Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση: Κάποιος που είχε δώσει πανελλαδικές πριν αρκετά χρόνια (5-6), είχε κάνει το 10%, έχει την δυνατότητα ακόμη μετά από τόσα χρόνια να κάνει 6%;
Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο;
Τις δύο επόμενες χρονιές από την τελευταία φορά που έδωσες πανελλαδικές.
Την αμέσως επόμενη σε ποσοστό 6% και την παραεπόμενη σε ποσοστό 4%.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μαλιστα.... οι φιλολογοι ειναι πασπαρτου στα σχολεια κανουν απ ολα ,και ιστορια και φιλοσοφια και κοινωνιολογια και περιβαλλον και σεξουαλικη αγωγη (αν υπηρχε) κλπ. Βλεπεις εχουν την γλυκύτητα του λογου.
Ωραια μαθαμε κατι σημερα.
εχω ακουσει παντως το ιδιο και για την θετικη... Μια καθηγητρια μας, που τελειωσε φυσικο, μας διδασκει βιολογια :laugh: Και μιλαμε για λυκείο κιολας, καποια παιδια θα την έχουν και του χρόνου στην κατεύθυνση της Γ... Μετα λένε υπάρχει πληρότητα στις θέσεις για αυτό δεν προσλαμβανουν καινούργιους....
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
εχω ακουσει παντως το ιδιο και για την θετικη... Μια καθηγητρια μας, που τελειωσε φυσικο, μας διδασκει βιολογια :laugh: Και μιλαμε για λυκείο κιολας, καποια παιδια θα την έχουν και του χρόνου στην κατεύθυνση της Γ... Μετα λένε υπάρχει πληρότητα στις θέσεις για αυτό δεν προσλαμβανουν καινούργιους....

Ετσι ακριβως το ζητημα ειναι οτι στο φυσικο δεν κανουν καθολου βιολογια ,ισως ειναι απο σεμφε.
Αν αυτο γινεται σε μικρες ταξεις ισως ειναι και θετικο . Στη κατευθυνση ομως ειναι μεγαλο θεμα.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ετσι ακριβως το ζητημα ειναι οτι στο φυσικο δεν κανουν καθολου βιολογια ,ισως ειναι απο σεμφε.
Αν αυτο γινεται σε μικρες ταξεις ισως ειναι και θετικο . Στη κατευθυνση ομως ειναι μεγαλο θεμα.
για γενικης βιολογιας Β αναφερομαι... Και παλι υπαρχουν τοσοι αποφοιτοι απτο βιολογικο που κανουν ετησιος τα χαρτια τους για τον ΑΣΕΠ και δεν τους δεχονται διοτι τετοιες ειδικοτητες καλυπτουν τις θεσεις τους...
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Μακαρι η ανωτατη επιστημη αυτη της φιλοσοφιας να ειχε καποια επαγγελματικη αποκατασταση και να καθοσουν εκει που εισαι.
Απλά δεν ξέρω,οι περισσότεροι θεωρούν ότι η φιλολογία είναι καλύτερη.Μακαρι να έχω ελπίδες και να πάω!
 

Αναστασία1

Νεοφερμένος

Η Αναστασία1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν κάνω 10% για ένα τμήμα που έχει ειδικό μάθημα αλλά εγώ δεν έχω δώδει ειδικό μάθημα πρέπει να το δώσω φέτος;
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Αν κάνω 10% για ένα τμήμα που έχει ειδικό μάθημα αλλά εγώ δεν έχω δώδει ειδικό μάθημα πρέπει να το δώσω φέτος;

Καλησπέρα, δυστυχώς δεν μπορείς να δηλώσεις το τμήμα και δεν μπορείς να δώσεις μόνο το ειδικό μάθημα. Πρέπει να τα δώσεις όλα από την αρχή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Γειά σας γίνεται κάποιος να κν 10% στη σχολή αστυφυλακων χωρίς να χει συμμετάσχει την χρόνια π έδωσε πανελλήνιες στις εξετάσεις υγειονομικές κτλ? Ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Γειά σας γίνεται κάποιος να κν 10% στη σχολή αστυφυλακων χωρίς να χει συμμετάσχει την χρόνια π έδωσε πανελλήνιες στις εξετάσεις υγειονομικές κτλ? Ευχαριστώ
Η σχολη αστυφυλακων θελει μορια πανελληνιων και ειδικες εξετασεις.
Για την διαδικασία του 2021 εχεις τα μορια του 10% , θα δωσεις και τις ειδικες εξετασεις του 2021 και θα μπεις στην διαδικασια επιλογης μηχανογραφικου στην κατηγορια 10%.
Αυτο που δεν γινεται και αφορα μονο τα ΑΕΙ , οπως να δωσει αγωνισματα μονο για να μπει στα ΤΕΦΑΑ ή να δωσει ειδικο μαθημα πχ αγγλικα μονο να μπει αγγλικη φιλολογια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πες του ότι γίνεται κανονικά να κάνει με10% και ας μην έκανε τα αγωνίσματα
 

Sunset01

Νεοφερμένος

Η Sunset01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα πέρσι πανελλήνιες και συγκέντρωσα κοντά στα 17000 μόρια. Φέτος θέλω να δηλώσω 10%για ΤΕΦΑΑ Αθήνας. Δεν δήλωσα πέρσι την συγκεκριμένη σχολή επομένως δεν έκανα και τις πρακτικές δοκιμασίες. Με 10% έχω το δικαίωμα να κρατήσω βαθμολογία και να κάνω μόνο τα αθλήματα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα πέρσι πανελλήνιες και συγκέντρωσα κοντά στα 17000 μόρια. Φέτος θέλω να δηλώσω 10%για ΤΕΦΑΑ Αθήνας. Δεν δήλωσα πέρσι την συγκεκριμένη σχολή επομένως δεν έκανα και τις πρακτικές δοκιμασίες. Με 10% έχω το δικαίωμα να κρατήσω βαθμολογία και να κάνω μόνο τα αθλήματα;

Δυστηχως οχι (διοτι μαζευει μορια) ,παραλογο αλλα υπαρκτο, ευχομαι να το αλλαξουν φετος αν και καποιος πρεπει να τους το πει.
Κοπυ απο την περσινη εγκυκλιο.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8 ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ (χωρίς νέα εξέταση).
Υποψήφιοι για το 10% των θέσεων χωρίς νέα εξέταση δικαιούνται να είναι όσοι συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις των Ημερήσιων ΓΕΛ το 2018 ή το 2019, οι οποίοι θα συμπληρώσουν μηχανογραφικό δελτίο με 4 επιστημονικά πεδία. Οι υποψήφιοι/ες για το 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση δεν υποβάλλουν ΑίτησηΔήλωση, αλλά κατευθείαν μηχανογραφικό δελτίο. Αν τυχόν επιθυμούν εισαγωγή σε Στρατό, Αστυνομία, Πυροσβεστική, Λιμενικό, ΑΕΝ, υποβάλλουν σχετική αίτηση στο αρμόδιο Υπουργείο και συμμετέχουν στις προκαταρκτικές εξετάσεις. Όσοι υποψήφιοι για το 10% επιθυμούν την εισαγωγή τους στα ΤΕΦΑΑ, δεν δικαιούνται να συμμετάσχουν εκ νέου στις πρακτικές δοκιμασίες (αγωνίσματα), άρα συμμετέχουν στη διαδικασία με βάση τις επιδόσεις τους από τη τελευταία συμμετοχή τους στις πρακτικές δοκιμασίες. Για την εισαγωγή στα 3 Μουσικά Τμήματα με την ειδική διαδικασία απαιτείται κάθε χρόνο νέα εξέταση και συνεπώς στα 3 Μουσικά Τμήματα δεν μπορεί να εισαχθεί κάποιος με το 10%, χωρίς νέα εξέταση. Επίσης, υπενθυμίζεται ότι όσοι υποψήφιοι/ες συμμετέχουν στις επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις, δεν δικαιούνται να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων. Τέλος, όσοι απόφοιτοι με την Αίτηση-Δήλωση του Μαρτίου δηλώσουν υποψηφιότητα για νέα εξέταση με τα ΓΕΛ, και τελικά δεν προσέλθουν στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ σε ΚΑΝΕΝΑ μάθημα, μετά την ανακοίνωση των βαθμών των πανελλαδικών εξετάσεων των ΓΕΛ προσέρχονται στο Λύκειό τους, ώστε να υπαχθούν στο ποσοστό του 10% των θέσεων, χωρίς νέα εξέταση, εφόσον το επιθυμούν, και εφόσον το δικαιούνται, όσοι δηλαδή είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων ΓΕΛ το 2018 ή το 2019.

Η περιπτωση σου δεν καλυπτεται πληρως απο την ρηση της εγκυκλιου ,αλλα νομιζω οτι ειναι φραστικη παραλειψη. Το νοημα ειναι το ιδιο.
Φυσικα εσυ θα ρωτησεις τον λυκειαρχη σου ως πλεον αρμοδιο.
Μπορεις να τους στειλεις εμαιλ και να τους λες οτι εσυ ηθελες να συμετασχεις περυσι στα αγωνισματα αλλα σου ηταν αδυνατο διοτι δεν επιτρεποταν η προπονηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sunset01

Νεοφερμένος

Η Sunset01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Από την στιγμή ομως που δεν συμμετείχα καν στις πρακτικές δοκιμασίες ; Η προκήρυξη λέει 10% + την τελευταία επίδοση των πρακτικών δοκιμασιών τους. Εγώ δεν είχα καν δηλώσει να πάω. Μήπως εννοεί μόνο για εκείνους που πήγαν ή είχαν δηλώσει και δεν πήγαν;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Από την στιγμή ομως που δεν συμμετείχα καν στις πρακτικές δοκιμασίες ; Η προκήρυξη λέει 10% + την τελευταία επίδοση των πρακτικών δοκιμασιών τους. Εγώ δεν είχα καν δηλώσει να πάω. Μήπως εννοεί μόνο για εκείνους που πήγαν ή είχαν δηλώσει και δεν πήγαν;
Καταλαβαινω την αγωνια σου, 17000 δεν ξαναπιανονται παλι ευκολα ,αλλα στο απαντησα ηδη αυτο ,
''Η περιπτωση σου δεν καλυπτεται πληρως απο την ρηση της εγκυκλιου ,αλλα νομιζω οτι ειναι φραστικη παραλειψη. Το νοημα ειναι το ιδιο.''
Την τελικη θα στην δωσει ο λυκειαρχης ,αλλα δεν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Της εύχομαι τελικά να μπορέσει με το 10% αλλά αν όχι θα της πρότεινα να ξαναδώσει.

Εφόσον τα πήγε τόσο καλά, λογικά την δεύτερη φορά θα τα πάει περίπου το ίδιο. Μπορεί να βγάλει 15000 μόρια και για ΤΕΦΑΑ Αθήνας μπαίνει άνετα νομίζω αν και δεν έχω κοιτάξει τις βάσεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Αν δεν σε ικανοποιησει ο λυκειαρχης και εφοσον τα 17000 μορια δεν εχεις τι αλλο να τα κανεις ,μπορεις να δοκιμασεις να ακολουθησεις το γραμμα του νομου.
Δηλωνεις πανελληνιες τον μαρτη με τον κωδικο που εχεις και δηλωνεις και Τεφαα. Δεν παρουσιαζεσαι στις εξετασεις και παραμενει η περσινη βαθμολογια. Πηγαινεις και δινεις αγωνισματα και καταχωρειτε η βαθμολογια τους. Αν καταχωρηθει ,κανεις μηχανογραφικο 10%. Αν οχι εχασες.
Οι πλατφορμες ενίοτε εχουν την δικη τους ''λογικη' και δεν ακολουθουν το πνευμα του νομου.
Κατι αναλογο εχουμε τωρα στην πλατφορμα μετεγγραφων στις μετακινησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top