Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Αυτή η φράση τα λέει όλα. Βασικά αν ρίξεις μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών των σχολών μηχανικων πληροφορικής, διαπιστώνεις πως είναι ουσιαστικά σχολές πληροφορικής που έχουν εντάξει στο πρόγραμμα σπουδών και κάτι από ηλεκτρονική.

Απ την άλλη οι σχολές ημμυ έχουν και τα ηλεκτρολογικα μέσα, οπότε ξεφεύγει το πράγμα απ τους υπολογιστές, αλλά το γεγονός πως η συγκεκριμένη σχολή στην Κρήτη, ήταν στο παρελθόν ηλεκτρονικών μηχανικων και απλά άλλαξε τίτλο και πρόσθεσε μερικά μαθήματα ηλεκτρολογικων στο πρόγραμμα της, μου δίνει την αίσθηση πως είναι σαν ένα ενισχυμένο τμήμα Μηχανικών πληροφορικής με αρκετό hardware και ηλεκτρονική σε βαθος, χωρίς να μπερδεύεται τόσο με τα ηλεκτρολογικα όσο πχ της Πάτρας...

Όπως και να χει πάντως, μόνο και μόνο που έχουν εξοπλισμό και εργαστήρια να ασχοληθούν με τοσα πρότζεκτ, όπως πχ ρομποτική με πραγματικά ρομπότακια, κατασκευή κυκλωμάτων τηλεπικοινωνιων κλπ, καθώς και προγραμματισμό, software κλπ, μου δίνει την εντύπωση πως είναι καλυτερη περίπτωση από μηχανικων πληροφορικής γι αυτά που με ενδιαφέρουν.

Ο χρόνος θα δειξει βέβαια.
Είναι εξαιρετική επιλογή γιατί όντως στο παρελθόν ήταν Ηλεκτρονικών Μηχανικών και ασχολείται σε βάθος με όλα όσα ανέφερες :) το όνομα μιας σχολής λίγα πράγματα λέει για το πρόγραμμα σπουδών, θέλει ψάξιμο. Για εμένα κάνεις τη σωστότερη επιλογή :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ, είχα την εντύπωση ότι αν γραφτεις στη νέα σχολή, πως θα στείλουν αυτοί αίτηση διαγραφής στη γραμματεία της παλιάς σχολής.

Αρα δηλαδή δε μπορείς να γραφτείς στη σχολή που θα περάσεις με το 10%, αν δε διακόψεις την αναστολή απ την άλλη σχολή; Δε γίνεται να γραφτείς κατευθείαν στη νέα δηλαδή, χωρίς να μπλέξεις με άρση αναστολής - διαγραφή απ την παλιά σχολή;

Η εγγραφή των επιτυχόντων πραγματοποιείται μέσω του συστήματος της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής εγγραφής.
Εκεί σε περίπτωση που έχουν εγγραφεί από προηγούμενο έτος σε άλλο Τμήμα, δηλώνουν ποιο είναι το Τμήμα αυτό και αιτούνται ταυτόχρονα τη διαγραφή τους προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή τους στο νέο Τμήμα.
Μετά το τέλος της διαδικασίας των ηλεκτρονικών εγγραφών, το Υπουργείο στέλνει στα Τμήματα πίνακες τόσο των εγεγραμμένων όσο και των αιτούντων τη διαγραφή τους από προηγούμενο Τμήμα.
Αφού παραληφθούν αυτοί οι πίνακες, τα Τμήματα είναι υποχρεωμένα να προβούν στις διαγραφές και να τις κοινοποιήσουν στα νέα Τμήματα εισαγωγής των φοιτητών.
΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι όταν ένας φοιτητής βρίσκεται σε αναστολή σπουδών, χάνει τη φοιτητική του ιδιότητα.
Για να το πούμε "χοντρικά", το Τμήμα δεν τον αναγνωρίζει ως φοιτητή του.
Προκειμένου λοιπόν το Τμήμα, να προβεί σε μια πράξη όπως είναι η διαγραφή του, θα πρέπει να είναι ενεργός φοιτητής άρα θα πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί ξανά η καρτέλα του στην εφαρμογή της Γραμματείας μετά την άρση της αναστολής σπουδών του.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Με τα αποτελέσματα που βγήκαν οι βάσεις στις σχολές του ενδιαφέροντος μου είναι περίπου 1500 μόρια πάνω απο τα μόρια που συγκέντρωσα (σχολές ΔΕΤ) και 2500+ μόρια σχολές οπως πληροφορικής Άρτα οπότε αν δεν ξαναδώσω αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι..

εφόσον απέχω τόσο πολύ απο τις φετινές βάσεις των σχολών που με ενδιαφέρουν έχει λογική να συμμετέχω με το 10% (6%) του χρόνου? πόσο μάλλον με το 4% τον μεθεπόμενο?

είμαι πληροφορικής ημ. ΕΠΑΛ, ευχαριστώ
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Με τα αποτελέσματα που βγήκαν οι βάσεις στις σχολές του ενδιαφέροντος μου είναι περίπου 1500 μόρια πάνω απο τα μόρια που συγκέντρωσα (σχολές ΔΕΤ) και 2500+ μόρια σχολές οπως πληροφορικής Άρτα οπότε αν δεν ξαναδώσω αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι..

εφόσον απέχω τόσο πολύ απο τις φετινές βάσεις των σχολών που με ενδιαφέρουν έχει λογική να συμμετέχω με το 10% (6%) του χρόνου? πόσο μάλλον με το 4% τον μεθεπόμενο?

είμαι πληροφορικής ημ. ΕΠΑΛ, ευχαριστώ

Βασικα το 10% για εμας του ΕΠΑΛ, αντιστοιχει σε μολις μια θεση ανα σχολη. Δεν εχει σχεση με τις βασεις εισαγωγης του 90%, αλλα σιγουρα οσοι εμειναν απεξω και εχουν παραπανω μορια απο σενα, μπορει να διεκδικησουν αυτη τη μια θεση του χρονου και του παραχρονου και να σε εκτοπισουν.
Αρα δε νομιζω πως μπορει να στο απαντησει κανεις αυτο, διοτι ειναι καθαρα θεμα τυχης το αν θα σου κατσει ή οχι η μια αυτη θεση, ειναι δηλαδη λιγο τζοκερ η φαση. Αν δεν εχεις σκοπο να ξαναδωσεις, δοκιμασε και οτι γινει, αλλα αν θες να μη χασεις χρονο, η πιο σιγουρη λυση ειναι να δωσεις ξανα, αν και οχι απαραιτητα σιγουρη, διοτι πρεπει να γραψεις παρα πολυ καλα για να πεις οτι σιγουρεψες κατι. Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πλεον, καθε χρονο θα ειναι και πιο δυσκολα για οσους δεν ανηκουν στην ελιτ της "Αριστειας", δυστυχως, οποτε θελει πολυ περισσοτερη προσπαθεια πια.



Υγ. @rainbowcat, τελικα δεν περασα πουθενα, οποτε παμε για του χρονου, δε βαριεσαι! :drunk:
 

Μάνος18

Νεοφερμένος

Ο Μάνος18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν τα άτομα που περάσαμε με το 10% δικαιούμαστε μεταγραφή;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

Μάνος18

Νεοφερμένος

Ο Μάνος18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Βασικα το 10% για εμας του ΕΠΑΛ, αντιστοιχει σε μολις μια θεση ανα σχολη. Δεν εχει σχεση με τις βασεις εισαγωγης του 90%, αλλα σιγουρα οσοι εμειναν απεξω και εχουν παραπανω μορια απο σενα, μπορει να διεκδικησουν αυτη τη μια θεση του χρονου και του παραχρονου και να σε εκτοπισουν.
Αρα δε νομιζω πως μπορει να στο απαντησει κανεις αυτο, διοτι ειναι καθαρα θεμα τυχης το αν θα σου κατσει ή οχι η μια αυτη θεση, ειναι δηλαδη λιγο τζοκερ η φαση. Αν δεν εχεις σκοπο να ξαναδωσεις, δοκιμασε και οτι γινει, αλλα αν θες να μη χασεις χρονο, η πιο σιγουρη λυση ειναι να δωσεις ξανα, αν και οχι απαραιτητα σιγουρη, διοτι πρεπει να γραψεις παρα πολυ καλα για να πεις οτι σιγουρεψες κατι. Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πλεον, καθε χρονο θα ειναι και πιο δυσκολα για οσους δεν ανηκουν στην ελιτ της "Αριστειας", δυστυχως, οποτε θελει πολυ περισσοτερη προσπαθεια πια.

σοβαρά τώρα το 6% των επαλ αναλογεί σε 1 θέση? φαντάζομαι στο περίπου το λες...

κοιτά το΄χω να ξαναδώσω και να πιάσω περισσότερα μόρια... τουλάχιστον στα ειδικότητας
αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν θα μπορέσω να το κάνω ήδη έχω χάσει αρκετό χρόνο εφόσον
φέτος δεν περασα σε σχολή και εφόσον δεν το προσπάθησα περασμένα χρόνια.
 

Fairydust2

Νεοφερμένος

Η Fairydust2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα! 'Εδωσα φέτος 2η φορά πανελλήνιες και εχασα για λιγο το χημικό που ήθελα να περασω (1η φορά: 13.100, 2η φορά:15.994). Έχω πιθανότητες να περάσω με το 10%; Επίσης μπορώ αν θέλω να κρατήσω τον πρώτο μου βαθμό και να κάνω 10% απο 2020 για 2022; (Αν ναι, με συμφέρει; )
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Καλησπέρα! 'Εδωσα φέτος 2η φορά πανελλήνιες και εχασα για λιγο το χημικό που ήθελα να περασω (1η φορά: 13.100, 2η φορά:15.994). Έχω πιθανότητες να περάσω με το 10%; Επίσης μπορώ αν θέλω να κρατήσω τον πρώτο μου βαθμό και να κάνω 10% απο 2020 για 2022; (Αν ναι, με συμφέρει; )
ποιο χημικο?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλησπέρα! 'Εδωσα φέτος 2η φορά πανελλήνιες και εχασα για λιγο το χημικό που ήθελα να περασω (1η φορά: 13.100, 2η φορά:15.994). Έχω πιθανότητες να περάσω με το 10%; Επίσης μπορώ αν θέλω να κρατήσω τον πρώτο μου βαθμό και να κάνω 10% απο 2020 για 2022; (Αν ναι, με συμφέρει; )
Απ τη στιγμη που εδωσες φετος ξανα πανελληνιες, χαθηκε ο προηγουμενος βαθμος του 2020.
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
σοβαρά τώρα το 6% των επαλ αναλογεί σε 1 θέση? φαντάζομαι στο περίπου το λες...
Σοβαροτατα, ειτε το 6% κανεις, ειτε το 4% την επομενη χρονια, αντιστοιχουν και τα δυο σε μια θεση το καθενα, εκτος εξαιρεσεων που αν ειναι παρα πολλες θεσεις του 90%, μπορει να δινει 2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Arvacon ελπίζω τα αποτελέσματα σήμερα να ήταν τα επιθυμητά!

Ατυχησαμεν για φετος! Δεν πειραζει ομως, παμε δυναμικα για του χρονου!
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σοβαροτατα, ειτε το 6% κανεις, ειτε το 4% την επομενη χρονια, αντιστοιχουν και τα δυο σε μια θεση το καθενα, εκτος εξαιρεσεων που αν ειναι παρα πολλες θεσεις του 90%, μπορει να δινει 2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ατυχησαμεν για φετος! Δεν πειραζει ομως, παμε δυναμικα για του χρονου!
Συμβαίνουν αυτά! Είναι αρκετά τύχη το 10% είναι η αλήθεια... Άρα τώρα θα πας Σάμο να φανταστώ; Ας ελπίσουμε τουλάχιστον σε διά ζώσης εκπαίδευση φέτος γιατί τα Γιάννενα έχουν ερημώσει τελείως :cry_x:
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Συμβαίνουν αυτά! Είναι αρκετά τύχη το 10% είναι η αλήθεια... Άρα τώρα θα πας Σάμο να φανταστώ; Ας ελπίσουμε τουλάχιστον σε διά ζώσης εκπαίδευση φέτος γιατί τα Γιάννενα έχουν ερημώσει τελείως :cry_x:
Λεω να περιμενω ενα χρονο ακομα, θα κατσω να προετοιμαστω καλα στα μαθηματικα και φυσικη και του χρονου αν δεν κατσει το 10%, θα το παρω αποφαση να παω τελικα Σαμο.
Ετσι κ αλλιως φετος, μυριζομαι παλι lockdown σε λιγους μηνες, οποτε...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Οι βαθμοι του 2020 σβήστηκαν μολις μπηκε ο πρωτος βαθμος του 2021 , οποτε δεν υπαρχουν καν.
ή καλυτερα υπαρχουν για το υπαιθ για θεμα μετεγγραφων.
Τα φετινα σου μορια( 16.000 ) νομιζω οτι φτανουν για το χημικο κρητης.
 

Devilshjoker

Νεοφερμένος

Ο Devilshjoker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Βγηκαν σημερα οι βασεις στην αρχιτεκτονικη των χανιων και την εχασα για 500 μορια υπαρχουν εφικτες πιθανοτητες για 10%;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

Fairydust2

Νεοφερμένος

Η Fairydust2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Απλώς τώρα σκέφτομαι αν αξιζει να νοικιάσω σπίτι και να πάω ένα χρόνο στην σχολή ή να μην πάω καθόλου και να δώσω κατευθείαν με το 10% για το Ηράκλειο (έχω μια αδελφή που μπήκε Ηράκλειο που αν καταλήξω να πάω στην σχολή μου θα χρειαστεί να κάνει μεταγραφή στην Θεσσαλονίκη ).
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top