Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ να κάνω 10% και να αφήσω το ιστορικό/αρχαιολογικό ΑΠΘ για κάποια άλλη σχολή; ήταν η 2η επιλογή μου μετά από Νομική και μου αρέσει πραγματικά το αντικείμενο (περισσότερο από την Νομική στην οποία δεν πέρασα), η σχολή και τα μαθήματα που κάνουμε εκεί αλλά με αγχώνει η επαγγελματική αποκατάσταση..
Σκέφτομαι να κάνω 10% για ψυχολογία (μόνο ρέθυμνο έπιανα με τις φετινές βάσεις αλλά πιστεύω ότι μπορεί να πιάσω και Πάντειο με το 10%), Αγγλική Φιλολογία ή Διεθνών Ευρωπαικών στον Πειραιά.. Νομική είμαι μακριά 109 από την βάση ΔΠΘ αλλά δεν παίζει να πέσει τόσο ούτε στο 10% οπότε την έχω ψιλό ξεχάσει
ποιες σχολές του 1ου από αυτές που είπα πιστεύετε ότι έχουν κάποια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από το ιστορικό;

Μια χαρά είναι κορίτσι μου η σχολή σου και αφού σου αρέσει δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξεις. Ξέρω ότι εκτός από το καθηγητηλίκι έχει και αρκετές άλλες επαγγελματικές προοπτικές. Μπορείς να το συζητήσεις με το γραφείο διασύνδεσης της σχολής σου για να κατατοπιστείς. Σίγουρα πάντως δεν είναι ανάγκη να γίνεις ούτε μαγείρισσα ούτε ζαχαροπλάστρια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argimal

Νεοφερμένος

Ο argimal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μάλλον εγω το παρέλειψα αλλα δεν με ενδιαφέρει να εργαστώ συγκεκριμένα στην Ελλαδα οσο όπου μου δωθεί ευκαιρία αργότερα. Εγω απλα μιλούσα για προπτυχιακό στην ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν θα κάτσω να αναλύσω τι μπορεί να κάνει το πτυχίο πολιτικών επιστημών γιατί θα μου πάρει ώρα ψάξε μόνος σου στο ίντερνετ κάποια πράγματα που λέει ενδεικτικά. Όσο για το δεύτερο που λες, ακριβώς είναι η αποψή σου. Ο καθένας μας ξέρει τι θέλει ή τουλάχιστον θα έπρεπε να γνωρίζει. Εγώ ας πούμε τώρα που θέλω να κάνω μεταπτυχιακό δεν συμμερίζομαι αυτό που λες. Δεν θεωρώ ότι πάω να πετάξω τα λεφτά μου ή ότι 4 χρόνια πάνε στο βρόντο. Έχω συγκεκριμένο πλάνο και στόχους για μένα δεν κάνω μεταπτυχιακό απλά για να το έχω. Οπότε τι να σχολιασώ πάνω σε αυτό που λες ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την δικία του πλευρά. Και αυτό το σέβομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο την άλλη θα μαρεσε ενα μεταπτυχιακό στα οικονομικά με πολιτικές επιστήμες αλλα δεν γνωρίσω κατα ποσο ειναι σχετικό

μπορείς να συνδιάσεις πολιτικές επιστήμες και οικονομικά

Ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά θέλει καλό μαθηματικό υπόβαθρο και απ όσο ξέρω στα τμήματα πολιτικής επιστήμης δεν κάνουν στατιστικές,μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά θέλει καλό μαθηματικό υπόβαθρο και απ όσο ξέρω στα τμήματα πολιτικής επιστήμης δεν κάνουν στατιστικές,μαθηματικά.

τι λές στο πολιτικό της νομικής (εκπα) κάνουν και στατιστική και δημόσια οικονομική και 1 2 (και άλλα) που δε θυμάμαι καν τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι λές στο πολιτικό της νομικής (εκπα) κάνουν και στατιστική και δημόσια οικονομική και 1 2 (και άλλα) που δε θυμάμαι καν τώρα

Δεν είδα κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν είδα κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα σπουδών.

βασικά έχεις δίκαιο από φέτος το δηλώνουν μόνο η θεωρητικοι (στο λεω αυτο γιατι οι γονεις μου εκεί ήταν και έκαναν αυτά τα μαθήματα που σου είπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα μαρεσε ενα μεταπτυχιακό στα οικονομικά με πολιτικές επιστήμες αλλα δεν γνωρίσω κατα ποσο ειναι σχετικό

Μπορείς να ψάξεις ένα μεταπτυχιακό στην πολιτική οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Άποψη μου είναι να αποφασίσεις τι σου αρέσει περισσότερο, νομική ή πολιτικές επιστήμες. Όταν αποφασίσεις τι σου αρέσει μετά θα κοιτάξεις την επαγγελματική αποκατάσταση. Εγώ, λόγου χάρη, που θέλω νομική ξαναδίνω πανελλήνιες γιατί ξέρω τι θέλω. Πάντως πολύ καλό μεταπτυχιακό μετά τις πολιτικές επιστήμες είναι στις διεθνείς σχέσεις (υπάρχουν μάλιστα ορισμένα προγράμματα στο εξωτερικό που το κάνουν συνδυαστικά με διεθνές δίκαιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να ψάξεις ένα μεταπτυχιακό στην πολιτική οικονομία.

Αν και είναι πολύ ενδιαφέρον το αντικείμενο(και αγαπημένο μου) δεν είναι η καλύτερη επιλογή για μεταπτυχιακό ειδικά αν έχεις τόσο γενικό πτυχίο όπως το πολιτικών επιστημών. Δεν έχει πολλές προοπτικές στην αγορά εργασίας και χρειάζεσαι αυτή τη σύνδεση ειδικά μετά το master.
Θα πρότεινα κάτι σε ποσοτικές μεθόδους ή ανάλυση δεδομένων στη πολιτική επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον εγω το παρέλειψα αλλα δεν με ενδιαφέρει να εργαστώ συγκεκριμένα στην Ελλαδα οσο όπου μου δωθεί ευκαιρία αργότερα. Εγω απλα μιλούσα για προπτυχιακό στην ελλαδα

Αυτό τώρα που κολλάει; Μάλλον σε κάποιο άλλο θέμα θα ήθελες να το γράψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argimal

Νεοφερμένος

Ο argimal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οντως λαθος θεμα ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δεν είδα κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα σπουδών.

Eίμαι στο συγκεκριμένο τμήμα και έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακό ή δεύτερο πτυχίο στα οικονομικά και μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι προσωπικά στο πολιτικό του έκπα έχω κάνει στατιστική 1, στατιστική 2, μακροοικονομία, μικροοικονομία και δημόσια οικονομικά ενώ υπάρχουν και κάποια ακόμα μαθήματα ελεύθερης επίλογης που δεν ασχολήθηκα λόγω καθηγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrfreddy

Νεοφερμένος

Ο mrfreddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά εντυπώσεις απο το τμήμα; Θα το πρότεινες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά, ακολουθήστε την καρδιά σας και όχι τις εκάστοτε εμπορικές νορμες και εργασιακές μοδες. Έτσι μόνο θα γίνετε καλοί στο αντικείμενο σας και θα σας προτιμήσουν είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Για τον φίλο από πάνω που λέει για τους ΗΜΜΥ, μην λέει μπούρδες διότι υπάρχει τρομερή ανεργία που πληττει ΚΑΙ αυτούς. Και ας μην πούμε στο εξωτερικό όμως μπλα μπλα μπλα γιατί ένας φυσικός η μαθηματικός μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα (οποίος κατάλαβε κατάλαβε). Follow your heart. Είμαστε πολύ νέοι για να παρατήσουμε αυτό που θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, ακολουθήστε την καρδιά σας και όχι τις εκάστοτε εμπορικές νορμες και εργασιακές μοδες.

Ούτως ή άλλως στην Ελλάδα όλα βάση συναισθήματος τα κάνουμε, από επιλογές για τη δουλειά μας, τις σχέσεις, τη διατροφή μέχρι επιλογές που αφορούν το ποιον ψηφίζουμε. Γιατί λοιπόν να μην επιλέξουμε και τις σπουδές μας βάση συναισθημάτων? Ο εγκέφαλος άλλωστε είναι υπερεκτιμημένο όργανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Παιδιά, ακολουθήστε την καρδιά σας και όχι τις εκάστοτε εμπορικές νορμες και εργασιακές μοδες. Έτσι μόνο θα γίνετε καλοί στο αντικείμενο σας και θα σας προτιμήσουν είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Για τον φίλο από πάνω που λέει για τους ΗΜΜΥ, μην λέει μπούρδες διότι υπάρχει τρομερή ανεργία που πληττει ΚΑΙ αυτούς. Και ας μην πούμε στο εξωτερικό όμως μπλα μπλα μπλα γιατί ένας φυσικός η μαθηματικός μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα (οποίος κατάλαβε κατάλαβε). Follow your heart. Είμαστε πολύ νέοι για να παρατήσουμε αυτό που θέλουμε.

Θα συμφωνήσω.
Η μόνη μη στρατιωτική σχολή που προσφέρει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση είναι η Ιατρική. Ούτε ΗΜΜΥ, ούτε νομική. Σχολές όπως ΗΜΜΥ, πληροφορική κ.λπ. αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο θα αποτύχεις.

Πιστεύω η paopaopao κάνει ένα λάθος. Δεν θέλει να πάει μαθηματικό ή φυσικό λόγω αντικειμένου αλλά λόγω πόλης. Άτομα που σκέφτονται έτσι είναι καταδικασμένα στην ανεργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτως ή άλλως στην Ελλάδα όλα βάση συναισθήματος τα κάνουμε, από επιλογές για τη δουλειά μας, τις σχέσεις, τη διατροφή μέχρι επιλογές που αφορούν το ποιον ψηφίζουμε. Γιατί λοιπόν να μην επιλέξουμε και τις σπουδές μας βάση συναισθημάτων? Ο εγκέφαλος άλλωστε είναι υπερεκτιμημένο όργανο.

ΟΚ λοιπόν! Αν εσένα σου έδιναν 50 χιλιάρικα το μήνα για να σπας πέτρες στα νταμάρια, να πήγαινες! Ρεαλιστικά και σύμφωνα με το σκεπτικό σου, μια χαρά θα ήταν! ΄Αλλος που θα ήθελε να ασχοληθεί με κάτι που του αρέσει κι ας έπαιρνε το ένα εκατοστό αυτών των χρημάτων, δεν θα πήγαινε! Τι να κάνουμε τώρα, δεν είμαστε όλοι ίδιοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και θα πήγαινα να σπάω πέτρες στα νταμάρια για 50 χιλιάρικα το μήνα. Υπάρχει νοήμον άνθρωπος που δεν θα το έκανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Φυσικά και θα πήγαινα να σπάω πέτρες στα νταμάρια για 50 χιλιάρικα το μήνα. Υπάρχει νοήμον άνθρωπος που δεν θα το έκανε?

Υπάρχουν τέτοιες ευκαιρίες και δεν το πήραμε χαμπάρι;:eek::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top