Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PONI

Νεοφερμένος

Η PONI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οκ θα τα ξαναπούμε όταν τα ξεκαθαρίσω λίγο στο κεφάλι μου γιατί τώρα είμαι λίγο μπλοκαρισμένη και μπορεί να κάνω λάθος κίνηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Οκ θα τα ξαναπούμε όταν τα ξεκαθαρίσω λίγο στο κεφάλι μου γιατί τώρα είμαι λίγο μπλοκαρισμένη και μπορεί να κάνω λάθος κίνηση.
Ουδεν αληθεστερον αυτου.Συνηθες, εσυ και παρα πολλοι αλλοι.
 

Σταυροςκκκ

Νεοφερμένος

Ο Σταυροςκκκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ήμουν πληροφορική στο Παπει, έκανα 10% φέτος και πήγα οικονομικά στο Παπει. Αυτό που κατέληξα τώρα είναι πως προτιμούσα την πληροφορική. Μπορώ να κάνω 10% ξανά? Και αν κάνω και περάσω θα ξεκινήσω πάλι 1ο έτος ή μπορώ να συνεχίσω από το δεύτερο αφού το πρώτο είδη το έχω κάνει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Tilemmm

Νεοφερμένος

Ο Tilemmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ξέρει κανείς από ιατρική Ιωαννίνων σε ιατρική Αθηνών αν αναγνωρίζονται μαθήματα; Ή πώς θα μάθω ποια αναγνωρίζονται. Από 1ο έτος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Ήμουν πληροφορική στο Παπει, έκανα 10% φέτος και πήγα οικονομικά στο Παπει. Αυτό που κατέληξα τώρα είναι πως προτιμούσα την πληροφορική. Μπορώ να κάνω 10% ξανά? Και αν κάνω και περάσω θα ξεκινήσω πάλι 1ο έτος ή μπορώ να συνεχίσω από το δεύτερο αφού το πρώτο είδη το έχω κάνει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το να κανεις 10% οκ ισχυει αφου τωρα δεν εισαι γραμμενος πληροφορικη.
Δεν ξερω τον κανονισμο σπουδων της σχολης σου αλλα πιστευω οτι δεν γινεται να γραφεις στο 3ο εξαμηνο. Δεν μπορει να δουλεψει το v+2
Πρωτο εξαμηνο θα σε γραψουν και θα δηλωσεις μαθηματα 3ου.
Δεν μας λες ομως γιατι την εκανες απο την πληροφορικη και γιατι την κανεις τωρα και απο τα οικονομικα
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Καμία πρόβλεψη για 10% ιατρική Αθήνα ΕΠΑΛ;
Είναι και κάπως απρόβλεπτα επειδή υπάρχει μονο μία θέση
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Η θεση αυτη θα πληρωθει απο καποιον απο τις αλλες 6 ιατρικες που δεν καταφερε να παρει μετεγγραφη για αθηνα
Το ξέρω και εγώ είμαι ιατρική Πάτρα και δεν έχω μόρια για μεταγγραφή
Είμαι 45 μοριο κάτω από την βάση της Αθήνας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Το ξέρω και εγώ είμαι ιατρική Πάτρα και δεν έχω μόρια για μεταγγραφή
Είμαι 45 μοριο κάτω από την βάση της Αθήνας
Ωραια καταλαβαινεις οτι εισαι απο πανω απο ολες εκτος απο το απθ και τους δικους σου τους πατρινους που ισως να ξερεις αν θελουν αθηνα.
Μη με βαζεις να ψαχνω τωρα , παρε τις φετεινες βασεις και δες απο που προερχονται να παρεις ιδεα
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Ναι αλλά άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και παράλληλα μετά με τον στρατό, έχεις και ιδιωτικό ιατρείο
Νωρις αρχισες να κινηγας το χρημα.
Αμεση επαγγελματικη εχεις και απο την ιατρικη με μεγαλυτερο μισθο και χωρις απειρες μεταθεσεις.
Υπαρχει και δυνατοτητα να πας στρατιωτικο νοσοκομειο ως πολιτικος γιατρος μετα την ειδικοτητα.
Η ξαδελφη μου προσληφθεικε πριν λιγο καιρο στο ναυτικο νοσοκομειο.
Θελει ομως μια πιασαρικη ειδικοτητα πχ παθολογια , αναισθησιολογια κλπ
 

Σταυροςκκκ

Νεοφερμένος

Ο Σταυροςκκκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το να κανεις 10% οκ ισχυει αφου τωρα δεν εισαι γραμμενος πληροφορικη.
Δεν ξερω τον κανονισμο σπουδων της σχολης σου αλλα πιστευω οτι δεν γινεται να γραφεις στο 3ο εξαμηνο. Δεν μπορει να δουλεψει το v+2
Πρωτο εξαμηνο θα σε γραψουν και θα δηλωσεις μαθηματα 3ου.
Δεν μας λες ομως γιατι την εκανες απο την πληροφορικη και γιατι την κανεις τωρα και απο τα οικονομικα
Ένιωθα ότι η πληροφορική δεν με γέμιζε και ότι τα οικονομικά ήταν καλύτερα αλλά εν τέλει αυτό που άφησα μου άρεσε πιο πολύ.
 

Ευτυχια Αδαμοπουλου

Νεοφερμένος

Η Ευτυχια Αδαμοπουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα πανελληνιες το 2021 Και πέρασα στο τμήμα ψυχολογίας στη Φλώρινα. Για προσωπικούς λόγους δεν.επιθυμω να συνεχίσω της σπουδές μου εκει.. συγκέντρωσα 17.120 μορια .. υπάρχει περίπτωση να πιάσω με το 10% τη ψυχολογια ιωαννινων. Ποιες άλλες σχολες προτείνετε από 1ο πεδιο;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα πανελληνιες το 2021 Και πέρασα στο τμήμα ψυχολογίας στη Φλώρινα. Για προσωπικούς λόγους δεν.επιθυμω να συνεχίσω της σπουδές μου εκει.. συγκέντρωσα 17.120 μορια .. υπάρχει περίπτωση να πιάσω με το 10% τη ψυχολογια ιωαννινων. Ποιες άλλες σχολες προτείνετε από 1ο πεδιο;
Όπως μάλλον γνωρίζεις η Ψυχολογία των Ιωαννίνων είναι όπως και της Φλώρινας καινούργιο τμήμα(από το 2019 αφού παλιότερα υπήρχε ως ΦΠΨ Ιωαννίνων). Το γεγονός αυτό καθιστά στατιστικά επισφαλή κάθε πρόβλεψη για τη βάση του 10%. Παρόλα αυτά, η μέχρι τώρα πορεία της βάσης του 10% στο συγκεκριμένο τμήμα είναι της τάξης των +-50 μορίων σε σχέση με την αντίστοιχη βάση του 90%.
Συγκεκριμένα:
2019 Βάση 90% : 17120
2019 Βάση 6% : 17071
2019 Βάση 4% : 16935

2020 Βάση 90% : 17350
2020 Βάση 6% : 17.400.

Όπως βλέπεις δυστυχώς η στατιστική δεν είναι με το μέρος σου. Βέβαια εσύ θα κάνεις κανονικά το μηχανογραφικό σου για το 10%(6%) το καλοκαίρι του 2022 γιατί ποτέ δεν ξέρεις πώς θα κυμανθούν οι απρόβλεπτες βάσεις
Από εμένα καλή επιτυχία!
 

Ευτυχια Αδαμοπουλου

Νεοφερμένος

Η Ευτυχια Αδαμοπουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Σας Ευχαριστώ πολύ Για την απάντηση σας ..έχετε να προτείνετε άλλη σχολή που να έχει επαγγελματική αποκατάσταση;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Σας Ευχαριστώ πολύ Για την απάντηση σας ..έχετε να προτείνετε άλλη σχολή που να έχει επαγγελματική αποκατάσταση;
Δυστυχώς στο πεδίο των Ανθρωπιστικών σπουδών οι επιλογές είναι περιορισμένες ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση. Εγώ θα σου πρότεινα τα εξής:
- Αν πιστεύεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις σε ιδιαίτερες συνθήκες και δύσκολες καταστάσεις τότε σκέψου ως πιθανές επιλογές το Παιδαγωγικό Ειδικής αγωγής Βόλου & το τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του ΠΑΜΑΚ. Επίσης τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας είναι μια καλή επιλογή αλλά με ανάλογες ιδιαιτερότητες και δυσκολίες.
- Αν όχι, τα απλά παιδαγωγικά τμήματα που εξακολουθούν να έχουν ακόμη αποκατάσταση (ως αναπληρωτές). Με τα μόρια που διαθέτεις είναι σίγουρη η εισαγωγή σου με το 10% σε όλα τα παραπάνω τμήματα.
- Επίσης μπορείς να σκεφτείς τις στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές εφόσον νομίζεις ότι μπορείς την πειθαρχία και τις μεταθέσεις. Σε αυτά βέβαια θα πρέπει να δώσεις αθλήματα.
- Όσο για τα φιλολογικά τμήματα, δυστυχώς οι απόφοιτοι τους μαστίζονται εδώ και χρόνια από ανεργία ή είναι κακοπληρωμένοι.
- Άφησα τελευταία την Νομική. Υποθέτω ότι δεν την δήλωσες αφού με τα μόρια σου περνούσες σίγουρα στην Νομική Κομοτηνής (και μετά αν ήθελες θα είχες μετεγγραφεί εύκολα σε Θεσσαλονίκη). Η Νομική εξακολουθεί και είναι μία από τις πιο υψηλόβαθμες σχολές παρά την ανεργία και τον κορεσμό στον κλάδο. Παρόλα αυτά υπάρχουν επιλογές και εξειδικεύσεις (πχ ναυτιλιακό δίκαιο) που θεωρούνται ακόμα αρκετά υποσχόμενες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ευτυχια Αδαμοπουλου

Νεοφερμένος

Η Ευτυχια Αδαμοπουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δυστυχώς στο πεδίο των Ανθρωπιστικών σπουδών οι επιλογές είναι περιορισμένες ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση. Εγώ θα σου πρότεινα τα εξής:
- Αν πιστεύεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις σε ιδιαίτερες συνθήκες και δύσκολες καταστάσεις τότε σκέψου ως πιθανές επιλογές το Παιδαγωγικό Ειδικής αγωγής Βόλου & το τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του ΠΑΜΑΚ. Επίσης τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας είναι μια καλή επιλογή αλλά με ανάλογες ιδιαιτερότητες και δυσκολίες.
- Αν όχι, τα απλά παιδαγωγικά τμήματα που εξακολουθούν να έχουν ακόμη αποκατάσταση (ως αναπληρωτές). Με τα μόρια που διαθέτεις είναι σίγουρη η εισαγωγή σου με το 10% σε όλα τα παραπάνω τμήματα.
- Επίσης μπορείς να σκεφτείς τις στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές εφόσον νομίζεις ότι μπορείς την πειθαρχία και τις μεταθέσεις. Σε αυτά βέβαια θα πρέπει να δώσεις αθλήματα.
- Όσο για τα φιλολογικά τμήματα, δυστυχώς οι απόφοιτοι τους μαστίζονται εδώ και χρόνια από ανεργία ή είναι κακοπληρωμένοι.
- Άφησα τελευταία την Νομική. Υποθέτω ότι δεν την δήλωσες αφού με τα μόρια σου περνούσες σίγουρα στην Νομική Κομοτηνής (και μετά αν ήθελες θα είχες μετεγγραφεί εύκολα σε Θεσσαλονίκη). Η Νομική εξακολουθεί και είναι μία από τις πιο υψηλόβαθμες σχολές παρά την ανεργία και τον κορεσμό στον κλάδο. Παρόλα αυτά υπάρχουν επιλογές και εξειδικεύσεις (πχ ναυτιλιακό δίκαιο) που θεωρούνται ακόμα αρκετά υποσχόμενες.
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σας... Η αλήθεια είναι ότι εχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στο ιστορικό αρχαιολογικό.. Αλλά λόγω μη αποκατάστασης(φιλόλογος) δεν το δήλωσα.. Θα σκεφτώ όλα τα παραπάνω μου μου αναφερατε
 

Marioskops

Νεοφερμένος

Ο Marioskops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα σας με 15,600 μόρια με δεύτερη χρονια 10%(πρωτη φορά έδωσα το 2020 και περασα πληροφορικής και τηλεπικοινωνίας) πιστευτε μπορω να περάσω σε μια από τις σχολες του λιμενικού του στρατού η της αστυνομίας; Και γενικότερα σωματα ασφαλειας;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top