Τα ιταλικά σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας!

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ακριβώς!
Εγώ νόμιζα ότι τα Γερμανικά είναι ωραία αλλά και αυτά και τα Γαλλικά είναι@@@@@
Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά!

Καλά οκ, αυτή είναι δική σου άποψη. Προσωπικά λατρύω τα γαλλικά ως γλώσσα. Είναι τελείως υποκειμενικό. Τέλος πάντων, υποθέτω πως η εισαγωγή της ιταλικής γλώσσας στα γυμνάσια είναι μία καλή κίνηση, αν και δεν νομίζω να στραφούν πολλά άτομα προς τα ιταλικά.. Ε, όσο να'ναι τα παιδιά έχουν ξεκινησει απο το δημοτικό την εκμάθηση γαλλικών-γερμανικών και θα συνεχίσουν στα ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Καλά οκ, αυτή είναι δική σου άποψη. Προσωπικά λατρύω τα γαλλικά ως γλώσσα. Είναι τελείως υποκειμενικό. Τέλος πάντων, υποθέτω πως η εισαγωγή της ιταλικής γλώσσας στα γυμνάσια είναι μία καλή κίνηση, αν και δεν νομίζω να στραφούν πολλά άτομα προς τα ιταλικά.. Ε, όσο να'ναι τα παιδιά έχουν ξεκινησει απο το δημοτικό την εκμάθηση γαλλικών-γερμανικών και θα συνεχίσουν στα ίδια...


Συμφωνώ απόλυτα με όλα!!!!!

Υ.Γ.Και εγώ λατρεύω τα γαλλικά!!!!!!!!!Είναι τέλεια γλώσσα!!!!!Μου αρέσουν πάρα μα πάρα πλ!!!!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Για κάθε τι νέο πάντα υπάρχει ενθουσιασμός. Τα Ιταλικά είναι πολύ ωραία γλώσσα, αλλά η επιλογή γίνεται με προσωπικά κριτήρια, όπως συνέβαινε μέχρι τώρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εμένα δε μου αρέσουν ιδιαίτερα ούτε τα γαλλικά ούτε τα γερμανικά.. Πιο ωραία μου φαίνονται τα γαλλικά. Τα ιταλικά (ελπίχω να μην παρεξηγηθεί κανείς) είναι όμορφη γλώσσα αλλά με κάπως αστεία προφορά, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά, όλες οι γλώσσες είναι όμορφες και πάνω απ' όλα χρήσιμες! Επίσης, όλοι εσείς που έχετε τελειώσει πια τη Α' Γυμνασίου, μην στενοχωριέστε!! Μπορείτε να αρχίσετε τα Ιταλικά, ή κάποια άλλη 3η γλώσσα σε φροντιστήριο, ή ιδιαίτερα, ο καθένας ανάλογα με τις οικον. δυνατότητες του. Πάντως, ναι ρε παιδιά, είναι πια αδύνατον να μην ξέρει κανείς και μια 3η ξένη γλώσσα, όποια προτιμά. Κι αυτό γιατί ήδη τα μικρά σας αδερφάκια στο Δημοτικό κάνουν Αγγλικά - Γαλλικά, ή Αγγλικά - Γερμανικά, οπότε καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει στο μέλλον... Όλοι θα ξέρουν 2 γλώσσες! Και πάνω - κάτω τις ίδιες...
Επίσης, είναι καλό να υπάρχει μεγάλη γκάμα επιλογής, έτσι ώστε το κάθε παιδί να διαλέγει ανάλογα με το τι του αρέσει κι έτσι να μη βαριέται και στο μάθημα... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
neni, όλες οι γλώσσες είναι - καλώς, ή κακώς (μάλλον καλώς) - ΧΡΗΣΙΜΕΣ, αλλά κι ευχάριστες! Δεν ξέρεις τι χαρά κι ικανοποίηση νιώθεις όταν μιλάς π.χ. στις διακοπές, με έναν Γερμανό, ένα Γάλλο, έναν Ιταλό, έναν Άγγλο κλπ. Επίσης, η γνώση πολλών ξένων γλωσσών βοηθάει πολύ και μελλοντικά στο να κάνεις σπουδές στο εξωτερικό (π.χ. προπτυχιακά, μεταπτυχιακά), ή κι εδώ στην Ελλάδα όταν κάνεις κάποια εργασία στο Πανεπιστήμιο, ή την πτυχιακή σου, ή κάποια έρευνα μπορείς να ψάχνεις σε πιο πολλές γλώσσες πληροφορίες (βλέπε ΙΝΤΕΡΝΕΤ, διεθνή βιβλιογραφία) και φυσικά να βρεις πιο εύκολα δουλειά!;)
Πάντως οι καημενούληδες οι Ιταλοί, παιδιά, είναι να τους λυπάστε... δεν ξέρουν γρι Αγγλικά! Κι όχι από σωβινισμό. Απλώς οι άνθρωποι έχουν μείνει πίσω και τώρα με την Ευρωπαϊκή Ένωση τρέχουν και δεν φτάνουν!!! Βλέπεις κάτι 40άρηδες και τους στέλνει η εταιρία τους να μάθουν Αγγλικά!:lol:
Ποτέ δεν είναι αργά, όμως... Σωστά;:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
neni, όλες οι γλώσσες είναι - καλώς, ή κακώς (μάλλον καλώς) - ΧΡΗΣΙΜΕΣ, αλλά κι ευχάριστες! Δεν ξέρεις τι χαρά κι ικανοποίηση νιώθεις όταν μιλάς π.χ. στις διακοπές, με έναν Γερμανό, ένα Γάλλο, έναν Ιταλό, έναν Άγγλο κλπ. Επίσης, η γνώση πολλών ξένων γλωσσών βοηθάει πολύ και μελλοντικά στο να κάνεις σπουδές στο εξωτερικό (π.χ. προπτυχιακά, μεταπτυχιακά), ή κι εδώ στην Ελλάδα όταν κάνεις κάποια εργασία στο Πανεπιστήμιο, ή την πτυχιακή σου, ή κάποια έρευνα μπορείς να ψάχνεις σε πιο πολλές γλώσσες πληροφορίες (βλέπε ΙΝΤΕΡΝΕΤ, διεθνή βιβλιογραφία) και φυσικά να βρεις πιο εύκολα δουλειά!;)
Πάντως οι καημενούληδες οι Ιταλοί, παιδιά, είναι να τους λυπάστε... δεν ξέρουν γρι Αγγλικά! Κι όχι από σωβινισμό. Απλώς οι άνθρωποι έχουν μείνει πίσω και τώρα με την Ευρωπαϊκή Ένωση τρέχουν και δεν φτάνουν!!! Βλέπεις κάτι 40άρηδες και τους στέλνει η εταιρία τους να μάθουν Αγγλικά!:lol:
Ποτέ δεν είναι αργά, όμως... Σωστά;:no1:

υπάρχει περίπτωση να μπεί σαν δεύτερη γλώσσα και στο λύκειο η ιταλική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε dIm@kIs14,
δε νομίζω για φέτος να μπουν τα Ιταλικά στο Λύκειο. :(
Μάλλον απ' ό,τι έχει πει και το Υπουργείο Παιδείας θα ξεκινήσουν από Γυμνάσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εγώ που θα πάω 2α, μας είπε η καθηγήτρια των αγγλικών ότι μπορεί και εμείς οι μεγαλύτεροι, αν μαζευτούν αρκετά άτομα, να κάνουμε ιταλικά! Μακάριιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φίλε Γεώργιος_01, λες;

Πολύ καλό αυτό το νέο!:)
Για να δούμε...
Θα δείξει από βδομάδα.
Ως τότε buon fine settimana!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
neni, όλες οι γλώσσες είναι - καλώς, ή κακώς (μάλλον καλώς) - ΧΡΗΣΙΜΕΣ, αλλά κι ευχάριστες! Δεν ξέρεις τι χαρά κι ικανοποίηση νιώθεις όταν μιλάς π.χ. στις διακοπές, με έναν Γερμανό, ένα Γάλλο, έναν Ιταλό, έναν Άγγλο κλπ. Επίσης, η γνώση πολλών ξένων γλωσσών βοηθάει πολύ και μελλοντικά στο να κάνεις σπουδές στο εξωτερικό (π.χ. προπτυχιακά, μεταπτυχιακά), ή κι εδώ στην Ελλάδα όταν κάνεις κάποια εργασία στο Πανεπιστήμιο, ή την πτυχιακή σου, ή κάποια έρευνα μπορείς να ψάχνεις σε πιο πολλές γλώσσες πληροφορίες (βλέπε ΙΝΤΕΡΝΕΤ, διεθνή βιβλιογραφία) και φυσικά να βρεις πιο εύκολα δουλειά!;)
Πάντως οι καημενούληδες οι Ιταλοί, παιδιά, είναι να τους λυπάστε... δεν ξέρουν γρι Αγγλικά! Κι όχι από σωβινισμό. Απλώς οι άνθρωποι έχουν μείνει πίσω και τώρα με την Ευρωπαϊκή Ένωση τρέχουν και δεν φτάνουν!!! Βλέπεις κάτι 40άρηδες και τους στέλνει η εταιρία τους να μάθουν Αγγλικά!:lol:
Ποτέ δεν είναι αργά, όμως... Σωστά;:no1:
Σωστά. :)
Εγώ θέλω να μάθω πολλές γλώσσες για να μιλάω παντού! Είμαι και πολυλογού :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ratatouille

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Στο σχολείο μου επέλεξαν να βάλουν και Ισπανικά αλλά δεν έχουν μαζευτεί και πολλά παιδιά απ'ότι έμαθα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Στο σχολείο μου επέλεξαν να βάλουν και Ισπανικά αλλά δεν έχουν μαζευτεί και πολλά παιδιά απ'ότι έμαθα...

Φίλε Ratatouille,
τι εννοείς? Δεν έχουν μαζευτεί παιδιά για Ισπανικά, ή για Ιταλικά? :what:
Για Ιταλικά είχατε επιλογή? Μαζεύτηκαν παιδιά? Πόσα περίπου?
Να υποθέσω ότι το σχολείο σου είναι κάποιο απ' τα παρακάτω?

{Ισπανική Γλώσσα.Κατά το σχολικό έτος 2006−2007 η Ισπανική Γλώσσα θα διδαχθεί πιλοτικά στα παρακάτω Γυμνάσια : 5° Γυμνάσιο Αιγάλεω, 3° Γυμνάσιο Πάτρας, 5° Γυμνάσιο Λάρισας, 5° Γυμνάσιο Χανίων, 1° Γυμνάσιο Παλλήνη.}

Δεν χρειάζεται να πεις ποιο. Απλώς αν είναι ένα από τα παραπάνω που αναφέρει η εγκύκλιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simos24

Νεοφερμένος

Ο Σιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
γινεται να επιλεξουμε τα ιταλικα αν ειμαστε στη δευτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
γινεται να επιλεξουμε τα ιταλικα αν ειμαστε στη δευτερα?

Φίλε simos24,
νομίζω πως όχι, αν κρίνω απ' ό,τι λέει η εγκύκλιος (βλέπε και το πρώτο μήνυμα με το οποίο έκανα έναρξη του θέματος). Κανείς όμως δεν ξέρει ακόμα σίγουρα, Ξέρεις κάτι? Άμα από βδομάδα μοιραστεί έντυπο συμπλήρωσης μόνο στα πρωτάκια, τότε θα καταλάβουμε. Πάντως, όποτε μάθεις ότι μοιράστηκε το έντυπο στη Α' τάξη και αν μάθεις πόσα παιδιά επέλεξαν τα Ιταλικά, αν δε σου είναι κόπος, ενημέρωσε με κι εμένα!
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του ischool.gr!
Θα ήθελα να ρωτήσω όλα τα παιδια που πάνε Γυμνάσιο, αν στο σχολείο τους μοιράστηκε έντυπο προτίμησης δεύτερης ξένης γλώσσας. Επίσης, ενδιαφέρον θα ήταν να πείτε αν τα παιδιά διάλεξαν, ή όχι Ιταλικά και σε τι ποσοστό.
:thanks:Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του ischool.gr!
Θα ήθελα να ρωτήσω όλα τα παιδια που πάνε Γυμνάσιο, αν στο σχολείο τους μοιράστηκε έντυπο προτίμησης δεύτερης ξένης γλώσσας. Επίσης, ενδιαφέρον θα ήταν να πείτε αν τα παιδιά διάλεξαν, ή όχι Ιταλικά και σε τι ποσοστό.
:thanks:Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ratatouille

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Φίλε Ratatouille,
τι εννοείς? Δεν έχουν μαζευτεί παιδιά για Ισπανικά, ή για Ιταλικά? :what:
Για Ιταλικά είχατε επιλογή? Μαζεύτηκαν παιδιά? Πόσα περίπου?
Να υποθέσω ότι το σχολείο σου είναι κάποιο απ' τα παρακάτω?

{Ισπανική Γλώσσα.Κατά το σχολικό έτος 2006−2007 η Ισπανική Γλώσσα θα διδαχθεί πιλοτικά στα παρακάτω Γυμνάσια : 5° Γυμνάσιο Αιγάλεω, 3° Γυμνάσιο Πάτρας, 5° Γυμνάσιο Λάρισας, 5° Γυμνάσιο Χανίων, 1° Γυμνάσιο Παλλήνη.}

Δεν χρειάζεται να πεις ποιο. Απλώς αν είναι ένα από τα παραπάνω που αναφέρει η εγκύκλιος.

Βασικά όχι...κανένα από αυτά τα σχολειά αλλά στο έντυπο που μοίρασαν στα παιδιά της Α' Γυμνασίου είχε τα Ισπανικά σαν επιλογή και τα Ιταλικά ,δεν ξέρω αλλά νομίζω πως για τα Ισπανικά δεν μαζεύτηκαν πολλά παιδιά...Δεν ξέρω και λεπτομέρειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Grazie!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ιταλικούλη τελικά εμάς η καθηγήτρια των αγγλικών έλεγε λόγια του αέρα!

Σε εμάς μοιράστηκε στα "πρωτάκια" (εγώ ο μεγάλος) μια υπέυθυνη δήλωση που έλεγε αν θα ήθελαν να διαλέξουν τα παιδιά ανάμεσα σε ιταλικά, γερμανικά ή γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top