Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Έδωσα πανελλαδικές το 18 φέτος θέλω να κάνω 10% , είχα γράψει μαζί με αγγλικά γύρω στα 7.5 μόρια και χωρίς γύρω στα 6.5 Ξέρετε αν έχω πιθανότητες για Δ.Ε.Α.Π.Τ (Αγρίνιο) ή για διοίκηση τουρισμού (Πάτρα) . Ευχαριστώ .
Ελπίζω με 6.5 και 7.5 να εννοείς χιλιάδες. Αν είναι έτσι τότε σχετικά άνετα περνάς και στις δύο, με βάση το πως κινήθηκαν οι βάσεις πέρυσι (έπεσαν στα 5000 μόρια).
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα!

Έδωσα πανελλήνιες το 2018 και συγκέντρωσα 14.625 μόρια. Πέρασα στη Φιλολογία Ιωαννίνων. Έκανα 10% πέρσι για τη Φιλολογία ΑΠΘ αλλά δυστυχώς δεν με πήραν.

Σκέφτομαι να κάνω και φέτος 10%, πάλι για τη Φιλολογία ΑΠΘ. Από τη μία το θέλω πραγματικά, αρχικά γιατί η σχολή στα Γιάννενα είναι πάρα πολύ δύσκολη και γενικά έχω απογοητευτεί αρκετά, αλλά και για κάποιους άλλους λόγους... Επίσης, η Θεσσαλονίκη λένε ότι είναι καλύτερη στον τομέα Μεσαιωνικής και Νέας ελληνικής Φιλολογίας, ο οποίος με ενδιαφέρει.
Από την άλλη, έχω περάσει ήδη 17 μαθήματα ( συν τα του εαρινού εξαμήνου που περιμένω να βγουν και με τα οποία θα φτάσω να έχω ολοκληρώσει το μισό πτυχίο)και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσα θα μου αναγνωρίσουν εκεί, ενώ σκέφτομαι και ότι έχω επιβαρύνει τους δικούς μου με τα 2 χρόνια στα Γιάννενα. Βέβαια εννοείται ότι σκεφτόμουν να ψάξω για δουλειά αν πάω στη Θεσσαλονίκη, για να εξισορροπήσω όσο μπορώ το κόστος.

Νιώθω αρκετά μπερδεμένη... Θέλω πάρα πολύ να πάω στο ΑΠΘ-και πιστεύω ότι φέτος θα με παρουν-, αλλά από την άλλη με κρατάνε όσα σας είπα. Συγγνώμη αν βγήκα κάπως off topic ομως οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ηταν χρήσιμη.

Επίσης, τα Λύκεια θα είναι ανοιχτά για μηχανογραφικο μόνο στις 7 Ιουλίου;

Ευχαριστώ πολύ!


Γνωρίζω οτι το τμήμα των Ιωαννίνων ειναι εξίσου δύσκολο και αξιόλογο αλλα πραγματικά οσοι ηρθαν με μετεγγραφή στο τριτο ετος σιχτιριζαν την ωρα και την στιγμή.
Τον τομεα που θες τελείωσα και εγω και ειναι οντως απίστευτος🥰
Παρολαυτα ειλικρινά δεν αξίζει να έρθεις τώρα Θεσσαλονίκη.
Θα μπλέξεις παρα πολυ με αναγνώριση μαθημάτων , θα εχεις και ξαφνικά τρια πτυχιακα να περάσεις .
Στα 4 χρονια τελειώνουν ελάχιστοι έτσι κι αλλιως εδω, τωρα με το 10% θα την πατήσεις ακομα πιο πολύ.
Επίσης αν δουλεύεις ουσιαστικά θα παρακολουθείς ελάχιστα αρα αναιρείται ενας απο τους βασικούς λογους που αξίζει να πας ΑΠΘ.Αν μιλούσαμε για ενα χρονο εντάξει αλλα πλέον έχεις ολοκληρώσει δυο χρόνια στη σχολή σου.
Μπες κι στην ομάδα της σχολης ( ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΌ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ) να σου πουν και εκει μια άποψη.
Συμπερασματικά η φιλολογία Απθ ειναι μια σχολή πραγματικά αξιόλογη και με ιστορία ειδικά στον τομεα του Μνες ( οπως και το τμημα των Ιωαννίνων) .
Ομως ειναι αρκετά δύσκολο τμημα με πολυ δύσκολη αποκατάσταση , και δεν θα βγεις περισσότερο κερδισμένη απο αυτο απο οτι στο αντίστοιχο των Ιωαννίνων.
Παρα πολλα παιδια έρχονται απο τα Ιωάννινα για μαστερ καθως ειναι απλα με εξετάσεις και ειναι δωρεαν😊
Επίσης έχουν πολυ ευέλικτα ωράρια που οντως μπορεις να δουλέυεις μαζί.
Ισως να αφηνες το Απθ για δυο χρονια αργότερα;
Τέλος επειδή αναφέρθηκε, το 10% θα πρέπει να γίνεται μετα απο πολυ σκέψη.
Ειναι σχεδόν βεβαιο οτι αν το κάνεις θα σε πάρουν αλλα μην το κάνεις με την λογική θα το κανω κι βλέπουμε.
Εδω το κάνουν και με σχολές οπως ιατρική ακομα κι σου λενε τελικά δε θα παω.
Ειναι φυσιολογικό να αλλάζουμε γνώμη αλλα το σωστό είναι να αποφασίζουμε πριν το 10% καθώς αυτες οι θεσεις απευθύνονται σε παιδια που για κάποιο λόγο θελουν/πρέπει να αλλάξουν σχολή.
Το 10% δεν πρέπει ποτέ να δίνεται με τη λογική θα αποφασίσω μετά .Αν αλλάξεις βέβαια γνωμη
μετα ανθρώπινο είναι προς θεού 😊
Καλη επιτυχία σε ο.τι και αν αποφασίσεις !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να προσθέσω ακομα οτι τα ενοίκια στη Θεσσαλονίκη έχουν ξεφύγει αρκετά .
Το σπίτι που εμένα νοιάστηκε στα 350 απο 300 που εδινα εγω και τα ίδια ακούω απο όλους πανω κάτω😭
 
Τελευταία επεξεργασία:

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Γνωρίζω οτι το τμήμα των Ιωαννίνων ειναι εξίσου δύσκολο και αξιόλογο αλλα πραγματικά οσοι ηρθαν με μετεγγραφή στο τριτο ετος σιχτιριζαν την ωρα και την στιγμή.
Τον τομεα που θες τελείωσα και εγω και ειναι οντως απίστευτος🥰
Παρολαυτα ειλικρινά δεν αξίζει να έρθεις τώρα Θεσσαλονίκη.
Θα μπλέξεις παρα πολυ με αναγνώριση μαθημάτων , θα εχεις και ξαφνικά τρια πτυχιακα να περάσεις .
Στα 4 χρονια τελειώνουν ελάχιστοι έτσι κι αλλιως εδω, τωρα με το 10% θα την πατήσεις ακομα πιο πολύ.
Επίσης αν δουλεύεις ουσιαστικά θα παρακολουθείς ελάχιστα αρα αναιρείται ενας απο τους βασικούς λογους που αξίζει να πας ΑΠΘ.Αν μιλούσαμε για ενα χρονο εντάξει αλλα πλέον έχεις ολοκληρώσει δυο χρόνια στη σχολή σου.
Μπες κι στην ομάδα της σχολης ( ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΌ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ) να σου πουν και εκει μια άποψη.
Συμπερασματικά η φιλολογία Απθ ειναι μια σχολή πραγματικά αξιόλογη και με ιστορία ειδικά στον τομεα του Μνες ( οπως και το τμημα των Ιωαννίνων) .
Ομως ειναι αρκετά δύσκολο τμημα με πολυ δύσκολη αποκατάσταση , και δεν θα βγεις περισσότερο κερδισμένη απο αυτο απο οτι στο αντίστοιχο των Ιωαννίνων.
Παρα πολλα παιδια έρχονται απο τα Ιωάννινα για μαστερ καθως ειναι απλα με εξετάσεις και ειναι δωρεαν😊
Επίσης έχουν πολυ ευέλικτα ωράρια που οντως μπορεις να δουλέυεις μαζί.
Ισως να αφηνες το Απθ για δυο χρονια αργότερα;
Τέλος επειδή αναφέρθηκε, το 10% θα πρέπει να γίνεται μετα απο πολυ σκέψη.
Ειναι σχεδόν βεβαιο οτι αν το κάνεις θα σε πάρουν αλλα μην το κάνεις με την λογική θα το κανω κι βλέπουμε.
Εδω το κάνουν και με σχολές οπως ιατρική ακομα κι σου λενε τελικά δε θα παω.
Ειναι φυσιολογικό να αλλάζουμε γνώμη αλλα το σωστό είναι να αποφασίζουμε πριν το 10% καθώς αυτες οι θεσεις απευθύνονται σε παιδια που για κάποιο λόγο θελουν/πρέπει να αλλάξουν σχολή.
Το 10% δεν πρέπει ποτέ να δίνεται με τη λογική θα αποφασίσω μετά .Αν αλλάξεις βέβαια γνωμη
μετα ανθρώπινο είναι προς θεού 😊
Καλη επιτυχία σε ο.τι και αν αποφασίσεις !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να προσθέσω ακομα οτι τα ενοίκια στη Θεσσαλονίκη έχουν ξεφύγει αρκετά .
Το σπίτι που εμένα νοιάστηκε στα 350 απο 300 που εδινα εγω και τα ίδια ακούω απο όλους πανω κάτω😭


Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στο ζήτημα των ενοικίων καθώς είναι πάντα στην δική μας κρίση το τι θα πληρώσουμε ενοικιάζοντας ένα διαμέρισμα ή αν συμβιβαζόμαστε με κάτι λιγότερο αξιοπρεπές (αν ζητάμε ενα "καλό" διαμέρισμα ή έστω κάποιο με προβλήματα συντήρησης κτλ) Θέλω να πω πως οικονομικά σε όποια πόλη κ αν βρίσκεσαι αθήνα-θεσσαλονίκη-κρήτη ρέθυμνο ακόμα κ ιωάννινα οι τιμές των ενοικιίων είναι εξίσου υψηλές απλώς ανεξάρτητα απο το τι γίνεται στα μεσιτικά και στις τιμές ακινήτων πάντα εμεις καθορίζουμε το τι επιλέγουμε και πάντα σαν φοιτητές δεν προοριζόμαστε να περνάμε απαραίτητα "άνετη" οικονομικά ζωούλα οπότε καταλήγω στο οτι κριτήριο ειναι σιγουρα το οικονομικό ζήτημα που ειναι αποτρεπτικό αλλά υπάρχουν κ δυνατότητες παράλληλης εργασίας και συγκατοίκησης που φυσικά διευκολύνουν τις υπάρχουσες συνθήκες :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στο ζήτημα των ενοικίων καθώς είναι πάντα στην δική μας κρίση το τι θα πληρώσουμε ενοικιάζοντας ένα διαμέρισμα ή αν συμβιβαζόμαστε με κάτι λιγότερο αξιοπρεπές (αν ζητάμε ενα "καλό" διαμέρισμα ή έστω κάποιο με προβλήματα συντήρησης κτλ) Θέλω να πω πως οικονομικά σε όποια πόλη κ αν βρίσκεσαι αθήνα-θεσσαλονίκη-κρήτη ρέθυμνο ακόμα κ ιωάννινα οι τιμές των ενοικιίων είναι εξίσου υψηλές απλώς ανεξάρτητα απο το τι γίνεται στα μεσιτικά και στις τιμές ακινήτων πάντα εμεις καθορίζουμε το τι επιλέγουμε και πάντα σαν φοιτητές δεν προοριζόμαστε να περνάμε απαραίτητα "άνετη" οικονομικά ζωούλα οπότε καταλήγω στο οτι κριτήριο ειναι σιγουρα το οικονομικό ζήτημα που ειναι αποτρεπτικό αλλά υπάρχουν κ δυνατότητες παράλληλης εργασίας και συγκατοίκησης που φυσικά διευκολύνουν τις υπάρχουσες συνθήκες :)


Ναι φυσικά το κατανοώ :)
Αμα η κοπέλα ζητούσε γνώμες τωρα για σπουδές Θεσσαλονίκη δεν θα τα ανέφερα καν ολα αυτα .
Απά το ανέφερα γιατι σε κάποιο σημείο είπε για το οικονομικό κομμάτι και οσο να ναι είναι πιο οικονομικό να τελειώσει εκει και να έρθει μετα Απθ.
Παιδιά που ακουω πχ που εφυγαν απο Θεσσαλονίκη για ενα χρονο και γυρνάνε τωρα για μαστερ μετάνιωσαν αρκετά που αφησαν το σπιτι για ενα χρόνο καθώς αυτο που βρήκαν τώρα ειναι αρκετά χειρότερο.
Το σπίτι είναι το παν ; οχι φυσικά.
Απλα το να αφησει κάποιος στα μισα τη σχολή να έρθει σε μια αλλη πολη να ψάχνει σπιτι να δουλευει παράλληλα ενω στα Ιωάννινα για τον φχψ λόγο αυτα τα θέματα προς το παρων τα έχει λυμένα και ταυτόχρονα με καμια εγγύηση οτι θα αναγνωριστούν μαθήματα στο ΑΠΘ θεωρω οτι Πρεπει να το σκεφτεί διπλα και τριπλά.
Κοπέλα που δίναμε μαζί πτυχιακο κι ηρθε απο κομοτηνη για οικονομικούς λόγους στο τρίτο έτος ουσιαστικά ξεκίνησε τη σχολη απο την αρχη καθως της αναγνώρισαν ελάχιστα μαθήματα.
Τωρα φυσικά η επιλογή εν τέλει ειναι δικη της και ο καθένας ξερει τι ειναι καλύτερο για αυτον.😊
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Δύσκολα παρά πολύ να γίνεις δεκτός. Δεν θα ήταν παράξενο να έβλεπες την βάση να ανέβαινε. Προσωπικα θα έλεγα 18.075 μέχρι 18.175 να κυμανθεί η βάση της. Βέβαια, ποτε δεν ξέρεις στο τέλος τι θα γίνει 🙂
Αυτός είναι ο μεγαλύτερος λόγος που φοβήθηκα, φοβάμαι και θα φοβάμαι το 10% για ιατρικές σχολές. Ξέρω περίπτωση που για 1 μόριο έχασε Αλεξανδρούπολη και όλοι οι καθηγητες του πρότειναν να ξαναδώσει
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Αυτός είναι ο μεγαλύτερος λόγος που φοβήθηκα, φοβάμαι και θα φοβάμαι το 10% για ιατρικές σχολές. Ξέρω περίπτωση που για 1 μόριο έχασε Αλεξανδρούπολη και όλοι οι καθηγητες του πρότειναν να ξαναδώσει

τωρα που το λες μια κοπελα στο χημικό που ήξερα εχασε τη φαρμακευτική στις πανελλήνιες για ενα μοριο κι μετα την ξαναεχασε το 10% .
Απλα πίστευα οτι με 4% ειναι σίγουρακι αλλα μαλλον οχι τελικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τωρα που το λες μια κοπελα στο χημικό που ήξερα εχασε τη φαρμακευτική στις πανελλήνιες για ενα μοριο κι μετα την ξαναεχασε με το 10% .
Απλα πίστευα οτι με 4% ειναι σίγουρακι αλλα μαλλον οχι τελικά.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν είναι σίγουρο, η Ιατρική Αλεξανδρούπολης το 2018 είχε χαμηλότερη βάση από ότι το 10% του 2019. Επομένως, κάποιος που έχασε την Ιατρική Αλεξανδρούπολης το 2018 ακόμα και για 1 μόριο, δεν μπορούσε να εισαχθεί το επόμενο έτος, ίσα ίσα θα έπρεπε να είχε (αν θυμάμαι σωστά τουλάχιστον +30-40 μόρια από τη βάση).
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
τωρα που το λες μια κοπελα στο χημικό που ήξερα εχασε τη φαρμακευτική στις πανελλήνιες για ενα μοριο κι μετα την ξαναεχασε το 10% .
Απλα πίστευα οτι με 4% ειναι σίγουρακι αλλα μαλλον οχι τελικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Τώρα το έλεγξα εντωμεταξύ για να δω αν είχαν δικιο. Αυτός είχε γράψει 18712 και την επόμενη χρόνια με το 10% η αλεξ ήταν 18793. Θα κλαίγαμε. Και σίγουρο να είναι με το 4% ποιος περιμένει 2 χρόνια για να μπει χωρίς να κάνει τιποτα; Τι θα κανείς αυτα τα 2 χρόνια; Θα σπουδαζεις σε μια σχολη που έχεις σκοπό να παρατήσεις; Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να δουλέψεις να μαζέψεις λεφτά ή να μάθεις καμία ξένη γλώσσα. Ε αυτα τα κανείς και παράλληλα με σπουδές
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γενικα το 10% στην Ιατρικη ειναι πολυ μεγαλο ρισκο. Κανεις δεν σ εγγυαται οτι θα πεσουν οι βασεις στην Αλεξανδρουπολη ακομα και με το 4%. Πανελληνιες ξανα ή κατατακτηριες ειναι οι αλλες εναλλακτικες.
 

Markaf

Νεοφερμένος

Η Markaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας, να σας ρωτησω κατι? καποια εκτιμηση για τις βασεις του 10% ειναι δυσκολο να υπαρχει?
 

zachos57

Νεοφερμένος

Ο zachos57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια γνωριζετε αν το 10% μπορει να λειτουργησει σαν μεταγραφη? Δηλαδη να εγγραφεσαι σε ιδια σχολη αλλης πολης αλλα να μπαινεις στο 2ο ετος και να μπορεις να δωσεις μαθηματα 2ου ετους?
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, ξεκινάς από το πρώτο έτος, αλλά μπορεί το πανεπιστήμιο να σου αναγνωρίσει κάποια μαθήματα σε περίπτωση συνάφειας της ύλης.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν υπάρχει συνάφεια στα μαθήματα που διδαχθηκες στο προηγούμενο πανεπιστήμιο με το τωρινό, ενδεχομένως να σου αναγνωρίσουν ορισμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

zachos57

Νεοφερμένος

Ο zachos57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
και εγω ετσι εχω ακουσει απλα δεν εχω καταλαβει αν εκτος απο τα μαθηματα του 1ου ετους μπορεις να δινεις μαθηματα του 2ου μαζι και με αυτα που ισως χρωστας απο το 1ο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αρα αν τα εχεις περασει ολα απο το 1ο ετος στο προηγουμενο πανεπιστημιο σου και στο νεο πανεπιστημιο σου τα αναγνωρισουν ολα, δεν μπορεις εσυ να εγγραφεις στο 3ο εξαμηνο? Χανεις ενα χρόνο αν τα εχεις περασει ολα?
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Επειδή κάθε πανεπιστήμιο έχει το δικό του πρόγραμμα σπουδών,συνήθως δεν υπάρχει 100% συνάφεια μαθημάτων ανάμεσα σε δύο τμήματα, ακόμα και αν αυτά αφορούν το ίδιο αντικείμενο. Μπορεί ο κόσμος 2-3 μαθημάτων να είναι κοινός,αλλά μέχρι εκεί.
Όπως και να έχει, ξεκινάς από το πρώτο έτος.
Πάντως,μην νομίζεις ότι είναι εύκολη διαδικασία η αναγνώριση μαθημάτων.
Πρέπει το κάθε μάθημα να έχει κοινή ύλη κατά ένα πολύ υψηλό ποσοστό.

Τα παραπάνω στα λέω με κάθε επιφύλαξη βέβαια.
 

zachos57

Νεοφερμένος

Ο zachos57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καταλαβα αρα επειδη προεκειται για πολυτεχνειο πηγαινεις παλι για 5 ετη ετσι? Δεν γινεται να τα μειωσεις αφου ξαναμπαινεις 1ο ετος?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο νόμος ορίζει το εξής:

Νόμος 4115/30-1-2013 (ΦΕΚ 24 τ.Α΄/30-1-2013). ΄Αρθρο 35.
"Αναγνώριση μαθημάτων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση"
1. Από το ακαδημαικό έτος 2012-2013 δίνεται η δυνατότητα στους φοιτητές που εισάγονται σε Τμήμα των Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ ή στις Ανώτατες εκκλησιαστικές Ακαδημίες, να αναγνωρίσουν μαθήματα τα οποία έχουν διδαχθεί και εξεταστεί επιτυχώς στο Τμήμα προέλευσής τους.
2. Η αναγνώριση των μαθημάτων, σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο, πραγματοποιείται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης ή του Ακαδημαϊκού Συμβουλίου του Τμήματος κατά περίπτωση και οι φοιτητές απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων ή των ασκήσεων του προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής που διδάχθηκαν στο Τμήμα προέλευσης και δύνανται να ενταχθούν σε διαφορετικό εξάμηνο από αυτό της εγγραφής τους.

Ένα παράδειγμα:

To κάθε τμήμα αποφασίζει πόσα μαθήματα θα αναγνωρίσει και αν θα τα αναγνωρίσει. Επίσης, μπορείς να εγγραφείς σε άλλο εξάμηνο.
 

GiannisBo

Νεοφερμένος

Ο GiannisBo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν έχω σκοπό να μπω σε μια σχολή με το 10% και δεν τα καταφέρω, τότε αυτόματα μπορώ να συνεχίσω στην σχολή που βρίσκομαι ή πρέπει να την βάλω και αυτή από κάτω στο μηχανογραφικό?
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Nαι μπορεις να συνεχεισεις στο τμημα που εισαι . γενικα ειναι καλυτερα να ξεκινησεις απο το πρωτο ετος αν παρει μεταγραφη ( και προφανως να αναγνωρισεις μαθηματα κτλ αν μπορεις)
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top