Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Για πες για τις αμφιβολίες σου επειδή θυμάμαι ότι το είχαμε συζητήσει διεξοδικά και είχαμε καταλήξει ότι ήταν η Σχολή που σε κ
Για πες για τις αμφιβολίες σου επειδή θυμάμαι ότι το είχαμε συζητήσει διεξοδικά και είχαμε καταλήξει ότι ήταν η Σχολή που σε κάλυπτε περισσότερο.
Εεε έχει κάποια μαθήματα πολύ θεωρητικα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Και σε τι σε πειράζουν τα θεωρητικά μαθήματα;
΄Ολες οι οικονομικές Σχολές έχουν και θεωρητικά μαθήματα.
Και προς τα πού σκέφτεσαι να κινηθείς;
Εεε κάνα οδε η και σκέφτομαι για αστυφυλακων εφοσον τα πιάσω αλλά δν είμαι σίγουρος
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εεε κάνα οδε η και σκέφτομαι για αστυφυλακων εφοσον τα πιάσω αλλά δν είμαι σίγουρος
Εγώ, αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα άφηνα για κανέναν λόγο τη Σχολή που βρίσκεσαι για να πάω ΟΔΕ.
Τώρα για Αστυφυλάκων είναι τελείως διαφορετική ιστορία.
Σκέψου το καλά και αν τελικά καταλήξεις στην Αστυφυλάκων, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια προσπάθεια, διαφορετικά να μείνεις στη Σχολή σου και δεν θα το μετανιώσεις!
Καλή επιτυχία σε ο,τι αποφασίσεις, σου εύχομαι!
 

ΑφροδίτηΧ

Νεοφερμένος

Η ΑφροδίτηΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα και χρονια πολλα
Δυσκολη η εξισωση σας κα Αφροδιτη αλλα ειστε σαφεστατη.
Κατ αρχη να πουμε οτι οταν πας και δωσεις εστω και ενα μαθημα στις πανελληνιες του 2020 οι βαθμοι του 2019 σβηνουν. Οποτε δεν υπαρχουν καν βαθμοι 2019 για να τους εκμεταλευτει καποιος.
Το 10% χωριζεται σε 6 και 4 και το παιδι σας θα δωσει με το 6% ( με 15012 μορια) που αντιστοιχει σε 15 θεσεις στο Γεωπονικο ΑΠΘ.
Παλαιο και νεο.
Υπαρχει και ενα δικαστηριο νομιζω το οποιο δεν εχει βγαλει αποφαση ακομα και ισως επηρεάσει τις αποφασεις.
Το τι θα γινει με το 10% δεν το ξερουμε , ουτε αυτοι το ξερουν και θα πρεπει να αναμενουμε την προκυρηξη των πανελληνιων κατα τελος Απριλιου ή Μαιο.
Μια λογικη προσεγγιση ειναι να διαχωρίσουν και να δωσουν το 9,51% του 6% στους παλαιους το οποιο σημαινει 1-2 θεσεις και η αδικια να συνεχιζεται στο 3ο πεδιο και αντιστροφα μεγαλο πλεονεκτημα στο 4ο, και επιπλεον μια παραπανω δουλεια στο συστημα τους.
Μια αλλη προσσεγιση ειναι να ειναι ενιαίο το 6% και τοτε θα εχουμε συντριπτικό πλεονεκτημα του παλαιου εναντι του νεου διοτι το νεο εχει μικροτερες βαθμολογιες και πολυ περισσοτερους υποψηφιους.
Μιας και τωρα γινεται λογος περι μεσου ορου βαθμολογιας πεδιο μπορει να κανουν το εξης σολομώντειο.
Πχ, ο μεσος ορος του νεου ηταν 11,5 και του παλαιου εστω 12,6 και παιρνοντας ως παραδειγμα μοριων τις βασεις νεου και παλαιου κανουμε την ισοσταθμιση:
13125/1,15= 11413 και 16100/1,26=12777 , οποτε ολοι μαζι με τα νεα μορια και με βαση τον νεο κοφτη που θα βαλει το ΑΠΘ διεκδικουμε όλες τις 15 θεσεις.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διεξοδική σας απάντηση, αν και το στομάχι μου σφίχτηκε, ίσως γιατί σε εκείνη την λογική της συνέχισης της αδικίας ήμουν προσανατολισμένη και γω. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε στην παρούσα φάση, όπως πολύ σωστά αναφέρετε, είναι να περιμένουμε μήπως εφαρμοστεί κάτι διαφορετικό που θα εξομαλύνει την κατάσταση. Και πάλι σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Υ.Γ. Θεωρώ βέβαιο πως οτιδήποτε ανακοινωθεί, θα κοινοποιηθεί εδω. Θα επισκέπτομαι συχνα πυκνά την παρέα σας, άλλωστε σε δύο χρόνια οι Πανελλήνιες θα αφορούν τον βενιαμίν της οικογένειας, ίσως με δυσκολότερες συνθήκες από τις σημερινές. Καλή χρονιά σε όλους.
 

Abcde41

Νεοφερμένος

Ο Abcde41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα ,θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με το αν εχω καλες πιθανοτητες να πιασω το λιμενικο με το 10% του 2021 εχοντας 17,5χιλ μορια
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Συμφωνω με Κλημεντίνη. Μακρια απο Φιλολογικα. Ειχα ψάξει και εγω τοτε που έκαναν το μηχανογραφικό μου και ειναι οντως δυσκολες σχολες
Άρα να καθίσω σε αυτήν που είμαι!😂😂Ευχαριστώ πάντως!
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Άρα να καθίσω σε αυτήν που είμαι!😂😂Ευχαριστώ πάντως!
Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου. Κανε αυτο που πιστεύεις ειναι καλύτερο για σενα. Η καθηγήτρια μου μου είχε πει να βαλω φιλολογια και μετα φιλοσοφια γιατι το πτυχίο της φιλολογιας ειναι πιο δυνατο. Διορισμοι ομως δεν γίνονται, ειτε τελειωσεις φιλοσοφια ειτε φιλολογια ειτε ιστορικο. Οποτε ειναι δικια σου απόφαση. Καλη τυχη. Υ.Γ. Μας χρωστας κερασμα
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου. Κανε αυτο που πιστεύεις ειναι καλύτερο για σενα. Η καθηγήτρια μου μου είχε πει να βαλω φιλολογια και μετα φιλοσοφια γιατι το πτυχίο της φιλολογιας ειναι πιο δυνατο. Διορισμοι ομως δεν γίνονται, ειτε τελειωσεις φιλοσοφια ειτε φιλολογια ειτε ιστορικο. Οποτε ειναι δικια σου απόφαση. Καλη τυχη. Υ.Γ. Μας χρωστας κερασμα
προτιμότερο δεν είναι να βγάλεις φιλοσοφία με 8 παρά φιλολογία με 6?
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
προτιμότερο δεν είναι να βγάλεις φιλοσοφία με 8 παρά φιλολογία με 6?

δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτη τη περίπτωση, αλλα πιστεύω και παλι θα προτιμήσουν καποιον με πτυχιο φιλολογιας. Ξαναλεω ομως δεν ειμαι σίγουρη.
Εγω αν ημουν στην θεση σου θα καθομουν στην σχολη σου, αν το θέμα μου ηταν η δυσκολια των μαθηματων και επειτα αφου την τελειωνα, θα εκανα καποιο μεταπτυχιακό ή θα σπουδαζα κατι αλλο κτλ κτλ
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτη τη περίπτωση, αλλα πιστεύω και παλι θα προτιμήσουν καποιον με πτυχιο φιλολογιας. Ξαναλεω ομως δεν ειμαι σίγουρη.
Εγω αν ημουν στην θεση σου θα καθομουν στην σχολη σου, αν το θέμα μου ηταν η δυσκολια των μαθηματων και επειτα αφου την τελειωνα, θα εκανα καποιο μεταπτυχιακό ή θα σπουδαζα κατι αλλο κτλ κτλ
πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω....Να σου πω την αλήθεια το όνειρο μου δεν ήταν καμία από αυτές τισ 2 σχολές,οποτε αναγκάστηκα να συμβιβαστώ.Αλλα γενικότερα βλέπω ότι την φιλολογία την έχουν σε μεγαλύτερη εκτίμηση από την φιλοσοφία.Δεν ξέρω πωσ θα εξελιχθεί.Ισωσ πρέπει να τα βάλω κάτω και να σκεφτώ σοβαρά τι θέλω να κάνω.Εαν και στην τελική,αντιστοιχα πτυχία είναι...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνω με Κλημεντίνη. Μακρια απο Φιλολογικα. Ειχα ψάξει και εγω τοτε που έκαναν το μηχανογραφικό μου και ειναι οντως δυσκολες σχολες
Σε ευχαριστώ!
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω....Να σου πω την αλήθεια το όνειρο μου δεν ήταν καμία από αυτές τισ 2 σχολές,οποτε αναγκάστηκα να συμβιβαστώ.Αλλα γενικότερα βλέπω ότι την φιλολογία την έχουν σε μεγαλύτερη εκτίμηση από την φιλοσοφία.Δεν ξέρω πωσ θα εξελιχθεί.Ισωσ πρέπει να τα βάλω κάτω και να σκεφτώ σοβαρά τι θέλω να κάνω.Εαν και στην τελική,αντιστοιχα πτυχία είναι...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε ευχαριστώ!
ειναι και οι πανελληνιες μια λύση, τα ιεκ, τα κολλεγια.. αν δεν σαρεσει καθολου η σχολη, πιστεψε με δεν εχει νοημα. Θα χαραμισεις χρονια απο την ζωη σου. Μετανιωνω που εκατσα 3 χρονια σε μια σχολη που μονο στεναχωρια μου προκαλουσε, ενω θα μπορούσα με το που εβλεπα οτι δεν μου ταιριαζε να ξαναδωσω πανελλήνιες για εκει που θελω. Καλη τυχη σε ο,τι αποφασισεις
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
ειναι και οι πανελληνιες μια λύση, τα ιεκ, τα κολλεγια.. αν δεν σαρεσει καθολου η σχολη, πιστεψε με δεν εχει νοημα. Θα χαραμισεις χρονια απο την ζωη σου. Μετανιωνω που εκατσα 3 χρονια σε μια σχολη που μονο στεναχωρια μου προκαλουσε, ενω θα μπορούσα με το που εβλεπα οτι δεν μου ταιριαζε να ξαναδωσω πανελλήνιες για εκει που θελω. Καλη τυχη σε ο,τι αποφασισεις
Πραγματικά δεν ξέρω,ξερω ότι σίγουρα δεν μου αρέσει η φιλολογία.Αλλα από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως το συγκεκριμένο πτυχίο τησ είναι πιο δυνατό. ιδανικά θα ήθελα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην Αμερική και να ασχοληθώ με κάτι πρωτότυπο και ξεχωριστό....
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top