Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Όσοι νομίζετε ότι θα καταργηθούν είστε τυφλοί;
Απλά θα διευκολύνεται η απαλλαγή από το μάθημα, χωρίς να χρειάζεται αιτιολογία και λοιπά γραφειοκρατικά.
Πράγμα θετικότατο, όλα τ'άλλα είναι για να δημιουργούνται εντυπώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Είμαι άθρησκος. Όμως το παπαδαριό έχει δίκιο.
2) Για την απαλλαγή από τα θρησκευτικά, μέχρι πέρυσι αρκούσε η δήλωση των γονέων ότι για λόγους συνείδησης δεν επιθυμούν το παιδί τους να παρακολουθεί το μάθημα αυτό.
3) Οι θεολόγοι προσέφυγαν στα δικαστήρια και δικαιώθηκαν, διότι σύμφωνα με το σύνταγμα ο σκοπός της παιδείας είναι και θρησκευτικός, έτσι οι ορθόδοξοι χριστιανοί δεν δικαιούνται απαλλαγής.
4) Έτσι ο νόμος άλλαξε και για να πάρει ένας μαθητής απαλλαγή από τα θρησκευτικά, πρέπει στη δήλωση να αναγράφεται σαφώς ότι δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος.
5) Αν κάποια οικογένεια δεν είναι Χ.Ο. δε νομίζω ότι έχουν πρόβλημα να το δηλώσουν.
6) Αν η οικογένεια είναι Χ.Ο. γιατί να θέλουν την απαλλαγή; Μάλλον για λόγους λούφας, ώστε να έχει το παιδάκι ένα μάθημα λιγότερο. Εδώ (κατά τη γνώμη μου) έχουμε κάτι πολύ χειρότερο από την καταναγκαστική διδασκαλία των θρησκευτικών. Έχουμε κακή χρήση του νόμου με σκοπό ταπεινό όφελος. Κοινώς λαμογιά.
7) Ας έχει το θάρρος κάποιος γονιός να πει ότι δεν είναι Χ.Ο. ενώ είναι, και όχι να κρύβεται πίσω από τους αόριστους "λόγους συνείδησης".
8.) Επίσης, δημιουργείται ανισότητα μεταξύ των μαθητών, καθώς κάποιοι γονείς Χ.Ο. θα ζητήσουν απαλλαγή και άλλοι πιστοί στις αρχές τους δεν θα το κάνουν.
9) Η υπουργός βιάστηκε να κάνει τις δηλώσεις της. Είναι σίγουρο ότι ή θα κάνει πίσω μόλις την πληροφορήσουν για το νομικό της υπόθεσης, ή αν επιμείνει θα την πολεμήσουν με Άρειους πάγους και θα χάσει. Οπότε άδικος και ο ντόρος που έγινε πάλι.
10) Υπάρχει λύση για όλους. Αν δεν θέλουν (ή δεν μπορούν) να καταργήσουν τα θρησκευτικά, ας δώσουν την ευχέρεια να επιλέγουν οι μαθητές μεταξύ των θρησκευτικών και ενός άλλου μαθήματος. Όχι όμως ...κενό για τους λουφαδόρους.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εγω ακουσα βεβαια μαλλον δεν ισχυει οτι θα καταργηθουν θρησκευτικα,ιστορια και θα μπει στο δημοτικο ενα καινουργιο μαθημα. Εμενα θα μου αρεσε να γινει ετσι . Εξαλλου οτι εχουμε "μαθει" μολις τελειωσουμε το σχολειο μπαμ τα ξεχναμε ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν κάποια οικογένεια δεν είναι Χ.Ο. δε νομίζω ότι έχουν πρόβλημα να το δηλώσουν.

Το θέμα δεν είναι ποιος έχει πρόβλημα να του επιβάλλουν τι. Το θέμα είναι πως μιλάμε για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ δημιουργούν ντόρο με την εκκλησία, ενώ δεν σκοπεύουν να κάνουν αλλαγή στο θέμα για το οποίο υπάρχει αντιπαράθεση. Μία με τον διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους, μία με το σύμφωνο συμβίωσης, τώρα με τα θρησκευτικά. Αφού όλο λένε και τίποτα δεν κάνουν, γιατί ανοίγουν μέτωπο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ, το ίδιο το κράτος παραβιάζει το σύνταγμα ;)
Άρθρο 16 - Παράγραφος 2
2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.
Οι ξένες γλώσσες κι η πληροφορική από το "σχολείο" διδάσκονται; Τουλάχιστον η 3η λυκείου από το "σχολείο" διδάσκεται; Αποτελούν βασική αποστολή του; Ή μήπως σκοπεύουν στην επαγγελματική αγωγή των Ελλήνων; :/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ακουσα τις δηλωσεις τις κυβερνησης οσο αφορα το μαθημα των θρησκευτικων αλλα εγω εχω να πω οτι περα απο τις ιδεολογιες τους δεν σκεφτονται τιποτα αλλο.Τους καθηγητες θεολογους που θα μεινουν ανεργοι τους σκεφτηκαν καθολου?Επισης στην ταξη μου υπηρχαν παιδια που ειχαν παρει απαλλαγη απο το μαθημα των θρησκευτικων για διαφορετικους λογους το καθενα.Οι υπολοιποι παρακολουθουσαμε κανονικα και μαλιστα μας αρεσε αφου δεν καναμε μονο μαθηματα για την ορθοδοξια αλλα και για αλλες θρησκειες.Για μενα δεν πρεπει να γινεται λογος για καταργηση του μαθηματος των θρησκευτικων αλλα οποιος δεν θελει να μην παρακουλουθει παιρνοντας ενα χαρτι απαλλαγης οπως γινονταν μεχρι τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θρησκεια....χμ γεωγραφικο θεμα.....τωρα θα ελεγα και για την βαφτιση αλλα ασε θα ειπωθουν πολλα...
Παντως τα θρησκευτικα ΠΡΕΠΕΙ να αναφερονται σε ολες τις ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ......και ΟΧΙ μονο στον ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ..... :mad: :mad: :mad: :mad: με καταλληλους καθηγητες.
Εγω πιστευω στο Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας που κυβερναει τους παντες :whistle: ... none told me about that
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Πάντως όλη την ώρα ακούω να λένε τα θρησκευτικά να αναφέρονται σε όλες τις θρησκείες ή να γίνει η απαλλαγή πιο εύκολη.Εγώ θα πρωτοτυπήσω λίγο (αν και μάλλον θα λιθοβοληθώ).Γιατί να μη γίνουν τα θρησκευτικά μάθημα επιλογής;Στη θέση τους να βάλουμε αγωγή υγείας (όπου θα μιλάμε για τα ναρκωτικά,το αλκοόλ,τα ΣΜΝ,κτλ) 1 ώρα την εβδομάδα και παγκόσμια ιστορία (επίσης 1 ώρα την εβδομάδα).Και όποιος μαθητής θέλει να κάθεται 2 φορές την εβδομάδα έως τις 3 παρά τέταρτο και να παρακολουθεί το μάθημα των θρησκευτικών.Όποιος δε θέλει να το παρακολουθήσει γιατί μπορεί να μην είναι χριστιανός ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο πολύ απλά να φεύγει κανονικά στις 2!Είναι μία αλλαγή που ουσιαστικά δε θα κοστίσει τίποτα,γιατί το μάθημα της παγκόσμιας ιστορίας θα το κάνουν φιλόλογοι και για την αγωγή υγείας θα έρχονται στα σχολεία εθελοντές από τοπικά κέντρα υγείας και θα μιλάνε στους μαθητές (ή άμα δεν υπάρχει κέντρο υγείας στην περιοχή ας λένε αυτοί που κάνουν βιολογία κάποια πράγματα).
Επίσης,συμφωνώ απόλυτα με την αναπληρώτρια υπουργό (αν έχει κάποιο άλλο αξίωμα,σόρι,δεν έδωσα πολύ προσοχή όταν διάβαζα γι'αυτή).Δεν είναι θέμα τεμπελιού ή λούφας,αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ!!!Γιατί να είμαστε αναγκασμένοι να λέμε τη θρησκεία μας ή το λόγο που δε θέλουμε να κάνουμ θρησκευτικά?Μετά φωνάζουν για το facebook!!!Έλεος πια!Και αν ήμουν στη θέση αυτής που έκανε τις δηλώσεις θα πρόσθετα και κάτι ακόμα.Αν η εκκλησία θέλει τόοοοοοοσο πολύ οι μαθητές να κάνουν θρησκευτικά στο σχολείο,γιατί δεν πληρώνει ΑΥΤΗ τα βιβλία των θρησκευτικών και τους μισθούς των θεολόγων που απασχολούνται?Γιατί όταν πληρώνει το κράτος,η εκκλησία δεν μπορεί να έχει καμία απολύτως απαίτηση γι'αυτό το θέμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγω πιστευω στο Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας που κυβερναει τους παντες :whistle: ... none told me about that

Πασταφαριανός
https://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster
Στην Αμερική οι Πασταφαριανοί έχουν δικαίωμα να βγουν φωτογραφία ταυτότητας φορώντας σουρωτηρι στο κεφάλι για λόγους θρησκευτικής συνείδησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πάντως εγώ παιδιά επιμένω να μαθαίνουμε για όλες στις θρησκείες στο σχολείο και να γίνεται και Παγκόσμια ιστορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως μιλάμε για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
Έχεις δίκιο, αν μιλάμε για σωστούς πολίτες. Όμως κάποιοι ξύπνιοι εκμεταλλεύονται το νόμο για προσωπικό όφελος και αυτό βλάπτει τα δικαιώματα των άλλων και τις αρχές ισότητας, κάτι που το θεωρώ πιο σημαντικό από τα (πραγματικά ή δήθεν) προσωπικά δεδομένα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ δημιουργούν ντόρο με την εκκλησία, ενώ δεν σκοπεύουν να κάνουν αλλαγή στο θέμα για το οποίο υπάρχει αντιπαράθεση. Μία με τον διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους, μία με το σύμφωνο συμβίωσης, τώρα με τα θρησκευτικά. Αφού όλο λένε και τίποτα δεν κάνουν, γιατί ανοίγουν μέτωπο;
Έλα μου ντε!!!
Η υπουργός βιάστηκε να κάνει τις δηλώσεις της. Είναι σίγουρο ότι ή θα κάνει πίσω μόλις την πληροφορήσουν για το νομικό της υπόθεσης, ή αν επιμείνει θα την πολεμήσουν με Άρειους πάγους και θα χάσει. Οπότε άδικος και ο ντόρος που έγινε πάλι.
Ήδη η υπουργός προσπαθεί να τα μαζέψει:
Σία Αναγνωστοπούλου: Παραποίηση των δηλώσεων για το μάθημα των Θρησκευτικών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
5) Αν κάποια οικογένεια δεν είναι Χ.Ο. δε νομίζω ότι έχουν πρόβλημα να το δηλώσουν.
Και τι κάνουμε αν η οικογένεια είναι ΧΟ αλλά ο μαθητής όχι;
6) Αν η οικογένεια είναι Χ.Ο. γιατί να θέλουν την απαλλαγή; Μάλλον για λόγους λούφας, ώστε να έχει το παιδάκι ένα μάθημα λιγότερο. Εδώ (κατά τη γνώμη μου) έχουμε κάτι πολύ χειρότερο από την καταναγκαστική διδασκαλία των θρησκευτικών. Έχουμε κακή χρήση του νόμου με σκοπό ταπεινό όφελος. Κοινώς λαμογιά.
Κανείς δεν κάνει μάθημα στα θρησκευτικά έτσι και αλλιώς. Η χαρά του παιδιού είναι ποια η διαφορά αν πάρεις απαλαγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κανείς δεν κάνει μάθημα στα θρησκευτικά έτσι και αλλιώς. Η χαρά του παιδιού είναι ποια η διαφορά αν πάρεις απαλαγή;
1 δε το δίνεις στο τέλος στις εξετάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, αν μιλάμε για σωστούς πολίτες. Όμως κάποιοι ξύπνιοι εκμεταλλεύονται το νόμο για προσωπικό όφελος και αυτό βλάπτει τα δικαιώματα των άλλων και τις αρχές ισότητας, κάτι που το θεωρώ πιο σημαντικό από τα (πραγματικά ή δήθεν) προσωπικά δεδομένα.

Δε καταλαβαίνω πώς ακριβώς λέμε πως εκμεταλλεύεται κάποιος το νόμο από τη στιγμή που μιλάμε για ένα καθαρά προσωπικό θέμα. Η θρησκεία είναι θέμα συνείδησης. Μπορεί κάποιος να πιστεύει στο Χριστό, κάποιος στο Βούδα, κάποιος να πιστεύει στο Χριστό αλλά να διαφωνεί με άλλες ρήσεις του χριστιανισμού, κάποιος μπορεί να πιστεύει στους εξωγήινους κάποιος να μη πιστεύει σε τίποτα. Δεν είναι ομάδα αίματος. Δεν χαρακτηρίζει έναν άνθρωπο.

Κάποιος μπορεί να είναι σύμφωνος με τα θρησκευτικά πυο διδάσκονται πχ στην Α λυκείου και να έχει ενστάσεις για της Β. Μπορείς να του πεις τίποτα; Θα τον βάλεις να λογοδοτήσει πουθενά για οτιδήποτε μπορεί να έχει στο κεφάλι του; Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει, και να θέλει το καλύτερο για το παιδί του. Κι αν κάποιος για τον οποιοδήποτε λόγο δεν θέλει το παιδί του να παρακολοθεί θρησκευτικά εσύ ως κράτος το σέβεσαι και δε κάθεσαι να ζητάς τα ρέστα. Τέτοια προβλήματα πάει να λύσει αυτή η ρύθμιση. Υπήρχαν περιπτώσεις που πήγε μάνα να δηλώσει απαλλαγή και δεν την άφηναν γιατί και καλά το απολυτήριο γυμνασίου του παιδιού της έλεγε χριστιανός ορθόδοξος! Και τους υποχρέωσαν να υπογράψουν ντε και καλά πως είναι άλλης θρησκείας. Γιατί ρε φίλε πρέπει ντε και καλά να σου δώσω λογαριασμό; Μπορεί εγώ να μαι χριστιανός αλλά να μη συμφωνώ με το σχολικό θεολόγο και την κατήχηση που κάνει στα παιδιά. Ή στην τελική μπορεί να μην εμπιστεύομαι εξ ολοκλήρου την πολιτεία να επηρεάζει το παιδί μου για ένα τόσο υποκειμενικό θέμα. Λογικό δεν είναι;

Από τη στιγμή που υπάρχει κανονισμός ( δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά θα έπρεπε ) που θα προβλέπει όσοι έχουν απαλλαγή να διδάσκονται κάτι άλλο δε καταλαβαίνω πώς ακριβώς υπάρχει εκμετάλλευση. Δεν είναι πως τα θρσκευτικά τα δίνεις και πανελληνίως δηλαδή. Αν και το καλύτερο για μένα όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω είναι να γίνει μάθημα επιλογής. Μεταξύ φιλοσοφίας και περιβαλλοντικής ηθικής. Να δούμε μετά κατά πόσο είμαστε "κράτος Ελλήνων χριστιανών" στην πραγματικότητα και όχι στα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
1 δε το δίνεις στο τέλος στις εξετάσεις
Ναι μωρέ γιατί όταν έρθουν οι εξετάσεις θα γαμηθούμε όλοι στο διάβασμα για τα θρησκευτικά. Συνολικά σε εξετάσεις μισή ώρα το πολύ αφιέρωνα σε αυτό το μάθημα και αν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι μωρέ γιατί όταν έρθουν οι εξετάσεις θα γαμηθούμε όλοι στο διάβασμα για τα θρησκευτικά. Συνολικά σε εξετάσεις μισή ώρα το πολύ αφιέρωνα σε αυτό το μάθημα και αν.

Απλά εκείνη την μέρα αντί να πας να γράψεις πας κατευθείαν για καφέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απλά εκείνη την μέρα αντί να πας να γράψεις πας κατευθείαν για καφέ
Ναι και ξαναλέω αυτός δεν είναι κάποιος συνταρακτικός λόγος. Η μία ώρα που θα σε φάνε τα θρησκευτικά μέσα στη χρονιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πάντως, λύση δεν είναι η διδασκαλία όλων, ή των περισσοτέρων, θρησκειών.
Αφού κάθε νέος (Έλληνας) άνθρωπος υιοθετεί την θρησκεία του από την (σχεδόν) στιγμή της γέννησης του, αμφιβάλλω αν θα πάει να αλλάξει στην πορεία.
Αφού ο γάμος, η ορκωμοσίες και δεν ξέρω γω τι άλλο μπορούν να γίνουν με πολιτικό τρόπο, έπρεπε να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για την βάπτιση και ανεξαρτήτου ηλικία. Λογικά μπορείς να βαπτιστής(Χ.Ο) και μεγάλος αλλά θα μπεις ολόκληρο γομάρι σε κολυμπήθρα; Αν δεν χρειάζεται, τότε η ουσία της ποια είναι ; :hmm:

Με το ζόρι Χ.Ο δλδ; Αυτό πάλι με την κολυμπήθρα, πόσο fail είναι ρε παιδί μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πάντως, λύση δεν είναι η διδασκαλία όλων, ή των περισσοτέρων, θρησκειών.
Αφού κάθε νέος (Έλληνας) άνθρωπος υιοθετεί την θρησκεία του από την (σχεδόν) στιγμή της γέννησης του, αμφιβάλλω αν θα πάει να αλλάξει στην πορεία.
Αφού ο γάμος, η ορκωμοσίες και δεν ξέρω γω τι άλλο μπορούν να γίνουν με πολιτικό τρόπο, έπρεπε να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για την βάπτιση και ανεξαρτήτου ηλικία. Λογικά μπορείς να βαπτιστής(Χ.Ο) και μεγάλος αλλά θα μπεις ολόκληρο γομάρι σε κολυμπήθρα; Αν δεν χρειάζεται, τότε η ουσία της ποια είναι ; :hmm:

Με το ζόρι Χ.Ο δλδ; Αυτό πάλι με την κολυμπήθρα, πόσο fail είναι ρε παιδί μου...
Όχι θα σε κακολογήσει το σόι αν δεν βαφτήσεις ένα μωρό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top