Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Η πληροφορική όμως νομίζω έχει αρκετά αλλά μετά δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζονται
Καλησπέρα και από μένα Giii.

Η πληροφορική γενικά είναι δύσκολο αντικείμενο από μόνη της , έχουμε πολλές εργασίες ανά εξάμηνο εκτός από τα μαθήματα επιλογής που εκεί αν θες μπορείς να τις αποφύγεις, τα μαθηματικά που ανέφερες όντως δεν τα βλέπουμε μετά στη δουλειά εκτός αν ασχοληθείς με έρευνα. Απλά όπως είχε πει και ο γιαννης_00 σε άλλο ποστ καλλιεργούν τον τρόπο σκέψης σου μέσα στη σχολή το οποίο έχει αντίκτυπο και στη μετέπειτα πορεία σου ως επαγγελματίας (Δημιουργία αποδοτικού software πχ) . Σχετικά με τα μαθήματα οικονομικών εμείς έχουμε μόνο 2 και μετά μπορείς να επιλέξεις περισσότερα από την κατεύθυνση των οικονομικών. Προσωπικά , θα σου πρότεινα να επιλέξεις πληροφορική μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι σου αρέσει το αντικείμενο και θα αφιερώσεις αρκετές ώρες ώστε να μάθεις ότι απαιτείται (γιατί και το self-learning πάει σύννεφο εδώ πέρα).

Για τα άλλα 2 τμήματα που ανέφερες :
το ΛΟΧΡΗ χρειάζεται τη μελέτη του αλλά παλεύεται. Αν δεν βαριέσαι τη λογιστική το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Το ΟΔΕ ,έχουμε ένα αστείο ότι αν καταβάλλαμε την ίδια προσπάθεια εμείς της πληροφορικής που καταβάλλουμε για το τμήμα μας θα το τελειώναμε στα 3 έτη :P . Είναι αρκετά εύκολο τμήμα , τα μαθηματικά που απαιτούνται τα βγάζεις με εξάσκηση αλλά στην επαγγελματική πορεία θέλει πόνο γιατί είναι γενικό τμήμα. Πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό σε τομέα που σε ενδιαφέρει και να ασχοληθείς με αυτόν.

Ότι και να επιλέξεις σου εύχομαι καλή επιτυχία στο 10% και καλή σταδιοδρομία :) .
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα Giii.

Η πληροφορική γενικά είναι δύσκολο αντικείμενο από μόνη της , έχουμε πολλές εργασίες ανά εξάμηνο εκτός από τα μαθήματα επιλογής που εκεί αν θες μπορείς να τις αποφύγεις, τα μαθηματικά που ανέφερες όντως δεν τα βλέπουμε μετά στη δουλειά εκτός αν ασχοληθείς με έρευνα. Απλά όπως είχε πει και ο γιαννης_00 σε άλλο ποστ καλλιεργούν τον τρόπο σκέψης σου μέσα στη σχολή το οποίο έχει αντίκτυπο και στη μετέπειτα πορεία σου ως επαγγελματίας (Δημιουργία αποδοτικού software πχ) . Σχετικά με τα μαθήματα οικονομικών εμείς έχουμε μόνο 2 και μετά μπορείς να επιλέξεις περισσότερα από την κατεύθυνση των οικονομικών. Προσωπικά , θα σου πρότεινα να επιλέξεις πληροφορική μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι σου αρέσει το αντικείμενο και θα αφιερώσεις αρκετές ώρες ώστε να μάθεις ότι απαιτείται (γιατί και το self-learning πάει σύννεφο εδώ πέρα).

Για τα άλλα 2 τμήματα που ανέφερες :
το ΛΟΧΡΗ χρειάζεται τη μελέτη του αλλά παλεύεται. Αν δεν βαριέσαι τη λογιστική το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Το ΟΔΕ ,έχουμε ένα αστείο ότι αν καταβάλλαμε την ίδια προσπάθεια εμείς της πληροφορικής που καταβάλλουμε για το τμήμα μας θα το τελειώναμε στα 3 έτη :P . Είναι αρκετά εύκολο τμήμα , τα μαθηματικά που απαιτούνται τα βγάζεις με εξάσκηση αλλά στην επαγγελματική πορεία θέλει πόνο γιατί είναι γενικό τμήμα. Πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό σε τομέα που σε ενδιαφέρει και να ασχοληθείς με αυτόν.

Ότι και να επιλέξεις σου εύχομαι καλή επιτυχία στο 10% και καλή σταδιοδρομία :) .
Όχι δεν βαριέμαι την λογιστική αντιθέτως επειδή έχω παρακολουθήσει αρκετά μαθήματα λογιστικής ανά τακτά χρονικά διαστήματα μου αρέσει αρκετά!Είμαι και τύπος της οργάνωσης και λεπτομερής που πιστεύω είναι must για έναν λογιστή!
Γενικά από όσο έχω δει έχει και καλή αποκατάσταση στην αγορά εργασίας το λοχρη οπότε προς τα εκεί με βλέπω !
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πάντως!
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Απορία άκυρη...αν θέλει κάποιος να πάει για τεφαα με 10% και δεν δώσει αθλήματα πέρυσι έπρεπε να είχε κάνει δήλωση;
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Απορία άκυρη...αν θέλει κάποιος να πάει για τεφαα με 10% και δεν δώσει αθλήματα πέρυσι έπρεπε να είχε κάνει δήλωση;
ναι ετσι νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρη ρωτα μηπως ξερουν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Απορία άκυρη...αν θέλει κάποιος να πάει για τεφαα με 10% και δεν δώσει αθλήματα πέρυσι έπρεπε να είχε κάνει δήλωση;
Δεν πολυκαταλαβαινω την ερωτηση αλλα θα πω οτι για να κανεις 10% για Τεφαα θα επρεπε να εχεις δωσει αγωνισματα οταν εδινες πανελληνιες.
Τα αγωνισματα μαζευουν μορια και πανε πακετο με τα μαθηματα.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο παιδαγωγικο προσχολικής, στο πανεπιστήμιο Κρήτης. Του χρόνου επιθυμώ να κάνω 10% για την Αθήνα, ώστε να μπω στο αντιστοιχο τμήμα εκεί. Ξέρετε εάν τα μαθήματα που θα περάσω στην Κρήτη θα προσμετρηθούν στην Αθήνα ώστε να πάω κατευθείαν δεύτερο έτος ; Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο παιδαγωγικο προσχολικής, στο πανεπιστήμιο Κρήτης. Του χρόνου επιθυμώ να κάνω 10% για την Αθήνα, ώστε να μπω στο αντιστοιχο τμήμα εκεί. Ξέρετε εάν τα μαθήματα που θα περάσω στην Κρήτη θα προσμετρηθούν στην Αθήνα ώστε να πάω κατευθείαν δεύτερο έτος ; Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας
Στο πρώτο έτος θα μπεις αλλά αν σου αναγνωρίσουν μαθήματα απλά θα χρωστάς λιγότερα!!
 

Ζωή Τ

Νεοφερμένος

Η Ζωή Τ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας, θα ήθελα κι εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το 10 τοις εκατό. Καταρχάς, άκουσα ότι πρέπει να το κάνεις 2 χρόνια αφού δώσεις τελευταία φορά πανελλήνιες αλλά δεν είμαι σίγουρη α ισχύει. Επίσης να φανταστώ ότι βάζεις σχολές στο ίδιο πεδίο με αυτό που έδωσες την τελευταία φορά; Τέλος εγώ πέρυσι έγραψα 15200 μόρια και πέρασα νοσηλευτική αιγάλεω και αναρωτιόμουν αν έχω κάποια πιθανότητα να κάνω 10 τοις εκατό για νοσηλευτική εκπα και να περάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Γειά σας, θα ήθελα κι εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το 10 τοις εκατό. Καταρχάς, άκουσα ότι πρέπει να το κάνεις 2 χρόνια αφού δώσεις τελευταία φορά πανελλήνιες αλλά δεν είμαι σίγουρη α ισχύει. Επίσης να φανταστώ ότι βάζεις σχολές στο ίδιο πεδίο με αυτό που έδωσες την τελευταία φορά; Τέλος εγώ πέρυσι έγραψα 15200 μόρια και πέρασα νοσηλευτική αιγάλεω και αναρωτιόμουν αν έχω κάποια πιθανότητα να κάνω 10 τοις εκατό για νοσηλευτική εκπα και να περάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει
Ναι ισχύει κανονικά το να έχεις δώσει το 2020 ή το 2021 για να κάνεις 10% φέτος (2022).
Υπάρχουν ξεχωριστές βάσεις για το 10% κάθε χρόνο, οπότε μπορείς να τις δεις ώστε να κάνεις ενδεικτικές συγκρίσεις.
Μπορείς να τις βρεις εδώ:

Τη λίστα με όλες τις Βάσεις 2021 μπορείς να τη βρεις εδώ:
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
να ρωτησω κτ; αν καποιος περασει με το 10 τοις εκατο σε ομοειδη σχολη παει στο 2ο ετος;
πχ περναει καποιος το 2021 μαθημαατικο πατρων και περναει ολα τα μαθηματα α και β εξαμηνου
το 2022 κανει 10 τα εκατο και ερχεται μαθηματικο εκπα
στο μαθηματικο εκπα θα παει α εξαμηνο η γ εξαμηνο;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
να ρωτησω κτ; αν καποιος περασει με το 10 τοις εκατο σε ομοειδη σχολη παει στο 2ο ετος;
πχ περναει καποιος το 2021 μαθημαατικο πατρων και περναει ολα τα μαθηματα α και β εξαμηνου
το 2022 κανει 10 τα εκατο και ερχεται μαθηματικο εκπα
στο μαθηματικο εκπα θα παει α εξαμηνο η γ εξαμηνο;
Α εξάμηνο και θα κάνει αίτηση μήπως του αναγνωριστούν τα περασμένα μαθήματα.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
και να του αναγνωριστουν θα μπορεσει να δηλωσει μαθηματα γ εξαμηνου; η οχι;
Όχι . Σε κάθε περίπτωση θα πάρει πτυχίο σε 8 εξάμηνα το λιγότερο. Απλά θα έχει λιγότερα μαθήματα. Ρεαλιστικά δεν υπάρχει παρά ελάχιστη πιθανότητα να του αναγνωριστουν όλα τα μαθήματα. Υπάρχουν σημαντικές διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών από σχολή σε σχολή ακόμη κι αν το αντικείμενο είναι ίδιο. Το 10 τοις εκατω είναι πανελληνιες και με πανελλήνιες εγγράφεται κάνεις υποχρεωτικά στο α εξάμηνο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
να ρωτησω κτ; αν καποιος περασει με το 10 τοις εκατο σε ομοειδη σχολη παει στο 2ο ετος;
πχ περναει καποιος το 2021 μαθημαατικο πατρων και περναει ολα τα μαθηματα α και β εξαμηνου
το 2022 κανει 10 τα εκατο και ερχεται μαθηματικο εκπα
στο μαθηματικο εκπα θα παει α εξαμηνο η γ εξαμηνο;
α εξαμηνο με το πλεονεκτημα και ελαφρυνση οσων μαθηματων του αναγνωρισουν.
οι περισσοτρες σχολες επιτρεπουν να παρεις μαθηματα μεγαλυτερου εξαμηνου
 

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
να ρωτησω κτ; αν καποιος περασει με το 10 τοις εκατο σε ομοειδη σχολη παει στο 2ο ετος;
πχ περναει καποιος το 2021 μαθημαατικο πατρων και περναει ολα τα μαθηματα α και β εξαμηνου
το 2022 κανει 10 τα εκατο και ερχεται μαθηματικο εκπα
στο μαθηματικο εκπα θα παει α εξαμηνο η γ εξαμηνο;
Όσο αφορά την αναγνώριση μαθημάτων, εξαρτάται το τι θα αποφασίσει το τμήμα υποδοχής σύμφωνα και με την συνάφεια της ύλης των μαθημάτων που περάστηκαν με αυτά του προγράμματος σπουδών αυτού. Όμως, η εγγραφή γίνεται στο 1ο εξάμηνο.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Όσο αφορά την αναγνώριση μαθημάτων, εξαρτάται το τι θα αποφασίσει το τμήμα υποδοχής σύμφωνα και με την συνάφεια της ύλης των μαθημάτων που περάστηκαν με αυτά του προγράμματος σπουδών αυτού. Όμως, η εγγραφή γίνεται στο 1ο εξάμηνο.
αρα στην ουσια αν το τμημα ειναι 4ετες, το ατομο περασε το 2021, το 2022 πηγε σε αντιστοιχο με 10 τα εκατο, , θα αποφοιτησει το 2026 στην καλυτερη περιπτωση;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Aμα σου αναγνωρίσουν 50%+1 δεν ισχύει η αναγνώριση εξαμήνου;
 

Kemi

Νεοφερμένος

Η Kemi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ο κωδικος υποψηφιου πανελληνιων ειναι ιδιος με περισυ γι'αυτούς που δινουν με το 10%?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top