Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η φιλοσοφία είναι η ίδια.
Μην στέκεσαι στο είδος της μετακίνησης. Η ουσία είναι ότι θα βρεθείς σε ένα τμήμα, έχοντας διδαχθεί τα ίδια πράγματα, στον κορμό τους. Υπάρχει πρόνοια, για αυτό τουλάχιστον, από τις σχολές.
Όταν ανοίξουν οι σχολές, κάνε ένα τηλεφώνημα στη γραμματεία και ρώτησε. Είναι πολύ απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wow

Νεοφερμένος

Ο wow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η φιλοσοφία είναι η ίδια.
Μην στέκεσαι στο είδος της μετακίνησης. Η ουσία είναι ότι θα βρεθείς σε ένα τμήμα, έχοντας διδαχθεί τα ίδια πράγματα, στον κορμό τους. Υπάρχει πρόνοια, για αυτό τουλάχιστον, από τις σχολές.
Όταν ανοίξουν οι σχολές, κάνε ένα τηλεφώνημα στη γραμματεία και ρώτησε. Είναι πολύ απλό.

Άσε γιατί εχω ψυχικά τράυματα με τη γραμματειακή εξυπηρετηση!!! άλλά θα παρω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αλεξανδρα μου, ποσο σιγουρη εισαι γι αυτο που λες?? Γιατι αν οντως ισχυει, τοτε αξιζει να κανουμε μια προσπαθεια:):P:)... Εγω ηξερα (και μαλιστα το ειχα διασταυρωσει) πως αν περασεις με το 10% σε ιδιο τμημα με αυτο που σπουδαζες, τοτε εισαι υποχρεωμενος να αρχισεις απο την αρχη:jumpy:!! Αχου, μπερδευτηκα τωρα, ξερει κανενας να μας πει σιγουρα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη. Κρίνω σύμφωνα με τη λογική και σύμφωνα με αυτά που ίσχυαν στη σχολή μου σχετικά με τις μετεγγραφές. Άτομα που έρχονταν από παλιά Γιουγκοσλαβία, Ρουμανία, Ουγγαρία, συνέχιζαν κανονικά, εκτός από κάποιες παρεκκλίσεις σε μερικά εργαστήρια.
Η γραμματεία του κάθε τμήματος είναι η αρμόδια για να σας απαντήσει. Ακόμα και αν είναι αγενείς , όπως λέτε, και η αλήθεια είναι πως κι εγώ το είχα αντιμετωπίσει αυτό, αν διατυπώσετε σαφώς την ερώτηση-γιατί δεν τα "πιάνουν" και με το πρώτο- θα σας απαντήσουν. Επίσης, σημαντικό είναι να ρωτήσετε και κάποιον τρίτο ακόμα για να διασταυρώσετε την απάντηση, δηλαδή και τη δική σας γραμματεία και τη γραμματεία του τμήματος στο οποίο αποβλέπετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amethyst

Νεοφερμένος

Ο Amethyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση - αλλά τονίζω δεν είμαι σίγουρος - ότι εφόσον δεν μπαίνεις με κατατακτήριες, ούτε με μετεγγραφή, τότε δεν υπάρχει τρόπος να "προσπεράσεις" το πρώτο έτος. Δηλαδή θα εγγραφείς στο α' εξάμηνο κανονικά.
Όμως, αυτό δεν αποκλείει να σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα από αυτά που θα έχεις περάσει στην Αθήνα, πάντα σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος, και να μη χρειαστεί να τα ξαναδώσεις.
Σημειωτέον τα λέω με κάποια επιφύλαξη όλα αυτά, απάντηση πρέπει να πάρεις από τη γραμματεία- δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση - αλλά τονίζω δεν είμαι σίγουρος - ότι εφόσον δεν μπαίνεις με κατατακτήριες, ούτε με μετεγγραφή, τότε δεν υπάρχει τρόπος να "προσπεράσεις" το πρώτο έτος. Δηλαδή θα εγγραφείς στο α' εξάμηνο κανονικά.
Όμως, αυτό δεν αποκλείει να σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα από αυτά που θα έχεις περάσει στην Αθήνα, πάντα σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος, και να μη χρειαστεί να τα ξαναδώσεις.
Σημειωτέον τα λέω με κάποια επιφύλαξη όλα αυτά, απάντηση πρέπει να πάρεις από τη γραμματεία- δυστυχώς...
Και γω την ιδια ακριβως εντυπωση εχω, αλλα μπορει να κανω και λαθος (πραγμα που το ευχομαι:):))!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wow

Νεοφερμένος

Ο wow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναι παιδια, τώρα που το σκέφτομαι με το 10% θα ξαναφραφτούμε στη λίστα των πρωτοετών...........τώρα αν δικαιολογηθούν κάποια μαθήματα οκ, αλλα το να χασεις τη χρονιά σου παέι πολύ............τεςπα τηλέφωνο στη γραμματεία κ βλεπουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόσα μαθήματα θα σου αναγνωρίσουν. Ξέρω κοπέλα που έδωσε με 10% για ιατρικό ΣΣΑΣ από άλλη ιατρική και της έχουν αναγνωρίσει αρκετά μαθήματα και τώρα είναι 3ο εξάμηνο. Κυνἠγησέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wow

Νεοφερμένος

Ο wow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόσα μαθήματα θα σου αναγνωρίσουν. Ξέρω κοπέλα που έδωσε με 10% για ιατρικό ΣΣΑΣ από άλλη ιατρική και της έχουν αναγνωρίσει αρκετά μαθήματα και τώρα είναι 3ο εξάμηνο. Κυνἠγησέ το.

σε ευχαριστώωω! (αυτό είναι που ήθελα, κάποιο ζωντανό παράδειγμα!! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Και γω την ιδια ακριβως εντυπωση εχω, αλλα μπορει να κανω και λαθος (πραγμα που το ευχομαι:):))!!


Eσύ, Κωνσταντίνε, για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
για το 10% ξέρω με βεβαιότητα πως ναι μεν μπορεί να σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα αν τα είχες περάσει στην προηγούμενη σχολή σου, αλλά θα γραφτείς κανονικά στο πρώτο εξάμηνο. μπορεί να έχεις να δώσεις 1 μάθημα ξερω γω, και τα υπόλοιπα 5 να σου αναγνωριστούν, αλλα θα εισαι γραμμένος στο Α έτος.

είτε με 10% είτε με 90% ο τρόπος εισαγωγής είναι "πανελλήνιες εξετάσεις" και εγγράφεσαι κανονικά στο Α έτος. οι μετεγγραφές είναι διαφορετικο, συνεχίζεις από το εξάμηνο που ήσουν

από πολιτικό για ΣΣΑΣ ή το αντίστροφο δεν ξέρω τι ισχύει, μιλάω μονο για ίδιες σχολές σε άλλη πόλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η φίλη μου, που ανέφερα πιο πάνω, η οποία από οδοντιατρική πέρασε ιατρική και συνέχισε στο 2ο έτος και όχι στο 1ο, με πανελλήνιες το πέτυχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
μήπως της έδωσαν τη δυνατότητα απλώς να δηλώσει κάποια από τα μαθήματα του 2ου έτους; μήπως άλλαξε καμια ρύθμιση , δεν ξέρω.... η κοπέλα αυτή από ιατρική θράκης, πηγε την επόμενη χρονιά ιατρική κρήτης με 10% (το 2008) και γράφτηκε στο α έτος. πτυχίο πριν τα 6 χρόνια δηλαδή δεν θα παρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη κοπέλα, που αναφέρω, πέρασε ξανά στη Θεσσαλονίκη, όπου το πρόγραμμα σπουδών ιατρικής-οδοντιατρικής περιλαμβάνει πάνω κάτω τα ίδια μαθήματα. Στο 2ο έτος συνέχισε, κανονικά. Ίσως άλλαξαν κάποια ρύθμιση, έκτοτε, όπως λες. Ίσως παίζει ρόλο το ότι επρόκειτο για σχολή σε άλλη πόλη, στην περίπτωση της γνωστής σου. Αν και μαθήματα όπως φυσική, χημεία, φυσικοχημεία, στατιστική, τα κάναμε ξεχωριστά. Απλά, υπήρχαν στον οδηγό σπουδών και των δύο σχολών.
Πάντως, θεωρώ χείριστο το γεγονός ότι από τις ξένες χώρες τους δέχονται κανονικά , να συνεχίσουν δηλαδή, στο επόμενο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wow

Νεοφερμένος

Ο wow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
έχω ακόμη ενα παράδειγμα μιας κοπελας που απο ιατρική λάρισας εκανε 10% για ιατρική θεσσαλονίκης (είχε πολλά μόρια) και είμαι κατα 90% σιγουρος πως συνέχισε κανονικά εκεί απο το 2ο έτος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
έχω ακόμη ενα παράδειγμα μιας κοπελας που απο ιατρική λάρισας εκανε 10% για ιατρική θεσσαλονίκης (είχε πολλά μόρια) και είμαι κατα 90% σιγουρος πως συνέχισε κανονικά εκεί απο το 2ο έτος.....


Αυτό είναι και το λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wow

Νεοφερμένος

Ο wow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε παιδιά κ κάτι αλλο σημαντικό....άκουσα σήμερα απο φίλους μου , οτι το 10% που ισχύει με ΠΕΡΣΙΝΗ βεβαίωση πρόσβασης για δυο χρόνια, μπορούμε να το κανουμε ΚΑΙ τις 2 φορές??? αληθεύει????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Γιατί να φύγεις αγαπητέ wow από την Αθήνα?Μια χαρά δεν τα περνάμε?
(Συμφοιτητής εδώ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wow

Νεοφερμένος

Ο wow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γιατί να φύγεις αγαπητέ wow από την Αθήνα?Μια χαρά δεν τα περνάμε?
(Συμφοιτητής εδώ!)

μωρε συναδελφε μια χαρα τα περναμε κ δε μπορω να εγκαταλείψω την αθήνα τόσο εύκολα, κ γενικά το επίπεδο της σχολής μ αρεσει, αλλα αρκετά προσωπικοί λόγοι με θελουν στη θεσσαλονίκη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
μωρε συναδελφε μια χαρα τα περναμε κ δε μπορω να εγκαταλείψω την αθήνα τόσο εύκολα, κ γενικά το επίπεδο της σχολής μ αρεσει, αλλα αρκετά προσωπικοί λόγοι με θελουν στη θεσσαλονίκη....

αστο συνάδελφε κατάλαβα!μια χαρά πόλη και η θεσσαλονίκη άλλωστε...αν και για την ιατρική της δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...δε βαριέσαι πάντως,γιατρός βγαίνεις και από εκεί!Εχουμε γνωριστεί?Γιώργος από Πάτρα εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top