Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Έδωσα πανελληνιες το 2020 πέρασα γεωπονια στο αριστοτέλειο πανεπιστήμιο θεσσαλονικης.Εκανα φέτος αιτηση για συμμετοχή στις πανελληνιες αλλά σκέφτομαι μήπως τελικά συμφέρει πιο πολυ να κάνω 10%.Μπορεί να σωθεί καπως η κατάσταση;
Ε βεβαια ..δεν υπαρχει προβλημα. Απλα δεν παρουσιαζεσαι να γραψεις εξετασεις και παραμενουν οι βαθμοι 2020 και κανεις μηχανογραφικο 10%,(4%).
Αν πας εστω και σε ενα μαθημα οι παλιοι βαθμοι σβηνονται
 

Myr239

Νεοφερμένος

Η Myr239 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

demydemydemy1010

Νεοφερμένος

Η demydemydemy1010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, εδωσα πανελληνιες το 2021, συγκέντρωσα 17.620 μορια και περασα στην τριτη επιλογη μου, εκεινη της Νομικής ΔΠΘ. Ειμαι στο β´ εξαμηνο αυτη τη στιγμη, δεν εχω δωσει εξεταστικη στο πρωτο εξαμηνο και σκεφτομαι το 10%. Προσπαθησα με μετεγγραφή να μεταφερθω Εκπα ή Απθ αλλα δεν καρποφόρησε. Για προσωπικούς λόγους δε μπορω να σπουδασω κομοτηνή και για την ωρα εχω χασει πρωτο ( και κατα πως φαινεται και το δευτερο ) εξαμηνο... Θα ηθελα συνεπώς να δοκιμασω το 10% μηπως πιασω Νομικη ΑΠΘ ( την οποια εχασα για 190 μορια σημειωτέον ) ή καποια παρεμφερή σχολη στην αθηνα.
Τι πιθανότητες εχω; Η συμβουλή σας μου ειναι πολύτιμη! Ευχαριστω προκαταβολικά.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλησπέρα, εδωσα πανελληνιες το 2021, συγκέντρωσα 17.620 μορια και περασα στην τριτη επιλογη μου, εκεινη της Νομικής ΔΠΘ. Ειμαι στο β´ εξαμηνο αυτη τη στιγμη, δεν εχω δωσει εξεταστικη στο πρωτο εξαμηνο και σκεφτομαι το 10%. Προσπαθησα με μετεγγραφή να μεταφερθω Εκπα ή Απθ αλλα δεν καρποφόρησε. Για προσωπικούς λόγους δε μπορω να σπουδασω κομοτηνή και για την ωρα εχω χασει πρωτο ( και κατα πως φαινεται και το δευτερο ) εξαμηνο... Θα ηθελα συνεπώς να δοκιμασω το 10% μηπως πιασω Νομικη ΑΠΘ ( την οποια εχασα για 190 μορια σημειωτέον ) ή καποια παρεμφερή σχολη στην αθηνα.
Τι πιθανότητες εχω; Η συμβουλή σας μου ειναι πολύτιμη! Ευχαριστω προκαταβολικά.
Νομίζω ότι έχεις πολλές πιθανότητες, να μήν πω σιγουριά, για νομική ΑΠΘ
Για Αθήνα ψυχολογία Παντείου, πολιτικών επιστημών ΕΚΠΑ,με ένα ωραίο μεταπτυχιακό στην διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού
Βέβαια ο Γιάννης θα σου απαντήσει με μεγαλύτερη ακρίβεια και ασφάλεια στην πρόγνωση
 

demydemydemy1010

Νεοφερμένος

Η demydemydemy1010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, εδωσα πανελληνιες το 2021, συγκέντρωσα 17.620 μορια και περασα στην τριτη επιλογη μου, εκεινη της Νομικής ΔΠΘ. Ειμαι στο β´ εξαμηνο αυτη τη στιγμη, δεν εχω δωσει εξεταστικη στο πρωτο εξαμηνο και σκεφτομαι το 10%. Προσπαθησα με μετεγγραφή να μεταφερθω Εκπα ή Απθ αλλα δεν καρποφόρησε. Για προσωπικούς λόγους δε μπορω να σπουδασω κομοτηνή και για την ωρα εχω χασει πρωτο ( και κατα πως φαινεται και το δευτερο ) εξαμηνο... Θα ηθελα συνεπώς να δοκιμασω το 10% μηπως πιασω Νομικη ΑΠΘ ( την οποια εχασα για 190 μορια σημειωτέον ) ή καποια παρεμφερή σχολη στην αθηνα.
Τι πιθανότητες εχω; Η συμβουλή σας μου ειναι πολύτιμη! Ευχαριστω προκαταβολικά.
Νομίζω ότι έχεις πολλές πιθανότητες, να μήν πω σιγουριά, για νομική ΑΠΘ
Για Αθήνα ψυχολογία Παντείου, πολιτικών επιστημών ΕΚΠΑ,με ένα ωραίο μεταπτυχιακό στην διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού
Βέβαια ο Γιάννης θα σου απαντήσει με μεγαλύτερη ακρίβεια και ασφάλεια στην πρόγνωση
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τη θετικη σου ενέργεια! Αναμένω και τη γνωμη του κ.Γιαννη για μεγαλύτερη σιγουριά οπως ειπες! <3
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
επειδη το εχω ψαξει
νομικη εκπα χλωμο
νομικη απθ 90 τοις εκατο πας
ψυχολογια σιγουρα πας σε οποιαδηποτε θες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Καλησπέρα, εδωσα πανελληνιες το 2021, συγκέντρωσα 17.620 μορια και περασα στην τριτη επιλογη μου, εκεινη της Νομικής ΔΠΘ. Ειμαι στο β´ εξαμηνο αυτη τη στιγμη, δεν εχω δωσει εξεταστικη στο πρωτο εξαμηνο και σκεφτομαι το 10%. Προσπαθησα με μετεγγραφή να μεταφερθω Εκπα ή Απθ αλλα δεν καρποφόρησε. Για προσωπικούς λόγους δε μπορω να σπουδασω κομοτηνή και για την ωρα εχω χασει πρωτο ( και κατα πως φαινεται και το δευτερο ) εξαμηνο... Θα ηθελα συνεπώς να δοκιμασω το 10% μηπως πιασω Νομικη ΑΠΘ ( την οποια εχασα για 190 μορια σημειωτέον ) ή καποια παρεμφερή σχολη στην αθηνα.
Τι πιθανότητες εχω; Η συμβουλή σας μου ειναι πολύτιμη! Ευχαριστω προκαταβολικά.
Καλησπερα demy
Ναι ευχαριστως να το κοιταξουμε
Θελω μια πληροφορια αν θες και δεν την θεωρεις απόρρητη.... με ποια σειρα περασες κομοτηνη?
 

demydemydemy1010

Νεοφερμένος

Η demydemydemy1010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα demy
Ναι ευχαριστως να το κοιταξουμε
Θελω μια πληροφορια αν θες και δεν την θεωρεις απόρρητη.... με ποια σειρα περασες κομοτηνη?
Δυστυχως ημουν αρκετα πισω, 122η ημουν. Πιστεύετε πως λογω αυτου ειναι ανέφικτη η νομικη ΑΠΘ; Ρωταω καθώς σχετικα με το 10% δεν ειμαι εξοικειωμένη...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

demydemydemy1010

Νεοφερμένος

Η demydemydemy1010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Κατ αρχη πολυ καλα τα λενε τα κοριτσια παραπανω
Εχουμε λοιπον
120 ειναι οι ανταγωνιστες σου
η σχολη κομοτηνης ειχε 40/500 =8% πρωτες επιλογες οι οποιες δεν θελουν να πανε ΑΠΘ.
120-8%=110 απομενουν.
μειον 30% (150/500)που πηραν μετεγγραφη 110-30%=77 απομενουν.
πληθυσμιακά η θεσσαλονικη δεν διεκδικει παραπανω απο 30-40% της εξυπηρετησης του ολου μας πληθυσμού. Θα αφησουμε το 30% γιατι και η κομητηνη ειναι βορειο μερος.
77x30%=23 απομενουν για το 6%

Η σχολη του απθ στο 6% παιρνει 22 ατομα
με αυτα τα δεδομενα εσαι μεσα ηδη.

Ας του δουμε και διαφορετικα που δινει μια πιο καθαρη εικονα
Φετος η σχολη του απθ ζητουσε σε κανονικη μετεγγραφη με οικονομικα κριτηρια 56 ατομα
Η σχολη πηρε σαφως μετεγγραφες μονο απο κομητηνη και πηγαν 48 ατομα.... δηλαδη οποιος ειθελε πηγαινε.
Οποτε φαινεται οτι δεν υπαρχει καν ενδιαφερον να παει καποιος πλεον απο Κομοτηνη στο ΑΠΘ

καλη επιτυχια
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ωστόσο ακόμα δεν ανακοινώθηκε ο αριθμός εισακτεων και η κεραμεως ειπε ότι θα αυξήσει τους εισακτεους στην επαρχεία και θα τους μειώσει στα μεγάλα αστικά κεντρα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Ωστόσο ακόμα δεν ανακοινώθηκε ο αριθμός εισακτεων και η κεραμεως ειπε ότι θα αυξήσει τους εισακτεους στην επαρχεία και θα τους μειώσει στα μεγάλα αστικά κεντρα
ναι αυτο ειπε αλλα οι νομικες δεν εμπιπτουν στο σεναριο της γιατι δεν επειρεαζοντε απο ΕΒΕ
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ναι αυτο ειπε αλλα οι νομικες δεν εμπιπτουν στο σεναριο της γιατι δεν επειρεαζοντε απο ΕΒΕ
Εγώ το είπα με την έννοια ότι αν πάρουν τελικά λιγότερα άτομα ΑΠΘ νομική θα πάρουν περισσότερα νομική ΔΠΘ και αφού θα πάρουν λιγότερα άτομα ΑΠΘ θα είναι λιγότερα με το δέκα τοις εκατό οι επιτυχόντες
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγώ το είπα με την έννοια ότι αν πάρουν τελικά λιγότερα άτομα ΑΠΘ νομική θα πάρουν περισσότερα νομική ΔΠΘ και αφού θα πάρουν λιγότερα άτομα ΑΠΘ θα είναι λιγότερα με το δέκα τοις εκατό οι επιτυχόντες
Άσχετα με έβε αν στην νομική ΑΠΘ παίρναν εκατό άτομα και τώρα πάρουν πενήντα και οι υπόλοιπες πενήντα θεσεις που θα έπαιρναν γίνονται θέσεις για νομικη Κομοτηνής τότε είναι λογικό ότι στην νομική ΑΠΘ οι επιτυχόντες λόγω δέκα τοις εκατό θα είναι πέντε και όχι δέκα που ήταν την προηγούμενη χρονιά! Δεν εννοώ ότι θα επηρεαστεί η νομική από την έβε απλώς όταν σε μια σχολή εξαρχής δίνουν λιγότερες θέσεις ( όχι πόσοι τελικά θα περάσουν ) τότε μειώνεται και ο αριθμος των ατόμων που θα πάρουν με δέκα τοις εκατο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Ας δουμε λιγο πιο ψυχραιμα τα πραγματα
Η κεραμεως ειπε οτι οι εισακτεοι θα ειναι οσοι και περυσι αλλα θα μεταφερει εισακτεους απο τα κεντρικα στα περιφερειακα λογω της ζημιας που κανει η εβε στα περιφερειακα.
Περυσι εκανε το ιδιο και εδω ειναι η εικονα των μεταβολων της:

277ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΑΠΘ)
Νομικής (Θεσσαλονίκη)
370​
371​
-1​
278ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ (ΔΠΘ)
Νομικής (Κομοτηνή)
506​
477​
29​
279ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (ΕΚΠΑ)
Νομικής (Αθήνα)
400​
435​
-35​
Μειωσε την αθηνα κατα 35 και αυξησε την κομμοτηνη κατα 29 κανοντας την σχολη τερας (506) .
Την θεσσαλονικη δεν την πειραξε.
Εφοσον δεν εχει νοημα αυτη η αυξομειωση στα προβληματα της εβε δεν γινεται να κανει την κομοτηνη υπερ τερας.
Εστω ομως οτι το κανει και μειωνει την θεσαλλονικη κατα 20 ατομα. Η επιπτωση στο 6% ειναι 20χ6%=1 ατομο που ειναι αμελητεα ποσοτητα για αυτο που θελει να κανει demy.
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ας δουμε λιγο πιο ψυχραιμα τα πραγματα
Η κεραμεως ειπε οτι οι εισακτεοι θα ειναι οσοι και περυσι αλλα θα μεταφερει εισακτεους απο τα κεντρικα στα περιφερειακα λογω της ζημιας που κανει η εβε στα περιφερειακα.
Περυσι εκανε το ιδιο και εδω ειναι η εικονα των μεταβολων της:

277ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΑΠΘ)
Νομικής (Θεσσαλονίκη)
370​
371​
-1​
278ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ (ΔΠΘ)
Νομικής (Κομοτηνή)
506​
477​
29​
279ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (ΕΚΠΑ)
Νομικής (Αθήνα)
400​
435​
-35​
Μειωσε την αθηνα κατα 35 και αυξησε την κομμοτηνη κατα 29 κανοντας την σχολη τερας (506) .
Την θεσσαλονικη δεν την πειραξε.
Εφοσον δεν εχει νοημα αυτη η αυξομειωση στα προβληματα της εβε δεν γινεται να κανει την κομοτηνη υπερ τερας.
Εστω ομως οτι το κανει και μειωνει την θεσαλλονικη κατα 20 ατομα. Η επιπτωση στο 6% ειναι 20χ6%=1 ατομο που ειναι αμελητεα ποσοτητα για αυτο που θελει να κανει demy.
Εφόσον ακόμα δεν γνωρίζουμε τις θέσεις δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα!
 

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Προβλεψη κανουμε littlechemist ,προβλεψη ζητησε το κοριτσι, οχι συμβολαιο εισαγωγης.
Το ειρωνικό ύφος σου δεν μου αρέσει..Το ξέρω ότι κάνουμε πρόβλεψη απλώς είπα την άποψη μου...Εφόσον κάνουμε προβλέψεις τουλάχιστον να μην κάνουμε ορθογραφικά όπως ας πούμε επειρεαζοντε( επηρεάζονται είναι το σωστό☺️) ...Επίσης να πω εδώ ότι όσα παρέθεσα προηγουμένως ήταν για επισήμανση ότι ίσως δεν είναι ίδιος ο αριθμός των θέσεων..Ούτε έκανα την ξερολα ούτε τιποτα..Περιμένουμε τις θέσεις που θα ανακοινώσει η κεραμεως και μετά κάντε όσες προβλέψεις θέλετε...
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top