χ. θα μειωθούν οι ώρες ενός μαθήματος για να κάνουμε πρότζεκτ??

Κάτι είχα δει για Αρχές Οικονομίας και Πολιτική και Δίκαιο, όμως δεν είμαι και σίγουρος... Δεν ξέρω για το Πρότζεκτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Καταρχήν απ'ότι ξέρω και άλλοι επιλέξανε μαθήματα αλλά δεν είναι 100% το πως θα είναι τα μαθήματα επιλογής... Αλλά μπορείς να μου πεις αναλυτικά ανάμεσα από ποια μαθήματα επιλέξατε?

Όχι ... τα μαθήματα επιλογής είναι 100% έτσι και δεν μπορούν να αλλάξουν διότι έχουν ήδη καθοριστεί για του χρόνου στο ωρολόγιο πρόγραμμα της Β'λυκείου και τα μαθήματα επιλογής έχουν ως εξής :

- Αρχές Οικονομίας (αφού δεν διδάχτηκε στην Α'λυκείου φέτος)
- Β΄ Ξένη Γλώσσα
- Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής
- Σχέδιο Γραμμικό
- Σχέδιο Ελεύθερο
- Εφαρμογές Υπολογιστών
- Διαχείριση φυσικών πόρων
- Νεότερη Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία: Ιστορία και Κείμενα

Κάνε μια επίσκεψη εδώ : https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1683-wrologio-programma-mathimatwn-b-lykeiou.html

Ποια μαθήματα επιλογής θα έχει η Α' λυκείου??
Και τι αλλαγές θα υπάρχουν στις ώρες των μαθημάτων λόγω των πρότζεκτ? π.χ. θα μειωθούν οι ώρες ενός μαθήματος για να κάνουμε πρότζεκτ??

Στην Β'Λυκείου το μάθημα "Πολιτική και Δίκαιο" που μέχρι τώρα αποτελούσε μάθημα Γενικής Παιδείας πλέον θα αποτελεί επιλεγόμενο σαν τρίτο μάθημα στη Θεωρητική κατεύθυνση μαζί με τις "Αρχές Φιλοσοφίας"...
Στη θέση του τώρα στη Γενική θα μπει η "Ερευνητική εργασία" ή πρότζεκτ. Οι ώρες παραμένουν ως έχουν ...
Στην Α'λυκείου δεν υπάρχουν μαθήματα επιλογής φίλε socially excluded ... Μειώνεται απλώς κατά μία ώρα το πρότζεκτ και προστίθενται και οι Αρχές Οικονομίας ;)

Επισκέψου εδώ : https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1374-wrologio-programma-a-taxi-lykeio.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Όχι ... τα μαθήματα επιλογής είναι 100% έτσι και δεν μπορούν να αλλάξουν διότι έχουν ήδη καθοριστεί για του χρόνου στο ωρολόγιο πρόγραμμα της Β'λυκείου και τα μαθήματα επιλογής έχουν ως εξής :

- Αρχές Οικονομίας (αφού δεν διδάχτηκε στην Α'λυκείου φέτος)
- Β΄ Ξένη Γλώσσα
- Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής
- Σχέδιο Γραμμικό
- Σχέδιο Ελεύθερο
- Εφαρμογές Υπολογιστών
- Διαχείριση φυσικών πόρων
- Νεότερη Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία: Ιστορία και Κείμενα

Κάνε μια επίσκεψη εδώ : https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1683-wrologio-programma-mathimatwn-b-lykeiou.html

Οι Θεωρητικοί θα κάνουμε μια ώρα περισσότερη? :O Δεν το βρίσκω δίκαιο μπορώ να πω... Τα μαθήματα επιλογής ενδιαφέροντα! Στη Γ' Λυκείου τα μόνα επιλογής είναι αυτά που δίνεις? (Μαθηματικά/Φυσική/Ιστορία/Βιολογία)
Ή μέσα στη χρονιά επιλέγεις και μεταξύ άλλων μαθημάτων? Διότι απ'ότι μου είχαν πει όταν παίρνεις κάποιο μάθημα στη Β' Λυκείου δεν μπορείς να πάρεις το ίδιο και στη Γ' Λυκείου... Παιδιά από ιδιωτικό μου το είχαν πει βέβαια, όμως μήπως είναι κάπως έτσι και στα δημόσια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Οι Θεωρητικοί θα κάνουμε μια ώρα περισσότερη? :O Δεν το βρίσκω δίκαιο μπορώ να πω... Τα μαθήματα επιλογής ενδιαφέροντα! Στη Γ' Λυκείου τα μόνα επιλογής είναι αυτά που δίνεις? (Μαθηματικά/Φυσική/Ιστορία/Βιολογία)
Ή μέσα στη χρονιά επιλέγεις και μεταξύ άλλων μαθημάτων? Διότι απ'ότι μου είχαν πει όταν παίρνεις κάποιο μάθημα στη Β' Λυκείου δεν μπορείς να πάρεις το ίδιο και στη Γ' Λυκείου... Παιδιά από ιδιωτικό μου το είχαν πει βέβαια, όμως μήπως είναι κάπως έτσι και στα δημόσια?

Ναι είναι μια ώρα παραπάνω λόγω Αρχαίων Κατεύθυνσης :P
Όχι στη Γ'λυκείου τα 4 αυτά που προανέφερες αποτελούν μαθήματα της Γενικής Παιδείας ... Απλώς στα μέσα του χρόνου θα "επιλέξεις" ένα από αυτά σα δεύτερο μάθημα γενικής (πρώτο αποτελεί για όλους η γλώσσα) για να εξεταστείς πανελλαδικά ;)
Για τα μαθήματα επιλογής της Γ'λυκείου συμβουλεύσου το παρακάτω link :

https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/755-wrologio-programma-genika-lykeia.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top