Ηλιάνα Κ.

New member

Η Ηλιάνα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας!! Θα ήθελα μια ερώτηση να κάνω. Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και πέρασα με το 1% στο Πανεπιστήμιο Φαρμακευτικής. Θέλω όμως να περάσω Ιατρική και λέω να δηλώσω σε όλη την Ελλάδα. Και σε πρώτη φάση σκέφτηκα το 10%. Διεκδικώ όμως θέση σε Πανεπιστήμιο?? Έχω ελπίδες με λίγα λόγια??? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,010 μηνύματα.
Γειά σας!! Θα ήθελα μια ερώτηση να κάνω. Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και πέρασα με το 1% στο Πανεπιστήμιο Φαρμακευτικής. Θέλω όμως να περάσω Ιατρική και λέω να δηλώσω σε όλη την Ελλάδα. Και σε πρώτη φάση σκέφτηκα το 10%. Διεκδικώ όμως θέση σε Πανεπιστήμιο?? Έχω ελπίδες με λίγα λόγια??? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Στο άρθρο 13 παράγραφος 4 περίπτωση α του Νόμου 4452/14-2-2017 αναφέρεται ότι το δικαίωμα του 10% δεν αφορά τους υποψήφιους που συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις διεκδικώντας θέσεις επιπλέον του αριθμού εισακτέων. Οι συμμετέχοντες από ΕΠΑΛ στις ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις έχουν δικαίωμα να διεκδικήσουν θέσεις και σε τμήματα σχολών Πανεπιστημίων σε ειδικό ποσοστό 1% επιπλέον των θέσεων του συνολικού αριθμού εισακτέων.΄Αρα με βάση αυτά δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις για το 10%.

Pericles1999

New member

Ο Pericles1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα, έδωσα πανελλήνιες το 2017 και έγραψα 18.300 μόρια και πέρασα Νομική ΑΠΘ. Θα ήθελα να κάνω 10% αυτή τη χρονιά για Φιλολογία ΑΠΘ, είδα τις βάσεις πέρυσι του 10% και ήταν 16.068. Είναι σίγουρο ότι θα περάσω;; Το μόνο που πρέπει να κάνω είναι μηχανογραφικό μαζί με τους άλλους υποψηφίους;; Ρωτάω επειδή είναι πολύ λίγοι οι εισακτέοι με 10% (15 νομίζω) και μου έκανε εντύπωση ότι είναι τόσο χαμηλές οι βάσεις.

Mary.Usalove

New member

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλημέρα, εγώ που θέλω να κάνω 10% απευθύνομαι σε ένα λύκειο της περιοχής μου?

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,590 μηνύματα.
Καλημέρα, εγώ που θέλω να κάνω 10% απευθύνομαι σε ένα λύκειο της περιοχής μου?
Μπορείς να απευθυνθείς σε οποιοδήποτε λύκειο με την βεβαίωση συμμετοχής σου στις πανελλήνιες ( μόνο αν έδωσες το 2016 ή το 2017), την περίοδο που βγαίνουν οι κωδικοί για την είσοδο στο σύστημα του μηχανογραφικού.

Pericles1999

New member

Μπορείς να απευθυνθείς σε οποιοδήποτε λύκειο με την βεβαίωση συμμετοχής σου στις πανελλήνιες ( μόνο αν έδωσες το 2016 ή το 2017), την περίοδο που βγαίνουν οι κωδικοί για την είσοδο στο σύστημα του μηχανογραφικού.
Η βεβαίωση είναι απαραίτητη; Δεν μπορώ να μπω στο σύστημα με τους ίδιους κωδικούς με πέρυσι;;

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,590 μηνύματα.
Η βεβαίωση είναι απαραίτητη; Δεν μπορώ να μπω στο σύστημα με τους ίδιους κωδικούς με πέρυσι;;
Η βεβαίωση είναι απαραίτητη για την έκδοση νέου κωδικού( όχι υποψηφίου) , για να μπαίνεις στο σύστημα του μηχανογραφικού. Τουλάχιστον πέρυσι και πρόπερσι έτσι ήταν. Αν κάνω λάθος και παραπληροφορώ, παρακαλώ την Λένω να με διορθώσει. :flowers:

Pericles1999

New member

Η βεβαίωση είναι απαραίτητη για την έκδοση νέου κωδικού( όχι υποψηφίου) , για να μπαίνεις στο σύστημα του μηχανογραφικού. Τουλάχιστον πέρυσι και πρόπερσι έτσι ήταν. Αν κάνω λάθος και παραπληροφορώ, παρακαλώ την Λένω να με διορθώσει. :flowers:
Κι εγώ που δεν την έχω πάρει τι κάνω;; Έχω το δελτίο εξεταζομένου, δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι...

Christianam23

New member

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Κι εγώ που δεν την έχω πάρει τι κάνω;; Έχω το δελτίο εξεταζομένου, δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι...
Μην αγχωνεσαι. Μπορεις να παρεις την βεβαιωση απο το λυκειο σου. Ειναι "υποχρεωμενοι" να σου δωσουν την βεβαιωση συμμετοχης. Καλη επιτυχια με το 10%

Pericles1999

New member

Μην αγχωνεσαι. Μπορεις να παρεις την βεβαιωση απο το λυκειο σου. Ειναι "υποχρεωμενοι" να σου δωσουν την βεβαιωση συμμετοχης. Καλη επιτυχια με το 10%
Ευχαριστώ πολύ, είναι απαραίτητη όμως; δεν γίνεται μόνο με Α.Τ ή δελτίο εξεταζόμενου;;

Christianam23

New member

Ευχαριστώ πολύ, είναι απαραίτητη όμως; δεν γίνεται μόνο με Α.Τ ή δελτίο εξεταζόμενου;;
Απο αυτα που γνωριζω εγω ειναι απαραιτητη(στην βεβαιωση γραφονται αλλωστε και αναλυτικα οι βαθμοι και τα μορια σου). Μπορεις ομως αν θες να σιγουρευτεις να ρωτησεις στο σχολειο σου ή ακομα και στο φροντιστηριο που πηγαινες,αν πηγαινες.

Pericles1999

New member

Απο αυτα που γνωριζω εγω ειναι απαραιτητη(στην βεβαιωση γραφονται αλλωστε και αναλυτικα οι βαθμοι και τα μορια σου). Μπορεις ομως αν θες να σιγουρευτεις να ρωτησεις στο σχολειο σου ή ακομα και στο φροντιστηριο που πηγαινες,αν πηγαινες.
Θα την έχουν στο Λύκειο από όπου αποφοίτησα μετά από τόσο καιρό; Συγγνώμη αν λέω βλακείες αλλά έχω αγχωθεί και θέλω οπωσδήποτε να κάνω 10%. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο και θα περάσω από εκεί αλλά αφού σήμερα είναι Κυριακή ρωτάω εδώ.

Christianam23

New member

Θα την έχουν στο Λύκειο από όπου αποφοίτησα μετά από τόσο καιρό; Συγγνώμη αν λέω βλακείες αλλά έχω αγχωθεί και θέλω οπωσδήποτε να κάνω 10%. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο και θα περάσω από εκεί αλλά αφού σήμερα είναι Κυριακή ρωτάω εδώ.
Καταλαβαίνω ότι έχεις αγχωθεί είναι λογικό να Ρωτάς τετοια πράγματα. Συνήθως τις βεβαιώσεις κάθε χρόνου τις έχουν μέσα σε φακέλους οπότε νομίζω θα την έχουν. Στο ξαναειπα είναι δικαίωμα σου να ζητήσεις την βεβαίωση και "υποχρέωση" τους να στην δωσουν

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,010 μηνύματα.
΄Οταν ανακοινωθεί η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων, οι υποψήφιοι για το 10% πρέπει ν΄απευθυνθούν σε οποιοδήποτε Λύκειο (κατά προτίμηση στο πλησιέστερο της κατοικίας τους) προκειμένου να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να επιδείξουν την πρωτότυπη βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις και την αστυνομική τους ταυτότητα. Επειδή όμως εσύ δεν έχεις τη βεβαίωση, θα πρέπει ν΄απευθυνθείς οπωσδήποτε στο Λύκειο αποφοίτησής σου γιατί εκεί υπάρχουν όλα τα σχετικά αρχεία (όπου θα υπάρχουν και τα δικά σου στοιχεία) και θα μπορέσουν να σ΄εξυπηρετήσουν.

Pericles1999

New member

΄Οταν ανακοινωθεί η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων, οι υποψήφιοι για το 10% πρέπει ν΄απευθυνθούν σε οποιοδήποτε Λύκειο (κατά προτίμηση στο πλησιέστερο της κατοικίας τους) προκειμένου να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να επιδείξουν την πρωτότυπη βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις και την αστυνομική τους ταυτότητα. Επειδή όμως εσύ δεν έχεις τη βεβαίωση, θα πρέπει ν΄απευθυνθείς οπωσδήποτε στο Λύκειο αποφοίτησής σου γιατί εκεί υπάρχουν όλα τα σχετικά αρχεία (όπου θα υπάρχουν και τα δικά σου στοιχεία) και θα μπορέσουν να σ΄εξυπηρετήσουν.
Ευχαριστώ πολύ, αύριο κιόλας θα το κάνω!!

killbill

New member

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Υποθετικά πάντα, αν ας πουμε δεν κάνει κανείς στην Ελλάδα με το 10% για μια συγκεκριμένη Ιατρική σχολή (λέμε τώρα), και τυχαίνει να έχω κάνει μόνο εγώ με βαθμό 0, τότε μπαίνω Ιατρική με βαθμό 0; :)
ή μήπως υπάρχει περιορισμός, όσοι έκαναν με το 10% να έχουν βαθμολογία ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ίση ή μεγαλύτερη από τον τελευταίο εισακτέο από αυτούς που έδωσαν Πανελλήνιες, προκειμένου να διεκδικήσουν μια θέση;
Πως λειτουργεί;

Τελευταία επεξεργασία:

Ίντα

New member

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλημέρα...
Μια ερώτηση.
Έχει σχέση για το 10% ποιά σχολή βάζεις πρώτη και γενικά με ποιά σειρά βάζεις τις σχολές? Ή απλά έχει σχέση με τα μόρια και την ζήτηση?

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.
Καλημέρα...
Μια ερώτηση.
Έχει σχέση για το 10% ποιά σχολή βάζεις πρώτη και γενικά με ποιά σειρά βάζεις τις σχολές? Ή απλά έχει σχέση με τα μόρια και την ζήτηση?
Τα μορια-επομενως οι βασεις- προκαθοριζονται απο τη ζητηση εαν εσυ πιανεις τις βασεις απο ολες τις σχολες που εχεις δηλωσει πρεπει να υπαρχει ενας τροπος να ξερουν που τελικα θες να πας.Οποτε γι'αυτο δηλωνεις με σειρα προτιμησης τις σχολες,απο την πρωτη ως τη τελευταια λιγοτερο ελκυστικη σχολη για εσενα.

Ίντα

New member

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Τα μορια-επομενως οι βασεις- προκαθοριζονται απο τη ζητηση εαν εσυ πιανεις τις βασεις απο ολες τις σχολες που εχεις δηλωσει πρεπει να υπαρχει ενας τροπος να ξερουν που τελικα θες να πας.Οποτε γι'αυτο δηλωνεις με σειρα προτιμησης τις σχολες,απο την πρωτη ως τη τελευταια λιγοτερο ελκυστικη σχολη για εσενα.

απλά ένας φίλος μου, μού είπε, ότι αν πχ εγώ έχω περισσότερα μόρια απο αυτόν αλλά μια σχολή που αυτός την έβαλε πρώτη εγώ την έχω βάλει τρίτη, θα περάσει αυτός στο 10% γιατί μετράει και ποιά σχολή βάζεις πρώτη.
λογικά δεν ισχύει?

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.
απλά ένας φίλος μου, μού είπε, ότι αν πχ εγώ έχω περισσότερα μόρια απο αυτόν αλλά μια σχολή που αυτός την έβαλε πρώτη εγώ την έχω βάλει τρίτη, θα περάσει αυτός στο 10% γιατί μετράει και ποιά σχολή βάζεις πρώτη.
λογικά δεν ισχύει?
Ναι οκ,αυτο ειναι μια πολυ αφηρημενη περιγραφη του πως λειτουργει το συστημα.
Στην πραξη τα πραγματα ειναι λιγο πιο περιπλοκα.Ολοι οι υποψηφιοι μπαινουν σε λιστα,που στην κορυφη ειναι αυτοι που εγραψαν τα περισσοτερα μορια.Απο πανως προς τα κατω πεφτουν τα μορια δηλαδη.
Το συστημα προσπαθει να τοποθετησει τους υποψηφιους με τα περισσοτερα μορια στη σχολη που θελουν.Οταν μια σχολη γεμισει αυτη "κλεινει" αφου δεν εχει αλλες θεσεις και τα μορια του τελευταιου γινονται η βαση της σχολης για εκεινη την χρονια.

Οταν το συστημα πεσει σε καποιον που ειχε λιγοτερα μορια απο την βαση της γεμισμενης σχολης,τοτε προσπαθει να τον βαλει στην αμεσως επομενη σχολη προτιμησης του.Ακολουθειται το ιδιο μοτιβο για ολους τους υποψηφιους.

Τωρα...εαν εσυ βγαλεις παραπανω μορια απο τον φιλο σου και θελετε την ιδια σχολη,αλλα εσυ την δηλωσες 3η,ομως δεν περασες ουτε στην 1η,ουτε στη 2η σχολη προτιμησης καθως σου φαγανε την θεση αλλοι με περισσοτερα μορια.Τοτε θα ενταχθεις στην 3η σχολη που προτιμησες(Δεδομενου οτι δεν ειναι γεμισμενη απο αλλους που εγραψαν περισσοτερα μορια).
Εαν ομως περασες στην 1η η δευτερη επιλογη σου,τοτε καποιος με λιγοτερα μορια απο εσενα μπορει να διεκδικησει την θεση ,που θα επαιρνες στο αλλο σεναριο που δεν ειχες περασει στις απο πανω επιλογες σου(1η και 2η προτιμηση),για την 3η σχολη.

Οποτε οχι,αυτο που σου ειπε ο φιλος σου δεν ισχυει.Πρεπει να εχεις γραψει λιγοτερα μορια απο εκεινον για να γινει κατι τετοιο.Διαφορετικα ειτε εχεις περασει στην 1η η 2η επιλογη σου,αρα κερδιζεις η συμπληρωνεσαι αυτοματα στην 3η επιλογη σου οταν η 1η και 2η επιλογη σχολης σου εχουν γεμισει τις θεσεις τους με αλλους υποψηφιους που εγραψαν υψηλοτερα απο εσενα και φυσικα δεν εχει γεμισει και η 3η επιλογη σου.

ΥΓ. Για αυτο ειναι καταχρηστικη εννοια να λεμε οτι μια σχολη εχει ζητηση και υψηλη βαση.Η υψηλη βαση ειναι το αποτελεσμα των υψηλων βαθμολογιων που προκυπτουν απο την προσελκυση πολλων υποψηφιων.Οχι απαραιτητα το πληθος των υποψηφιων,αλλα η πιθανολογικα μεγαλη βαθμολογια που θα βρεθει στατιστικα σε αυτο το πληθος.Η σχεση ειναι εμμεση εαν και σε καποιους μπορει να φανει αμεση.Λεπτη διαφορα οπως και να εχει.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια