Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ναι. Μόνο η ταυτότητά και η πρωτότυπη βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές, χρειάζονται!
Μήπως θυμάσαι τον κωδικό που είχες;

Θυμαμαι και τον μυστικο κωδικο που ειχα βαλει εγω και τον κωδικο των εξετασεων αφου την ταυτοτητα των εξετασεων την εχω μαζι μου. Ωστοσο δεν εχω την βεβαιωση συμμετοχης που οπως βλεπω χρειαζεται οποτε αυθημερον λογικα θα πρεπει να επιστρεψω σπιτι μου για να παω στο λυκειο αποφοιτησης. Εκτος και αν γινεται να εξυπηρετηθω και απο αλλο λυκειο απλως προσκομιζοντας την ταυτοτητα των εξετασεων και την αστυνομικη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμαμαι και τον μυστικο κωδικο που ειχα βαλει εγω και τον κωδικο των εξετασεων αφου την ταυτοτητα των εξετασεων την εχω μαζι μου. Ωστοσο δεν εχω την βεβαιωση συμμετοχης που οπως βλεπω χρειαζεται οποτε αυθημερον λογικα θα πρεπει να επιστρεψω σπιτι μου για να παω στο λυκειο αποφοιτησης. Εκτος και αν γινεται να εξυπηρετηθω και απο αλλο λυκειο απλως προσκομιζοντας την ταυτοτητα των εξετασεων και την αστυνομικη.

Για τον κωδικό εξετάσεων λέω.
Κοίτα αφού τον ξέρεις, υπάρχει περίπτωση να σ΄εξυπηρετήσουν στο Λύκειο της περιοχής που βρίσκεσαι οπότε καλύτερα να σιγουρευτείς πριν ταξιδέψεις άδικα.
Για να μπορέσεις να δηλώσεις συμμετοχή με το 10% πρέπει να πληκτρολογηθεί ο κωδικός εξετάσεων και μέσω αυτού να σε βρουν στην κεντρική βάση δεδομένων. Αν ο κωδικός είναι σωστός, εμφανίζονται τα στοιχεία σου, κάνεις την ταυτοποίησή τους και προστίθεσαι στη φόρμα υποψηφίων της συγκεκριμένης σχολικής μονάδας.
Μόνο μάθε πότε θα είναι ανοιχτό το Λύκειο επειδή από αύριο δεν θα είναι καθημερινά.
Σίγουρα θα είναι ανοιχτό την Τρίτη 7 Ιουλίου και μία ακόμα ημέρα εντός της προθεσμιας υποβολής των μηχανογραφικών.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Για τον κωδικό εξετάσεων λέω.
Κοίτα αφού τον ξέρεις, υπάρχει περίπτωση να σ΄εξυπηρετήσουν στο Λύκειο της περιοχής που βρίσκεσαι οπότε καλύτερα να σιγουρευτείς πριν ταξιδέψεις άδικα.
Για να μπορέσεις να δηλώσεις συμμετοχή με το 10% πρέπει να πληκτρολογηθεί ο κωδικός εξετάσεων και μέσω αυτού να σε βρουν στην κεντρική βάση δεδομένων. Αν ο κωδικός είναι σωστός, εμφανίζονται τα στοιχεία σου, κάνεις την ταυτοποίησή τους και προστίθεσαι στη φόρμα υποψηφίων της συγκεκριμένης σχολικής μονάδας.
Μόνο μάθε πότε θα είναι ανοιχτό το Λύκειο επειδή από αύριο δεν θα είναι καθημερινά.
Σίγουρα θα είναι ανοιχτό την Τρίτη 7 Ιουλίου και μία ακόμα ημέρα εντός της προθεσμιας υποβολής των μηχανογραφικών.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Χαιρεται!
Θα ηθελα να κανω μια απλη και χαζη ερωτηση την οποια δεν την εχω δει λογικα γιατι θεωρείται αυτονοητη αλλα θα ηθελα να την κανω για να μην υπαρχουν θεματα. Επειδή θελω να μεταφερθβ από το τμημα που είμαι σε αντιστοιχο αλλης πολης συνεπως θα δηλωσω μονο ένα τμημα στο μηχανογραφικο του 10% αν δεν την πιασω την σχολη που θελω η αν για χ ψ λογους δεν υποβαλλω καθολου οριστικο μηχανογραφικο δελτιο δεν τίθεται θεμα διαγραφης από την σχολη που ηδη βρίσκομαι ετσι? Συνεχιζω κανονικα το επομενο εξαμηνο από εκει μου εμεινα. Μην κραξετε καταλαβαίνω ότι είναι ακυρη η ερωτηση μου αλλα θελω να είμαι πλήρως πληροφορημένος.
Να ειστε καλα!
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Χαιρεται!
Θα ηθελα να κανω μια απλη και χαζη ερωτηση την οποια δεν την εχω δει λογικα γιατι θεωρείται αυτονοητη αλλα θα ηθελα να την κανω για να μην υπαρχουν θεματα. Επειδή θελω να μεταφερθβ από το τμημα που είμαι σε αντιστοιχο αλλης πολης συνεπως θα δηλωσω μονο ένα τμημα στο μηχανογραφικο του 10% αν δεν την πιασω την σχολη που θελω η αν για χ ψ λογους δεν υποβαλλω καθολου οριστικο μηχανογραφικο δελτιο δεν τίθεται θεμα διαγραφης από την σχολη που ηδη βρίσκομαι ετσι? Συνεχιζω κανονικα το επομενο εξαμηνο από εκει μου εμεινα. Μην κραξετε καταλαβαίνω ότι είναι ακυρη η ερωτηση μου αλλα θελω να είμαι πλήρως πληροφορημένος.
Να ειστε καλα!
οχι οχι δεν θα υπαρχει καποιο θεμα με τη σχολη που εισαι ηδη τωρα...ακομα και να περασεις σε καποια αλλη σχολη οταν βγουν οι βασεις αν δεν κανεις εγγραφη στη νεα σχολη δεν τιθεται θεμα για διαγραφη απο την παλια...τουλαχιστον εγω περυσι που ξαναεδωσα ενω ειχα περασει την 1η ψρονια στο βιολογικο και τη 2η στο χημικο δε γραφτηκα ποτε στο χημικο και πηγα κανονκα στο βιολογικο που ημουν ηδη γραμμενη απο την προηγουμενη χρονια χωρις κανενα απολυτως προβλημα για διαγραφη η κατι τετοιο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλησπερα! για ιατρικες σχολες σε οποιαδηποτε πολη ποσο εκτιμαται περιπου οτι θα πεσουν οι βασεις με το 10% δεδομενουν την ηδη μεγαλη πτωση περυσι και τις σχετικα χαμηλες περσινες επιδωσεις?
ευχαριστω πολυ
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
καλησπερα! για ιατρικες σχολες σε οποιαδηποτε πολη ποσο εκτιμαται περιπου οτι θα πεσουν οι βασεις με το 10% δεδομενουν την ηδη μεγαλη πτωση περυσι και τις σχετικα χαμηλες περσινες επιδωσεις?
ευχαριστω πολυ

Παρατήρησε πόσο έπεσαν οι βάσεις ιατρικών σχολών από το 6% του 2019 σε σχέση με τις κανονικές βάσεις του 2018. Περίπου τόσο θα είναι και η πτώση από τις βάσεις του 2019 με τις βάσεις του 10% φέτος το 2020. Το αντίστοιχο ισχύει και για το 4% αλλά με λιγότερη προβλεψιμότητα. Οι φετινές επιδόσεις δεν θα επηρεάσουν τις βάσεις του 10% διότι είναι καθαρά άλλη κατηγορία που δεν συναγωνίζεται με το 10%
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Παρατήρησε πόσο έπεσαν οι βάσεις ιατρικών σχολών από το 6% του 2019 σε σχέση με τις κανονικές βάσεις του 2018. Περίπου τόσο θα είναι και η πτώση από τις βάσεις του 2019 με τις βάσεις του 10% φέτος το 2020. Το αντίστοιχο ισχύει και για το 4% αλλά με λιγότερη προβλεψιμότητα. Οι φετινές επιδόσεις δεν θα επηρεάσουν τις βάσεις του 10% διότι είναι καθαρά άλλη κατηγορία που δεν συναγωνίζεται με το 10%
Οκ σε ευχαριστώ πολύ!
 

katemarg

Νεοφερμένος

Η katemarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, σκεφτομαι να κάνω 10% για ιατρικες
Πέρυσι Η ιατρική Αλεξανδρούπολης ειχε βάση 18,123 ,έβγαλα 17954 πιστεύετε υπάρχει καμία πιθανότητα ή τζαμπα θα το κάνω;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα, σκεφτομαι να κάνω 10% για ιατρικες
Πέρυσι Η ιατρική Αλεξανδρούπολης ειχε βάση 18,123 ,έβγαλα 17954 πιστεύετε υπάρχει καμία πιθανότητα ή τζαμπα θα το κάνω;
Δύσκολα παρά πολύ να γίνεις δεκτός. Δεν θα ήταν παράξενο να έβλεπες την βάση να ανέβαινε. Προσωπικα θα έλεγα 18.075 μέχρι 18.175 να κυμανθεί η βάση της. Βέβαια, ποτε δεν ξέρεις στο τέλος τι θα γίνει 🙂
 

katemarg

Νεοφερμένος

Η katemarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δύσκολα παρά πολύ να γίνεις δεκτός. Δεν θα ήταν παράξενο να έβλεπες την βάση να ανέβαινε. Προσωπικα θα έλεγα 18.075 μέχρι 18.175 να κυμανθεί η βάση της. Βέβαια, ποτε δεν ξέρεις στο τέλος τι θα γίνει 🙂

και εγω ετσι πιστευω, σε ευχαριστώ πολυ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
ναι Βιολογια Αθήνας
Το τμήμα και η σχολή γενικότερα είναι πολύ αξιολόγη. Έχεις βλέψεις να σπουδάσεις μετά το πτυχίο Βιολογίας, Ιατρική ή θα εστιάσεις σε αυτόν τον τομέα ; Γιατί πολλοί το συζητάνε εδώ, για κατατακτήριες, ξανά Πανελλήνιες, σπουδές στο εξωτερικό.
 

katemarg

Νεοφερμένος

Η katemarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το τμήμα και η σχολή γενικότερα είναι πολύ αξιολόγη. Έχεις βλέψεις να σπουδάσεις μετά το πτυχίο Βιολογίας, Ιατρική ή θα εστιάσεις σε αυτόν τον τομέα ; Γιατί πολλοί το συζητάνε εδώ, για κατατακτήριες, ξανά Πανελλήνιες, σπουδές στο εξωτερικό.

Έχω ηδη δωσει 2 φορές Πανελλήνιες, δεν είχα κουράγιο για τρίτη
Μου αρέσει και η βιολογία πολυ τώρα τι θα κανω στο μέλλον δεν ξέρω ακόμα
Απλώς η Ιατρική ήταν αυτό που ήθελα πάντα
Θα δούμε μάλλον μόλις τελειώσω το Βιολογικό..
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα, σκεφτομαι να κάνω 10% για ιατρικες
Πέρυσι Η ιατρική Αλεξανδρούπολης ειχε βάση 18,123 ,έβγαλα 17954 πιστεύετε υπάρχει καμία πιθανότητα ή τζαμπα θα το κάνω;
Η βάση του 6% της Ιατρικής Αλεξανδρούπολης πέρυσι παρουσίασε πτώση κατά 15 μόρια ακριβώς σε σχέση με πέρυσι, δηλαδή μπήκαν μόνο αυτοί που έχασαν την σχολή για λίγα μόρια. Φέτος αναμένω ότι θα παρατηρηθεί η ίδια πτώση αλλά ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι και μπορεί άμα το δηλώσεις φέτος να γίνει ανατροπή και να πέσει η βάση πολύ.
Το τμήμα και η σχολή γενικότερα είναι πολύ αξιολόγη. Έχεις βλέψεις να σπουδάσεις μετά το πτυχίο Βιολογίας, Ιατρική ή θα εστιάσεις σε αυτόν τον τομέα ; Γιατί πολλοί το συζητάνε εδώ, για κατατακτήριες, ξανά Πανελλήνιες, σπουδές στο εξωτερικό.
Πρώτη φορά που βλέπω κάποιον που να λέει καλά λόγια για το τμήμα, συνήθως ακούγεται μόνο το τυπικό ότι πάνε αυτοί που δεν πέρασαν Ιατρική, ακυρώνοντας την αξία της συγκεκριμένης επιστήμης, η οποία παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς δεν έχει καλή αποκατάσταση στην Ελλάδα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτη φορά που βλέπω κάποιον που να λέει καλά λόγια για το τμήμα, συνήθως ακούγεται μόνο το τυπικό ότι πάνε αυτοί που δεν πέρασαν Ιατρική, ακυρώνοντας την αξία της συγκεκριμένης επιστήμης, η οποία παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς δεν έχει καλή αποκατάσταση στην Ελλάδα.

Καλά μην δίνεις σημασία!
Το ίδιο λένε γι΄αυτούς που σπουδάζουν Πολιτικές Επιστήμες ότι δεν πέρασαν Νομική, για την Κοινωνική Εργασία ότι δεν πέρασαν Ψυχολογία, για τις Νηπιαγωγών ότι δεν πέρασαν Παιδαγωγικά, για την Κοινωνική Ανθρωπολογία ότι δεν πέρασαν Κοινωνιολογία, για τη Φιλοσοφία ότι δεν πέρασαν Φιλολογία και ο κατάλογος δεν έχει τέλος!
Ασφαλώς δεν αρνούμαι ότι υπάρχει κι αυτή η περίπτωση αλλά υπάρχουν και υποψήφιοι που τις δηλώνουν εν πλήρει συνειδήσει!
΄Αστους να λένε!
 

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Έδωσα πανελλαδικές το 18 φέτος θέλω να κάνω 10% , είχα γράψει μαζί με αγγλικά γύρω στα 7.5 μόρια και χωρίς γύρω στα 6.5 Ξέρετε αν έχω πιθανότητες για Δ.Ε.Α.Π.Τ (Αγρίνιο) ή για διοίκηση τουρισμού (Πάτρα) . Ευχαριστώ .
 

HappyGirl00

Νεοφερμένος

Η HappyGirl00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα!

Έδωσα πανελλήνιες το 2018 και συγκέντρωσα 14.625 μόρια. Πέρασα στη Φιλολογία Ιωαννίνων. Έκανα 10% πέρσι για τη Φιλολογία ΑΠΘ αλλά δυστυχώς δεν με πήραν.

Σκέφτομαι να κάνω και φέτος 10%, πάλι για τη Φιλολογία ΑΠΘ. Από τη μία το θέλω πραγματικά, αρχικά γιατί η σχολή στα Γιάννενα είναι πάρα πολύ δύσκολη και γενικά έχω απογοητευτεί αρκετά, αλλά και για κάποιους άλλους λόγους... Επίσης, η Θεσσαλονίκη λένε ότι είναι καλύτερη στον τομέα Μεσαιωνικής και Νέας ελληνικής Φιλολογίας, ο οποίος με ενδιαφέρει.
Από την άλλη, έχω περάσει ήδη 17 μαθήματα ( συν τα του εαρινού εξαμήνου που περιμένω να βγουν και με τα οποία θα φτάσω να έχω ολοκληρώσει το μισό πτυχίο)και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσα θα μου αναγνωρίσουν εκεί, ενώ σκέφτομαι και ότι έχω επιβαρύνει τους δικούς μου με τα 2 χρόνια στα Γιάννενα. Βέβαια εννοείται ότι σκεφτόμουν να ψάξω για δουλειά αν πάω στη Θεσσαλονίκη, για να εξισορροπήσω όσο μπορώ το κόστος.

Νιώθω αρκετά μπερδεμένη... Θέλω πάρα πολύ να πάω στο ΑΠΘ-και πιστεύω ότι φέτος θα με παρουν-, αλλά από την άλλη με κρατάνε όσα σας είπα. Συγγνώμη αν βγήκα κάπως off topic ομως οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ηταν χρήσιμη.

Επίσης, τα Λύκεια θα είναι ανοιχτά για μηχανογραφικο μόνο στις 7 Ιουλίου;

Ευχαριστώ πολύ!
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα!

Έδωσα πανελλήνιες το 2018 και συγκέντρωσα 14.625 μόρια. Πέρασα στη Φιλολογία Ιωαννίνων. Έκανα 10% πέρσι για τη Φιλολογία ΑΠΘ αλλά δυστυχώς δεν με πήραν.

Σκέφτομαι να κάνω και φέτος 10%, πάλι για τη Φιλολογία ΑΠΘ. Από τη μία το θέλω πραγματικά, αρχικά γιατί η σχολή στα Γιάννενα είναι πάρα πολύ δύσκολη και γενικά έχω απογοητευτεί αρκετά, αλλά και για κάποιους άλλους λόγους... Επίσης, η Θεσσαλονίκη λένε ότι είναι καλύτερη στον τομέα Μεσαιωνικής και Νέας ελληνικής Φιλολογίας, ο οποίος με ενδιαφέρει.
Από την άλλη, έχω περάσει ήδη 17 μαθήματα ( συν τα του εαρινού εξαμήνου που περιμένω να βγουν και με τα οποία θα φτάσω να έχω ολοκληρώσει το μισό πτυχίο)και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσα θα μου αναγνωρίσουν εκεί, ενώ σκέφτομαι και ότι έχω επιβαρύνει τους δικούς μου με τα 2 χρόνια στα Γιάννενα. Βέβαια εννοείται ότι σκεφτόμουν να ψάξω για δουλειά αν πάω στη Θεσσαλονίκη, για να εξισορροπήσω όσο μπορώ το κόστος.

Νιώθω αρκετά μπερδεμένη... Θέλω πάρα πολύ να πάω στο ΑΠΘ-και πιστεύω ότι φέτος θα με παρουν-, αλλά από την άλλη με κρατάνε όσα σας είπα. Συγγνώμη αν βγήκα κάπως off topic ομως οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ηταν χρήσιμη.

Επίσης, τα Λύκεια θα είναι ανοιχτά για μηχανογραφικο μόνο στις 7 Ιουλίου;

Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα παθούσα του Φιλολογικού! Λοιπόν θα σου απαντήσω αντιλαμβανόμενη την θέση σου αλλά και επειδη σπουδάζω στο Φιλολογικό του ΑΠΘ και τυχάίνει να ολοκληρώνω και εγώ το δεύτερο έτος :)
Αρχικά μπράβο για την πορεία στην σχολή,για τα προσβάσιμα μαθήματά σου διότι ανεξάρτητα από τα κακώς κείμενα -αντικειμενικά μιλώντας- του αντικειμένου μιλώντας πάντα για την δυσκολία της σχολής,τον κορεσμό του επαγγελματος κτλ( κ ΟΧΙ αν και θεωρητική δεν είναι εύκολη σχολή) τα πας πολύ καλά.
Επι του θέματος τώρα το τμήμα του ΑΠΘ όσο και το τμήμα των Ιωαννίνων "θεωρούνται" ως αρκετά αξιόλογα τμήματα μαζί με εκείνο της Πάτρας (τουλάχιστον απο όσα ακούω απο φοιτητές).
Αν επιθυμείς το τμήμα κάνε 10%( με το 4% στην προκειμένη περίπτωση) δεν γνωρίζω τι πρόκειται να γίνει όμως σύγκρινε βάσεις περσινές.90% με εκεινες του 4%, έχεις πάντως πιθανότητες. Εαν δεν εισαχθείς συνεχίζεις εκεί που ήδη βρίσκεσαι. Αν τα καταφέρεις πάλι έχεις ένα διάστημα μεσα στο καλοκαίρι να κατασταλάξεις.
Γενικά θα σου προτέίνω να διερευνήσεις περισσότερο τις προοπτικές τις οποίες σου προσφέρει κάθε τμήμα αν τόσο πολύ επιδιώκεις να βρεθέίς σε"καλύτερο" από εκεινο τον Ιωαννίνων. Θεωρητικά κ τα 2 τμηματα έχουν κοινούς απ όσο γνωρίζω τους 3.τομείς συγκεκριμένα σε εμας το Μνες δεν αλλάζει καν στον "τιτλο", με εσάς.
Αναζήτησε και τι θα σε ενδιαφέρει μελλοντικά ως πτυχιούχος (απλά το πτυχίο,διδακτορική διατριβή , έρευνες,μόνο η προσβαση σε μεταπτυχιακά). Δεν πιστέύω πως λόγω "Ιωαννίνων"ή "ΑΠΘ" θα σου ανοίξουν οι πύλες για κατι λιγότερο ή περισσότερο.


Πρακτικά.τώρα αισθάνομαι απόλυτα και την οικονομική πίεση , έστω οτι εισάγεσαι στην σχολή σκέψου.κ πάλι αν οικονομικά είσαι βέβαιη να διαφοροποιήσεις τα πάντα και αν είσαι διατεθειμένη πράγματι να εργαστείς κτλ(δηλαδή δουλεύοντας ανα εξάμηνα - ναι βγαίνουν τα μαθήματα όμως εξαρτάται αν θες απλώς να τα περάσεις ή θέλεις βαθμό)
Σε.εμάς και το Μνες και το κλασικό κ η γλωσσολογία διδάσκονται από εξαιρετικούς καθηγητές και φαντάζομαι και στο δικό σας τμήμα αλλά ειλικρινά ψάξε περισσότερο τους οδηγούς σπουδών.
P.S να σου πω κ κατι αρνητικό του τμήματος που πιστεύω βαράει κόκκινο κ παρα τις διαμαρτυρίες δεν έχει διαφοροποιηθεί κατι,η πιστοποίηση της παιδαγωγικής επάρκειας είναι τελείως μετέωρη, σκέψου διδασκόμαστε 3 μαθήματα.παιδαγωγικού χαρακτήρα.σε 4 έτη κατι αρκετά αρνητικό.
Επιπλέον δεν γνωρίζω για την δική σας πρακτική άσκηση, είτε θελήσεις να εισαχθείς είτε όχι το ζητούμενο ειναι πως είναι μάλλον ανύπαρκτη.μετά την περάτωση των σπουδών και απ όσο γνωρίζω υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός.φοιτητών που γίνονται δεκτοί.
Σου μιλάω γνωρίζοντας εκ των έσω την κατάσταση χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλα αναφέρω και το κομμάτι του τμήματος που λαγκάρει(😒Φευ ειμαι και φιλόλογος) Φυσικά έχουμε και.εμέίς σοβαρά ζητηματα από την αυστηρότητα και την υπεροψία καθηγητών του κλασικού μέχρι την πρακτική άσκηση και την παιδαγωγική επάρκεια.
Αν θέλεις τόσο πολύ να εστιάσεις στο ΜΝΕΣ δεν είναι.απαραίτητο να πας ΑΠΘχωρίς κιόλας να γνωρίζεις εάν με την Αναλυτική βαθμολογία απο τα Ιωάννινα θα αναγνωριστούν. (Αν τόσο πολύ επιμένεις ίσως επικοινωνούσες.με την.γραμματεία των 2 τμημάτων να ενημερωθείς)
Τέλος να σου πω πως απο την στιγμή που τα πας τόσο καλά και δεν έχεις χρωστούμενα θα μπορούσες κάλλιστα μετά την λήψη του πτυχίου σου να συνεχίσεις ίσως με κάποιο μεταπτυχιακό του ΜΝΕΣ στο ΑΠΘ.

Σαλάτα στα έγραψα..ελπίζω να βρεις μια άκρη. 😊
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top